Vim na české klávesnici

hjkl

Vim na české klávesnici
« kdy: 20. 05. 2015, 10:57:01 »
Zdravím,
na ovládání Vim jsem si tak zvykl, že se mi bez toho blbě píše český text. Jak to řešíte vy? Já zatím používám atom/vim-mode, kde např. shift+č (tj. 4) funguje stejně jako $. Zajímalo by mě, jak na to v normálním vim, díky.


Re:Vim na české klávesnici
« Odpověď #1 kdy: 20. 05. 2015, 11:05:25 »
Nevím, jestli jsem pochopil dobře dotaz: jde o to, jak psát české a speciální (!@#$%^&) znaky na jedné klávesnici? V Linuxu to je triviální, pravý Alt (AltGr) přepíná dočasně rozložení, takže ty klávesy samotné píšou +ěščřž, se shiftem klasicky 12345 a s AltGr to napíše !@#$%. Používám českou klávesnici a všechno píšu ve Vim, bez problémů to funguje.

v

Re:Vim na české klávesnici
« Odpověď #2 kdy: 20. 05. 2015, 11:12:54 »
Nevím, jestli jsem pochopil dobře dotaz: jde o to, jak psát české a speciální (!@#$%^&) znaky na jedné klávesnici? V Linuxu to je triviální, pravý Alt (AltGr) přepíná dočasně rozložení, takže ty klávesy samotné píšou +ěščřž, se shiftem klasicky 12345 a s AltGr to napíše !@#$%. Používám českou klávesnici a všechno píšu ve Vim, bez problémů to funguje.

+1

hjkl

Re:Vim na české klávesnici
« Odpověď #3 kdy: 20. 05. 2015, 13:46:45 »
Potřebuji psát české znaky ale používat stejné klávesy pro pohyb jako na anglické klávesnici. Vim nefunguje na české klávesnici, kvůli motion-key jako je $, {, } nebo ; většina z nich je na české klávesnici jinde.

Vim jsem na češtinu nijak nekonfiguroval. AltGr by pomohlo, kdyby psalo na anglickém rozložení české znaky :).

Kit

Re:Vim na české klávesnici
« Odpověď #4 kdy: 20. 05. 2015, 14:03:16 »
Potřebuji psát české znaky ale používat stejné klávesy pro pohyb jako na anglické klávesnici. Vim nefunguje na české klávesnici, kvůli motion-key jako je $, {, } nebo ; většina z nich je na české klávesnici jinde.

Vim jsem na češtinu nijak nekonfiguroval. AltGr by pomohlo, kdyby psalo na anglickém rozložení české znaky :).

Vim používám s českou klávesnicí: "č", Shift->"4", AltGr->"$". Anglické rozložení jsem nezkoušel.


Jméno

Re:Vim na české klávesnici
« Odpověď #5 kdy: 20. 05. 2015, 17:03:27 »
Já píšu ve vimu na české klávesnici běžně. Pokud jde o anglickou klávesnici s českými znaky, tak proč nepoužít nějakou variantu UCW-layout?

fela

Re:Vim na české klávesnici
« Odpověď #6 kdy: 20. 05. 2015, 19:21:03 »
Ja používam (nie vo Vim, ale všeobecne) rozloženie klávesnice, ktoré bolo v T602 označované ako České(Slovenské) programátorské - a znaky ú, ä, ô, ň píšem s AltGr...

poiu

Re:Vim na české klávesnici
« Odpověď #7 kdy: 20. 05. 2015, 21:50:30 »
Další možnost by byla přidat si do vimrc funkci na "přepínání rozložení" která přemapuje klávesy na českou klávesnici. Sám jsem to nezkoušel, ale počítám, že by to mělo fungovat.

Milan Straka

Re:Vim na české klávesnici
« Odpověď #8 kdy: 21. 05. 2015, 15:58:29 »
Ahoj,

já používám následující:
Kód: [Vybrat]
  setxkbmap -model pc105 -layout us,cz -option "" -option grp:caps_switch -option grp:lwin_toggle -option grp_led:caps -option
terminate:ctrl_alt_bksp
Výchozí layout je anglický, a pokud se drží caps, tak je klávesnice česká -- vzhledem k tomu, že levý malíček při psaní na české klávesnici nepotřebuji, mě mačkání capsu pro přepnutí na češtinu nijak neruší.

Zbylá nastavení jednak přepínají layout stisknutím levé win key (na rozdíl od caps se přepne až do dalšího zmáčknutí) a jednak rozsvicují capslock, když je klávesnice česká. Klasický CAPS funguje pomocí levého alt + caps, pokud ho někdy potřebuji.

jf

Re:Vim na české klávesnici
« Odpověď #9 kdy: 21. 05. 2015, 19:33:26 »
Já jsem si kdysi udělal komplet českou klávesnici přemapováním. Můžu v anglickém režimu napsat občasný český znak přes alt  a v českém režimu obdobně anglické znaky. Přepíná se to F2 a F3. Systémová klávesnice musí být v základním (anglickém) režimu, jinak se to tluče.
Přes alt se taky zadávají české znaky při hledání nebo příkazu.
Něco jako
ino 1 +
ino ! 1
ino 2 ě
ino @ 2
ino 3 š
atd.
Klávesnice je aktivní jen v insert modu, takže ty motion keys atd. fungují normálně jako na klávesnici anglické.
Co nefunguje: rš  (nutno sš<Esc>) a taky f š  atd.
Myslím, že vim nezná ten správný mod na tohle (?)

Pokud by byl zájem, můžu poslat.

Re:Vim na české klávesnici
« Odpověď #10 kdy: 21. 05. 2015, 20:44:58 »
Potřebuji psát české znaky ale používat stejné klávesy pro pohyb jako na anglické klávesnici. Vim nefunguje na české klávesnici, kvůli motion-key jako je $, {, } nebo ; většina z nich je na české klávesnici jinde.

Vim jsem na češtinu nijak nekonfiguroval. AltGr by pomohlo, kdyby psalo na anglickém rozložení české znaky :).
Myslím že přesně to, co chceš, mám: https://gist.github.com/mprymek/f2a3c467097adcf62070

Nakonec to ale používám docela málo, protože čísla potřebuju víc než češtinu a psaní na numerické mě nějak neba :)

TeXaN

Re:Vim na české klávesnici
« Odpověď #11 kdy: 22. 05. 2015, 11:51:44 »
Už několik let používám na win CShack http://www.xakru.com/cshack/ a na linuxu krapet upravenou http://xakru.com/cshack/Linux/CShack je to dost návykové.
Základ spočívá v přidání diakritických znamének klávesou CapsLock. CapsLock + a = á, CapsLock+Shift+a=Á atd… Písmena ěé/úů  mají druhou alternativu poblíž - CapsLock+w=ě, CapsLock+h=ů