Vážné porušení pracovní smlouvy

Zelenáč

Vážné porušení pracovní smlouvy
« kdy: 27. 11. 2015, 05:18:49 »
Zdravím,

 chci se zeptat na něco ohledně pracovní smlouvy. Dělám ve firmě, která není úplně ideální, programátora, jsem zatím ve zkušebce. Jako absolvent, ikdyž práce je docela balast na starém (bastleném) firemním SW, mám z toho zkušenosti a nástupní mzdu mám řekněme běžnou pro můj obor a v mém kraji (25500,-). Uvažoval bychtak, že půlrok bych tam mohl zůstat (myslím si že je to vcelku adekvátní k tomu jaké jsou ve firmě dlouhodobé poměry), nicméně straší mě pracovní smlouva.

 Jde o to, že bych nerad odcházel z firmy s nějakým paragrafem a nevím, jestli se to může stát. Popíšu můj postoj:

V pracovní smlouvě mám, že týdně musím odpracovat 40h, 4 týdny mám dovolenou, 30min pauza na oddech není započítána - tohle vše je řekněme normální, ale dále tam stojí, že mi zaměstnavatel může nařídit práci přesčas 8h týdně, celkově 150h v roce. Dále je uvedeno, že 40% z celkové mzdy je nenárokovatelná složka.

Můj postoj je, že nejsem ochoten pracovat přesčas, přitom dost běžně se děje to, že je na nějaký projekt vyhrazen vyloženě malý počet dní, a když se někdo na něčem zasekne, což je jaksi dost běžné (třeba soft z roku 1995 co se spouští na virtualu), tak sedí v kanclu až do noci.
Tedy kdybych nastoupil do této firmy, nedělal bych přesčas. Pokud bych na nějakém projektu dělal, prostě bych pracoval podlesvého nejlepšího vědomí a svědomí a když nebudu stíhat termíny, které jsou v této firmě dost krátké, nebudu v práci sedět dýl - nemůžu za to, že špatně odhadnou, jak a co bude trvat a dají to za úkol třeba nováčkovi (což v kanclu vidím). Je to spojeno i s tím, že práce přesčas není proplacená, ačkoliv pracovní doba je flexibilní a můžu v jiný den odejít dřív. Nicméně očekával bych, že za 1h přesčasu si můžu vybrat 1.5h volna, ale to už je detail.

Tedy, v kombinaci přesčasy + 40% fixní složky mzdy zde může vzniknout jistá situace: nebudu přesčasovat -> sníží mi fixní složku -> budu mít plat jako uklízečka -> přizpůsobím tomu pracovní morálku (dokážu si představit že si budu dělat na svých projektech v prac. době) -> vysloužím si hrubé porušení pracovní kázně a nějaký ten paragraf.

Moje otázka tedy je, můžu za takovéto jednání, tj. odmítnutí přesčasů atd. dostat paragraf? (Přiznám se že se v těch paragrafech ani moc nevyznám, jen vím, že se o tom dozví další zaměstnavatel)


Zelenáč

Re:Vážné porušení pracovní smlouvy
« Odpověď #1 kdy: 27. 11. 2015, 05:24:47 »
Jen ještě pro upřesnění: nyní třeba zaměstnanci museli odpracovat o 20% více času týdně (po několik týdnů, prý nějaké problémy ve frimě) a měli to v rámci té pohyblivé složky mzdy - čili přesčasy zde prostě nejsou v praxi propláceny a v této konkrétní situaci se ani nedaly vybrat na náhradním volnu.

tralala

Re:Vážné porušení pracovní smlouvy
« Odpověď #2 kdy: 27. 11. 2015, 06:22:28 »
nechapem co sa pytas, ved v ramci skusobky mozes odist zo dna na den bez udania dovodu. nechapem co tam este robis a naco tam budes pol roka

tralala

Re:Vážné porušení pracovní smlouvy
« Odpověď #3 kdy: 27. 11. 2015, 06:33:52 »
proste namiesto toho aby si odtisl vypadol co najskor kym mozes hladas sposob ako sa tam pol roka zasivat a potom sa z toho budes pracne dostavat prec. pocitaj s tym ze ak das po skusobke ktora byva tri mesiace vypoved tam tam je vypovedna lehota dva mesiace takze po skusobke budes musiet dat v ten isty mesiac vypoved lebo sa to rata az od toho nasledujuceho. takto zamestnavatelovi len pridavas robotu a bude lepsie ked budes chlap a pojdes prec rovno, ved len stracas cas a jeho nervy a peniaze

tralala

Re:Vážné porušení pracovní smlouvy
« Odpověď #4 kdy: 27. 11. 2015, 06:43:45 »
najdi si co najskor inu pracu, zober hocico sj nejaky korporat , tam si ako absolvent dlhu dobu len cislo (ak vobec nieco ine) a prax sa tam zozenie do cv velmi lahko. tento pokus si ani nepis do zivotopisu a nasledujuci zamestnavatel nema odkial vediet ze si odtial v skusobke odisiel.


tralala

Re:Vážné porušení pracovní smlouvy
« Odpověď #5 kdy: 27. 11. 2015, 06:51:13 »
ak by som bol ja tvoj momentalny zamestnavatel a po skusobke by si mi dal o mesiac vypoved tak by si ma nasral a roztrhol by som ta v zuboch a nechapal by som preco si neodisiel v skusobke.

Ludva

Re:Vážné porušení pracovní smlouvy
« Odpověď #6 kdy: 27. 11. 2015, 07:02:36 »
A smlouva je uz podepsana, ne? To jsi ji necetl? Kdyz vystrelis ve zkusebce, usetris si frustraci a HR hodne prace. A ano, praci na vlastnim projektu bez vyslovneho svoleni nadrizeneho bych taky povazoval za hrube poruseni pracovni kazne, takze 1) ustni upozorneni, 2) doporuceny dopisem, 3) vypoved ad prislusne ustanoveni pracovni smlouvy.

tralala

Re:Vážné porušení pracovní smlouvy
« Odpověď #7 kdy: 27. 11. 2015, 07:07:12 »
este jeden postreh a pohlad na vec. je uplne bezne ze to takto funguje v IT a neviem co si si myslel. ano prescasuje sa kopec hodin a neboj nie si jediny. vyhoda je ta, ze ked si mlady tak to mas eate motivaciu a volu trpiet a zatat zuby a vydrzat to tam, naucit sa robit pod stresom s terminom na krku. myslis ze to bude niekde inde ine a ta tvoja firma je nejaka zazracna vynimka? to je skola zivota ... cim si starsi tym menej na taketo podmienky pristupujes lebo uz mas toho dost a uz si si oddrel svoje a mozes si na nieco narokovat, ja som robil prvu pracu ako intern doslova za par supov

Mirek

Re:Vážné porušení pracovní smlouvy
« Odpověď #8 kdy: 27. 11. 2015, 07:34:28 »
Můj postoj je, že nejsem ochoten pracovat přesčas...

A řekl jsi to při pohovoru ve firmě? Ví o tom tvůj zaměstnavatel? Co na to říká?

Jestli tam chceš zůstat jen půlrok, co takhle zatnout zuby, vybodnout se na "postoj" a jet? A to všechno místo řešení jak zaměstnavatele okrádat (ano, práce na vlastních projektech v pracovní době je okrádání).

A pokud se ti to opravdu příčí, tak se seber a jdi.

trrrrr

Re:Vážné porušení pracovní smlouvy
« Odpověď #9 kdy: 27. 11. 2015, 08:02:42 »
este jeden postreh a pohlad na vec. je uplne bezne ze to takto funguje v IT a neviem co si si myslel. ano prescasuje sa kopec hodin a neboj nie si jediny. vyhoda je ta, ze ked si mlady tak to mas eate motivaciu a volu trpiet a zatat zuby a vydrzat to tam, naucit sa robit pod stresom s terminom na krku. myslis ze to bude niekde inde ine a ta tvoja firma je nejaka zazracna vynimka? to je skola zivota ... cim si starsi tym menej na taketo podmienky pristupujes lebo uz mas toho dost a uz si si oddrel svoje a mozes si na nieco narokovat, ja som robil prvu pracu ako intern doslova za par supov

Pokud se tam pravidelně honí termíny může to mít dvě příčiny:
1. Málo zaškolení zaměstnanci, to je chyba zaměstnanců i managementu. Náprava je jasná doučit se to.
2. Špatně vyjednané termíny - tohle je jednoznačně chyba managementu, řešením je vyměnit, nebo zaškolit management

Práce pod stresem je až na vyjímečné případy taky chyba managementu a zvyšuje chybovost. Manager má nastavit prostředí a procesy tak aby zaměstnanci mohli v klidu odvadět svou práci v co nevyšší kvalitě. Jako odstínění od vnějších tlaků má být právě ten manager. Jestli to nezvládá, měl by změnit práci.

Jestli se ti tam nelíbí, běž pryč, jestli se k tobě chovají jako k onuci nejsou tě hodni.

Mimochodem, rozjíždím portál, kde zaměstnanci budou hodnotit zaměstnavatele. Pracovní smlouva (jako každá smlouva) je smlouva rovného s rovným, nikoliv nadřízeného a podřízeného  8)

tdvorak

Re:Vážné porušení pracovní smlouvy
« Odpověď #10 kdy: 27. 11. 2015, 08:09:31 »
Mimochodem, rozjíždím portál, kde zaměstnanci budou hodnotit zaměstnavatele.

Něco jako https://www.glassdoor.com:)


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vážné porušení pracovní smlouvy
« Odpověď #11 kdy: 27. 11. 2015, 08:34:36 »
A to, ze zamestnanci delaji prescasy zadarmo, ma jako byt v CR legalni?

Re:Vážné porušení pracovní smlouvy
« Odpověď #12 kdy: 27. 11. 2015, 08:42:09 »
Můj postoj je, že nejsem ochoten pracovat přesčas
S timhle postojem nemas sanci ani u popelaru. Clovek s timhle postojem je proste na hovno a neni duvod ho zamestnat. Napric vsemi obory je to stejne - nekdy je proste sezona a je potreba projevit firme jistou davku loajality za to, ze ti je chlebodarcem. No a u mladyho cucaka bez praxe? Ha ha.

Samozrejme jina vec je pokud se ma delat prescas zadarmo, ale o tom tady zrejme neni rec.

Mozna jsem divnej, ale ja kdyz nastoupil do prvniho zamestnani tak jsem naopak chtel zamestnavateli dokazat, ze dokazu byt velmi rychle platnym clenem tymu a predevsim - nedelas to pro nej nybrz primarne pro sebe, takze krome osmi hodin v praci jsem doma dalsi minimalne dve travil studiem sortimentu meho zamestnavatele.

Obecne je proste pro ekonomiku a lidi spatne kdyz neexistuje realna nezamestnanost, lidi si pak nevazi toho co maji.

Jo a prace na vlastnim projektu? Letel bys na hodinu a mel tu "nejlepsi" moznou referenci(bohuzel v tomhle komunistickym zrizeni by to asi neslo udelat oficialni cestou, takze by to pro nej bylo jeste horsi). Hele v procesu se casto stavaji chyby, ok nikdo neni dokonaly, to firma nejak proste pokryje "rizikem podnikani". Obcas ma nekdo nejake individualni potreby(kratsi uvazek, flexibilni doba, home office, volno navic ze soukromych duvodu atd atd), ale aby me nekdo vedome a cilene okradal? V normalnim funkcnim pravnim state by mela mit firma moznost takoveho cloveka normalne zazalovat.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Zelenáč

Re:Vážné porušení pracovní smlouvy
« Odpověď #13 kdy: 27. 11. 2015, 08:52:51 »
Některé odpovědi jsou velice pozoruhodné. Příjde vám v pořádku mít neplacené přesčasy? V čem je problém pro firmu proplatit přesčasy a ještě jak bývá zvykem, s příplatkem? Druhá věc je, že jsem dostatečně jasně vysvětlil poměry ve firmě a přesto zde jistý tralala a jistý zaskočený to_je_jedno mluví něco o okrádání firmy v momentě, kdy zaměstnanec odmítne dělat neplacené přesčasy a mzda mu klesne na mzdu uklízečky pokud mu strhnou pohyblivou složku - máte zajímavý smysl pro spravedlnost vážení.

k

Re:Vážné porušení pracovní smlouvy
« Odpověď #14 kdy: 27. 11. 2015, 08:53:58 »
A to, ze zamestnanci delaji prescasy zadarmo, ma jako byt v CR legalni?

Maximálně 8 hodin týdně celkem 150 hodin ročně neplacených přesčasů může být zakotveno v pracovní smlouvě, zaměstnanec s tím dobrovolně souhlasí podpisem pracovní smlouvy. Za všechny hodiny přesčasů za rok navíc náleží příplatek +25% nebo náhradní placené volno a zaměstnanec s takovým přesčasem může a nemusí souhlasit.