Konzolové utility s textovým rozhraním

Kit

Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #75 kdy: 07. 01. 2016, 18:37:35 »
vida, a Diakonos je výborný editor. Konečně něco, kde normálně funguje ctrl+a, kde ctr+z je zpet, ctr+y je redo, ctr+f je find. Na tom Linuxu jsou snad i normální v pohodě lidi, kteří nejsou úplně šiblí jako někteří zdejší uživatelé root.cz.

Diakonos jsem si teď vyzkoušel. Nic moc. Většina horkých kláves mi nějak kolidovala s terminálem, musel bych je překonfigurovat. Také ty barvičky by daly hromadu práce, než bych je předělal podle svých potřeb, protože tohle mi příliš tahá oči. Chybí zvýrazňování syntaxe, klíčových slov, párových závorek,... Pokud bych potřeboval primitivní textový editor, použiji ed nebo nano.


Zelenac

Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #76 kdy: 07. 01. 2016, 19:29:45 »
Takže běžné úkony s využitím konzole:

Textový editor - Diakanos
Wifi - Wicd ( BOMBA! Vypadá to, že ne všichni linuxáci jsou úplně marní hoši... )
Formátování flashky - cfdisk
Brouzdání adresářovou strukturou - Midnight commander, ncdu
Systémové prosředky - htop

Postrádám:
Soft správu mountování. bashmount je přiliš primitivní, nemůžu se pak dostat do namountovaných složek bez roota a nechce se mi párat s právy.
Soft na komprimaci/dekomprimaci, ideálně nějaký konzolový Ark
Uvítal bych lepší příkaz pro nastavení přistupových práv k souborům, chmod je moc složitý.

ještě bych si na něco určitě vzpoměl.

Unknown

Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #77 kdy: 07. 01. 2016, 20:13:08 »
Citace: Zelenac link=topic=12449.msg152881#VŠECHNY date=CELOU_DOBU
Jaký má význam chodit sem onanovat s tím, jak tobě nefunguje to, tohle, tamto a jak je to celé na houby?

Minimalne ma smysl aby si to tu precetl nekdo pred pripadnym prechodem z intuitivniho OS na Linux a vzal to v uvahu.

Iviak

Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #78 kdy: 07. 01. 2016, 20:50:07 »
že si nedám pokoja...
Midnight commander (mc) zvláda archiváciu (musíš mať nainstalované unzip a unrar, co asi máš), zvláda nainštalovať programy zo zdrojových kódov, zvláda chmod a kopec sraček co potrebuješ, všechno pres prehladné menu. Nekdo ho tady spomínal, stavím sa že si sa na to ani nepozrel. My co sme odrástli na Norton alebo Volkov Commandri to máme intuitívne zapsané. F2 - user menu, F3 - view, F4 - edit, F5 - copy, F6 - remove, F7 - mkdir, F8 - delete, F9 - menu, F10 - exit...
má ovládanie myšou - pretiahnutie súborov z jedného panela do druhého, rýchle prepnutie do konzole (ctrl+o) zmenu zobrazenia adresárov podla velkosti, názvu, prípony... hromadné presúvanie pomocou klávesy insert... pripojenie k sieti pomocou ftp aj ssh...
když si doplníš dalšie aplikácie - fbi napriklad, mužes se koukat na obrazky, s fbgs zase PDF dokumenty... všechno pomocí klávesy F3 z mc...

Mountovanie - proste si napiš do fstab všechny systémy co používaš a ty co máš na vyměnu dej "noauto", pak si je múžeš mountovat jenom pomocí príkazu "mount /dev/zarizeni" resp "umount /dev/zarizeni"

vzhledem k tomu že si brutál programátor tak se divím jak vubec mužeš programovat když ti delá problémy prečíst si manuálovu stránku (príkaz man a název programu... začal bych príkazem "man man")

Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #79 kdy: 07. 01. 2016, 21:26:56 »
...
Minimalne ma smysl aby si to tu precetl nekdo pred pripadnym prechodem z intuitivniho OS na Linux a vzal to v uvahu.

Blablablabla, jasně  :).

Lael má zase volno?


Zelenac

Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #80 kdy: 07. 01. 2016, 23:16:39 »
vida, a Diakonos je výborný editor. Konečně něco, kde normálně funguje ctrl+a, kde ctr+z je zpet, ctr+y je redo, ctr+f je find. Na tom Linuxu jsou snad i normální v pohodě lidi, kteří nejsou úplně šiblí jako někteří zdejší uživatelé root.cz.

Diakonos jsem si teď vyzkoušel. Nic moc. Většina horkých kláves mi nějak kolidovala s terminálem, musel bych je překonfigurovat. Také ty barvičky by daly hromadu práce, než bych je předělal podle svých potřeb, protože tohle mi příliš tahá oči. Chybí zvýrazňování syntaxe, klíčových slov, párových závorek,... Pokud bych potřeboval primitivní textový editor, použiji ed nebo nano.

Nechci být zlý, ale kdybych měl parafrázovat mentalitu místních přispěvatelů, tak pokud ti klávesové zkratky kolidovaly s tvým terminálem, tak si pořiď jiný terminál :-P
A teď vážně, v Xtermu mi nic nekoliduje a v defaultním ubunťáckém jo.

Já prostě nevím, proč bych měl používat editor, kde ctrl+a není select all, kde ctrl+z není undo atd. - to jsou běžně používané zkratky, třeba z Office, a já se prostě nemíním učit vim, který je moc složitý, ani nějaké nano. Prostě nechápu, proč bych měl používat editor, který má naprosto nestandardí klávesové zkratky, když ho použiju jen několikrát do roka. Rozumím, že ty zkratky třeba u VIMu jsou třeba ergonomicky uzpůůsobené, navíc pozůstatek z doby kamenné, ale prostě pro mě to rozhodně úspora času není, právě naopak.

Kit

Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #81 kdy: 07. 01. 2016, 23:53:03 »
Diakonos jsem si teď vyzkoušel. Nic moc. Většina horkých kláves mi nějak kolidovala s terminálem, musel bych je překonfigurovat. Také ty barvičky by daly hromadu práce, než bych je předělal podle svých potřeb, protože tohle mi příliš tahá oči. Chybí zvýrazňování syntaxe, klíčových slov, párových závorek,... Pokud bych potřeboval primitivní textový editor, použiji ed nebo nano.

Nechci být zlý, ale kdybych měl parafrázovat mentalitu místních přispěvatelů, tak pokud ti klávesové zkratky kolidovaly s tvým terminálem, tak si pořiď jiný terminál :-P
A teď vážně, v Xtermu mi nic nekoliduje a v defaultním ubunťáckém jo.

Xtem má zase jiné nectnosti, které mi vadí. Diakonos se ani neohřál a šel z kola ven.

Citace
Já prostě nevím, proč bych měl používat editor, kde ctrl+a není select all, kde ctrl+z není undo atd. - to jsou běžně používané zkratky, třeba z Office, a já se prostě nemíním učit vim, který je moc složitý, ani nějaké nano. Prostě nechápu, proč bych měl používat editor, který má naprosto nestandardí klávesové zkratky, když ho použiju jen několikrát do roka. Rozumím, že ty zkratky třeba u VIMu jsou třeba ergonomicky uzpůůsobené, navíc pozůstatek z doby kamenné, ale prostě pro mě to rozhodně úspora času není, právě naopak.

Co to jsou zkratky z Office? Takové programy nepoužívám.

S Vimem strávím několik hodin denně, píši v něm vše, co potřebuji. Select all je "%", undo je "u", smazání slova (řádku, věty,...) je "d", autoindent je "=", atd. Také ho mám silně přizpůsobený svým potřebám, včetně vlastních zkratek, stubů, maker, kompilace, spouštění testů a prototypů. Jiný textový editor prostě nepotřebuji a ani nepotřebuji žádné IDE, neboť mi umí i našeptávat.



nobody

Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #84 kdy: 08. 01. 2016, 02:00:45 »
No jo, Microsoft má vlastní zkratky.

jako by jsi to nevedel, Microsoft ma vlastni uplne vsechno, nejdrive to ukradne, pak to pozmeni a nakonec to oznaci za svoje vlastni, vecpe to mezi "lidi" a ovce zacnou slintat :)

Kit

Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #85 kdy: 08. 01. 2016, 02:17:53 »
No jo, Microsoft má vlastní zkratky.

jako by jsi to nevedel, Microsoft ma vlastni uplne vsechno, nejdrive to ukradne, pak to pozmeni a nakonec to oznaci za svoje vlastni, vecpe to mezi "lidi" a ovce zacnou slintat :)

Nemá náhodou Microsoft ty zkratky patentovány? Neporušuje Diakonos tyto patenty?

Unknown

Re:Konzolové utility s textovým rozhraním
« Odpověď #86 kdy: 08. 01. 2016, 10:38:42 »
No jo, Microsoft má vlastní zkratky.
nejdrive to ukradne

Ono nekde neco chybi??