Oblast programování v jazyce Java

Oblast programování v jazyce Java
« kdy: 27. 08. 2015, 17:14:08 »
Zdravím všechny,
studuji již druhým rokem na gymnáziu ve třídě, která je zaměřená na programování. Jak praví název, pracujeme s Javou.
Troufnu si říct, že základy programování v Javě ovládám, a proto se poohlížím po něčem specifičtějším, čemu bych se věnoval. Chtěl bych se tedy optat na vaše názory ohledně zaměření do budoucna, samozřejmě s ohledem na budoucí zaměstnání. Upřímně, nejsem ten typ mladého programátora, který dychtí po vývoji her. Vždy mě lákaly sítě a databáze, případně zabezpečení - antivirové programy.
Čemu by bylo v této době nejlepší se podle vás věnovat? Předem děkuji za všechny odpovědi, vážím si jich.


Flynn

Re:Oblast programování v jazyce Java
« Odpověď #1 kdy: 27. 08. 2015, 17:48:38 »
Ve firmě kde pracuju hodně frčí Javové webové aplikace pro JBoss, WebLogic, Tomcat. Tohle vyvíjet má asi budoucnost.

nub

Re:Oblast programování v jazyce Java
« Odpověď #2 kdy: 27. 08. 2015, 18:00:31 »
jo Java EE je asi nejjistější, začni servletama

Daniel Kozak

Re:Oblast programování v jazyce Java
« Odpověď #3 kdy: 27. 08. 2015, 18:17:34 »
Zdravím všechny,
studuji již druhým rokem na gymnáziu ve třídě, která je zaměřená na programování. Jak praví název, pracujeme s Javou.
Troufnu si říct, že základy programování v Javě ovládám, a proto se poohlížím po něčem specifičtějším, čemu bych se věnoval. Chtěl bych se tedy optat na vaše názory ohledně zaměření do budoucna, samozřejmě s ohledem na budoucí zaměstnání. Upřímně, nejsem ten typ mladého programátora, který dychtí po vývoji her. Vždy mě lákaly sítě a databáze, případně zabezpečení - antivirové programy.
Čemu by bylo v této době nejlepší se podle vás věnovat? Předem děkuji za všechny odpovědi, vážím si jich.

Tak osobne doporucuji zacit s vyvojem pro nejaky OSS projekt, hodne te to muze naucit.

perceptron

Re:Oblast programování v jazyce Java
« Odpověď #4 kdy: 27. 08. 2015, 21:13:15 »
ak java, tak jednoznacne webove veci

java ee alebo spring

antivirove programy sa nastastie v jave nerobia to je domena c



Zdenek Henek nereg

Re:Oblast programování v jazyce Java
« Odpověď #5 kdy: 27. 08. 2015, 21:45:06 »
Zdravím všechny,
studuji již druhým rokem na gymnáziu ve třídě, která je zaměřená na programování. Jak praví název, pracujeme s Javou.
Troufnu si říct, že základy programování v Javě ovládám, a proto se poohlížím po něčem specifičtějším, čemu bych se věnoval. Chtěl bych se tedy optat na vaše názory ohledně zaměření do budoucna, samozřejmě s ohledem na budoucí zaměstnání. Upřímně, nejsem ten typ mladého programátora, který dychtí po vývoji her. Vždy mě lákaly sítě a databáze, případně zabezpečení - antivirové programy.
Čemu by bylo v této době nejlepší se podle vás věnovat? Předem děkuji za všechny odpovědi, vážím si jich.

Zkus si jeste chvili hrat (nemyslim to spatne) Ja se snazim si jeste hrat i kdyz mi uz tahne na 40:)

www.processing.org www.processingjs.org nebo http://arcbotics.com/products/sparki/ (mam doma, pekna hracka)

Pokud Te to opravdu nebavi, tak si najdi obor, ktery Te bavi a zkus programovat pro dany obor (stavarina, strojarina, geograficke informacni systemy, <dopln si sam>. Dulezite je aby Te to bavilo a stan se programatorem a expertem na danou oblast (statistika, stavarna, strojarna, gis ....)

Nezapomen na anglictinu a u nas se hodi i nemcina.

Zajimave projekty najdes na www.github.com nebo treba na www.apache.org a taky na http://sourceforge.net/ staci zacist cist zdrojaky, odpovidat na dotazy uzivatelu, opravovat bugy. Ze zacatku ty jednoduche.

K jave jeste priber nektere z javascript, groovy, clojure a zkus si neco v cistem C, at vis co to je. Venuj se matematice, v informatice ji je dost a vetsinou je pozde se ji ucit (popripade znovu ucit :) ) za pochodu v praci

Pak se budes mit dobre. Tim nemyslim jen penize, ale i to , ze budes mit radost z prace, ktera Te bavi.

pek

Re:Oblast programování v jazyce Java
« Odpověď #6 kdy: 27. 08. 2015, 23:28:47 »
A i ty databáze jsou důležité. Hodně velké procento programátorů v Javě jim ve skutečnosti musí rozumět (přes 50%.) Jak se datově modeluje (úlohy: půjčovna videokazet, lázně...) Jak se pomocí JOINů přečtou data z více tabulek. Jak se k databází přistupuje v Javě (jdbc, spring-jdbc, ORM neboli JPA. ) Jak se změní chování aplikace pro více uživatelů když z několika desítek záznamů naroste jejich počet na desítky milionů...

Krysa1

Re:Oblast programování v jazyce Java
« Odpověď #7 kdy: 28. 08. 2015, 01:45:19 »
tomcat, servlety, jsp, spring, hibernate, jpa

pak se muzes zamerit na frontendove knihovny jako gwt, vaadin, smartgwt (muzu se mylit, ale myslim, ze touto cestou svet smeruje)

s temito technologiemi se budes schopen uchytit v opravdu hodne firmach za dobre penize

Ivoszz

Re:Oblast programování v jazyce Java
« Odpověď #8 kdy: 28. 08. 2015, 10:04:29 »
tomcat, servlety, jsp, spring, hibernate, jpa

pak se muzes zamerit na frontendove knihovny jako gwt, vaadin, smartgwt (muzu se mylit, ale myslim, ze touto cestou svet smeruje)

s temito technologiemi se budes schopen uchytit v opravdu hodne firmach za dobre penize

Možná se mohu mýlit, ale nemyslím že svět touto cestou směřuje, je to jedna z cestiček, ale určitě ne hlavní. Ta druhá věta o uchycení v česku jednoznačně platí.

Jestli je v tvých plánech alespoň trochu web, rozhodně si přiber javascript. Javascript je "C" pro web, lze v něm skriptovat i v Javě. Navíc ty tři zmiňované knihovny nakonec generují kód v JS (jak komické).

pek

Re:Oblast programování v jazyce Java
« Odpověď #9 kdy: 28. 08. 2015, 10:59:02 »
Ivosz: zeptal bych se, jak se dá skriptovat v Javascriptu v Javě? Předpokládám, že není myšlen případ, kdy servlet nebo JSP plive na výstup kód v Javascriptu, který se pak provádí v prohlížeči?

K prvotní otázce: +1 musí se dělat něco co člověka baví (nebo se víceméně trochu aktivně vynasnaží, aby ho to bavilo.) Technologií je hodně, najednou se všechny zvládnout nedají. Ty odpovědi tady se týkají profi úrovně (ta je třeba, pokud se tím člověk chce opravdu živit), která je přece jen od programování ve druhém ročníku SŠ poněkud vzdálená.


 

perceptron

Re:Oblast programování v jazyce Java
« Odpověď #10 kdy: 28. 08. 2015, 11:06:43 »
Citace
Možná se mohu mýlit, ale nemyslím že svět touto cestou směřuje, je to jedna z cestiček, ale určitě ne hlavní.
backend v jave tu bude naveky

frontend sa bude robit v javascripte

dnes su to dva oddelene svety

Re:Oblast programování v jazyce Java
« Odpověď #11 kdy: 28. 08. 2015, 11:12:51 »
Pročetl jsem všechny odpovědi, všechno jsem si to sepsal.
Po tom, co jsem se tu dočetl, mě nejvíc láká zabrousit na GitHub, najít si nějaké tutorialy a studovat zdrojové kódy, abych se trošku víc zorientoval v nových věcech, pak bych se chtěl přesunout ke kombinaci webu, servletů a databází. V souvislosti s tím mě napadá, že se mi tu doma válí pár starých beden, vnitřnosti stále fungují - například serverová deska pro dvě Pentia III, možná by se z toho dalo ještě něco dostat - udělat si malý, jednoduchý a pomalý server :)

Pro "Zdenek Henek nereg": Díval jsem se na processing.org, i na processingjs.org a hodně mě to zaujalo, takže se tam určitě něco naučím, projdu si GitHub, nastuduju si kódy. Co se týče matematiky, naše třída je zaměřená na programování, ale máme i posílenou výuku matematiky a teď v září nám přibudou algoritmy jako předmět :)

Je pravda, že bych samozřejmě chtěl dělat v programování to, co mě baví...moc jsem toho zatím nevyzkoušel, takže nedokážu říct, co mě vyloženě baví a mohl bych to dělat pořád, ale láká mě naučit se onu kombinaci webu, servletů, databází...čímž bych chtěl poděkovat za konkrétní názvy technologií a knihoven, všechny si je najdu.

Chtěl bych všem moc poděkovat za rady, myslím, že teď mám celkem jasno...rozhodně se nestane, že bych neměl co dělat :D

Re:Oblast programování v jazyce Java
« Odpověď #12 kdy: 28. 08. 2015, 14:02:18 »
Ivosz: zeptal bych se, jak se dá skriptovat v Javascriptu v Javě? Předpokládám, že není myšlen případ, kdy servlet nebo JSP plive na výstup kód v Javascriptu, který se pak provádí v prohlížeči?
Součástí Java 8 je Nashorn (http://www.oracle.com/technetwork/articles/java/jf14-nashorn-2126515.html). Existují i implementace nodejs nad JVM - Nodyn (http://nodyn.io/).

Citace
Možná se mohu mýlit, ale nemyslím že svět touto cestou směřuje, je to jedna z cestiček, ale určitě ne hlavní.
backend v jave tu bude naveky

frontend sa bude robit v javascripte

dnes su to dva oddelene svety
S tím bych si dovolil nesouhlasit. Když pominu "na věky" :), tak samozřejmě, backend v Javě je naprosto legitimní, byť rozhodně ne jediná volba. Ale právě proto, že ten frontend je daný, vymýšlely se různé cesty, jak to sjednotit. Ještě před několika lety se zdálo, že by to mohlo jít cestou frontend taky v Javě a zkonvertovat do JS, teď letí Universal JS (frontend JS rendrovaný na serveru i na klientu podle potřeby) a vzhledem k pokroku v ASM.JS tu možná bude za pár let zase něco nového.

A určitě to nejsou dva naprosto oddělené světy. Spíš mám pocit, že čím dál víc splývají, jen si každý určí dělící rovinu jinde.

perceptron

Re:Oblast programování v jazyce Java
« Odpověď #13 kdy: 28. 08. 2015, 15:12:29 »
je svet korporatu

a ten druhy

korporat vidi nove veci ako "hipsterciny" kde frameworky maju polcas rozpadu rok a po

ten druhy to tlaci dopredu a posuva nove kreativne projekty

ked tazatel planuje na dva roky dopredu tam sa neda povedat aky framework na frontende ostane