Sledování sítě z vlastní aplikace

Sledování sítě z vlastní aplikace
« kdy: 04. 01. 2016, 18:35:51 »
Mate vyzkouseny nejaky SW pro diagnostiku site jez konfigurujete zapisem do jeho SQL databaze? Pro nasi aplikaci potrebuji v zasade zakladni diagnostiku mikrotiku ping, grafovani : CPU vytizeni, trafic,/ ale pri pridani noveho rarizeni do aplikace bych jej rad automaticky nechal sledovat. Databazi mame Postgres tak bych ji uprednostnil. Pokud to jiz mate nekdo vyzkousene muzeme se domluvit i na konfiguraci za uplatu. Dekuji
« Poslední změna: 04. 01. 2016, 21:52:41 od Petr Krčmář »


OMD. Velice jednoduchá a přímočará instalace (Debian Wheezy i Jessie) spočívající ve stažení jednoho souboru z http://mathias-kettner.com/checkmk_omd.html. Založeno na Nagiosu a spolupracující s Mysql. Klikací nastavování v prohlížeči. Monitorovací agent dostupný jak pro Win tak i pro Linux. Pokud se jedná pouze o pingy tak agent není potřebný. Mohu jen doporučit.

j

Chapu to tak, ze se ceka, ze nekam vrazis insert, a ono si to z toho veme? To bych rek, ani jedno ze jmenovanych neumi. Musel by sis k tomu neco dobastlit sam.

Otazka zni, zda nejdes kanonem na vrabce.

ano pokud vis co a kam je dalsi sledovane zarizeni jen inzert do databaze :-) a o to mi jde pokud to uz nekdo proslapnul/vyzkousel  tak super

Ahoj, tahle oblast mě dost zajímá, takže sorry, že to položím do trochu obecnější roviny: máš nějaké konkrétní důvody, proč to chceš dělat takhle? Jiný řešení by mohlo být vytvářet konfigurák pro tvůj oblíbený monitorovací soft nějakým configuration managementem (salt, ansible, puppet, chef, ...) nebo aspoň custom skriptem na základě nějakého templatu (jinja, mako, ...). Je to programování tak na den a máš plnou volnost v tom, co tam budeš chtít.

To řešení s DB určitě nějaké existuje (divil bych se, kdyby to nešlo na Icinga, Zenoss případně aspoň s nějakým pluginem), ale trochu bych se bál toho, že časem zjistíš, že sice můžeš přidávat zařízení, ale taky bys ho chtěl dát do nějaké skupiny, nastavit mu nějaké závislosti, nějak customizovat checky nebo jejich vyhodnocování...

(Abysme si rozuměli, nesnažím se být chytrej ;) jenom mě tahle oblast zajímá a zajímají mě i různý use-casy, mj. proto, že píšu custom engine pro monitoring, takže mě enormně zajímá, co na existujících řešeních lidem nevyhovuje...)


zabbix host

Re:Sledování sítě z vlastní aplikace
« Odpověď #5 kdy: 04. 01. 2016, 23:07:43 »
Zkusil bych Zabbix, má téměř všechny informace uložené v SQL databázi.  Dobrá dokumentace, DB může být PostgreSQL.
Web rozhrani se slušnými grafy. Daji se najit SQL skripty pro import konfiguracnich dat. Spolehlivy stabilni.
Pro Mikrotik existuji template, nebo lze pouzit generic SNMP.

Re:Sledování sítě z vlastní aplikace
« Odpověď #6 kdy: 04. 01. 2016, 23:31:11 »
Spolehlivy stabilni.
A nenažraný ;)

Re:Sledování sítě z vlastní aplikace
« Odpověď #7 kdy: 05. 01. 2016, 06:30:16 »
Zabbix mi je zajimava varianta, jen si nejsem jisty zda kvuli sve robusnosti nebude slozite nasazeni mozna vydrzim mesic a pujdu na zakladni skoleni gratis http://www.datascript.cz/morning-talks/zabbix-open-source-monitoring/

Co je cilem ? Poskytnout nasim administratorum a klientum pristup k grafikum prenosu, dostupnosti, vytizeni Cpu na jejich zarizenich. Kdyz nad tim tak premyslim, tak monitoring nasich core technologii /apache, linux, freeradius, mikrotik, esxi, v budoucnu asi jina virtualizace/ nechat monitorovat stejnym nastrojem jako klientske zarizeni.

Dost chvaleny mi prisel nagios jez je napriklad v reseni ispadmin . Co vy na nej ?

daemon

Re:Sledování sítě z vlastní aplikace
« Odpověď #8 kdy: 05. 01. 2016, 07:57:27 »
Spolehlivy stabilni.
A nenažraný ;)
Ale ty možnosti...  ;)

Jako jednoduchý monitoring/grafovač bych ještě zvážil Cacti. Není to tak nenažrané jako Zabbix, konfigurace též v SQL.

daemon

Re:Sledování sítě z vlastní aplikace
« Odpověď #9 kdy: 05. 01. 2016, 08:19:28 »
Zabbix mi je zajimava varianta, jen si nejsem jisty zda kvuli sve robusnosti nebude slozite nasazeni mozna vydrzim mesic a pujdu na zakladni skoleni gratis http://www.datascript.cz/morning-talks/zabbix-open-source-monitoring/

Co je cilem ? Poskytnout nasim administratorum a klientum pristup k grafikum prenosu, dostupnosti, vytizeni Cpu na jejich zarizenich. Kdyz nad tim tak premyslim, tak monitoring nasich core technologii /apache, linux, freeradius, mikrotik, esxi, v budoucnu asi jina virtualizace/ nechat monitorovat stejnym nastrojem jako klientske zarizeni.

Dost chvaleny mi prisel nagios jez je napriklad v reseni ispadmin . Co vy na nej ?

Asi Ti odpoví povolanější, já Nagios v podstatě neznám, ale lidé kteří ho používali, mi říkali něco ve smyslu, že to je nástroj pro lidi s poruchou osobnosti.  :) Stěžovali si vesměs na komplikovanou a nepřehlednou konfiguraci.
Existuje jeho fork - Icinga - který by snad měl směřovat k lepšímu. To by Ti vysvětlil např. Věroš Kaplan, který se Icingou systematicky zabývá.

Zabbix by měl výhodu  v tom, že má poměrně košatý systém uživatelských oprávnění, takže v tomto směru by to asi pokrylo klienty i core.

Cacti je jednoduchý SNMP grafovač s SQL backendem, podporuje ale pouze MySQL.

kafcha

Re:Sledování sítě z vlastní aplikace
« Odpověď #10 kdy: 05. 01. 2016, 08:52:24 »
na neco podobneho pouzivam zabbix (ping, vytizeni, misto na disku, stav pole....)
ale da se tim sledovat vlastne cokoli (udaje z plc, statistiky z postgresu..)

jako databazi lze pouzit postgres ci mysql (pouzivam postgres)
zakladni intalace je 'prace' na jedno odpoledne


Re:Sledování sítě z vlastní aplikace
« Odpověď #11 kdy: 05. 01. 2016, 09:09:58 »
S temi pravy jste mne dost naklonil pro Zabbix. Mel jsem k nemu respekt, protoze kolega kdyz jej nasazoval dost se snim potrapil. Ale je pravda, ze mel dost tezkou pozici s ohledemn na opravneni, topologii site, sledovani ruznych klientskych systemu. Zbbix ma i APIcko a pekny serial http://www.linuxsoft.cz/article_list.php?id_kategory=268.


Re:Sledování sítě z vlastní aplikace
« Odpověď #12 kdy: 05. 01. 2016, 09:13:07 »
na neco podobneho pouzivam zabbix (ping, vytizeni, misto na disku, stav pole....)
ale da se tim sledovat vlastne cokoli (udaje z plc, statistiky z postgresu..)

jako databazi lze pouzit postgres ci mysql (pouzivam postgres)
zakladni intalace je 'prace' na jedno odpoledne

a konfigurujes zabbix pres API ci to ukladate primo do SQL? nebyl byl v konfiguraci nejaky zadrhel? Obcas valcime, s tim, ze postgres neni uplne proslapana cesta.

TKL

Re:Sledování sítě z vlastní aplikace
« Odpověď #13 kdy: 05. 01. 2016, 09:26:01 »
Dost chvaleny mi prisel nagios jez je napriklad v reseni ispadmin . Co vy na nej ?

Nagios je fajn. Co není fajn, je jeho konfigurace, to je fakt peklo. Celkem souhlasím s poznámkou o "poruše osobnosti" :-)
Existují mraky pluginů pro monitoring kdečeho a když neexistují, není problém vytvořit si vlastní.

Jakmile to jednou nakonfiguruješ, jede to roky bez sebemenších problémů. Což má ovšem tu nevýhodu, že mezitím zapomeneš, jak se dělá ta konfigurace :-)

MP

Re:Sledování sítě z vlastní aplikace
« Odpověď #14 kdy: 05. 01. 2016, 10:52:31 »
Za zvazeni stoji klon Nagiosu - Centreon. Dale i projekty jako Observium/LibreNMS, ale treba Observium v free edici neposila notifikace dle udalosti. Jinak s tim postgresql je to bohuzel otravne, jak prilis mnoho projektu je stale navazano na mysql :/