Arduino - domácí automatizace

vejpuste

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #90 kdy: 31. 05. 2015, 13:48:40 »
http://www.solar-elektro.cz/?action=detail&id=ID504 tohle a se zbytkem si poradíš, ale pravda, není to dost bastl řešení :(
Asi sem to blbe napsal, v hodinach mam hdo prijimac od cezu, jde mi o to ze od prijimace mi vede ten dlouhej kabel vedle ktereho lezi i 3faze, jde to rovnou do bojleru ktery pak pekne posloucha, mam v planu to nahradit, protoze bojler je zarovan prihrivany solarkama a topi ikdyz je venku slunce, tim ze mu budu pres relatko rizene arduinem tvrdit ze neni hdo se topnice nesepne, ale kdyz bude treba topnici sepnout tak bych ji rad spinal ve chvily kdy bezi hdo.
Jako nejednodusi me napadla doutnavka a fototranzistor.
Pak je samozrejme moznost nejakeho zdroje/transformatoru a diody (pokud to chcete videt) nebo relatka pro digitalni snimani.
Pokud ale jde jenom o znemozneni spusteni bojleru pri predpokladanem dostatku energie ze slunce, tak prece staci ten ovladaci kabel prerusit stykacem, nebo relatkem.
Libor


pepa

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #91 kdy: 01. 06. 2015, 08:05:48 »
http://www.solar-elektro.cz/?action=detail&id=ID504 tohle a se zbytkem si poradíš, ale pravda, není to dost bastl řešení :(
Asi sem to blbe napsal, v hodinach mam hdo prijimac od cezu, jde mi o to ze od prijimace mi vede ten dlouhej kabel vedle ktereho lezi i 3faze, jde to rovnou do bojleru ktery pak pekne posloucha, mam v planu to nahradit, protoze bojler je zarovan prihrivany solarkama a topi ikdyz je venku slunce, tim ze mu budu pres relatko rizene arduinem tvrdit ze neni hdo se topnice nesepne, ale kdyz bude treba topnici sepnout tak bych ji rad spinal ve chvily kdy bezi hdo.
Jako nejednodusi me napadla doutnavka a fototranzistor.
Pak je samozrejme moznost nejakeho zdroje/transformatoru a diody (pokud to chcete videt) nebo relatka pro digitalni snimani.
Pokud ale jde jenom o znemozneni spusteni bojleru pri predpokladanem dostatku energie ze slunce, tak prece staci ten ovladaci kabel prerusit stykacem, nebo relatkem.
Libor

Rad bych i logoval, preci jen s vizualizace namerenych hodnot se lepsi regulace neda podle meho dobre navrhnout.
Navic bych rad snizil pocet soucasnych rele. A vim ze existuje seznam casu ten ted viuzivam, ale diky znalosti kdy je hdo a kdy neni se da lepe cely system nahrivani optimalizovat, k cemu mi je prikaz ohrivej kdyz mi to vedle stykac na hdo prerusi, tim nemerim vzrustajici teplotu coz by melo byt brano za chybovy stav. Nehlede na to kdyz budu chtit spocitat spotrebu na ohrev tak vlastne mam cas septnuti spiraly, ale ona vlastne nebezi. Takze ano rad bych ten shutecny stav hdo znal, logoval a dale vyuzival.
Nasel sem zapojeni pro zero cross detector http://arduinotehniq.blogspot.cz/2014/10/ac-light-dimmer-with-arduino.html teoreticky se to da pouzit i na toto.

jirka

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #92 kdy: 01. 06. 2015, 12:50:51 »
Pepo já taky nad něčím takovým uvažoval ale budu to dělat tak že HDO stav (mohou to ovládat vzdáleně nepravidelně) povedu pomocí relé do platformy (arduino nebo sw Openhub) a následně moje logika bude ovládat Bojler. Tím docílím optimalizace, protože to bude nezávislé na sobě a mohu pak porovnávat vstupy/ teploty aj. dle toho dělat rozhodnutí. Má to i nebezpečí, pak je to na logice závislé. Aby to místo bylo více nezávislé (v některých místech je to potřeba) dám tam asi Arduino Nano a dám mu rovněž signál o nočním proudu aby se mohlo samo rozhodovat bez Openhub, když nedostane od sítě odezvu. tolik scfi :-)

Jinak chci poděkovat kulichovi za pomoc. Už to ESP07/12 nahrává.
Po nějaké chvíli a vyměňování jsme odhalili ten rádoby fungující FTDI - třeba je to jen tím kouskem.
(tenhle tedy ne http://www.banggood.com/FT232RL-FTDI-USB-To-TTL-Serial-Converter-Adapter-Module-For-Arduino-p-917226.html)

pepa

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #93 kdy: 01. 06. 2015, 15:32:55 »
Pepo já taky nad něčím takovým uvažoval ale budu to dělat tak že HDO stav (mohou to ovládat vzdáleně nepravidelně) povedu pomocí relé do platformy (arduino nebo sw Openhub) a následně moje logika bude ovládat Bojler. Tím docílím optimalizace, protože to bude nezávislé na sobě a mohu pak porovnávat vstupy/ teploty aj. dle toho dělat rozhodnutí. Má to i nebezpečí, pak je to na logice závislé. Aby to místo bylo více nezávislé (v některých místech je to potřeba) dám tam asi Arduino Nano a dám mu rovněž signál o nočním proudu aby se mohlo samo rozhodovat bez Openhub, když nedostane od sítě odezvu. tolik scfi :-)

Jinak chci poděkovat kulichovi za pomoc. Už to ESP07/12 nahrává.
Po nějaké chvíli a vyměňování jsme odhalili ten rádoby fungující FTDI - třeba je to jen tím kouskem.
(tenhle tedy ne http://www.banggood.com/FT232RL-FTDI-USB-To-TTL-Serial-Converter-Adapter-Module-For-Arduino-p-917226.html)

tak sem to myslel, ze seznam casu je sice pekan vec ale muze to byt uplne jinak, jinak v mem pripade do hry vchazi jak hdo, tak zda bezi obehove cerpadlo ze solarek, stavajici profi system nijak neresi ze prave sviti slunce a natvrdo sepne elektricke nahrivani protoze v horni casti bojleru klesla teplota.
Toto mi take nevyhovuje, podle me by se mela pozadovana minimalni teplota mela menit v prubehu dne, pripadne i s ohledem zda je pracovni den ci vykend. U rodin kde je nekdo stale doma a kdykoli hrozi sprchovani ci koupani to nema asi logiku, ale u nas to ma pres den se nekdo vysprchuje leda tak o vikendu. Jinak cely den doma nikdo neni cili se muze nahrivat aniz by byla treba elektrika.
Zas o vikendu hrozi vytirani a bylo by dobre mit par litru horke vody i dopoledne.




jankop

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #94 kdy: 02. 06. 2015, 19:47:06 »
Přesně tenhle převodník USB/RS232 používám ve dvou kusech už dlouhou dobu a je naprosto perfektní. Naprosto bezproblémová instalace(W7) a dokonalá funkce. Jen se ho nesmíš pokoušet používat jako zdroj 3V3. Není schopen modul napájet.


vejpuste

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #95 kdy: 04. 06. 2015, 20:19:23 »
Co se optimalizace tyka, tak by do hry mohlo vstupovat vicero veci :
* predpokladana spotreba
* aktualni teplota v nadrzi, nahore a dole
* aktualni vykon solaru
* nizky tarif
* pripadny dalsi zdroj energie - treba kdyz se v zime topi v kotli drevem
* predpoved pocasi pro prislusne misto

Ta posledni vec me nedavno napadla a sla by dobre vyuzit, jen vedet kde stahnout textovou hodinovou predpoved pro prislusne misto. Neco jako delaji na yr.no, ale ve strojove citelne forme.
Je jasne, ze predpoved nikdy neni uplne spolehliva, ale pokud je ted slunicko, ale do vecera uz maji byt jenom mraky, tak se uz moc energie nepochyta.
Mam to jako jeden z vyhledovych ukolu.
Libor

Ystrem

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #96 kdy: 05. 06. 2015, 08:01:17 »
Ohledne te predpovedi lze pouzit toto, po registraci jdou tahat data v JSONu
http://www.wunderground.com/q/zmw:00000.27.11450

karel

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #97 kdy: 05. 06. 2015, 08:44:06 »
Co se optimalizace tyka, tak by do hry mohlo vstupovat vicero veci :
* predpokladana spotreba
* aktualni teplota v nadrzi, nahore a dole
* aktualni vykon solaru
* nizky tarif
* pripadny dalsi zdroj energie - treba kdyz se v zime topi v kotli drevem
* predpoved pocasi pro prislusne misto

Ta posledni vec me nedavno napadla a sla by dobre vyuzit, jen vedet kde stahnout textovou hodinovou predpoved pro prislusne misto. Neco jako delaji na yr.no, ale ve strojove citelne forme.
Je jasne, ze predpoved nikdy neni uplne spolehliva, ale pokud je ted slunicko, ale do vecera uz maji byt jenom mraky, tak se uz moc energie nepochyta.
Mam to jako jeden z vyhledovych ukolu.
Libor

No sem rád že má někdo podobné představy jak by měla regulace solárek fungovat.
Já už jsem v situaci kdy začínám mít k dispozici veškerá data, dost znich čtu přímo ze řídící jednotky solárek.
Co se předpovědi týká tak to je údaj se kterým sem počítal, nemá cenu čekat na nahřátí bojleru když je hnusně.
Jak sem psal výše ješte do hry může vstupovat to jaký je den, a jaký je předpokládaný čas kdy bude potřeba teplá voda na koupání. Nebo jestli se třeba nemá držet něco jako komfort neustále v horní cásti bojleru pár litrů na x stupních.
U mě jsem si do horní části přidal další teploměr čili v bojleru měřím teplotu na 3 místech. 2 v horní části vybráním teploměru lze valstně regulovat množství vody (hodí se když přijede návštěva prostě se nahřívá více litrů do zásoby)




HaryFotr

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #98 kdy: 05. 06. 2015, 10:25:57 »
Doma mám podlahovku řízenou Arduinem a kvůli extrémně dlouhé časové konstantě topného systemu ekvitermní regulaci koriguji na předpověď oblačnosti z Aladina.
Čtu to z Aladin map (analýzou z mapových obrázků pro moji polohu).

Nemám veřejnou IP, tak vše řeším na free serveru pomocí PHP.
PHP má na obrázky mraky užitečných funkcí, není třeba být žádný guru.


Jirka19866

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #99 kdy: 25. 06. 2015, 12:11:39 »
DObrý den.Chtěl jsem se zeptat proč mi neodesílá tento kod data na thingspek.com  děkuji...
Knihovnu stdlib tam nemám ale ta nikde nejní...



#include <stdlib.h>   
#include <SoftwareSerial.h>
#include <OneWire.h>
#include <DallasTemperature.h>
#define ONE_WIRE_BUS 8
OneWire oneWire(ONE_WIRE_BUS);
DallasTemperature sensors(&oneWire);
#define SSID "[kuwifi]"
#define PASS "[13131]"
#define IP "184.106.153.149" // thingspeak.com
String GET = "GET /update?key=[8O2BV9V8YJ3WQSDY]&field1=";
SoftwareSerial monitor(10, 11); // RX, TX

void setup()
{
  Serial.begin(9600);
  sensors.begin();
  Serial.println("AT");
  delay(5000);
  if(Serial.find("OK")){
    connectWiFi();
  }
}

void loop(){
  sensors.requestTemperatures();
  float tempC = sensors.getTempCByIndex(0);
  tempC = DallasTemperature::toFahrenheit(tempC);
  char buffer[10];
  String tempF = dtostrf(tempC, 4, 1, buffer);
  updateTemp(tempF);
  delay(60000);
}

void updateTemp(String tenmpF){
  String cmd = "AT+CIPSTART=\"TCP\",\"";
  cmd += IP;
  cmd += "\",80";
  Serial.println(cmd);
  delay(2000);
  if(Serial.find("Error")){
    return;
  }
  cmd = GET;
  cmd += tenmpF;
  cmd += "\r\n";
  Serial.print("AT+CIPSEND=");
  Serial.println(cmd.length());
  if(Serial.find(">")){
    Serial.print(cmd);
  }else{
    Serial.println("AT+CIPCLOSE");
  }
}

 
boolean connectWiFi(){
  Serial.println("AT+CWMODE=1");
  delay(2000);
  String cmd="AT+CWJAP=\"";
  cmd+=SSID;
  cmd+="\",\"";
  cmd+=PASS;
  cmd+="\"";
  Serial.println(cmd);
  delay(5000);
  if(Serial.find("OK")){
    return true;
  }else{
    return false;
  }
}

zdeko

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #100 kdy: 20. 01. 2017, 14:35:19 »
Zdravím,
nainstaloval jsem EasyIoT Server pokouším se zprovoznit teploměr s 18B20 a ESP8266, dle návodu na stránce. Bohužel na seriové lince neustále ukazuje -127, nejsem schopen najít chybu. Nemá někdo tip?

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #101 kdy: 20. 01. 2017, 14:45:33 »
mas spravne zvoleny pin? mas tam odpor 4k7 (data a zem)? komunikuje ti ds spravne? teda, ak si z prikladov vyberies scan, tak ti najde ten snimac?

Gentiana

Re:Arduino - domácí automatizace
« Odpověď #102 kdy: 11. 10. 2017, 07:37:25 »
To z Arduina sepni kdykoli. Pokud máš hdo dobře zapojený, tak stejně topit nebude. Tak jako tak tam dej dva stykače (stykač + relátko).
Z Arduina třeba rozpojuj relátkem hdo pro stykač. Zapojeno to bude jako AND a pokud nebudou splněny obě podmínky, topit nebude.