Zveřejnit projekt jako open-source?

vyvojar

Zveřejnit projekt jako open-source?
« kdy: 26. 12. 2015, 15:52:34 »
Dělám pár měsíců ve volném čase na jednom projektu. Už od začátku si nejsem jistý, jestli mám projekt zveřejnit jako open-source a nechat ho žít venku, jestli si ho třeba někdo všimne a nebo si to vyvíjet sám dál a až to bude v použitelném stavu, tak se to snažit třeba skrze investory nějak prosadit.
První varianta se mi líbí protože by se kolem projektu mohla vytvořit nějaká komunita a společnými silami bychom se pak snažili ho dělat lepším a lepším. Zřejme bych z toho ale neměl žádné peníze. Druhá možnost by pak znamenala, že mě to může připadně pomerně dobře uživit, kdyby to nějakého investora zaujalo. Nejde mi o to být nějaký další Zuckerberg, ale kdyby mě to uživilo, tak bych byl rád.

Vezměme např. aplikaci Natron (relativně nový open source kompozitor). Jak na tom dotyčný může vydělat, když to takto zveřejní jako open-source?


Re:Zveřejnit projekt jako open-source?
« Odpověď #1 kdy: 26. 12. 2015, 16:27:19 »
No to zalezi... Jak muze fungovat pomerne komercne uspesne opensource je videt treba tady: https://www.acquia.com/about-us/newsroom/coverage/acquia-confirms-hitting-100m-revenue-2014-feb-23-2015

Kdyby si to Dries pekl doma tak to nikdo z nas dneska nezna.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

uu

Re:Zveřejnit projekt jako open-source?
« Odpověď #2 kdy: 26. 12. 2015, 17:29:38 »
Vydělat na projektu je podle mě nesmysl. Plno projektů je daleko lepších a jsou OSS. Taky počítat s tím, že ti někod pomůže, je docela mimo. Každý rád počká, až to bude hotové a pak to raději sám prodá. O čem ten projekt je? S investory je to podobné jako všechno ostatní. Třeba ho seženeš, ale moc peněz na tom stejně nezískáš.

Takže nejlepší je to mít jako OSS kvůli sobě a pak pro pohovory.

Nobody

Re:Zveřejnit projekt jako open-source?
« Odpověď #3 kdy: 26. 12. 2015, 18:47:14 »
Ja myslim, ze by sis mel predevsim poridit nejaky obfuskator a DRM framework, aby ti to nahodou nekdo neokoukal a nezbohatl misto tebe!!!
Ledaze to je DRM framework, v tom pripade pozor na nebezpecnou rekurzi.

Kit

Re:Zveřejnit projekt jako open-source?
« Odpověď #4 kdy: 26. 12. 2015, 20:14:38 »
Obávám se, že je problém, aby jednotlivec takový projekt dotáhl do výdělečného konce. Pokud ten projekt zveřejníš jako OSS a bude úspěšný, tak jeho přidání do CV bude pro další kariéru přínosnější.


Re:Zveřejnit projekt jako open-source?
« Odpověď #5 kdy: 27. 12. 2015, 20:20:07 »
dej to jako open source, beztak po tom nestekne ani pes... vlastni zkusenost

v

Re:Zveřejnit projekt jako open-source?
« Odpověď #6 kdy: 27. 12. 2015, 20:49:21 »
dej to jako open source, beztak po tom nestekne ani pes... vlastni zkusenost

možná, že jenom ten váš projekt stojí za hovno :)

Re:Zveřejnit projekt jako open-source?
« Odpověď #7 kdy: 28. 12. 2015, 00:17:10 »
Možná mi to jen uniklo, ale jde o SW nebo HW?
Podobnou úvahu jsem měl před pár dny o svých budoucích HW projektech (v ruce zatím nemám nic, je to koníček a tak nikam nespěchám).

- closed source - Zajištění výroby, propagace, kompletace, dlouhodobá podpora (aktualizace firmware) a další. Pokud se to povede, bude o to zájem a cílová skupina bude ochotná platit, tak by se na tom mohlo nechat vydělat. Otázka je jestli to bude trvat měsíce, roky a jestli ten moment vůbec nastane.

- open source - koníček, můžu to kdykoli opustit a věnovat se dalším věcem. Pokud se neuchytí, nic se neděje. Pokud se uchytí, začne to Čína chrlit po tisících pod cenou a za pár let to bude mít každá domácnost, protože "je to skoro zadarmo, tak proč ne?". Pak si to koupím taky, protože se mi nevyplatí nakoupit ani součástky :D

vyvojar

Re:Zveřejnit projekt jako open-source?
« Odpověď #8 kdy: 29. 12. 2015, 12:00:49 »
Je to SW projekt.

Taky si říkám, jestli projektu nemůže uškodit, když se objeví třeba na githubu moc brzo. Může se stát, že si ho pak někdo všimne, ale vyhne se mu oklikou, protože se mu nebude líbit v tom stavu v jakém zrovna bude.

Re:Zveřejnit projekt jako open-source?
« Odpověď #9 kdy: 29. 12. 2015, 12:22:59 »
To uz je trochu paranoidni uvazovani...
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Kit

Re:Zveřejnit projekt jako open-source?
« Odpověď #10 kdy: 29. 12. 2015, 13:15:20 »
Taky si říkám, jestli projektu nemůže uškodit, když se objeví třeba na githubu moc brzo. Může se stát, že si ho pak někdo všimne, ale vyhne se mu oklikou, protože se mu nebude líbit v tom stavu v jakém zrovna bude.

Stačí číslo verze začít nulou a nikdo se polotovaru divit nebude.

acr

Re:Zveřejnit projekt jako open-source?
« Odpověď #11 kdy: 29. 12. 2015, 13:48:20 »
Michal Kundrát: Pokud něco umíš, tak se dá v dnešní době dobře živit i malými HW projekty - uděláš z toho věc na míru, někdo to zaplatí a když bude chtít podporu, tak si ji taky zaplatí.
My pár takových projektů máme. Teď plánuju další, "veřejnější" postavený jako "open architecture", tj. vysoká modifikovatelnost kýmkoliv, třeba i jinou firmou, ale nutnost některým našich closed-source komponent.
Zabezpečit HW proti pajcování je relativně snadné, ve chvíli, kdy držíš podporu a rozvíjíš ekosystém, tak není takový problém, aby pajci nejeli, resp. nebyli podporované ničím budoucím. Moderní MCU k tomu mají spoustu prostředků, které to umožňují - unikátní sériová čísla, OTP paměti v jádře, crypto jednotky.... A opravdu vyspělé věci ( FPGA pak umožňují zakryptovat i celý firmware-konfiguraci).

Re:Zveřejnit projekt jako open-source?
« Odpověď #12 kdy: 09. 01. 2016, 00:49:43 »
Acr:  Bookmarkuju a beru jako motivaci k tomu, abych s tím vším pořádně hnul, díky ;)