L2/L3 switch

jurasekk

Re:L2/L3 switch
« Odpověď #15 kdy: 29. 12. 2014, 16:10:19 »
zdar

vymenil jsem Cisco /6500,3750,2960,2950/ za HP enterprise /7500,5800,5500,5120/ a zatim jsem nenarazil na problem, ktery by nesel vyresit. velikost site cca 170 boxu. cena mnohem nizsi, na fixni 1U boxy je dozivotni zaruka s NBD.

zdar jura


Sten

Re:L2/L3 switch
« Odpověď #16 kdy: 29. 12. 2014, 17:11:30 »
Nechci tim nijak hanet Cisco , je to kvalita , ale ma to i svoje jine stinne strany.
Konkretne?

Cenu a znovuvynalézání kola (Cisco protokolů místo existujících standardních)

Z vlastni zkusenosti ti muzu rict, ze jak si napsal "existujici standartni" jsou v enterprise prostredich casto nedostacujici.

Napsal jsem „standardní“ :) a není to důvod, proč Cisco ty standardní protokoly často ani neumí. Třeba MOSFP. Implementace IPv6 byla přes iOS 15 taky velmi „enterprise“.

lubomir

Re:L2/L3 switch
« Odpověď #17 kdy: 29. 12. 2014, 18:19:27 »
Ono by to spíš chtělo napsat jakou požaduješ zátěž a jakou konfiguraci a proč. Ono napsat akademické prostředí může znamenat cokoliv od kabinetu tělocviku po páteřní optický spoj a nevim co. Nakonec se možná ukáže že by stačil obyčejný switch planet za 3k bez dph krerý bude fungovat stoprocentně spolehlivě a pro běžnou sít naprosto vyhovuje. Ale lidi co potřebují shohovat a mít 10gb by neměli koukat na cenu.

Jestli chceš nakoupit dobře tak bych možná kouknul u planetu. Kupujem u nich od malých switchů po managovatelné switche v sesítkách tisíc a  nepamatuji problém.
Ako som pisal ide o kancelarie, to znamena pocitac + telefon, wifi AP, multicast vysielanie. V labakoch je par pristrojov, ktore potrebuju garantovanu sirku pasma pre komunikaciu s detektorom, ktory je tiez v LAN.
Na cenu musim pozerat, pretoze ak mi nejaka znacka odvedie rovnaky kus roboty za polovicu, tak usetrene prostriedky mozem investovat inde.

lubomir

Re:L2/L3 switch
« Odpověď #18 kdy: 29. 12. 2014, 18:21:30 »
zdar

vymenil jsem Cisco /6500,3750,2960,2950/ za HP enterprise /7500,5800,5500,5120/ a zatim jsem nenarazil na problem, ktery by nesel vyresit. velikost site cca 170 boxu. cena mnohem nizsi, na fixni 1U boxy je dozivotni zaruka s NBD.

zdar jura
Softver je na rocny subscription ako cisca ?

cabman

Re:L2/L3 switch
« Odpověď #19 kdy: 29. 12. 2014, 21:25:05 »
Ako som pisal ide o kancelarie, to znamena pocitac + telefon, wifi AP, multicast vysielanie. V labakoch je par pristrojov, ktore potrebuju garantovanu sirku pasma pre komunikaciu s detektorom, ktory je tiez v LAN.
Na cenu musim pozerat, pretoze ak mi nejaka znacka odvedie rovnaky kus roboty za polovicu, tak usetrene prostriedky mozem investovat inde.
No co si budem povídat pro kancelář to potřeba neni. Jediný důvod proč by jsi mohl potřebovat ten lepší switch je vyhrazení konektivity pro ty přístroje. Opět záleží jakou "grantovanou šířku pásma potřebuješ", jak jsou přístroje daleko od sebe, jaké tam jsou dráty ... ale jestli neni někdy lepší dát nad sebe dva obyč switche - počítače, internet a tiskárny do jednoho, laboratoř do druhého a propojit to půlmetrovým patchkabelem. Tvoje situace se z popisu nezdá tak složitá. Managovatelé switche bych spíš používal pro složitější routování, omezení provozu ve složité síti a nebo přeba oblíbený dhcp snooping a podobně, ale jen pro vyhrazení linky to nemá smysl. Ale říkáš o 10gb tak nevím, možná to potřebuješ ...

Tím tě nechci zrazovat, jen bych se poradil s výrobcem těch přístrojů jaký datový tok vlastně chtěji a trochu nad tim zauvažoval.


ondro

Re:L2/L3 switch
« Odpověď #20 kdy: 29. 12. 2014, 23:16:25 »

Ako som pisal ide o kancelarie, to znamena pocitac + telefon, wifi AP, multicast vysielanie. V labakoch je par pristrojov, ktore potrebuju garantovanu sirku pasma pre komunikaciu s detektorom, ktory je tiez v LAN.
Na cenu musim pozerat, pretoze ak mi nejaka znacka odvedie rovnaky kus roboty za polovicu, tak usetrene prostriedky mozem investovat inde.

To nieje nic extra siet. Na co tam mas 10Gbit uplink, vyuzijes to? Zbytocne ti to predrazi HW. Osobne by som nesiel do enterprise switchov, to by bolo v tvojom pripade vyhadzovanie penazi na nieco, co nevyuzijes. Skus sa pozriet na HP 2920 seriu, ktora splna tvoje poziadavky ale tipujem, ze ani switche tejto kategorie nevyuzijes. Pozri sa aj na radu HP2530 a mozno by ti stacila aj 1910 rada, ktora ale nema 10Gbit. HP ma siroke portfolio, popozeral by som sa u nich.
S HP mam dobre skusenosti(bol som "nuteny" k nim prejst po tom, co mi kupili 3Com).
Ako pise kolega nado mnou, pouvazuj nad tym, co vlastne potrebujes.

p.s.
Na cisco by som sa vykaslal, su spicka ale zbytocne zakaznikovi hadzu polena pod nohy a robia z nich rukojemnikov.  Hnevaju ma ludia, pre ktorych nic ine ako cisco neexistuje. Cisco ma podobne praktiky ako MS a chyta si ludi uz na strednych skolach.




DgBd

  • ****
  • 282
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:L2/L3 switch
« Odpověď #21 kdy: 30. 12. 2014, 01:29:33 »
K těm Cisco standardům: Cisco obvykle přichází s novými protokoly dřív než všichni ostatní. Co, co vy považujete za pseudostandardy jsou protokoly, které tady byly ještě před tím, než někdo začal uvažovat o nějaké standardizaci. Namátkou ISL, PVST+, VTP, DTP, CDP... to všechno tady bylo před standardními protokoly typu 802.1Q, MST, MRP, LLDP.

Takže být vámi bych krotil vaše poněkud příliš rychlé odsudky.

(BTW: k čemu MOSPF, když je dneska standardem PIM? Používá vůbec někdo MOSPF?)

DgBd

  • ****
  • 282
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:L2/L3 switch
« Odpověď #22 kdy: 30. 12. 2014, 01:32:50 »
HP enterprise řešení je to, co HP koupilo s firmou 3com. Většina těchto produktů jsou v řadách označených jako A.... Je to úplně něco jiného než bývalá řada HP Procurve, minimálně co se týká vlastností je to úplně nesrovnatelné, řekl bych, že množstvím featur se ComWare dost blíží IOSu od Cisca. Software si ale od HP můžete stáhnout zdarma na obě tyto platformy, pokud mne paměť neklame.

j

Re:L2/L3 switch
« Odpověď #23 kdy: 30. 12. 2014, 01:48:14 »
Nechci tim nijak hanet Cisco , je to kvalita , ale ma to i svoje jine stinne strany.
Konkretne?

Cenu a znovuvynalézání kola (Cisco protokolů místo existujících standardních)
+ jako bonus obcasna vzajemna SW nekompatabilita + dtto nekompatibilita s jinym HW. Uz sem parkrat narazil na situaci, kdy sice veci mely fungovat, dokonce v nekolika variantach, ale vysledek byl ten, ze varianta fungujici ve svete cisco prozmenu nebyla funkcni ve svete mimo nej a jina nesla pouzit proto, ze zabugovanej IOS.


Z vlastni zkusenosti ti muzu rict, ze jak si napsal "existujici standartni" jsou v enterprise prostredich casto nedostacujici.

On by stacilo, kdyby to slo na ten standard "degradovat", jenze casto nejde.

scotyj(neprihlaseny)

Re:L2/L3 switch
« Odpověď #24 kdy: 30. 12. 2014, 03:20:24 »
Mam zopar skusenosti v akademickych sietach, ako aj komercnych.
Ak je to cenovo mozne, povazujem produkty Cisco (nie LowEnd ci Linksys) za volbu, aj napriek cene. Ak sa jedna o komplexnu infrastrukturu ako koncovy access switch by som preto navrhol 2960S. Je to celkom odladeny L2 switch s podporou stackovania (samozrejme po zakupeni modulu - vsetko nieco stoji) a v niektorych modeloch podporuje 10G.
Pri volbe HP je nutne si uvedomit zmeny ktore nastali v modelovych radach po zakupeni 3Com. H3C switche su povodne 3Com len prebalene do HP. Mam pomerne dobre skusenosti s ich nekompatibilitou na starsie/menej kvalitnejsie vedenia, problemova kompatibilita s povodnou HP radou.
Porovnatelne HP su aj DELL switche (PowerConnect je LowEnd, N-rada je zaujimava). SMC maju skutocne zaujimave switche iba ak si date dlhorocnu namahu a pomozete odladit ich vyrobcovy, na co zmeni produktove rady a mozete zacat odznova.
Zyxell je pomerne funkciami (na lowend) bohaty a linksys prilis obmedzene.
Juniper je skor niekde v peeringoch (s primeranymi radami zariadeni).
Osobne ak ide o jeden switch tak je to pomerne jedno, hlavne nech je stabilny co splna kazdy mnou zmieneny. Ak infrastrukturu, siel by som do cisca.
Cisco a nestandardy=> je to tema ktora je na dlho. Spravna odpoved je, ze vacsinu standardov vytvaralo a vytvara, resp. je v mnohych standardizacnych pracovnych skupinach prave cisco a hoci existuju obmedzenia, ma to svoje dovody.
Cisco a cenova politika, ci vytvaranie si "prostredia" uz od stredoskolakov je ina tema ktoru neriesim, beriem to ako fakt.

lubomir

Re:L2/L3 switch
« Odpověď #25 kdy: 30. 12. 2014, 07:58:05 »
10g uplinky budu medzi pavilonmi. Musim mysliet aj na buducnost, to, ze dnes nepotrebujem routovanie, nemusi znamenat, ze ho nebudem potrebovat o 2 roky. Kto pozna skolstvo vie, ako sa to meni zo dna na den.

vlado

Re:L2/L3 switch
« Odpověď #26 kdy: 30. 12. 2014, 09:58:58 »
Software si ale od HP můžete stáhnout zdarma na obě tyto platformy, pokud mne paměť neklame.
Skusal som stiahnut image pre 6600 a islo mi to bez registracie. Ak v tom nie je ziaden dalsi zadrhel (napr. licencny subor) tak je to perfektne! Naproti tomu u Cisca musite mat konto a platny maintenance, inak si IOS nestiahnete.

vlado

Re:L2/L3 switch
« Odpověď #27 kdy: 30. 12. 2014, 10:05:42 »
Este by som dodal, ze by som si daval pozor na End-of-Sale a podobne terminy. Cisco to oznamuje tusim pol roka dopredu, ktorych produktov sa to bude tykat. Z vlastnej skusenosti by som sa takymto produktom vyhol. Aj ked este davaju podporu, tak to uz nie je ono (vacsinou ide security fixes, bug fixes len ojedinele).

DgBd

  • ****
  • 282
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:L2/L3 switch
« Odpověď #28 kdy: 30. 12. 2014, 10:20:43 »
Este by som dodal, ze by som si daval pozor na End-of-Sale a podobne terminy. Cisco to oznamuje tusim pol roka dopredu, ktorych produktov sa to bude tykat. Z vlastnej skusenosti by som sa takymto produktom vyhol. Aj ked este davaju podporu, tak to uz nie je ono (vacsinou ide security fixes, bug fixes len ojedinele).

Cisco má různé termíny End of Sale, End of Life, software obvykle udržuje ještě min. 5 let po konci výroby. Vizte http://www.cisco.com/c/en/us/products/eos-eol-policy.html

DgBd

  • ****
  • 282
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:L2/L3 switch
« Odpověď #29 kdy: 30. 12. 2014, 10:31:48 »
Software si ale od HP můžete stáhnout zdarma na obě tyto platformy, pokud mne paměť neklame.
Skusal som stiahnut image pre 6600 a islo mi to bez registracie. Ak v tom nie je ziaden dalsi zadrhel (napr. licencny subor) tak je to perfektne! Naproti tomu u Cisca musite mat konto a platny maintenance, inak si IOS nestiahnete.

Zatím jsem se s licenčním klíčem u HP nikdy nesetkal (ani v jedné z řad Procurve, ComWare), takže nepředpokládám, že nekde bude. Cisco si samozřejmě nechává svůj support platit, s tím se musí počítat.

Pokud bych něco kupoval od HP, tak rozhodně řadu ComWare (teď mají mít dost přepracovaný ComWare do verze 7.X).  Na druhou stranu ComWare switche jsou asi jenom  o 20 % levnější než Cisco, což je u různých použití zanedbatelná částka.

No a pak je tady ještě třetí vzadu - Huawei. Tento výrobce nabízí v podstatě to stejné jako HP Comware, protože jeho switche jsou ty, které vznikly rozdělením H3C na Huawei a 3com. Obě firmy pak sdílely software i hardware.

(trocha historie: 3Com hledal partnera pro průnik na čínský trh, našel Huawei, se kterým vytvořili společný podnik H3C. Nějakou dobu spolu vyvíjeli hardware i software. Nicméně toto spojení nebylo Američanům moc po chuti a tuto firmu nepouštěli do státních zakázek. Proto se H3C opět rozdělilo na Huawei a 3Com s tím, že sdíleli know-how. Později byl 3com koupený HP (což značně naštvalo Cisco). End of story)