NAS - volba HW a SW

Kalda

NAS - volba HW a SW
« kdy: 11. 02. 2015, 08:43:19 »
Ahoj,

chci si postavit domácí NAS a řeším jaký HW / SW si pořídít.
Účel použití - ukládání souboru v mé malé firmě (pdf, odt, zálohování). Požadavek na synchronizaci mezi PC (Win 7, Ubuntu a nouzově Android), tzn. existující klient.
Vlastním Raspberry PI a zkoušel jsem Owncloud. Bylo to pomalé, ale funkční. Ještě se chystám vyzkoušet OpenMediaVault a Xpenology.

Zvažuji koupi jiného výkonnějšího HW (Banana PI, Ordroid C1 nebo Raspberry PI 2). Poraďte, který by byl pro NAS nejvhodnější + zkušenosti?


j

Re:NAS - volba HW a SW
« Odpověď #1 kdy: 11. 02. 2015, 09:18:58 »
Zadny, protoze to nema zadny SATA porty. Nechapu jak vubec muze nekdo premejslet o pripojovani disku k necemu, co ma jedinej USB a o ten se deli vsechno co je k tomu pripojeny ...

Slusnej HW kterej je schopen dat aspon 50MB/s bude stat od 10k nahoru.

Kolemjdoucí

Re:NAS - volba HW a SW
« Odpověď #2 kdy: 11. 02. 2015, 09:23:38 »
Pro firemní data žádný.
Mini-ITX motherboard, 2 HDD v RAID1 a standardní Linux/Windows, výkonu je dostatek, problémy nejsou.

Kolemjdoucí

Re:NAS - volba HW a SW
« Odpověď #3 kdy: 11. 02. 2015, 09:25:37 »
Zadny, protoze to nema zadny SATA porty.

BananaPI má 1 ks SATA.

j

Re:NAS - volba HW a SW
« Odpověď #4 kdy: 11. 02. 2015, 09:38:01 »
Zadny, protoze to nema zadny SATA porty.

BananaPI má 1 ks SATA.

OK, v tom pripade si spust rm -rf / alternativne format c: ... vysledek bude asi tak stejnej.


Kolemjdoucí

Re:NAS - volba HW a SW
« Odpověď #5 kdy: 11. 02. 2015, 09:41:51 »
S tím souhlasím, ale SATA tam je ;)

Peter

Re:NAS - volba HW a SW
« Odpověď #6 kdy: 11. 02. 2015, 10:13:15 »
Zadny, protoze to nema zadny SATA porty.

BananaPI má 1 ks SATA.

OK, v tom pripade si spust rm -rf / alternativne format c: ... vysledek bude asi tak stejnej.

To rm -rf už niekoľko rokov nefunguje. Banán ako malý NAS nie je problém. Už niekoľko rokov sa predávajú routre s možnosťou pripojenia disku aj mimo USB2, ale nemajú GPU. Závisí čo človek od toho NASka očakáva.

satan

Re:NAS - volba HW a SW
« Odpověď #7 kdy: 11. 02. 2015, 10:30:11 »
SATA tyhle malé potvory mají, ale hardware-ově dost osekaný a dost pomalý...

Mrkněte po něčem lepším - Synology NAS

MN

Re:NAS - volba HW a SW
« Odpověď #8 kdy: 11. 02. 2015, 13:32:21 »
Jak bylo zmíněno, udělejte buď levnou mašinu nebo Synology NAS. Dnešní ceny hardwaru umožňují celkem zázraky a NAS na čtyři disky si postavíte pod pět tisíc s daní... nějaké levné dvoujádro od Intelu 1200, deska 1200, skříň 500, zdroj 700, ram 500 a není co řešit :) A můžete si na tom pouštět co chcete. Na Debianu to máte postavené za chvíli.

MN

Re:NAS - volba HW a SW
« Odpověď #9 kdy: 11. 02. 2015, 13:33:19 »
Když budete chtít více disků, kupte si adekvátně tomu desku s více SATA porty, ale minimálně čtyři má všechno. Na tyhle krabičky zapomeňte, R. Pi je určené na něco jiného.

Kalda

Re:NAS - volba HW a SW
« Odpověď #10 kdy: 11. 02. 2015, 14:11:43 »
Děkuji za reakce.
Ještě jsem přemýšlel nad ASRock Q1900DC-ITX.

dOctorY

Re:NAS - volba HW a SW
« Odpověď #11 kdy: 11. 02. 2015, 19:17:47 »
@ MN :

takhle jsem si to poresil taky,
az 7HDD (3interni saty + 4externi saty) , jen to nevyjde na 5kczk , ale na 10kczk (se tremi hdd) , ale umoznuje to kouzla, o kterych bezny FBU nema ani paru .
napajene pres AD155 + baterie + picoPSU .
Cena by sla i srazit, ale proc, kdyz mam u toho zalozni zdroj

Tomba

Re:NAS - volba HW a SW
« Odpověď #12 kdy: 11. 02. 2015, 19:37:15 »
Slusný výkon má malá doska Miínnowboard Max. Má Sata, slušný ethernet, dvojjadrový atom..... Ale ked si ku tomu kúpiš zdroj, postavíš volajaku škatulu a podobne, tak to si takmer na cene Synology a bude to furt len bastlenie.
Cena spotrebovanej energie navyše pri malom itx atom boarde nie je o toľko väčšia aby si to riešil takýmito kulehami.

Ohľadne software je myslím si to čo si skúsil OK, ešte snáď FreeNAS. Ale nakoniec je furt najjednoduchšie a najuniverzálnejšie hodiť tam normálny serverovský linux (debian, ubuntu server) a nastaviť si čo potrebuješ.

dOctorY

Re:NAS - volba HW a SW
« Odpověď #13 kdy: 11. 02. 2015, 20:40:31 »
tahle deska ale (asi) neumoznuje virtualizaci , kterou potrebuji pro provoz virtualnich serveru ,

bezi mi na tom cisty debian , vsecho ostatni ve vistualech ,
prijde mi to idealni pro nasledne zalohovani a pripadne pro obnovu celeho systemu (coz se mi jeste nestalo)

ale jinak to nevypada vubec spatne , diky

dOctorY

Re:NAS - volba HW a SW
« Odpověď #14 kdy: 11. 02. 2015, 20:48:16 »
@ Kalda :

lepsi deska, nezli tu, kterou mam ted , hm :)