Konzolové utility s textovým rozhraním

Jann

Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #15 kdy: 04. 01. 2016, 12:57:19 »
Nemáte někdo tip na taková ty postranní pomocná kolečka jak se dětem montují na kolo, akorát větší? A taky volant místo řídítek a řazení rukou. Pořídil jsem si motorku ale neumím na ní jezdit a ani se to nechci učit (až budu v důchodu, tak na to možná budu mít čas).


nobody

Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #16 kdy: 04. 01. 2016, 13:06:44 »
[...]prepinace pate pres devate pri mountovani *.iso souboru.

ses fakt takovej matlak, nebo jen trolujes? :)

i kdyz se vratime az do minuleho stoleti tak slo maximalne o : mount -o loop -t iso9660 soubor.iso mount_adresar

manualove stranky pomahaji kazdemu kdo umi cist a alespon trochu premyslet, muzes v nich vyhledavat, muzes je protahnout pres grep, muzes je vyexportovat do textu a provadet s tim co chces...

na slozitejsi prikazy (jak jiz bylo receno) si muzes vytvorit hromadu aliasu(uz par desetileti)

pokud mas potrebu nejake jednoduche prikazy (jako mount a dd) resit pres konzolove rozhrani, tak si napis skript vyuzivajici treba dialog, jiste se pri tom psani ty veci naucis natolik ze uz pak ten skript a konzolove rozhrani nebudes potrebovat nebo uz budes v duchodu, to zalezi jestli jses trvalej zelenac :)

johny

Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #17 kdy: 04. 01. 2016, 14:03:31 »
wpa_supplicant?

https://wiki.archlinux.org/index.php/WPA_supplicant

To si delas zadek ze k tomu najdui manualovou stranku, to budu cist hodinu, nez se budu moctpripojit k wifi, a za tyden, az se budu chtit pripojit jinde, budu to cist znovu. To je tak dobre pro nejaky server nebo stolni poctac, ale ne pro notebook. Ty prikazy v konzoli jsou shity, ktere potrebujou nadstavbu, jen totalni vygumovany nerd se to bude vsechno ucit zpameti.

Nevite, jake pomucky pro konzoli mit, tak sem nelezte. Arch-linux taky pouziva, dokonce i pri instalaci, "wifi-menu". S takovymi idioty jako je zdejsi hu, ktery si na linuxu leci sve panictvi, by nikdy neexistovalo neco jako je zsh shell, nebo novejsi verze prikazu mount, kde se nemusi psat prepinace pate pres devate pri mountovani *.iso souboru.

Hosi, to jsem nevidel, takhle si rikat o pomoct zadarmo a jeste mit hromadu kecu kdyz se mi odpovedi nelibi :D. Obcas je fakt vtipne si cist prispevky nekterych (ne)uzivatelu.

Zelenac

Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #18 kdy: 04. 01. 2016, 14:17:33 »
[...]prepinace pate pres devate pri mountovani *.iso souboru.

ses fakt takovej matlak, nebo jen trolujes? :)

i kdyz se vratime az do minuleho stoleti tak slo maximalne o : mount -o loop -t iso9660 soubor.iso mount_adresar

manualove stranky pomahaji kazdemu kdo umi cist a alespon trochu premyslet, muzes v nich vyhledavat, muzes je protahnout pres grep, muzes je vyexportovat do textu a provadet s tim co chces...

na slozitejsi prikazy (jak jiz bylo receno) si muzes vytvorit hromadu aliasu(uz par desetileti)

pokud mas potrebu nejake jednoduche prikazy (jako mount a dd) resit pres konzolove rozhrani, tak si napis skript vyuzivajici treba dialog, jiste se pri tom psani ty veci naucis natolik ze uz pak ten skript a konzolove rozhrani nebudes potrebovat nebo uz budes v duchodu, to zalezi jestli jses trvalej zelenac :)

Trolujes mozna ty, matlkau.

Psal se rok 2007:
sudo mount -t ntfs-3g -o rw,uid=500,gid=500,umask=022 /dev/sda5 /mnt/win_d

Nechce se mi dohledavat vsechny prepinace, ktere bylo treba pro ruzne dekomprimace, nutne nastavovani prav ke slozkam a souborum, atd.

Pouzils nekdy Raspberry Pi s Raspianem? Urcite patris k te male hrstce nerdu co jsou na svete, kteri nikdy nepouzili graficke konfiguracni nastroje ktere v te distribuci jsou. Urcite sis vsechno nasel v manualovych strankach a konfiguraky jsi pote editoval ve vimu. Protoze v pripade ze ne, tak ti doporucuju, aby jsi tady prestal psat kraviny ohledne toho, co vsechno najdes v manualovych strankach a jak graficke nastroje nejsou potrebne. Urcite ani nikdy nepouzivas Ark kdyz chces dekomprimovat.

Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #19 kdy: 04. 01. 2016, 14:19:37 »
...
Trolujes mozna ty, matlkau.

Psal se rok 2007:
sudo mount -t ntfs-3g -o rw,uid=500,gid=500,umask=022 /dev/sda5 /mnt/win_d

Nechce se mi dohledavat vsechny prepinace, ktere bylo treba pro ruzne dekomprimace, nutne nastavovani prav ke slozkam a souborum, atd.

Pouzils nekdy Raspberry Pi s Raspianem? Urcite patris k te male hrstce nerdu co jsou na svete, kteri nikdy nepouzili graficke konfiguracni nastroje ktere v te distribuci jsou. Urcite sis vsechno nasel v manualovych strankach a konfiguraky jsi pote editoval ve vimu. Protoze v pripade ze ne, tak ti doporucuju, aby jsi tady prestal psat kraviny ohledne toho, co vsechno najdes v manualovych strankach a jak graficke nastroje nejsou potrebne. Urcite ani nikdy nepouzivas Ark kdyz chces dekomprimovat.

Opravdu "nemáš zač".


RomanF

Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #20 kdy: 04. 01. 2016, 15:25:44 »
Zelenaci, co to máš v sobě za matroš? Tohle je čistej trolling :P 
Chceš poradit ale jsi milej, jak osina v zadnici. Buď špatnej matroš nebo jsi nemocnej, zkus se zeptat na své zdraví nějakýho doktora.

Zelenac

Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #21 kdy: 04. 01. 2016, 15:41:36 »
Zelenaci, co to máš v sobě za matroš? Tohle je čistej trolling :P 
Chceš poradit ale jsi milej, jak osina v zadnici. Buď špatnej matroš nebo jsi nemocnej, zkus se zeptat na své zdraví nějakýho doktora.

kolegove nemaji moc cim by poradili ;)

Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #22 kdy: 04. 01. 2016, 16:57:18 »
Pokud chcete lepší odpověď, položte lepší dotaz. Uveďte, jaké operace potřebujete často provádět a jak je děláte nyní a proč to nevyhovuje. Odpovědi pak budou více k věci. Protože 100% univerzálůní řešení neexistuje - kdo nechce X a chce ssh, používá zpravidla holé příkazy nebo vlastní skripty a nemá s tím problém.

Další věc je, že nereagujete ani na dobré a věcné rady. Užitečnou radu s aliasy necháváte bez povšimnutí a reagujete jen na kontroverzní odpovědi. Tím diskuzi zhoršujete. Za těchto okolností je vlákno zralé k zamčení pro trolling.

nobody

Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #23 kdy: 04. 01. 2016, 17:00:51 »
[...]namountovat iso
[...]prepinace pate pres devate pri mountovani *.iso souboru.

sudo mount -t ntfs-3g -o rw,uid=500,gid=500,umask=022 /dev/sda5 /mnt/win_d

2x si stezujes na kostrbate montovani iso a jako dukaz nahodis montovani ntfs? :-D

Citace
Nechce se mi dohledavat vsechny prepinace, ktere bylo treba pro ruzne dekomprimace, nutne nastavovani prav ke slozkam a souborum, atd.

neni potreba dohledavat, prepinace kazdy normalni clovek zjistuje 2 zpusoby:
# zobrazenim napovedy
prikaz --help
# zobrazenim manualu
man prikaz

Citace
Pouzils nekdy Raspberry Pi s Raspianem? Urcite patris k te male hrstce nerdu co jsou na svete, kteri nikdy nepouzili graficke konfiguracni nastroje ktere v te distribuci jsou. Urcite sis vsechno nasel v manualovych strankach a konfiguraky jsi pote editoval ve vimu. Protoze v pripade ze ne, tak ti doporucuju, aby jsi tady prestal psat kraviny ohledne toho, co vsechno najdes v manualovych strankach a jak graficke nastroje nejsou potrebne. Urcite ani nikdy nepouzivas Ark kdyz chces dekomprimovat.
Ne. Graficke konfigurace pouzivam v grafice. Kdyz chci neco v konzoli zjednodusit, dam to do alias, do mc usermenu, napisu si script, pokud to ma mit gui v xkach tak spolecne s zenity nebo yad, pokud v konzoli tak spolecne s dialog...
Co pouzivam v konzoli tak ctu info v help a man. Vim nemusim, v minulem stoleti sem pouzival joe, v tomto mcedit. Kraviny, resp. voloviny pises ty a doporucuj si leda tak sobe ;) Ark na dekomprimovani rozhodne nepouzivam, a konzoli nepouzivam na malovani :)


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #24 kdy: 04. 01. 2016, 17:47:14 »
Nechapu, proc clovek, ktery se nechce ucit a nic si nepamatuje, chce pouzivat novy OS. Tak budto zmenite postoj, zvysite konzumaci cesneku a budete kourit mene travy, abyste si byl schopen neco pamatovat, navzdory zretelne pokrocile arterioskleroze nebo si kupte kolobezku a divejte se na televizi. I tim lze zabit cas.

Kit

Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #25 kdy: 04. 01. 2016, 17:48:26 »
Mountování různých ISO řeším přes /etc/fstab s atributy noauto,user. Každé ISO (a každou flešku) na jiný mountpoint. Mount je pak velmi jednoduchý:
Kód: [Vybrat]
mount /mnt/pointa je mi jedno, jak složité ty parametry jsou. Při budování /etc/fstab totiž běžně ty řádky kopíruji mezi sebou a jen doupravím podle potřeby.

Franta <xkucf03/>

Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #26 kdy: 05. 01. 2016, 01:04:11 »
Sám si některé příkazy zjednodušuji v ~/.bashrc tímto stylem:
Kód: [Vybrat]
alias apt-search='apt-cache search'
alias apt-show='apt-cache show'
alias apt-install='apt-get install'
alias apt-update='apt-get update'
alias apt-upgrade='apt-get upgrade'

alias lls='ls -lSr --time-style=long-iso'
alias lld='ls -ltr --time-style=long-iso'

mkdircd() {
        mkdir -p "$1" && cd "$1"
}

Podobně si můžeš naaliasovat, co budeš potřebovat.

A jak to děláš s napovídáním pomocí Bash completion? Ono to jde sice napojit i na ty aliasované příkazy, ale je to práce navíc a další věc, o kterou se člověk musí starat – a zrovna napsat aptitude show něco (nebo apt show něco) mi nepřijde jako tak velký problém (a psát apt-show něco není až taková úspora, jestli vůbec nějaká).

Jinak samozřejmě proti aliasům nic nemám, je to užitečná věc a je dobré si je umět nastavit – jen mi někdy přijde, že to někteří trochu přehánějí :-)

x14

  • ***
  • 182
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #27 kdy: 05. 01. 2016, 23:11:52 »
Já jen mlátím do šipek, entru a hlavně do tabulátoru - klasika je:
Kód: [Vybrat]
apt-get install {první 2-3 písmenka programu} [TAB] [TAB] ... [ENTER]Aliasy nepoužívám, ale když vidím, že i ls umí vypsat datum kulturně, akorát je na to přepínač jako letadlo, tak tomu rozumím.

Kit

Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #28 kdy: 05. 01. 2016, 23:52:25 »
Kód: [Vybrat]
alias apt-install='apt-get install'Podobně si můžeš naaliasovat, co budeš potřebovat.

A jak to děláš s napovídáním pomocí Bash completion? Ono to jde sice napojit i na ty aliasované příkazy, ale je to práce navíc a další věc, o kterou se člověk musí starat – a zrovna napsat aptitude show něco (nebo apt show něco) mi nepřijde jako tak velký problém (a psát apt-show něco není až taková úspora, jestli vůbec nějaká).

Jinak samozřejmě proti aliasům nic nemám, je to užitečná věc a je dobré si je umět nastavit – jen mi někdy přijde, že to někteří trochu přehánějí :-)

Ty aliasy se normálně napovídají by-default. Pletl jsem si, kdy mám použít apt-get a kdy apt-cache, tak jsem si udělal tyto aliasy. Je to spíš úspora myšlení nežli psaní.

Například takové aliasy lls a lld používám velmi často, ale nemám jich o mnoho víc, než kolik jsem uvedl.

ferren

Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #29 kdy: 06. 01. 2016, 00:32:04 »

tenhle thread je ucebnicova ukazka a duvod, proc je linux tam kde je. v riti. tim myslim na desktopu. 30 let stara koncepce, cmdline prepinace, man stranky, textovy rezim....

moderni terminal by mel dusledne skryvat rozdil mezi grafickym a textovym rezimem, mel by byt plne interaktivni s moznosti libovolne kombinovat textove a gui vstupy a vystupy.

ale je hezky videt kolik lidi je spokojeno s interakci s pocitacem stejnou jako v devadesatkach...