Malá distribuce pro netbook

mil

Malá distribuce pro netbook
« kdy: 13. 11. 2015, 09:51:21 »
Dobrý den

hledám vhodnou ditribuci na mininotebook acer aspire mini s atomem, původně na tom byly windows 7 starter, ale jsou skoro nepoužitelné a standardní distribuce jsou taky moc velké sousto. Je to pro mou sestru a dle toho jsou potřeby.
Tedy je potřeba několik málo věcí, aby to umělo:
  • Běžel prohlížeč
  • textový editor
  • kancelářský balík
  • prohlížeč obrázků a základní editor
  • mplayer
  • wifi(networkmanager)často využívá eduroam tedy pokud máte zkušenosti, já jsem s tím měl řadu problémů(řešili to drivery a networkManager)
  • Automatické připojení USB/flashdisku
  • Zvládat Sleep, Hybernite
  • správce balíků, aby se dali doinstalit základní věci, osobně preferuji RHEL distribuce ale rozhodně to není nic co bych označil za lehkou ditribuci
  • gui - něco lehkého,ale "standardního" tedy klasický správce oken

Hezký den a díky za tip
Mil

« Poslední změna: 13. 11. 2015, 10:03:51 od Petr Krčmář »


Re:"minimální" distribuce
« Odpověď #1 kdy: 13. 11. 2015, 10:03:05 »
kolik tam mas pameti?

ja na tyhle strepy davam Lubuntu LTS 32bit a s 1GB RAM to docela v pohode jede, rozvrzeni podobne jako na widlich takze u BFU spokojenost.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

mil

Re:Malá distribuce pro netbook
« Odpověď #2 kdy: 13. 11. 2015, 10:14:12 »
Je tam 1G ram pěkně naletováná na MB. Máš zkušenost s tím eduroamem, vzdycky se to sere tam kde se překrývají dvě silny AP. Ubuntu nepoužívám osm let tak alespon uvidím kam se to posunulo.

Díky M

TKL

Re:Malá distribuce pro netbook
« Odpověď #3 kdy: 13. 11. 2015, 11:47:37 »
Provozuji už velmi dlouho Lubuntu na Asus EEE 4G (Celeron 1.2 nebo 1.3GHz podtaktovaný na 900MZh, 1GB RAM, 4GB SSD) a vše co požadujete bez problémů funguje (včetně full disk encryption). Jediné s čím se potýkám, je místo na systémovém disku, snažím se neklesnout pod 800MB a vše, co jde, mám na permanentně přimountované šifrované SD kartě.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Malá distribuce pro netbook
« Odpověď #4 kdy: 13. 11. 2015, 12:03:36 »
Mala distra uz moc neexistuji, nechame-li stranou Puppy nebo LFS. Jsou ale distra, ktera maji jako default lehci aplikace, napriklad AntiX. To si ale clovek muze navolit sam v podstate kazdem distru. Takze bych spis vybiral podle toho, hak moc je distro stable nebo ne, protoze mi dost lezou na nervy distra, do kterych porad chodi updaty (vselijaka rolling release distra). Takze ja bych sahnul po Debianu nebo Kanotixu a do toho hodil LXDE jako DE. Pokud Ubuntu, tak leda LTS, ale i tomu bych se snazil vyhnout.


Iviak

Re:Malá distribuce pro netbook
« Odpověď #5 kdy: 13. 11. 2015, 12:26:54 »
Ja frčím už tretí rok na bunsenlabs (predtým crunchbang) a predtým som mal vyskúšaný easy peasy linux. obidva bez problémov

marty


Iviak

Re:Malá distribuce pro netbook
« Odpověď #7 kdy: 13. 11. 2015, 14:33:38 »
Ešte ma napadá... http://bfy.tw/2m18

mil

Re:Malá distribuce pro netbook
« Odpověď #8 kdy: 13. 11. 2015, 16:35:04 »
Ešte ma napadá... http://bfy.tw/2m18

jj dobrej nápad mnohdy to pomáhá. Ale co je a co není v základu těch distribucích je potřeba to skutečně nastudovat. Třeba dřív bylo normální v malých distrech nemít automount scripty, nefungovalo sleep/hyb, nebo minimálně blblo probouzeni. Potom je vhodné se zeptat.

Děkuji tedy za odpovědi
M

Livan

Re:Malá distribuce pro netbook
« Odpověď #9 kdy: 14. 11. 2015, 11:25:21 »
Zvážil bych taky Slax, je tam možnost si naklikat, co bude obsahovat. www.slax.org/sk/

huehu

Re:Malá distribuce pro netbook
« Odpověď #10 kdy: 14. 11. 2015, 22:35:42 »
S 1GB ram by měl docela slušně fungovat mate. lxde je kapku lehčí ale už to šetří na věcech který by mohly BFU chybět, xfce vyjde skoro na stejno co se paměti týče ale přijde mi to míň BFU-ready než mate.

Já bych doporučil Linux Mint 17.2 mate. Má svoje chyby, ale pro člověka co de z Windows a není připravený na terminál a pod. je to asi nejlepší volba. Plus používá robustnější a stabilnější init než systemd.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Malá distribuce pro netbook
« Odpověď #11 kdy: 14. 11. 2015, 23:31:41 »
@huehu: V lXDE lze stale skoro vse naklikat. Je to sice trochu zmatek, ale da se to.