Deník nasraného elektrikáře

Muf

Deník nasraného elektrikáře
« kdy: 11. 02. 2015, 20:10:52 »
Ve 3. třídě jsem dostal Voltíka. Super věc. Hlavně rušička. Rušit tak sousedům rádiový signál - to by bylo něco. A taky další zapojení. Nj. ale jak to vlastně funguje??? Pořád jen zapojovat podle plánku... no nic.

Bylo mi 10 let a já měl zálibu v elektrotechnice. Přál jsem si rozumět tomu, jak to vlastně funguje. Měl jsem ale problém - nikdo mi to neuměl vysvětlit a elektro knížky na mě byly moc složité. Tatík, ten umí všechno. Nj. ale tohle asi přecijen neumí. Zapojovat něco podle plánku bylo stejně o ničem, protože jsem tomu nerozuměl. Rodič mi dal k přečtení knížku "Tranzistory" - bylo tam všechno - o tranzistorech. Ale úplně na hovno, tak podrobnou knížku o tom, jak funguje PN přechod, jsem fakt nepotřeboval. Byl jsem tehda chytrej, že jsem ji po chvíli přestal číst, neb mě to nebavilo.

"Jak sakra ta zapojení fungujou? A jak ten, kdo je dělal, ví, že tohle má připojit sem a tohle zase tam? A k čemu tam jsou všude ty rezistory? A jak mám vědět, k čemu je tam ten kondenzátor?" Všude samé plánky a nikde k nim polopaticky nevysvětlili jejich popis. Ani ve Voltíkovi ne.

Když jsem se pak v 15ti rozhodoval, co dál dělat, elektrotechnika pro mě byla jasná volba. Tak jsem šel na SŠ elektrotechniky a informatiky. Elitní střední škola v našem kraji a na té škole elitní obor "Elektrotechnika". Tam mi to všechno konečně vysvětlí a já tomu budu rozumět. UŽ SE TĚŠÍM!

Přijímají jen do průměru 1.2, jen nejleších 60 lidí dle zkoušky. Umístil jsem se někde na 15 pozici v rámci oboru a v rámci celé školy někde na 20 pozici. Docela slušné, na to, že jsem nebyl šprt a i nějaká ta trojka (z Chemie, OMG) by se na mém vysvědčení našla.

A jedem! 5x týdně matematika, 4x týdně Základy elektrotechniky. Dělička napětí, Kirhofův zákon, propočty na kondech, propočty na cívkách atd. atd. A taky programování; Turbo Pascal wow! Ten jsem uměl už v 6. třídě, takže jsem měl navrch...

Pak taky nějaká praxe, dělali jsme si vlastní zdroj stab. napětí, nepájivé pole pro Log obvody, elektronickou kostku... jen...do háje, to tady mám sakra jen furt pájet? vysvětlí mi to už někdo?
A jademe dál: elektronika, vše možná i nemožná elektro měření ("změřit, protokol a DĚLEJTE ať to stihnete do konce vyučování!"), logické obvody a Karnafovy mapy - ty jediné šly pochopit, ačkoliv zrovna to mě totálně nebavilo - nuda. A další teorie: Elektrotechnika, učitel co přišel z praxe: transformátory do podrobna, cívky, kondenzátory, zenerovky... a UŽ JE TO TADY! UŽ SE TO BLÍŽÍ! TRAANZISTORÝ!!! Konečně!!! Klíč k pochopení tomu co potřebuju... počkat... ale co to? WTF??? PNP přechod, NPN přechod, zapojení SE, SB, SC - NAZPAMĚŤ..."A to je jako všechno??? Nic víc? Už jsem dozadeke ve 3. a pořád mi nikdo nevysvětlil jak stavět ty el. obvody! Co to má k sakru být?"

Konec SŠ, odmaturoval jsem... a šel na IT.



Tímto zdravím všechny neschopné učitele, kteří ví hovno o tom, co to je něco učit.


Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #1 kdy: 11. 02. 2015, 20:36:44 »
Opravdu se už na tom našem trhu nedají sehnat kvalitní drogy?

Jimm

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #2 kdy: 11. 02. 2015, 20:51:38 »
Mně se ty Mufovy zdají slušné, ne?  :)

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #3 kdy: 11. 02. 2015, 21:51:30 »
Naopak! Muf je naprosto čistý a nic nesjíždí. Ještě zapomněl na Booleovu algebru a De Morganův a Shanonův teorém, pak že 1+1=1 nebo 0, 0+0=1, ano- když ne, předpona kilo=1024...... Přesně toto je také můj problém, že mi nikdo neřekl proč je to takto a ne jinak, a co to dělá, abych si mohl zbastlit něco svého. Toto mě žádná škola nedala, ale až praxe. Nejlepšími učiteli v praxi byl Pokus-omyl a Počet zkušeností roste s počtem součástek.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #4 kdy: 11. 02. 2015, 22:13:23 »
Uz se tesim na dalsi pokracovani, treba Denik zasraneho ridice vysokozdvizneho voziku.


electric man

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #5 kdy: 11. 02. 2015, 22:32:41 »
Šprt jsem rozhodně nebyl, ale jak funguje tranzistor jsme na škole určitě v základním přehledu brali dostatečně podrobně - ostatně dnes se to najde v každé knížce - stačí umět číst, počítat do pěti a vědět, co je to periodická soustava prvků. Je sice pravda, že spousta věcí se moc podrobně nebere, ale většinu toho, co potřebuji v oblasti elektrotechniky dokážu spočítat s tím, co mě tam naučili. V oblasti elektrotechniky se dosud vracím mimo jiné i k učebnicím, které jsem si na škole koupil. Každopádně pokud člověka cokoliv zajímá, je třeba si pořídit knížky a číst (nebo najít vhodné video), kde se daná problematika popisuje, na škole člověka současným způsobem učení nemají šanci naučit vše, co by člověk potřeboval v dostatečné kvalitě (metody existují). Bez toho se člověk neobejde. Pokud ale člověk něco nechápe při čtení, chce to jediné - přečíst informace, odložit knížku, popřemýšlet nad tématem, krátký relax ...



... a začít znovu od začátku.

electric man

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #6 kdy: 11. 02. 2015, 22:35:11 »
A abych nezapomněl, se znalostmi ze sš bych toho dokázal tisícinásobně více, kdybych tehdy nebyl líný.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #7 kdy: 11. 02. 2015, 23:00:35 »
...stačí umět číst, počítat do pěti ...

Jsem mel za to, ze tranzistor ma nozicky jen tri.

Jinak je urcite stesti, ze se prestaly pouzivat takove ty legracni flasticky, co s nimi kdysi vytapeli radia, aby v zime nezamrzla. Ty totiz mely strasne moc nozicek. Ted jeste, kdyby nekdo zakazal ty strasne integrace, ktere take maji moc nozicek.

nojo

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #8 kdy: 11. 02. 2015, 23:13:24 »
Uz se tesim na dalsi pokracovani, treba Denik zasraneho ridice vysokozdvizneho voziku.
tak vis, ze i skladnik by chtel obcas zazarit, kdyz uz nema chut si cist vergilia v originale. ale nezbyva nez souhlasit, ze by mohl zarit mimo offtopinky na foru. kdyby mu jen nekdo dopral headshot neutronovou bombou, tak by se mu i podarilo zazarit.

electric man

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #9 kdy: 11. 02. 2015, 23:16:12 »
Ono nejde ani tak o počet nožiček, jako o počet valenčních elektronů prvku difundovaného v krystalu křemíku. Člověk přece jenom musí poznat pátou a třetí skupinu. (proto ta periodická soustava prvků). Potom už je nepříliš podstatné, kolik tam těch PN přechodů je, základ je pořád stejný.

Jinak elektronky jsou údajně úžasné na zesilovače. Ještě jsem s nimi nepracoval, ale snad se někdy dostanu k tomu, abych si z nich poskládal nějaký pěkný a kvalitní.

Pan♂P​r​d​e​lka☺

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #10 kdy: 11. 02. 2015, 23:35:27 »
Elektronky jsou super.

http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1709&t=1221706&start=0&st=0&sk=t&sd=a
http://www.aldebaran.cz/forum/viewtopic.php?t=2110&sid=63b2e935bbb75a65ad5d35708c09e22f

Taky plánuju nějaký elektronkový zesilovač, ale zesilovat signál poskládaný z vyšuměné MP3, všelijak přestavěné...hm...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #11 kdy: 11. 02. 2015, 23:42:52 »
kdyby mu jen nekdo dopral headshot neutronovou bombou, tak by se mu i podarilo zazarit.

Na to staci houbarska dovolena v Cernobylu.

Jinak elektronky jsou údajně úžasné na zesilovače. Ještě jsem s nimi nepracoval, ale snad se někdy dostanu k tomu, abych si z nich poskládal nějaký pěkný a kvalitní.

Nevim, to by mne take zajimalo, cim jsou tak lepsi. Na starych zesilovacich bylo puvabne to harmonicke zkresleni, ktere jim dodavalo charakterisickou barvu zvuku. yastupni trafo a reproduktor, ktry kolikrat byl jeste elektromagneticky, tomu take neco dodaly.

Ale pokud chces zkonstruovat tezce linearni zesilovac, tak mam dojem, ze vyjde nastejno, jestli do nej as integrace nebo flasky.

Jinak se mi doma vali elektronkovy zesilovac ke kytare, kdyby nekdo chtel. London City, chybi mu napajeci kabel a nevim, jestli funguje. Vytahl jsem ho jednou ze srotu, ale jeste jsem nenasel fandu, ktery by ho chtel a umel si ho dat do pucu.

Radionek

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #12 kdy: 11. 02. 2015, 23:55:43 »
Poslední oblast v konzumní elektronice kde jsou super, je elektronkový zkreslovač elektrické kytary pod názvem combo.
Kdo k nim má nějakou citovou vazbu nebo mu jen tak leží v šuplíku, doporučuji kvalitní soudobý zesilovač, nahoru na bednu dát osm elektronek a zapojit jenom žhavení ;)

Muf

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #13 kdy: 12. 02. 2015, 00:00:53 »
Šprt jsem rozhodně nebyl, ale jak funguje tranzistor jsme na škole určitě v základním přehledu brali dostatečně podrobně - ostatně dnes se to najde v každé knížce - stačí umět číst, počítat do pěti a vědět, co je to periodická soustava prvků. Je sice pravda, že spousta věcí se moc podrobně nebere, ale většinu toho, co potřebuji v oblasti elektrotechniky dokážu spočítat s tím, co mě tam naučili. V oblasti elektrotechniky se dosud vracím mimo jiné i k učebnicím, které jsem si na škole koupil. Každopádně pokud člověka cokoliv zajímá, je třeba si pořídit knížky a číst (nebo najít vhodné video), kde se daná problematika popisuje, na škole člověka současným způsobem učení nemají šanci naučit vše, co by člověk potřeboval v dostatečné kvalitě (metody existují). Bez toho se člověk neobejde. Pokud ale člověk něco nechápe při čtení, chce to jediné - přečíst informace, odložit knížku, popřemýšlet nad tématem, krátký relax ...



... a začít znovu od začátku.

Neříkej, ty seš tak dobrej? Tak mi řekni, k čemu je tam kondenzátor C6, a šupej, ať to lítá!


Radionek

Re:Deník nasraného elektrikáře
« Odpověď #14 kdy: 12. 02. 2015, 00:23:08 »
Tak mi řekni, k čemu je tam kondenzátor C6, a šupej, ať to lítá!

Na zkoumání funkce C6 tak nějak nedojde ;D Vedoucí projektu to shodí ze stolu hned jak se podívá na potenciometr, dva trimry, dvě vzduchové tlumivky, korunované DPS na 100 MHz. V reálném projektu by dneska bylo něco jako tohle:
http://www.silabs.com/products/audio/fmreceivers/Pages/si470203.aspx