Je matematika využitelná v praxi?

Meh

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #90 kdy: 21. 06. 2015, 17:53:35 »
(a neni nad to si nezmenit unreg nick. Korporatcik == Meh)


mehehek

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #91 kdy: 21. 06. 2015, 20:35:17 »
Stale cekam na konkretni priklad vyuziti tehle sracek.

Napriklad: Naimplementovali jsme ten a ten vzorecek, aby vypocitaval splatkove hodnoty a my tak vic vydelali.


zatim jen odpovidate, ze jste si diky tomu mohli precist dalsi umele navymyslenou sracku.

v

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #92 kdy: 21. 06. 2015, 21:07:48 »
Stale cekam na konkretni priklad vyuziti tehle sracek.

Napriklad: Naimplementovali jsme ten a ten vzorecek, aby vypocitaval splatkove hodnoty a my tak vic vydelali.


zatim jen odpovidate, ze jste si diky tomu mohli precist dalsi umele navymyslenou sracku.

tak já jsem třeba použil mplus v STM na čekání na timeout jednoho z časovačů nebo příchod dat ze soketu

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #93 kdy: 21. 06. 2015, 21:24:42 »
Stale cekam na konkretni priklad vyuziti tehle sracek.
Čeho konkrétně?

hmmm

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #94 kdy: 22. 06. 2015, 00:51:53 »
Ano, je

napriklad ja pracujem s machine learning, linearna algebra + statistika, nepotrebujes byt super programator, vediet "kazdu java kniznicu", ale potrebujes mat komplexne  znalosti matiky, proste vediet to vyuzit a najst nejaky pattern, nie len poucky, ale chapat ako co so  vsetkym suvisi. V skratke, ty naprogramujes "jadro" a ti co nevedia matiku, tak naprogramuju okienka.

(pracujem v zahranici)


Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #95 kdy: 22. 06. 2015, 01:23:35 »
S programováním to moc nemá, ale je to "matematická" práce. Znám několik takových lidí a vydělávají zajímavé peníze.
Co jsou zajímavé peníze? Pro někoho je zajímavých i 60 tisíc a jiný ani za 200 pracovat nebude.
Zajímavé peníze v tomto kontextu = víc než peníze programátora. Zkušený finanční analytik v bance, hrabající se ve statistice má klidně 2x více než seniorní java developer.

Miselineeee

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #96 kdy: 22. 06. 2015, 01:56:33 »
Ano, je

napriklad ja pracujem s machine learning, linearna algebra + statistika, nepotrebujes byt super programator, vediet "kazdu java kniznicu", ale potrebujes mat komplexne  znalosti matiky, proste vediet to vyuzit a najst nejaky pattern, nie len poucky, ale chapat ako co so  vsetkym suvisi. V skratke, ty naprogramujes "jadro" a ti co nevedia matiku, tak naprogramuju okienka.

(pracujem v zahranici)

Zajimave, delam to stejne a stacil mi na pochopeni selsky rozum, nikdy jsem nic nepocital a i vzorecky neuronu jsou spis exaktni popis pro postizene downovym syndromem, protoze jen popisuji selskou uvahu o neuronu, kterou oni neumi pochopit.

wink wink

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #97 kdy: 22. 06. 2015, 09:09:22 »
Ano, je

napriklad ja pracujem s machine learning, linearna algebra + statistika, nepotrebujes byt super programator, vediet "kazdu java kniznicu", ale potrebujes mat komplexne  znalosti matiky, proste vediet to vyuzit a najst nejaky pattern, nie len poucky, ale chapat ako co so  vsetkym suvisi. V skratke, ty naprogramujes "jadro" a ti co nevedia matiku, tak naprogramuju okienka.

(pracujem v zahranici)

Zajimave, delam to stejne a stacil mi na pochopeni selsky rozum, nikdy jsem nic nepocital a i vzorecky neuronu jsou spis exaktni popis pro postizene downovym syndromem, protoze jen popisuji selskou uvahu o neuronu, kterou oni neumi pochopit.

Tak pokud chces implementovat treba back propagation tak potrebujes mit prechodovou funkci jasne danou abys ju mohl zderivovat.

Ale jasny ze novy algoritmy asi vyvyji malokdo a vetsine bude stacit ten selsky rozum aby je dokazali pouzit.

Pavel Kysilka

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #98 kdy: 22. 06. 2015, 09:37:18 »
zdravim,

prosel jsem si doby programovani, bez matematiky i s ni. Za prvnich 12 let praxe jsem matematiku moc nepotreboval. Nejake scitani, nasobeni. Vyjimecne neco slozitejsiho.

Casem se mi pro praci s databazemi zacly hodit mnoziny a mnozinove operace.

Zmena nastala asi pred 2 roky, kdy jsem zacal delat na rozpoznavani objektu. Je to denni chleba.
Nekdy delate 14 dni jen nejakou geometrii, shlukovou analyzu nebo pravdepodobnostni pocty a je to na palici. Nekdy tyden delate nejake GUI a databaze a je to uzasny odpocinek.
Clovek na stara kolena (40-citka na krku) oprasuje, co se ucil a hlavne co se nenaucil. Misto toho, aby psal webove aplikace.....

Jinak zakladem programovani jsou datove struktury a algoritmy. A umet se vyjadrovat. To je podle me zasadni.

gf

trrrrrrrrr

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #99 kdy: 22. 06. 2015, 11:35:33 »
Využitelná je a to i hodně pokročilá (mluvím z vlastní zkušenosti). Ale pravdou je, že takové věci vyhledávám. Pokud člověk dělá nějaké weby, fakturace nebo gui tak ani ne. Když se začnou dělat zajímavější věci, třeba zpracování obrazu, analýza dat, zpracování signálu tam se to bez matematiky neobejde.

Myslím, že brzy dojde k určitému posunu významu slova programování. Setkal jsem se s řešeními, kdy se naprogramoval nějaký systém, který fungoval a nenapsal se ani řádek kódu, jen se to namalovalo a spustilo. Vývoj v tom byl tak rychlý a efektivní, že jsem se sám nestačil divit. Věci, které se někdy řeší 10-15 minut v tom byly hotove za minutu až dvě (načtení dat z DB a jejich zobrazení v GUI pomocí tabulky a grafu).
Takové opravdové programování zůstane těm těm co dělají grafiku, AI, simulace,  analýzu dat a podobně. A tam se to bez pokročilé matematiky neobejde.

trrrrrrrrr

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #100 kdy: 22. 06. 2015, 11:41:48 »
Ale jasny ze novy algoritmy asi vyvyji malokdo a vetsine bude stacit ten selsky rozum aby je dokazali pouzit.

Pokud chceš dělat image processing a podobné věci tam se bez znalosti matematiky neobejdeš, i když jen používáš externí knihovny.
Příklad: obyčejná, běžná úloha. Najít hrany. Knihovna ti nabízí třeba několik možností. Jedna z těch nožností je použítím waveletů. Který typ waveletu použiješ? Nebo obraz, který má vysokou míru šumu, jak ho vyčistíš? Nebo, jak přizpůsobíš celkem běžně používanou PCA pro svůj případ, když neznáš matematiku?

trrrrrrrrr

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #101 kdy: 22. 06. 2015, 11:45:08 »
Ano, je

napriklad ja pracujem s machine learning, linearna algebra + statistika, nepotrebujes byt super programator, vediet "kazdu java kniznicu", ale potrebujes mat komplexne  znalosti matiky, proste vediet to vyuzit a najst nejaky pattern, nie len poucky, ale chapat ako co so  vsetkym suvisi. V skratke, ty naprogramujes "jadro" a ti co nevedia matiku, tak naprogramuju okienka.

(pracujem v zahranici)

Na to už nemusíš pracovat v zahraničí 8)
Ale jinak souhlasím. A jestli má firma takové know -how tak sám víš jaké peníze se točí v takových inovativních oborech IT.

Jann

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #102 kdy: 22. 06. 2015, 12:44:36 »
Opět jalová diskuse.

Matematika je snad nejlépe prakticky uplatnitelný obor, jaký kdy lidstvo vymyslelo, protože představuje universální abstraktní nástroj pro modelování. A čeho, to už je na vás. Jestli budete modelovat proudění plynu v turbině nebo toky peněz v pojišťovně, vedení tepla skrz stavební konstrukce nebo vývoj cen opcí na finančních trzích (v těchto dvou příkladech je podobnost matematického aparátu tak velká, že je to až zarážející), statisticky ověřovat vliv nějakého přípravku na populaci nebo rekonstruovat migrace národů pomocí jazykových jevů zanechaných v jejich řečech, optimalizovat produkci nějaké továrny nebo zpracovávat signál v rámci automatizace…

Ta otázka je sama o sobě tak hloupá, jako ptát se, jestli se dá v praxi k něčemu využít železo.

njn

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #103 kdy: 22. 06. 2015, 13:37:37 »
Pokud chceš dělat image processing a podobné věci tam se bez znalosti matematiky neobejdeš, i když jen používáš externí knihovny.
Příklad: obyčejná, běžná úloha. Najít hrany. Knihovna ti nabízí třeba několik možností. Jedna z těch nožností je použítím waveletů. Který typ waveletu použiješ? Nebo obraz, který má vysokou míru šumu, jak ho vyčistíš? Nebo, jak přizpůsobíš celkem běžně používanou PCA pro svůj případ, když neznáš matematiku?
A kdyz uz znas tu matiku, tak mi nerikej, ze zrovna ty vis, proc sis vybral zrovna principal component analysis a ne nejakou dalsi z 11 nejbezneji uzivanych metod... tohle ti totiz nikdo nevysvetli: "PROC". ale kazdej se do tebe snazi natlacit co nejvic "JAK". klavne ovce zabec vysledek.