Z IT do HR

Neverending story

Z IT do HR
« kdy: 08. 12. 2017, 00:00:48 »
Prošel jsem mnoha korporáty. Všude to bylo stejný: máme tu pro tebe práci pro 3 a včera bylo pozdě. Zpočátku jsem to dával, pak jsem se začal bránit tím, že jsem měnil firmy. Ale vždycky to po čase sklouzlo k tomu samýmu. Už jsem to nedával a jednoho dne jsem vzal monitor, mrdnul ho o stěnu a odešel.

Do IT už se nechci vrátit. Je to pro mě peklo na zemi. Ale nějak se člověk živit musí, tak logicky mě napadlo HR v IT firmě. Zkoušel jsem rozesílat CV s motivačním dopisem ale pokud se někdo ozval, tak že mě hned zamítli. CV je napsaný normálně, protože jsem si ještě nechal zaplatit revizi od profi HR. Takže jedinej důvod je ten, že HR = 100% slepic a ty mezi sebe chlapa nepustěj nebo se možná bojej, že když tam přijde někdo, kdo IT rozumí, tak okamžitě ztratěj hodnotu.

Přitom mít ajťáka jako HR má hodně výhod, např. výběrové řízení bez otázek, kde se vidíte za 5 let. Příprava vzdělávacích programů, které mají smysl. Tak proč mi nikdo nedá šanci?


Re:Z IT do HR
« Odpověď #1 kdy: 08. 12. 2017, 00:28:47 »
Tak mělo by, ale bojím se, že ho prostě nechtějí platit. Jim ten aktuální stav naprosto vyhovuje.

Vlastně často slyším, že jim vůbec na kvalitě nezáleží - jen potřebují prostě protočit peníze. To by tej firmě muselo záležet na značce.
Dneska se snad žádná firma nebojí dodat šunt a spíš jde o lidi co jsou přidělený na zakázku, jestli mají nějakou snahu.
Pokud to je nereklamovatelný, je to všem jedno.

Vůbec netuším, kolik peněz těm holkám platí, ale tipnu si, že je taky berou pěkně na hůl. Určitě je jim jasný, že s nima můžou tapetovat zdi.

Navíc v evropě se usídlila nová produktivita práce "vyčerpali jsme přidělené dotace". S tím je všechno marný.

Monitor bych nemlátil :) ten za to nemůže... Život je hra a taky jsem došel k tomu, že některý úrovně už prostě nehraju.
Co zkusit něco jiného taky technického rázu, nějaká automatizace, roboti nebo tak?

Prošel jsem mnoha korporáty. Všude to bylo stejný: máme tu pro tebe práci pro 3 a včera bylo pozdě. Zpočátku jsem to dával, pak jsem se začal bránit tím, že jsem měnil firmy. Ale vždycky to po čase sklouzlo k tomu samýmu. Už jsem to nedával a jednoho dne jsem vzal monitor, mrdnul ho o stěnu a odešel.

Do IT už se nechci vrátit. Je to pro mě peklo na zemi. Ale nějak se člověk živit musí, tak logicky mě napadlo HR v IT firmě. Zkoušel jsem rozesílat CV s motivačním dopisem ale pokud se někdo ozval, tak že mě hned zamítli. CV je napsaný normálně, protože jsem si ještě nechal zaplatit revizi od profi HR. Takže jedinej důvod je ten, že HR = 100% slepic a ty mezi sebe chlapa nepustěj nebo se možná bojej, že když tam přijde někdo, kdo IT rozumí, tak okamžitě ztratěj hodnotu.

Přitom mít ajťáka jako HR má hodně výhod, např. výběrové řízení bez otázek, kde se vidíte za 5 let. Příprava vzdělávacích programů, které mají smysl. Tak proč mi nikdo nedá šanci?
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

JardaH

Re:Z IT do HR
« Odpověď #2 kdy: 08. 12. 2017, 01:02:51 »
HR je branže nabitá kreténama. Rozhodně se do toho nesrat.

Doporučil bych najít takovej korporát, kde budeš reálně pracovat tak hodinu denně a jinak se kopat celej den  do zadeke. Sám sem to zažil, sice prachy na Prahu byli podprůměrný, ale zase jsem si mohl bastlit nějakj vlastní kódík, čučet na seriály, číst si, nebo dělat za prachy nějakej jinej part-time remote projekt...

Občas se řešil nějakej průser, ale jinak to byla těžká flákárna...

Lemming

Re:Z IT do HR
« Odpověď #3 kdy: 08. 12. 2017, 07:53:20 »
Nikdo tě nechce, protože na tu pozici nemáš vhodné vzdělání a praxi. Co se týče odborných znalostí, tak tam bys asi dokázal být v posouzení lepší, než "běžná HR", ale to není potřeba. Předfiltrování o zoufalce dokáže i ona a detailní posouzení stejně bude chtít udělat budoucí šéf sám.

V čem jsou naopak šéfové typicky horší a co je úkolem HR je udělat psychologický profil kandidáta. Například aby firma neztrácela čas přijímáním kandidáta, kterého budou muset za měsíc vyhodit, protože se kompletně rozhádá s týmem, který málo uznává jeho genialitu. Nebo, v menším extrému, jestli je vhodný pro druh psychické zátěže, který ho na pozici čeká, jestli má alespoň zhruba vlastnosti vhodné pro vedení malého týmu, pokud na takovou pozici aspiruje atp. Proto se spousta HR rekrutuje z profesionálních psychologů. A tady moc nabídnout nemůžeš.

Samozřejmě, pokud žiješ v představě "Já jsem geniální ajťák a ostatní jsou tupý póvl, HR pipky zvlášť", jako mnoho lidí tady na fóru, tak si z mojí rady moc nevezmeš, ale s tím už ti nepomůžu.

CoffeeMan

Re:Z IT do HR
« Odpověď #4 kdy: 08. 12. 2017, 09:00:55 »
Svým způsobem je tenhle dotaz vtipný.

Ona totiž ta "slepice" z HR, např. z dehonestované humanitní, má trochu více pracovních povinností, než vy si představujete. V tom bude asi kámen úrazu. I když i takové se najdou, že si tam honí ego na LinkedIn a ve skutečnosti nic nedělají.

To máte spolupráci se mzdovkou, zdravotní prohlídky, bezpečnost práce, sledování platné legislativy,... Pak vám tam začne řvát šohaj, že má malé dítě a že má nárok na tohle a tamto. Uklízečce se zlomí mop...


anonym

Re:Z IT do HR
« Odpověď #5 kdy: 08. 12. 2017, 09:35:07 »
Souhlasím, že HR má na starosti mnohem více, než jen pouhé hledání a přijímaní vhodných zaměstnanců. Z principu rozsah HR je často tak rozsáhlý, že prostě nemůžou mít přehled o požadavcích na jednotlivé pracovní pozice. Vycházejí z toho, co jim napíšou do požadavků na kandidáta. V praxi u větší firmy by musely mít holky z HR trochu odborný přehled od skladníka ve šroubárně po finančního ředitele. Od toho jsou dvou a více kolové pohovory. Co mohou HR posoudit, tak to je vhodnost kandidáta do "firemní kultury", jako extrém si představuji (extrém) start-up s věkovým průměrem 25 let, milovníci trávy, kteří pracují po nocích, firma bez procesů řítící se samospádem a do toho odborně zdatný kandidát, 50 letý, zkušený, s rodinou, zvyklý na firemní procesy. Na odborné posouzení kandidáta je tu jeho budoucí přímý nadřízený.

qwertz

Re:Z IT do HR
« Odpověď #6 kdy: 08. 12. 2017, 09:45:26 »
Do HR nechodte. Je to absolutní peklo. (v jednom korporátu jsem založil odbory, takže to znám z obou stran). Řešit běžnou HR agendu je k posrání, počínaje zákonníkem práce, přes interní předpisy zaměstnavatele až po benefity. Jediné, co by vás mohlo bavit je být recruiter (protiže možná jako IT víte jak na to) jenže k tomu neostanete od zaměstavatele řádné podmínky.

Z vlastní zkušenosti bch si dovolil tvrdit, že IT v ne-IT firmě je mnohem lepší práce než nějaký IT korporát, co dělá levnou práci pro západ jen proto, že východ to ještě stále nedodá v přijatelné kvalitě. Potkáte normální lidi, šáhnete si na víc technologií, a když už vám to leze krkem, máte šanci se posunout v rámci firmy na tematicky jinou pozici (i ne IT)

Neverending story

Re:Z IT do HR
« Odpověď #7 kdy: 08. 12. 2017, 10:07:43 »
Do HR nechodte. Je to absolutní peklo. (v jednom korporátu jsem založil odbory, takže to znám z obou stran). Řešit běžnou HR agendu je k posrání, počínaje zákonníkem práce, přes interní předpisy zaměstnavatele až po benefity. Jediné, co by vás mohlo bavit je být recruiter (protiže možná jako IT víte jak na to) jenže k tomu neostanete od zaměstavatele řádné podmínky.

Z vlastní zkušenosti bch si dovolil tvrdit, že IT v ne-IT firmě je mnohem lepší práce než nějaký IT korporát, co dělá levnou práci pro západ jen proto, že východ to ještě stále nedodá v přijatelné kvalitě. Potkáte normální lidi, šáhnete si na víc technologií, a když už vám to leze krkem, máte šanci se posunout v rámci firmy na tematicky jinou pozici (i ne IT)

Tohle zní dost rozumně, díky za tip. Je pravda, že jsem si vybíral jen samé software housy a to byl možná kámen úrazu. Ty podniky jsou postavený na krvi k smrti udřených vývojářů, nebo aspoň mi to tak přijde.

qwertz

Re:Z IT do HR
« Odpověď #8 kdy: 08. 12. 2017, 10:49:10 »
Z toohoto pohledu to lepší být nemusí. Ony korporace fungujou dost podobně, a třeba v ne-IT firmě je mnohem menší šance na nějaké častější využití home-office pokud vůbec.

Spíše jde o to, že v ne-IT firmě prakticky chybí pozice jako "developer". Pokud už nějakou takovou práci děláte, zpravidla je smíchaná s administrací, konzultacemi, podporou uživatel a managementu atd... Mnohem větši šance, že člověk nevyhoří. Navíc tilidi jsou tak nějak normální, když už dosáhnete nějaké změny k lepšímu, tak vám to zůstane a ne že u dalšího zákoše bojujete tu samou bitvu znova. A když už vás It nebude bavit vůbec, pořád je šance posunout se někam jinam (kvalita, management, apod.). Takových lidí jsem potkal hodně. Furt lepší dělat ajťáka v montovně, než developera v IT-montovně. ;) A co teprv ne-IT firmy, které mají vlastní produkty s přidanou hodnotou...