Prohlížeč řeší DNS přes proxy

Brbla

Prohlížeč řeší DNS přes proxy
« kdy: 07. 05. 2015, 16:02:34 »
Ahoj, s kolegou jsme prave narazili na neco, co si nedovedu vysvetlit. Mame napriklad Firefox (evidentne chovani nejen FF) a v nem nastaveny proxy server pro http. Byval bych predpokladal, ze si browser pri teto konfiguraci bude stale sam resit DNS dotazy, ale zcela evidentne to tak neni, preklady nechava na proxy... Zda se vam to v poradku a neprijde vam to jako chyba? Povazuji to za neocekavatelne chovani. :)

Diky.
« Poslední změna: 07. 05. 2015, 21:32:46 od Petr Krčmář »


Dzavy

Re:Browser>HTTP proxy>DNS
« Odpověď #1 kdy: 07. 05. 2015, 16:21:26 »
Mne to prijde logicky  :o

Proxy dostane od klienta jenom URL a jak se na ni asi pripoji, kdyz si neporesi DNS dotaz?

NooN

Re:Browser>HTTP proxy>DNS
« Odpověď #2 kdy: 07. 05. 2015, 16:25:52 »
Dufam ze s kolegom ste zamestnani ako administratori...

M.

Re:Browser>HTTP proxy>DNS
« Odpověď #3 kdy: 07. 05. 2015, 16:26:31 »
Je to logické. Ber to tak, že v řadě lokálních sítí, kde se ven chodí přes proxy, není dostupné veřejné DNS. Resolvuje se jen vnitřní síť a ne dotaz www.seznam.cz to dá neexistující adresa. Až proxina může dělat překlad a vidí i vnejší DNS svět. Celkem častý stav.
Jinak u FF je nastavitelné, zda si dělá překlad sám nebo ho nechává na proxině.

m

Re:Browser>HTTP proxy>DNS
« Odpověď #4 kdy: 07. 05. 2015, 16:34:45 »
Jinak u FF je nastavitelné, zda si dělá překlad sám nebo ho nechává na proxině.

To se tyka jen SOCKS proxy.


OMG

Re:Browser>HTTP proxy>DNS
« Odpověď #5 kdy: 07. 05. 2015, 17:06:08 »
Ahoj, s kolegou jsme prave narazili na neco, co si nedovedu vysvetlit. Mame napriklad Firefox (evidentne chovani nejen FF) a v nem nastaveny proxy server pro http. Byval bych predpokladal, ze si browser pri teto konfiguraci bude stale sam resit DNS dotazy, ale zcela evidentne to tak neni, preklady nechava na proxy... Zda se vam to v poradku a neprijde vam to jako chyba? Povazuji to za neocekavatelne chovani. :)

Diky.
typicky admin ve statni sprave...  ::)

co_to

Re:Browser>HTTP proxy>DNS
« Odpověď #6 kdy: 07. 05. 2015, 17:53:15 »
Je skutečně problémem, že toto nespadá přímo do adminovy specializace, přišel na nějaké chování a nenechal to plavat, ale zjišťuje si k tomu dodatečné informace, které mu scházely? Já vím, tady je to samý odborník na slovo vzatý, který mezery nemá, zná všechno a v životě by se neptal na rootu, tak tráví čas na rootu psaním omg na dotazy ostatních.  ;D

Ahoj, s kolegou jsme prave narazili na neco, co si nedovedu vysvetlit. Mame napriklad Firefox (evidentne chovani nejen FF) a v nem nastaveny proxy server pro http. Byval bych predpokladal, ze si browser pri teto konfiguraci bude stale sam resit DNS dotazy, ale zcela evidentne to tak neni, preklady nechava na proxy... Zda se vam to v poradku a neprijde vam to jako chyba? Povazuji to za neocekavatelne chovani. :)

Diky.
typicky admin ve statni sprave...  ::)

Re:Browser>HTTP proxy>DNS
« Odpověď #7 kdy: 07. 05. 2015, 18:18:35 »
Je to logické chování, prohlížeč tu IP adresu k ničemu nepotřebuje, tak proč by ji zjišťoval? Já jsem se naopak dříve setkal s nelogickým chováním, že prohlížeč tu adresu zbytečně zjišťoval, i když používal proxy server. Zřejmě to tenkrát bylo kvůli výjimkám, které bylo možné u proxy serveru zadat - aby se nemuselo řešit, zda jsou některé zadané jako IP adresa.

M.

Re:Browser>HTTP proxy>DNS
« Odpověď #8 kdy: 07. 05. 2015, 18:46:39 »
Jinak u FF je nastavitelné, zda si dělá překlad sám nebo ho nechává na proxině.

To se tyka jen SOCKS proxy.

Pravda, "Vzdálené DNS", jak se to jmenuje v českém FF se týká jen SOCKS a ne klasické HTTP proxiny.


M.

Re:Browser>HTTP proxy>DNS
« Odpověď #9 kdy: 07. 05. 2015, 18:56:38 »
Já jsem se naopak dříve setkal s nelogickým chováním, že prohlížeč tu adresu zbytečně zjišťoval, i když používal proxy server. Zřejmě to tenkrát bylo kvůli výjimkám, které bylo možné u proxy serveru zadat - aby se nemuselo řešit, zda jsou některé zadané jako IP adresa.

Tohle se děje, pokud se používá autokonfigurace proxiny pomocí PAC javascript souboru a je v něm blbě napsáno rozhodování o tom, zda se má proxina ne/použít a případně jaká. Pokud je tam něco jako:
Kód: [Vybrat]
function FindProxyForURL(url, host)
{
        if (isInNet(host, "10.0.0.0", "255.0.0.0"))
                return "DIRECT";
        else
                return "PROXY proxy.firma.cz:8080";
}
tak prohlížeč musí dělat resolving, zda je adresa v 10/8 a pak jít přímo a pro věci ostatní přes proxinu a proxina dělá druhý resolving. Tohle krutě zdržuje. Je třeba používat shExpMatch() nebo něco podobného pro porovnávání host položky bez nutnosti resolvingu.