SSD do notebooku místo mechaniky

linux_noob

Re:SSD do notebooku místo mechaniky
« Odpověď #165 kdy: 12. 04. 2015, 08:55:38 »
@FAWN: to jsem udelal, jinak bych ani nenabootoval ten linux z ssd. A zaznam pro widle se v grubu taky vygeneruje ok - tz ukazuje na hd1 coz je ssd.

nobody

« Odpověď #166 kdy: 12. 04. 2015, 13:45:05 »
kdyz odpojis HHD, widle nastartujou z SSD ?

linux_noob

« Odpověď #167 kdy: 12. 04. 2015, 14:49:33 »
kdyz odpojim hdd tak widle nenastartujou vubec ::) Resp nastartuje jenom bootloader, kterej grub spravne nacita z ssd (kam jsem ho naklonoval z hdd). V nem mam 2 moznosti puvodni windows zaznam, kterej vyhodi chybu, ze nenajde oddil (s hdd funguje normalne) a zaznam, kterej jsem tam pridal rucne pres easybcd, kterej by mel ukazovat na ssd, ale kdyz ho vyberu tak vysledek je jenom cerna obrazovka a dal nic.

Ocekaval bych, ze budu muset udelat nejakou obdobu grub2-mkconfig i pro ten microsofti bootloader, ale nevim jak se to dela, tak jestli by me mohl nekdo nakopnout spravnym smerem. Diky.

FAWN

« Odpověď #168 kdy: 12. 04. 2015, 16:18:00 »
Má systémový oddíl Win na SSD nastaven boot flag?

linux_noob

« Odpověď #169 kdy: 12. 04. 2015, 16:35:01 »
Pokud tim systemovy myslis ten jejich 100MB efi oddil tak ma flagy boot a esp. Resp oba tyhle oddily, mysleno na obou discich. Kdyz jsem ho na hdd odebral tak prestal bootovat windows z hdd. Ted mi windows nebootuje uz vubec, ale nejsem si uplne jistej cim to je, jestli tim, ze jsem vypnul a zapnul ty flagy na hdd nebo jestli jsem pak jeste v necem rejpal.

linux_noob

« Odpověď #170 kdy: 13. 04. 2015, 11:20:27 »
Tak vcerejsi stav byl takovej, ze se mi podarilo uspesne bootovat linux i windows z ssd. Problem byl v tom, ze windows meli porad C na hdd a tudiz vsechno co se melo tahat z C se tahalo z HDD misto SSD, takze jsem potreboval zmenit pismeno jednotky.

Nepodarilo se mi zjistit jak se to da udelat, tak jsem smazal C z hdd spolu s  tema bootovacima oddilama. Vysledek je ten, ze widle nabootujou ale absolutne nic na nich nefunguje (mimo jine nefunguje ani klavesnice, abych se prihlasil) a to ani v nouzovym rezimu, protoze se ocividne to pismeno jednotky nezmenilo na C kdyz uz C nebylo obsazeny, jak jsem doufal, ze se stane. Linux naopak nenabootuje vubec, ale po nekolikaminutovym cekani spadne do dracut shellu s chybou, ze /dev/by-uuid/.... neexistuje.

Takze mam 2 otazky:
1. Jak z windowsi instalacky zmenit pismeno jednotky na C
2. Jak rozchodit ten linux, na tom oddilu co hleda bejval driv bud /boot nebo /boot/efi takze tam je asi potreba jenom neco pregenerovat, aby to ukazovalo na novej oddil.

« Odpověď #171 kdy: 13. 04. 2015, 11:44:55 »
1. Říkám si, jestli by nebylo jednodušší to přeinstalovat. (Ale o Windows tu toho až tolik nevím, dost možná existuje nějaké jednoduché řešení. Ale než ho najdeš, možná bys to už měl přeinstalované.)

Mimochodem, Windows umějí fungovat i na jiném písmenu jednotky než C:. Sice to není obvyklé, ale nepamatuju si, že by s tím byl nějaká zásadní problém. Spíš může být problém s tím, že někde mají uvedeno, že C: je systémový disk, ale ten oddíl na SSD je třeba D:.

2. Teď nerozumím, myslel jsem, že Linux jsi už na SSD rozchodil. Já jsem, co si vzpomínám, nemusel dělat snad o moc víc než nějaké dpkg-reconfigure, ale na Fedoře nevím, co tomu odpovídá.

linux_noob

« Odpověď #172 kdy: 13. 04. 2015, 16:09:31 »
1. Vsak taky widle z pismene E: fungovaly, ale vsechno nacitaly z C, tz mi to, ze byly umisteny na ssd bylo k nicemu.
2. Rozchodil, nicmene nekde jsou jeste porad zadratovany ty stary boot oddily co jsem mel na hdd, kdyz jsem je smazal tak to prestalo chodit.

nobody

« Odpověď #173 kdy: 13. 04. 2015, 16:17:00 »
oprava neco jako toto ?
bcdedit /store E:\boot\BCD /set {bootmgr} device partition=E:
bcdedit /store E:\boot\BCD /set {default} device partition=E:
bcdedit /store E:\boot\BCD /set {default} osdevice partition=E:
viz zdroj
akorat k tomu asi potrebujes ten prvotni system na hdd kterej uz si smazal :)
asi zkus startnout z widlo7dvd a misto instalace shift+F10 by melo nahodit cmd-minal, v kterem to muzes zkusit ?

linux_noob

« Odpověď #174 kdy: 13. 04. 2015, 16:41:58 »
@nobody: ja potrebuju aby widle byly na oddile C, protoze vsechny zastupci, cesty vsude mozne v registrech, ... vsechno odkazuje na C.

Jinak reinstall me asi stejne nemine, prave jsem si prepsal prvnich 200MB datovyho oddilu zalohou tech oddilu co jsem smazal, protoze jak jsem je vytvoril a chtel kopirovat na sda1 tak sda1 uz byl ten datovej oddil. Mimo jiny jsem prisel treba o casti svyho widlackyho profilu jako plocha, dokumenty, ...

« Odpověď #175 kdy: 30. 01. 2016, 12:32:07 »
Ahoj, snad to tu ještě není úplně mrtvý.

Rozhodl jsem se rozšířit svůj ntb (Lenovo G580, i5-3230M, 6GB DDR3, 1TB HDD 5400 RPM, Win 8.1 64-bit) o SSD místo optické mechaniky, takže jsem koupil 850EVO 250 GB od Samsungu a nějakou hdd caddy z ebay. Nicméně po montáži caddy do ntb systém disk v caddy vůbec nedetekuje (nenajde volnou partition k naformátování ve správě disků). V UEFI se mi jakoukoliv správu disků bohužel najít nepodařilo. Zkoušel jsem:

- přehodit disky, v pozici původního disku notebook SSD normálně detekuje, takže z jeho strany chyba není; původní HDD v caddy nebyl rovněž detekován
- přepnout "updated SATA board" v caddy (viz obrázek kdesi v odkazu)
- přepnout v UEFI způsob bootování z UEFI na Optimal (pičovina, neb mi pak nenabootoval ani původní disk, ale nic jinýho jsem nenašel)
- přepnout SATA/IDE driver z původního driveru od intelu na univerzální driver

Popravdě mě nenapadá, co ještě dál bych s tím mohl dělat, krom toho, že koupím nějakou jinou caddy a zkusím ji místo současné, ale i tak bych se chtěl zeptat, jestli vás nenapadá něco, co by mohlo pomoct, aniž bych zkoušel jinou caddy, případně jestli nejde o nějaké omezení ze strany ntb, případně UEFI/BIOSu (což mi osobně přijde trochu jako blbost).

« Odpověď #176 kdy: 31. 01. 2016, 02:35:54 »
to te pan buh tresta za to ze se nechas oblbnout marketingem.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Cek

« Odpověď #177 kdy: 31. 01. 2016, 12:11:27 »
A v BIOSu jsou videt oba disky?