Ahoj, vypadá jako jednoduchá otázka, ale není.
Myši jsou kurvy a mají ve zvyku prolézat všude možně.
Určitě nechcete mít myši ve zdech.
Cat6 kabel, poctivý Cat6kabel, tj. drát o správné tloušťce nikoliv licna, je poměrně tuhý a nerad se ohýbá.
Pokud použijete moc velký průměr, můžou si v tom udělat domeček hlodavci a kabely ohlodávat, ono jim to šmakuje.
Navíc, jak tím něco prostrčíte, prostrčit něco dalšího bývá "dost obtížné". Obvykle se to protahuje tak, že na jednu stranu dáte provázek s polystyrenovou kuličkou na konci a na druhém přiložíte vysavač, až to skrz cestu nacucnete. Je to asi nejjednodušší. Jak jistě chápete, čím víc věcí v tom už bydlí, tím hůř to jde. Řešením se zdá býti nechat tam provázky připravené, ale není tomu tak, provázky mají tendenci stárnout, křehnou (do plastů se přidávají těkavá měkčidla) a pak se to rozpadne, jen co za to zataháte.
Tj. osobně bych použil nejmenší dostatečný průměr, natáhl o kabel víc a nechal dostatek montážních otvorů po cestě.
Krabička, která se klidně i překryje tenkou vrstvou omítky a nebude vidět, je docela dobré řešení. Obecně bych zvolil rozestup mezi krabičkami POD PĚT METRŮ. Tj. je možné, že i v jedné místnosti budou takové "skryté" krabičky dvě.
Trik je, že na víčko krabičky přilepíte velký permanentní MAGNET, taková krabička se pod omítkou velmi jednoduše hledá.
Aby omítka na víčku držela, použijete záplatu z perlinky řekněme 8x8, prostě si uděláte z perlinky záplatu, oblemcáte to v omítce a připlácnete montážní otvor.
Vůbec se nemusíte bát toho, kdy jde neporušená chránička skrz krabičku, krabička je levná a uděláte do ní větší díry, vypěníte krabičku PU pěnou (aby držela na místě, ale nenatekla dovnitř omítka) a přitom tam krabička byla. Kabely se dají chráničkou protáhnout na vzdálenost asi deseti metrů bez větších problémů, problém ovšem způsobují ohyby a zákruty, no a to jsou ideální místa pro skryté krabičky.
Takovou skrytou krabičku můžete - jako mávnutím kouzelného proutku - přeměnit na normální zásuvku, protože vše potřebné už máte ve zdi. Horší je, když člověk nemyslí na zadní kolečka a tyhle krabičky si nepřipraví, pak se musí mlátit do zdi, stávající kabeláž překáží sekání, je z toho hodně bordelu.
Tyto "fantomové krabičky" nejsou vidět, dokud je nepotřebujete a pokud je potřebovat začnete, máte je krásně po ruce.
Jinak s CAT6 se dá krásně čarovat. Najdete si fantomovou krabičku, kabel rozseknete a z jednoho CAT6 si můžete vyrobit dvě stovkové zásuvky. (V jednom kabelu totiž vede 8 drátů a na 100mbit stačí 4.) Je to fakt, že to je takový kulhavý 100mbit, ale zase nemusíte tahat žádný drát! Dokonce i manuálně nezručný mamlas to má za čtyři hodiny hotové.
Povytáhnete rezervu (JO, NA REZERVY NEZAPOMÍNAT!!!), naříznete kabel, odpojíte přebytečné vodiče (původní 4 nepřerušujete) a ty nové odpojené narazíte do CAT5 zásuvky, jde to i šroubovákem...
Protože jste tam měl magnet, nalézt zásuvku trvalo minutu.
A protože jste tam měl tu záplatu z perlinky, odlamovacím nožem stačilo vytvořit otvor akorát pro novou zásuvku, nemusel jste do ničeho mlátit kladivem. Protože byla krabička vypěněná PU pěnou, stačilo jí vyškrábat ven špičkou kuchyňského nože a nemuselo se nic kopat. Protože jste tam měl rezervu, stačilo mírně zatáhnout a podat si trochu víc kabelu. Jistě, místo jedné Cat6 zásuvky máte dvě stovkové...no a co? Kolikrát to není potřeba.
To bych řekl, že je důležitější, než to, jestli zvolíte velkou nebo malou rezervu.
Jak vidíte, fantomové krabičky, skrz které vede NEPŘERUŠENÁ chránička, zároveň nebrání tahání nebo výměně kabelů.
Nejsou vidět, nepřekáží, nevíte o nich a vzpomenete si na ně, až když je potřebujete.