Propojení dvou MikroTiků

r34rtq34tq3

Re:Propojení dvou MikroTiků
« Odpověď #15 kdy: 11. 02. 2015, 23:18:01 »
ano Mirek, mohol som explicitne napisat ze zvladnutie vsetkych krokov v tvojom prispevku je predpokladom toho aby zacal pracovat na nejakej jednoduchsej topologii...myslel som ze to je vsetkym jasne...moja chyba.

to ze je to cesta pre neho som skor myslel v tom smere ze aj ked by mal nejake zaklady sietariny ale netusi o mikrotikoch absolutne nic, tak je pre neho jednoduchsie domrvit konfig vo virtualnej topologii ako si trhat vlasy pri znovuspojadneni domacej siete ak domrvi konfig na tych dvoch mikrotikoch:)


Re:Propojení dvou MikroTiků
« Odpověď #16 kdy: 11. 02. 2015, 23:38:15 »
myslel som ze to je vsetkym jasne...moja chyba.
Nebylo jasny, na koho reagujes a v cem vlastne tazatele podporujes :) Tak uz aspon vime. P.S. +100 za priznani chyby, to se malo kdy na netu vidi :)

Zei

Re:Propojení dvou MikroTiků
« Odpověď #17 kdy: 12. 02. 2015, 11:54:33 »
mikrotika jsem si koupil z důvodů, že podnájemník používá nějakej konstantně zavirovanej vindous a jakmile se připojil tak to "šlo" jen jemu.
Takže mu úspěšně řežu rychlost, a ono to krásně funguje všem, až na ten druhý mikrotik.

Dzavy

Re:Propojení dvou MikroTiků
« Odpověď #18 kdy: 12. 02. 2015, 13:00:33 »
Tak minimalne jedna chyba je, ze na Mikrotik2 je nastavena i adresa 192.168.88.1, takze se routuje akorat tak sam na sebe.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Propojení dvou MikroTiků
« Odpověď #19 kdy: 12. 02. 2015, 15:28:35 »
Nevím, v jakém je to stavu, tak to zkusíme popořadě. Očekávám, že MK1 je router mezi vnitřní sítí a internetem, D-Link je wifi AP a MK2 je taky wifi AP (nebo se k nim připojuješ drátem, to je skoro jedno, prostě jen "předávají internet dál").

Připoj se do Mikrotiku 2 a zkus z něj pingnout Mikrotik 1. Pokud to jde, je to jen o nastavení routování, já ale předpokládám, že se nedopingneš.
Takže se v MK2 koukneš do IP - Addresses a v IP - DHCP client, jestli některý z eth má přiřazenou nějakou IP adresu.
Předpokládám, že nejnižší eth (buď 0 nebo 1, nevím z hlavy od kolika MK čísluje) bude mít v IP - Addresses nastavenou 192.168.88.1 (tovární nastavení MK) a že v IP - DHCP client žádná IP nebude.
Tím pádem by to znamenalo jednu z následujících možností:
1. Drát vede do díry (eth) s pevně nastavenou IP (192.168.88.1) a to nechceš
2. Drát sice vede do díry, která nemá pevnou IP, ale na tý díře neběží DHCP klient (tím pádem ta díra nedostane IP)
3. Drát vede do díry bez pevný IP a na tý díře běží DHCP klient, ale stejně nemáš IP adresu - t by znamenalo, že jí nedostaneš od MK1

Předpokládám, že máš problm 1 nebo 2 nebo oba. Ty zvládneš vyřešit sám (buď dej drát do jiný díry a nastav tam DHCP klienta nebo zruš pevnou IP a na tý samý díře nastav DHCP klienta).

Problém číslo 3 je složitější, to budeš muset nastavit v MK1. Každopádně dokud nedáš vědět jak jsi na tom, dál návod nepíšu (nemám teď zrovna moc čas pokračovat).

Pokud bys nějak moc nechápal co a jak, tak pomoz hlavně tím, že nám sem dáš alespoň IP adresy jednotlivých zařízení (včetně PC, kterým se k oběma MK připojuješ a jestli to je po drátu nebo wifi apod.). Uděláme si trochu představu o nastavení sítě.


Zei

Re:Propojení dvou MikroTiků
« Odpověď #20 kdy: 12. 02. 2015, 18:39:55 »

JardaA

Re:Propojení dvou MikroTiků
« Odpověď #21 kdy: 12. 02. 2015, 20:02:22 »
odkaz s obrázkem sítě
http://www.imghosting.cz/view-84s_.jpg

Z toho obrazku se toho moc poznat neda. Snad jen ze adresa 192.168.88.1 je tam dvakrat.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Propojení dvou MikroTiků
« Odpověď #22 kdy: 12. 02. 2015, 20:40:02 »
Z toho obrázku se něco poznat dá. Jak uvádí JardaA, tak hlavně jsou tam dvě adresy 88.1

Vidím v něm ale taky to, že na MK1 zjevně běží DHCP server, kterej rozděluje adresy dál. Ty píšeš, že MK2 má přidělenou .240 a pak u něj píšeš, že má nastavenou pevnou .1 Tohohle se zbav. Mrkni se v MK2 na IP - DHCP client, tam zkontroluj, že nějaký eth má tu IP .240 (eth1?). Jakmile tohle budeš mít, tak v IP - Addresses můžeš zrušit pevnou (jen disable, nemaž jí). Pak se mrkni, jak se chová NTB, kterej je přes ten MK2 připojenej (jestli se dostane do internetu).

Nastavení Mikrotiku neni na vysokou školu. Já s prvním MK bojoval dva dny, ale vyhrál jsem a od tý doby se kamarádíme :-) Je jen potřeba se skrz to prvně prokousat...