Ovládání LED diod v assembleru

gamer

Re:Ovládání LED diod v assembleru
« Odpověď #60 kdy: 11. 05. 2015, 12:38:32 »
Význam písmene D je znám po celou dobu existence zkratky LED.
Sousloví "LED dioda" znamená světlo emitující dioda dioda a je to stejný nesmysl jako "ČSSD demokratická".

Ústav pro jazyk český s tím nemá problém.
http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=781
Obdobným způsobem bychom mohli zapsat i spojení CD-disk / CD disk / disk CD, SMS-zpráva / SMS zpráva / zpráva SMS, LCD-displej / LCD displej / displej LCD. Ze slovotvorného hlediska jde v těchto případech o redundantní spojení (CD = kompaktní disk, SMS = krátká textová zpráva, LCD = displej z tekutých krystalů), nicméně českým mluvčím je často původ těchto zkratek neznámý. Velkou roli hraje navíc i ustálenost těchto spojení, konvence.


m

Re:Ovládání LED diod v assembleru
« Odpověď #61 kdy: 11. 05. 2015, 13:18:03 »
Ústav pro jazyk český s tím nemá problém.

Názory jazykovědců nijak neřeší ani nezmenšují nesmyslnost uvedených spojení.

Ferda

Re:Ovládání LED diod v assembleru
« Odpověď #62 kdy: 11. 05. 2015, 13:21:24 »
protože jste vítězoslavně objevili, že to "D" znamená diode a z jakéhosi nepochopitelného důvodu to pro vás představuje nějaký nepřekonatelný problém

Význam písmene D je znám po celou dobu existence zkratky LED.
Sousloví "LED dioda" znamená světlo emitující dioda dioda a je to stejný nesmysl jako "ČSSD demokratická".

OMG! Někteří lidé by se vážně raději neměli pokoušet o myšlení, aby to nedopadlo tak, jako u "m".
Ano, LED = Light Emitting Diode, ano, LED dioda tedy doslova znemaná "Light Emitting Diode dioda". Ale problém s tím má jen "m" a jemu podobní "myslitelé".
Když by tedy někdo psal, že zasedání se účastnili zástupci nejrůznějších politických stran, tak podle "m" by výčet bezprostředně následující měl vypadat ve stylu "ČSD, OD, KČM"? Nebo naopak je použitím příslušné zkratky vyloučeno v jednom spojení použití slova "strana"?
Jako vážně by mě zajímaly mentální pochody podobných jedinců. Tohle už jsou podle mě případy pro cvokaře. Musíte být opravdu velmi hloupí lidé.

Re:Ovládání LED diod v assembleru
« Odpověď #63 kdy: 11. 05. 2015, 13:31:06 »
Hamba, 3x hamba!!!

Není to LED dioda, ale Light-Emitting Dioda ...

Šišmarjá, to je nářez.
Přiznám se, já to napsal záměrně, protože dost často se v průběhu řešení nějakého podobného problému objeví "myslitel", který začne řešit tuhle hovadinu.

Mea culpa, mea maxima culpa!


Tak už tuto pípchovinu neřešte, prosím.

PS: já osobně nemám s LED diodou, LCD displejem, ani s CD diskem žádný problém, je to prostě ustálené slovní spojení a lidi si na to už zvykli ...


m

Re:Ovládání LED diod v assembleru
« Odpověď #64 kdy: 11. 05. 2015, 13:48:08 »
tak podle "m" by výčet bezprostředně následující měl vypadat ve stylu "ČSD, OD, KČM"?

Nic takového jsem neuvedl, nevkládej mi slova do úst.


dword

Re:Ovládání LED diod v assembleru
« Odpověď #65 kdy: 11. 05. 2015, 15:51:42 »
Prosmte "m", mohl bys UZ KONECNE napsat jak bys podle tebe napsal vetu debilem recenou priblizne takto: "Zasedani se ucastnili 2 predstavitele demokraticke strana CSSD", misto toho abys tu psal jak ti vsichni cpeme slova do ust? Reseni je velice proste, uved to na pravou miru. Dokud budes brecet ze ti ostatni cpou slova do ust, misto abys sam zakricel jak maji znit, beru to tak ze se schovavas pred priznanim.

dword

Re:Ovládání LED diod v assembleru
« Odpověď #66 kdy: 11. 05. 2015, 15:52:59 »
Oprava: "Zasedani se ucastnili 2 predstavitele demokraticke strany CSSD"
(eliminace uhybnych manevru)

Re:Ovládání LED diod v assembleru
« Odpověď #67 kdy: 11. 05. 2015, 16:22:44 »
A ja se tak tesil... no nic, necht je z tebe vul o prispevek pozdeji, kde prosim o odpoved na otazku: "Jak spravne nazyvat svetlo-emitujici-diodu?"
Nezbývá mi, než si položit otázku: jak vysoké (resp. nízké) IQ musí mít jedinec, aby pochopil, že LED se nejlépe napíše nazve "LED" a není třeba vymýšlet opičárny typu "LE dioda" apod.?
Rozumím tomu, že by se duševně slabší jedinci při čtení věty např. "Červenou LED zapojíme hned za rezistor" cítili značně nejistě a nechápali by, proč bylo to ledové kluziště tak velké, že bylo napsáno verzálkami, nicméně všichni ostatní (zejména ti, kterým text byl určen), vědět budou.

Ferda

Re:Ovládání LED diod v assembleru
« Odpověď #68 kdy: 11. 05. 2015, 16:53:48 »
A ja se tak tesil... no nic, necht je z tebe vul o prispevek pozdeji, kde prosim o odpoved na otazku: "Jak spravne nazyvat svetlo-emitujici-diodu?"
Nezbývá mi, než si položit otázku: jak vysoké (resp. nízké) IQ musí mít jedinec, aby pochopil, že LED se nejlépe napíše nazve "LED" a není třeba vymýšlet opičárny typu "LE dioda" apod.?
Rozumím tomu, že by se duševně slabší jedinci při čtení věty např. "Červenou LED zapojíme hned za rezistor" cítili značně nejistě a nechápali by, proč bylo to ledové kluziště tak velké, že bylo napsáno verzálkami, nicméně všichni ostatní (zejména ti, kterým text byl určen), vědět budou.

Opičárny tu vymejšlíš akorát ty a tobě podobní íkváci. Nám ostatním je totiž srdečně jedno, jestli někdo píše "Přehled LED" nebo "Přehled LED-diod" – ovšem s tím, že druhá varianta je jasnější a nepotřebuje žádné osvětlení kontextu; zřejmě jsi asi nestihl postřehnout, že zkratka "LED" může znamenat vícero věcí, nejen druh diody.
Ale už ti tu bylo názorně ukázáno, že se svou úchylnou obsesí za žádnou cenu nedopustit, aby se nějaké slovo ze zkratky objevilo ve spojitosti s touto zkratkou znovu v textu, se do své vlastní pasti chytneš jedině ty sám.

TVL

Re:Ovládání LED diod v assembleru
« Odpověď #69 kdy: 11. 05. 2015, 16:57:18 »
LED dioda je pleonasmus. Ale ne každý pleonasmus je špatný. Jazyk je tady od toho aby zajistil porozumění a ta má mnohdy přednost před formální správností.
Pokud je projev určen odbornému publiku, tedy např. věta "Červenou LED zapojíme hned za rezistor", pak použijeme LED a hotovo, není co řešit.
Pokud je projev určen laickému publiku, které nemusí zkratku LED chápat, pak je potřeba ji rozepsat - např. "dioda emitující světlo (LED), ale českému laickému publiku nevznikne v hlavě snadno ta vazba, že to co by logicky zkrátili na DES je ve skutečnosti LED.
Navíc pokud není projev dostatečně odborně zakotven, tak hrozí, že daná zkratka znamená v jiném oboru něco jiného.
Takže v tomto případě je použití pleonasmu LED dioda poměrně dobrá volba.

Dále viz třeba:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pleonasmus#Pleonasmy_obsahuj.C3.ADc.C3.AD_zkratku_a_.C4.8D.C3.A1st_jej.C3.ADho_v.C3.BDznamu

m

Re:Ovládání LED diod v assembleru
« Odpověď #70 kdy: 11. 05. 2015, 17:53:49 »
"Zasedani se ucastnili 2 predstavitele demokraticke strana CSSD"

Překvapivě bych to ponechal. Srovnej s "Zasedani se ucastnili 2 predstavitele CSSD strany demokraticke".

dword

Re:Ovládání LED diod v assembleru
« Odpověď #71 kdy: 11. 05. 2015, 17:55:20 »
A ja se tak tesil... no nic, necht je z tebe vul o prispevek pozdeji, kde prosim o odpoved na otazku: "Jak spravne nazyvat svetlo-emitujici-diodu?"
Nezbývá mi, než si položit otázku: jak vysoké (resp. nízké) IQ musí mít jedinec, aby pochopil, že LED se nejlépe napíše nazve "LED" a není třeba vymýšlet opičárny typu "LE dioda" apod.?
Rozumím tomu, že by se duševně slabší jedinci při čtení věty např. "Červenou LED zapojíme hned za rezistor" cítili značně nejistě a nechápali by, proč bylo to ledové kluziště tak velké, že bylo napsáno verzálkami, nicméně všichni ostatní (zejména ti, kterým text byl určen), vědět budou.

Pokud ti opravdu nezbyva nic jineho nez polozit mi otazku, kdyz ja se ptam na upresneni tve vyhybave demagogicke odpovedi...   kde misto argumentu klades jen urazky, pak zbyva pouze jedine a to zaplakat nad tebou.

Nic k veci, kecu plnou hubu, od zacatku vyhybavy, ne a ne si za svym nazorem stat, nu ale hlavne ze mam posledni slovo, je tak?
Abych to shrnul... nejdrive tu po nas rves, ze ti vkladame dve z nejbeznejsich moznosti do ust, aby jsi nakonec rekl, ze ja jsem ten s nizkym IQ ktery nechape co je LED a ze se to tak normalne pise, no toto...  ;D

Re:Ovládání LED diod v assembleru
« Odpověď #72 kdy: 11. 05. 2015, 22:55:45 »
zřejmě jsi asi nestihl postřehnout, že zkratka "LED" může znamenat vícero věcí, nejen druh diody.
Fajn, buďme zcela konkrétní. Kolik dalších relativně běžně používaných věcí/předmětů/technologií má zkratku LED? Ptám se vážně a opakuji tu podmínku opravdu používaných významů. Vymyslet k tomu něco jako "lempl ekvivalentní debilovi" není účelem.

Jinak pokud opičárny typu "LE dioda", co tu navrhují někteří jedinci, nejsou opičárny, pak skutečně další diskuze postrádá smysl, protož ne nadarmo se říká - vyvaruj se diskuze s blbcem. Někdo by si nemusel všimnout, že je mezi vámi rozdíl.

honza

Re:Ovládání LED diod v assembleru
« Odpověď #73 kdy: 12. 05. 2015, 17:42:21 »
Milane do toho!!

Královsky se bavím:) Mám rád tydle koně, co si jsou jistý svou pravdou a všichni ostatní jsou pro ně blbci. Pokud máte stejnýho koníčka, tak doporučuji diskuze k článkům:

http://petrkrcmar.blog.root.cz/2012/05/13/procento-vs-procentni-bod/
http://www.abclinuxu.cz/clanky/vyvijime-pro-android-uvod

Pokud máte další tipy, tak prosím sdílejte. A ano - vím, že je to úchylka, ale mě to baví:)

Pro Milana - mám další námět: "LED žárovka", doufám správně, že něco takového také netolerujete?

Dík
Honza

j

Re:Ovládání LED diod v assembleru
« Odpověď #74 kdy: 12. 05. 2015, 19:39:10 »
LED televize, LED monitor ... kupodivu jedno i druhy se bezne nazyva "ledka" a pokud se pouziva zkratka tak treba LED TV, jenze to TV se casto vynecha, protoze je to zjevne z kontextu.

Mimochodem, zarovka se zcela bezne rika i vsem typum vybojek, ktery jsou vybaveny nekterym z E zavitu. Zarivka pak taky neni zarivka, ale cela rada ruznych vybojek, pricemz pro bezneho kupujiciho je rozdil v tom, ze zarivka je proste trubka, ktera se nesroubuje. A nejzajimavejsi na tom je, ze mu to zcela vpohode a zcela kdekoli i prodaj.


resit takovyhle kokotiny ... mimochodem ne webu ujc byvalo prohlaseni, ze veskera pravidla se vztahuji pouze a vyhradne na skolni vyuku a nijak neurcuji nebo nekodifikuji co je nebo neni spravne, protoze cestina je jazyk zivy, a tudiz se neustale menici.