Jak se z inženýra stát manažerem

JS

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #60 kdy: 29. 09. 2015, 09:59:53 »
Taktiez s Big Five by som az tak velmi neratal za relevantny test ale to je na dlho.

Proc na dlouho? Kazdy, kdo v zivote poznal aspon 10 lidi, si musel vsimnout, ze povaha a schopnosti spolu casto nesouvisi.


b00n

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #61 kdy: 29. 09. 2015, 10:43:43 »
...Jaká je vaše zkušenost s postupem na nějakou řídicí pozici?

Hlavně je potřeba si uvědomit, že tady nejde o "postup" (ve smyslu povýšení). Přečti si třeba http://fractio.nl/2014/09/19/not-a-promotion-a-career-change/

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #62 kdy: 02. 10. 2015, 10:26:56 »
To je mi jasné, že jde primárně o jiný typ práce. Ale to je to, co hledám. Nejde mi třeba o to, dostat víc peněz, se svým příjmem jsem spokojen.

Ty testy osobnosti jsou samozřejmě omezené, ale trochu to člověku otevřít oči může. Třeba to Feeling vs. Thinking mi vyšlo 9:5, to už je poměrně výrazné. Ostatní kategorie byly vždycky 8:6.

Prostě je to tak, že cítím, že jsem si asi špatně vybral povolání. Tenhle typ práce jsem schopný na nějaké úrovni dělat, ale vnitřně mě to neuspokojuje. A teď je otázka, co s tím člověk 10 let po škole může ještě dělat. Určitě se mi nechce začít 10 let po škole dělat úplně jinou práci od junior úrovně za třetinový plat. Takže hledám něco, kde člověk může dělat jiný typ práce a zároveň nezahodit dosavadní zkušenosti. Prostě cítím, že takováhle koncová pozice se pro mě moc nehodí. Když se podívám na naší korporaci, kde by mě bavilo pracovat, tak někde, kde člověk může ovlivňovat strategii firmy. Ale tam se v takovýchhle kolosech není moc jednoduché dostat.

nemyslimsi

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #63 kdy: 02. 10. 2015, 21:12:35 »
Taktiez s Big Five by som az tak velmi neratal za relevantny test ale to je na dlho.

Proc na dlouho? Kazdy, kdo v zivote poznal aspon 10 lidi, si musel vsimnout, ze povaha a schopnosti spolu casto nesouvisi.

Jak to myslíš? Je to přesně naopak, ale možná povaha pro tebe znamená něco jiného než normálně.

JS

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #64 kdy: 03. 10. 2015, 14:13:19 »
Taktiez s Big Five by som az tak velmi neratal za relevantny test ale to je na dlho.

Proc na dlouho? Kazdy, kdo v zivote poznal aspon 10 lidi, si musel vsimnout, ze povaha a schopnosti spolu casto nesouvisi.

Jak to myslíš? Je to přesně naopak, ale možná povaha pro tebe znamená něco jiného než normálně.

Nevim, na co se ptas.. asi jsi fakt moc lidi z jednoho oboru zatim nepotkal. Povaha znamena treba to jak je definovana v MBTI nebo Big Five. Napr. extroverze vs introverze.

Se schopnostmi to nesouvisi, napr. matematika - John von Neumann extrovert vs. Grigory Perelman introvert. Oba vynikajici matematici. U spicek v kazdem oboru najdes takove protiklady, nejlepe je to videt na uspesnych dvojicich spolupracovniku (kteri maji casto rozdilne povahy, protoze si tim doplnuji sve silne stranky). Coz je ostatne asi ten duvod, proc je prijimani na zaklade povahy blbost - skutecne vykonny tym potrebuje ruzne povahy, protoze to umoznuje mnohem lepsi adaptaci na dany problem.


Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #65 kdy: 04. 10. 2015, 11:29:37 »
Tak jsem si zkusil i ten Big five test a tam mi vyšlo, že jsem lehce extrovertní, celkem nesvědomitý, a velmi příjemný k ostatním, velmi otevřený a velmi neurotický - no to je kombinace :)

knm

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #66 kdy: 05. 10. 2015, 17:18:00 »
Tak já jsem právě tou proměnou o které přemýšlíš před rokem prošel. Vedu vývoj SW s 20+ pracovníky. Co jsem si všiml, tak v SW firmě se často stane, že na pozici software manager se nikdo moc nehrne. Ono ještě aby jo, stres to je poměrně slušnej, peníze jsou na úrovni velmi dobrého programátora (v danné firmě) a čas od času mohou přijít nepříjemné situace jako reorganizace apod., kde špinavou práci provádí právě ten liniový manažer.
Tolik bych neřešil ty psycho testy. Musí tě bavit komunikovat s lidma, být schopný předávat i špatné zprávy, rozhodovat efektivně problémy, nehroutit se pod návalem práce a být ochoten nastavit záda za svého člověka, i když jasně udělal chybu. A to je studium na celý život :-)
Velmi nepříjemné je, že těch pozic je málo a šance pak přejít na stejnou pozici jinam je malá. Firmy se vždy snaží ukecat interního kandidáta.

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #67 kdy: 05. 10. 2015, 18:31:24 »
Lide mohou byt napriklad extroverti i introverti soucasne,
Vycházíš z nějakého konkrétního pojetí těhle termínů? Podle mě to takhle těžko můžeš tvrdit, když existují bambiliony psychologických teorií, kde každá to má jinak...

nekomu muze treba vyjit hluboke I, ale ve skutecnosti ma lepsi socialni dovednosti nez nekdo, komu vyslo E. Atd.
V obvyklém "lidovém" chápání {in,ex}troverze nesouvisí ani tak s tím, jaké dovednosti máš, ale s tím, v jaké situaci se obvykle cítíš komfortně a "získáváš tím energii". Když jsi "bez energie", tak si ji buď dobiješ večírkem se spoustou lidí, nebo dumáním o samotě. To je podle mě nejlepší definice pro psychologickýho BFU.

Se schopnostmi to nesouvisi, napr. matematika - John von Neumann extrovert vs. Grigory Perelman introvert. Oba vynikajici matematici. U spicek v kazdem oboru najdes takove protiklady
Jednotlivé případy nic nedokazují. Oscar Pistorius báječně běhá i bez noh => nohy nejsou k běhu potřeba. Q.E.D.

JS

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #68 kdy: 05. 10. 2015, 20:00:15 »
Ah, Mirek Prymek zase pseudopolemizuje, to je na facepalm.  :)

Lide mohou byt napriklad extroverti i introverti soucasne,
Vycházíš z nějakého konkrétního pojetí těhle termínů? Podle mě to takhle těžko můžeš tvrdit, když existují bambiliony psychologických teorií, kde každá to má jinak...
Jak tu uz nekdo psal (nebo to mozna bylo z Wikipedie) - neni ani dokazane, ze to rozdeleni ma dva hrby. Je to spektrum. Takze v tom smyslu jest to chapat.

nekomu muze treba vyjit hluboke I, ale ve skutecnosti ma lepsi socialni dovednosti nez nekdo, komu vyslo E. Atd.
V obvyklém "lidovém" chápání {in,ex}troverze nesouvisí ani tak s tím, jaké dovednosti máš, ale s tím, v jaké situaci se obvykle cítíš komfortně a "získáváš tím energii".
Ano, vzdyt to pisu - povaha a schopnosti nesouvisi. Proto je hloupe podle toho nekoho prijimat.

Se schopnostmi to nesouvisi, napr. matematika - John von Neumann extrovert vs. Grigory Perelman introvert. Oba vynikajici matematici. U spicek v kazdem oboru najdes takove protiklady
Jednotlivé případy nic nedokazují. Oscar Pistorius báječně běhá i bez noh => nohy nejsou k běhu potřeba. Q.E.D.
Moje tvrzeni bylo "povaha a schopnosti spolu casto nesouvisi". Douc se logiku, nez mi tu budes tvrdit neco o dokazovani (krome toho, nohy nejsou povaha). Ale staci se fakt rozhlednout kolem sebe - ja vidim lidi ruznych povah kazdodenne a to delame vsichni v podstate totez (programovani).

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #69 kdy: 05. 10. 2015, 20:40:30 »
Jak tu uz nekdo psal (nebo to mozna bylo z Wikipedie) - neni ani dokazane, ze to rozdeleni ma dva hrby. Je to spektrum. Takze v tom smyslu jest to chapat.
Různé psychologické teorie ty dva pojmy chápou různě. Což se ostatně píše i na té Wikipedii. Čili pokud chceš něco tvrdit, měl bys dodat, z jaké definice těch pojmů vycházíš.

Ano, vzdyt to pisu - povaha a schopnosti nesouvisi. Proto je hloupe podle toho nekoho prijimat.
To byla polemika s tím, že nějaký introvert by "ve skutečnosti" mohl mít sociální dovednosti. Jistě že může. Proč by nemohl? To není s introverzí nijak v rozporu. Může být schopný sociálního jednání, akorát ho to nebaví a stojí ho to úsilí. To je naprosto běžné.

Moje tvrzeni bylo "povaha a schopnosti spolu casto nesouvisi". Douc se logiku, nez mi tu budes tvrdit neco o dokazovani
Jakou konkrétně část logiky bych se měl doučit? Řeč je o statistice. Jeden případ prostě nic nedokazuje. Jeden vědec-extrovert nedokazuje vůbec nic o korelaci mezi extroverzí a vědeckou úspěšností stejně jako jeden případ nedokazuje nic o korelaci mezi "mít nohy" a úspěšností v běžeckých závodech. Jestli tam nějaký vztah je nebo není se nezjistí tak, že známe někoho beznohého, kdo báječně běhá. Zjistí se to např. takhle: http://www.researchgate.net/profile/Gregory_Feist/publication/8084569_A_meta-analysis_of_personality_in_scientific_and_artistic_creativity/links/545ef51b0cf295b56160357b.pdf

eL

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #70 kdy: 05. 10. 2015, 20:50:58 »
Moje tvrzeni bylo "povaha a schopnosti spolu casto nesouvisi". Douc se logiku, nez mi tu budes tvrdit neco o dokazovani (krome toho, nohy nejsou povaha). Ale staci se fakt rozhlednout kolem sebe - ja vidim lidi ruznych povah kazdodenne a to delame vsichni v podstate totez (programovani).
Tvoje zavery stoji na prikladu, kde tvrdis, ze I i E jsou uspesni v dane oblasti => zadne X ci Y nesouvisi s upechem v dane oblasti.
Pro IT neni I/E opravdu predpoklad, ackoli asi lze ocekavat vetsi vyskyt I. V tom mas pravdu. Nikoli v odvozenych zaverech.
Btw: analyza nejake studentky v bakalarce ukazala, ze ke studiu FIT inklinuji s velkou prevahou typy xxTJ

Citace
Douc se logiku"
Osobni utoky svedci spise o argumentacni vyprazdnenosti jejich autora.

JS

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #71 kdy: 05. 10. 2015, 21:48:35 »
Tvoje zavery stoji na prikladu, kde tvrdis, ze I i E jsou uspesni v dane oblasti => zadne X ci Y nesouvisi s upechem v dane oblasti.
Ne nestoji jen na prikladu, bohuzel je tezke to ukazat nekomu, s kym nemam spolecne zname (ve stejnem oboru). A u celebrit je to vzdycky takove osidne s tim, jaka je vlastne jejich povaha.. Priklad jsem udal proto, abych donutil toho cloveka se nad tim zamyslet.

Btw: analyza nejake studentky v bakalarce ukazala, ze ke studiu FIT inklinuji s velkou prevahou typy xxTJ
Jelikoz jsme tady uz zpochybnili validitu MBTI, tak to vubec o nicem nevypovida. Nekdo, komu vyjde T muze bezne reagovat daleko vic emocionalneji nez nekdo, komu vyslo F.. jenze kvuli konstrukci toho MBTI proste padne do jedne z tech skatuli, podle toho, co ma vetsi. Ale nekdo muze mit vetsi oboji nez nekdo jiny.

A treba moje kamaradka delala MFF a byla INFP.. (ted asi dela neco jako programatorku nebo analyticku)

Ano, mozna tam je nejaka korelace, proto jsem take rekl "casto". Je to tak tezke pochopit, co jsem napsal? (A specialne pro Prymka dodam: Nemluvil jsem o korelaci.) Rozhodne je ale dost mala na to, aby melo smysl podle toho vybirat kandidaty - to je hloupost (ono programatorske ci manazerske schopnosti je tezke poznat i tak, neni treba si to jeste dale komplikovat spolehanim na povahu).

Citace
Douc se logiku"
Osobni utoky svedci spise o argumentacni vyprazdnenosti jejich autora.
Obvykle ano, ale v tomhle pripade to tak neni. Pokud sem chodis casto, jiste sis vsiml, ze Mirek Prymek polemizuje i s lidmi, s kterymi vlastne v zasade souhlasi (jako v tomto pripade). Dela to proste ze sportu. Takze mi tady prosim nevykladej, kdo je jak "argumentacne vyprazdneny".

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #72 kdy: 05. 10. 2015, 22:55:40 »
Ne nestoji jen na prikladu, bohuzel je tezke to ukazat nekomu, s kym nemam spolecne zname (ve stejnem oboru).
I kdybyste měli deset společných známých, tak zkušenost s deseti lidmi má nulovou výpovědní hodnotu.

Ano, mozna tam je nejaka korelace, proto jsem take rekl "casto". Je to tak tezke pochopit, co jsem napsal? (A specialne pro Prymka dodam: Nemluvil jsem o korelaci.)
Argumenty typu "často"* jsou často* zavádějící. Viz: "i slušný člověk často udělá nějakou lumpárnu." - zavádějící argument. Pojem "slušný člověk" je založený na tom, že ty lumpárny dělá _méně_ často než neslušný člověk.

* ha ha...

Rozhodne je ale dost mala na to,
No tak se podívej na tu metastudii, co jsem odkazoval. Stačí souhrn: tabulka 4 na straně 300.

Obvykle ano, ale v tomhle pripade to tak neni. Pokud sem chodis casto, jiste sis vsiml, ze Mirek Prymek polemizuje i s lidmi, s kterymi vlastne v zasade souhlasi (jako v tomto pripade). Dela to proste ze sportu.
To se mýlíš. Když něco takového dělám, tak proto, že mi vadí, když lidi, kteří propagují názor, se kterým souhlasím, to dělají pomocí pitomých argumentů. Mj. proto, že to pak občas vede k tomu, že jsou pitomé argumenty vyvráceny a tím doměle vyvrácen i propagovaný názor.

V tomhle případě je to ale jinak: myslím si, že tvoje tvrzení jsou příliš silná a sebevědomá a skutečnost je poněkud složitější. Což se ti btw stává myslím docela často. Čili s tebou nesouhlasím. 1. ty testy jsou imho docela dobrý nástroj pro rychlé, hrubé posouzení dispozic** člověka pro určitý typ práce. 2. AFAIK korelace mezi určitými osobnostními charakteristikami a úspěšností v určitém druhu práce jsou dokázané. Jak ostatně ilustruje i ten odkaz, co jsem dal, který tak ostentativně ignoruješ.

** že k něčemu mám horší dispozice než někdo jiný neznamená, že na sobě nemůžu máknout a přechytračit ho. Jenom mi to prostě dá třeba víc práce než jemu.

JS

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #73 kdy: 06. 10. 2015, 01:29:06 »
1. ty testy jsou imho docela dobrý nástroj pro rychlé, hrubé posouzení dispozic** člověka pro určitý typ práce.
A k cemu to delat, kdyz je to jen hrube? Aby sis umele zavedl dalsi predsudek vuci tomu cloveku? Je to proste nesmysl, pracovnika mas prijimat na zaklade jeho schopnosti.

2. AFAIK korelace mezi určitými osobnostními charakteristikami a úspěšností v určitém druhu práce jsou dokázané
Takova korelace nic takoveho nedokazuje. A ta studie se vubec otazkou toho, zda to ma nekdo s jinou osobnosti v danem oboru tezsi, nezabyva. Ta korelace muze stejne dobre ukazovat jen tolik, ze lide s urcitymi osobnostmi vic chteji takove obory delat. Pripadne, ze vykonavani prislusneho oboru meni jejich osobnost. Nebo ze prislusny rys osobnosti hraje mene vyznamnou roli. Atd.

Nicmene, mne jsou korelace ukradene (a osobne jakekoli skupinove korelace povazuji za nehodne vyzkumu, hodi se to nekam na party pro pobaveni, ale ridit se tim?). Rikam ti, podivej se mezi 10-15 svych znamych, co delaji jeden obor. Pro kazde pismenko z MBTI najdes mezi nimi jednoho, co to pismenko ma.

Re:Jak se z inženýra stát manažerem
« Odpověď #74 kdy: 06. 10. 2015, 06:15:34 »
a osobne jakekoli skupinove korelace povazuji za nehodne vyzkumu, hodi se to nekam na party pro pobaveni, ale ridit se tim?
Ok, to's měl říct hned a nemuseli jsme ztrácet čas. Celá sociologie a velká část psychologie je blbost. Marketingové výzkumy jsou blbost. Když chceš udělat kampaň, stačí se zeptat pěti svých známých, jaké reklamy je zaujmou :)