Arduino: vypnutí motokár na dálku

JardaP .

• 11 064
    • Zobrazit profil
Re:Arduino: vypnutí motokár na dálku
« Odpověď #30 kdy: 15. 09. 2015, 21:15:38 »
Tedy jestli to ma jet pres wifi, tak by bylo dobre znat velikost terenu. A pokud se jezdi i za deste nebo mlhy, tak wifi nebude zadna slava. Take by bylo asi dobre programove zajistit, aby ta krabka blokla karu sama, pokud nema spojeni na centralu, coz by se mohlo stat a v takovem pripade by byla ztracena moznost zablokovani. Ale nevim, jaky je presne duvod, proc to chteji blokovat, takze to treba tolik nehori.

publikkkkk

« Odpověď #31 kdy: 15. 09. 2015, 22:08:26 »
Gerorge: dakujem, skvely input - pzoriem sa aj tym smerom

Santa77

« Odpověď #32 kdy: 16. 09. 2015, 11:38:56 »
Pre odpinanie motoru, napadla ma este takato vec, preco odopinat priamo napajanie motoru, ked predsa existuje PWM regulator, ktory dany motor riadi podla vstupu z maleho potenciometru pripojeneho k plynu a ten regulator ma aj nieco ako "spinaciu skrinku". Nebolo by rozumnejsie rozpajat nizkoprudovy obvod v tejto "spinacke" ?

Matus

« Odpověď #33 kdy: 16. 09. 2015, 11:59:23 »
Nebo raspberry pi + wifi modul + 1 tranzistor na spinani ... A naprogramovat to cele v shellscripte nebo jine libustce )

publikkkkk

« Odpověď #34 kdy: 16. 09. 2015, 13:27:44 »
@Matus: Na toto mi pride raspi ako strasny overkill... plus mi pride ze arduino je predsalen este viac nenarovne na udrzbu ako raspi.. Mylim sa?

Matus

« Odpověď #35 kdy: 17. 09. 2015, 14:27:38 »
Jj to je, specialne na jednoucelovku, pisu to jenom jako moznost ... plus jak znam sve zakazniky, navymysleji si jeste 150% kravovin navic a pak uz je to prijemnejsi bastlit do PI nez do arduina :) btw kdyz budes kupovat arduina ber original, cinske klony jsou problemove v agresivnim prostredi ( zmeny teplot, vibrace, atd ), z 20ti mi 15 odeslo ...

dustin

« Odpověď #36 kdy: 17. 09. 2015, 15:46:04 »
A originály adafruit vydržely?

Pavouk106

• 2 358
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
« Odpověď #37 kdy: 17. 09. 2015, 22:19:06 »
K těm NRF24L01(+). Mám doma dva druhy. 1. zelený s "anténou" na PCD ve tvaru J nebo L (háčku) a 2. tmavý s "anténou" na PCB jako hřebínek. Ani jedny nemají před anténou zesilovač (to mají většinou jen ty s opravdovou šroubovací anténou). Testoval jsem uvnitř domu.

Zkoušel jsem z RF24 knihovny pingback-dyn, dal jsem to na dvě Arduina nano a sledoval odezvu přes seriový výstup. Když jsem použil dva tmavé moduly, nešlo to spolehlivě ani přímo vedle sebe (mluvím o vzdálenosti max 1cm). Když jsem použil dva zelené, šlo to velice spolehlivě, ale jen do určité vzdálenosti a bez překážek (mluvíme řádově o metrech). Když jsem na vysílač (teno, co dává výstup do PC přes seriák) dal tmavý a na pingback zelený modul, šlo to stejně spolehlivě jako dva zelené. Když jsem na vysílač dal zelený a na pingback tmavý, šlo to stejně jako dva tmavé.

Ohledně barvy/typu modulu závěry nevyvozuju. Ohledně dosahu uvnitř ale můžu - skrz zeď neprojde. Postaveno máme z tvárnic, strop je železobeton (stejně tak podlaha, pokud to teda může mít vliv). Když jsem strčil pingback do lednice, šlo to s nižší spolehlivostí pořád (vzdálenost cca 6 metrů + kovovej plášť lednice). Když jsem ho dal za roh (6 metrů, ale skrz zdi), spolehlivost žádná...

K těm modulům: zkusím naletovat na napájecí kontakty těch tmavých kondenzátory, občas je někde v diskuzi napsáno, že to pomáhá (při vysílání neklesne tolik napětí, když je slabší regulátor nebo zdroj), ale zatím jednoznačně fandím víc zeleným.

publikkkkk

« Odpověď #38 kdy: 18. 09. 2015, 11:46:03 »
Ok plan:

1. MOTOKARA:
- http://www.robotshop.com/en/arduino-uno-usb-microcontroller-rev-3.html
- http://www.robotshop.com/en/sfe-maxstream-xbee-transceiver-wire-antennae.html
- http://www.robotshop.com/en/2-channel-relay-shield-xbee-btbee-interface.html

Poznamky:
- "obal" by som si vytlacil v 3d taciarni po poskladani.
- napajanie arduina by bolo priamo z 12V okruhu baterie, zevraj to vie arduino zvladnut
- napajanie relay by bolo tiez z toho okruhu, co tam ale treba este za upravy som nekukal

2. Ovladanie:
- http://www.robotshop.com/en/sfe-maxstream-xbee-transceiver-wire-antennae.html
- http://www.robotshop.com/en/sfe-xbee-explorer-usb.html

Poznamka: tiez nejaky obal z 3d tlace

Otazky:
- ako sa vlastne identifikuju XBEEcka ? Maju nejaku pevnu vec (nieco ako MAC) ktoru si vedia vzdy zavolat aby vedeli "kto su" ? Alebo taku value jedine nakodit do arduina manualne?

Toto vyzera na zabavny projekt :-)

Meeeh

« Odpověď #39 kdy: 18. 09. 2015, 18:47:25 »
Na jednorazovy projekt a keep-it-simple by to mohlo byt ok

Iviak

« Odpověď #40 kdy: 18. 09. 2015, 20:28:57 »
Tak som si prečítal zadanie znovu a premýšľam či by toto nebolo najjednoduchšie riešenie http://www.dhgate.com/product/usr-wp1-1-channel-wifi-plug-intelligent-remote/201572075.html - ovláda sa to priamo cez wifi, stačí namontovať do motokári na ovládač plynu. Žiadne arduino, xbeee somariny za kopec peňazí. Proste to rozoberieš, namontuješ do vhodnej krabičky (tu ma tiež napadá že kúpiť krabičku bude lacnejšie ako vytlačiť na 3D tlačiarni).
Otázka je či zadávateľ nebude chcieť aj nejakú odozvu od motokár.

« Odpověď #41 kdy: 18. 09. 2015, 21:35:55 »
Něco podobného jsme řešili, nakonec jsme použili arduino+wifi232t a relé ve spínací skříňce. Naprogramované to bylo tak, že mcu odpojilo spínačku, pokud nedostalo za minutu správný paket.

Museli se udělat celkem tři AP, kvůli terénu.

wifi232t je zbytečně drahé, dnes by jsem šel asi do nodeMCU. Jinak čínská DCduina drží dobře, za rok provozu odešla 2 z 15.

Jinak si doporučuju dát pozor na přepětí/podpětí, ono ten brutální odběr motoru dělá docela paseku, plus tam vzniká pěkný statický náboj. Takže transil neuškodí, zenerka s děličkou a nějaký lineární stabilizátor.