Teplota slunečního svitu

Zebra kotwlka

Teplota slunečního svitu
« kdy: 01. 11. 2015, 23:00:27 »
Chlapi, vemte teplomer a zmerte v noci teplotu vzduchu v mesicnim svetle a teplotu vzduchu ve stinu.

Ve slunecnim svitu je normalne chladnejc, nez ve stinu, wtf? Ja myslel, ze mesicni svetlo je svetlo ze Slunce, ktere se o mesic odrazi na zemsky povrch. Takze by teoreticky i po odrazeni od Mesice melo mit nejakou energii a porad by melo vzduch ohrivat, ne ochlazovat.

10 bludistaku tomu, kdo mi to vysvetli.
« Poslední změna: 02. 11. 2015, 08:26:27 od Petr Krčmář »


source

Re:Teplota slunecniho svitu
« Odpověď #1 kdy: 01. 11. 2015, 23:30:15 »
To mi přijde jako téma do hospody k pivu. Zkráceně- tvůj experiment nebere v potaz všechny faktory ovlivňující měřenou teplotu.
Bludišťáky mi pošleš poštou, nebo osobně přivezeš?

Zebra kotwlka

Re:Teplota slunecniho svitu
« Odpověď #2 kdy: 01. 11. 2015, 23:43:00 »
To mi přijde jako téma do hospody k pivu. Zkráceně- tvůj experiment nebere v potaz všechny faktory ovlivňující měřenou teplotu.
Bludišťáky mi pošleš poštou, nebo osobně přivezeš?

Na jake faktory si teda mam dat pozor? Ovlivnuje mereni blbym teplomerem treba pocet islamistu v zemi nebo pocet feministek?
Co je tak nepresvedciveho na blbym teplomeru na balkone? Kdyz mesic zajde za mrak, teplota o kousek vystoupa.

ttt

Re:Teplota slunecniho svitu
« Odpověď #3 kdy: 02. 11. 2015, 00:00:44 »
Třeba na mraky, které budou mít na teplotu větší vliv než měsíční svit.

Jasna noc

Re:Teplota slunecniho svitu
« Odpověď #4 kdy: 02. 11. 2015, 00:15:40 »
http://forum.matematika.cz/viewtopic.php?id=28307:

... funkci vody v atmosféře můžeme dokázat na dvou známých skutečnostech. Sami
jistě víte, že za jasné noci je větší zima, než když je zataženo. To je způsobeno právě tím, že v
dané oblasti je v atmosféře málo vody (tj. mraků), která by mohla nastřádané teplo vracet zpět
na zem. Jako druhý příklad nám může posloužit například saharská poušť. Přes den tam
panují velká vedra, naopak v noci může teplota klesat až pod bod mrazu. Je to opět způsobeno
nízkou vlhkostí vzduchu. Přesným opakem je naopak deštný prales, kde jsou rozdíly denních
a nočních teplot minimální.


Zebra kotwlka

Re:Teplota slunecniho svitu
« Odpověď #5 kdy: 02. 11. 2015, 01:01:25 »
http://forum.matematika.cz/viewtopic.php?id=28307:

... funkci vody v atmosféře můžeme dokázat na dvou známých skutečnostech. Sami
jistě víte, že za jasné noci je větší zima, než když je zataženo. To je způsobeno právě tím, že v
dané oblasti je v atmosféře málo vody (tj. mraků), která by mohla nastřádané teplo vracet zpět
na zem. Jako druhý příklad nám může posloužit například saharská poušť. Přes den tam
panují velká vedra, naopak v noci může teplota klesat až pod bod mrazu. Je to opět způsobeno
nízkou vlhkostí vzduchu. Přesným opakem je naopak deštný prales, kde jsou rozdíly denních
a nočních teplot minimální.

Vzal jsem laserovej termometr, knizku, tu jsem postavil na zem a ve stinu za knihou to ukazuje asi o 2 stupne vic, nez o 10cm vedle na mesicnim svitu. Tohle neni vodou v atmosfere. To jako kniha vraci zpatky teplo ze zeme a zapricini 2°C rozdil? To se mi nezda.

Neco je spatne s tim svetlem, ochlazuje, misto aby zahrivalo.

k

Re:Teplota slunecniho svitu
« Odpověď #6 kdy: 02. 11. 2015, 01:35:11 »
To jako kniha vraci zpatky teplo ze zeme a zapricini 2°C rozdil?

Ano, kniha odráží infračervené záření vyzařované z povrchu země zpět.
Energie odraženého světla z měsíce je naprosto zanedbatelná, poměr je menší než 1/100000 denního světla.

Re:Teplota slunecniho svitu
« Odpověď #7 kdy: 02. 11. 2015, 04:25:24 »
...
Kód: [Vybrat]
https://www.youtube.com/watch?v=dKsHbCRHDJAPokus o vysvětlení pojmu teplota pro lidi, co o fyzice očividně neví nic. (né že by to reálně šlo, krom dalšího abraka dabra)

someone

Re:Teplota slunecniho svitu
« Odpověď #8 kdy: 02. 11. 2015, 08:06:53 »
Pro začátek bych do stínu dal také knihu.

Re:Teplota slunečního svitu
« Odpověď #9 kdy: 02. 11. 2015, 09:16:04 »
Tuším, že mj. tě strašně moc zajímá, "Kde pracují řádné ženy a programátoři?". ( http://forum.root.cz/index.php?topic=12140.msg146741 )

Začal bych tím, že příště bych do báru, kde se zavírá už v 11 v noci, nešel...

lopata

Re:Teplota slunečního svitu
« Odpověď #10 kdy: 02. 11. 2015, 09:26:58 »
spekulace, ale asi tepelna vodivost aerosolu.

jak uz tu nekdo zminil pritomna je voda a nejen ta, ale cela smes, ktere se rika vzduch. ta ma nejakou pruhlednost, tepelnou kapacitu a mimo mikrosvet teplotni gradient a s nim souvisejici proudy.

laserovy teplomer nemeri teplotu vzduchu, ale teplotu povrchu. kolem toho povrchu je gradient toho aerosolu a v nem vznikaji proudy. tim, ze vzdalenejsi vrstva aerosolu ma jiny pomer absorbovaneho/propusteneho zareni se zehriva jinym zpusobem a je v ni nizsi proudeni vzduchu a ma tak oproti osvetlene (vodic) casti funkci izolantu.

Re:Teplota slunečního svitu
« Odpověď #11 kdy: 02. 11. 2015, 09:38:16 »
Možná by stálo za to si udělat ve sklepě solární elektrárnu. Díky těmhle průkopnickým objevům by mohla slušně vydělávat, když na ní nebude svítit měsíc.

tomasfuk

Re:Teplota slunečního svitu
« Odpověď #12 kdy: 02. 11. 2015, 10:26:30 »
V noci už nám přituhuje, takže přijde vhod namazat se opalovákem a začít nosit slunečník (nebo snad měsíčník)?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Teplota slunečního svitu
« Odpověď #13 kdy: 02. 11. 2015, 11:00:21 »
Kristova noho, co je to zase "laserovy teplomer"? Tady asi nekdo ma na mysli ifracerveny teplomer.

lopata

Re:Teplota slunečního svitu
« Odpověď #14 kdy: 02. 11. 2015, 11:07:09 »
ten s laserovym ukazovatkem, aby si videl co meris.