Rozdíl ARM vs x86 Debian

Roman

Rozdíl ARM vs x86 Debian
« kdy: 29. 12. 2014, 17:20:28 »
Dobrý den,

potřeboval bych poradit ohledně rozdílu mezi distribucemi pro různé arch.

Zprvu vo co de?
Mám Zyxel NSA 320 - je založen na architektuře ARM.
Potřebuji využívat vzdáleně účetní program FlexiBee.¨

Jelikož momentálně nedisponuji částkou nutnou ke stavbě klasického serveru tak se zabývám myšlenkou do Zyxelu narvat Debian Wheezy pro ARM.
To bych snad ještě nějak zvládl, ale co netuším je jestli vůbec distribuce pro ARM má třeba nějaké grafické rozhraní - resp. je to naprosto stejná distribuce jako pro x86/64 akorát pro jinou architekturu?

Mnohokrát děkuji za odpovědi.
S pozdravem,
Roman
« Poslední změna: 31. 12. 2014, 14:14:33 od Roman Bořánek »


pavele

Re:rozdíl ARM vs x86 Debian
« Odpověď #1 kdy: 29. 12. 2014, 17:40:04 »
Ano.

michal2

Re:rozdíl ARM vs x86 Debian
« Odpověď #2 kdy: 29. 12. 2014, 17:48:03 »
cau podle me graficke rozhrani arm ma, ale programy tam rozjedes jen takove, ktere byli zkompilovane pro arm architekturu, nebo ktere si sam prelozis ze zdrojovych kodu.

arm prostredi muzes naemulovat pomoci qemu a vyzkouset to ve virtualu


nebo se zeptej primo vyrobce flexibee jestli mu to jede pod armRe:rozdíl ARM vs x86 Debian
« Odpověď #3 kdy: 29. 12. 2014, 17:48:59 »
Distribuce může být stejná, ale některé balíčky nemusí být pro danou platformu dostupné.

Pro FlexiBee snad ale grafické rozhraní nepotřebujete, ne? Jestli si dobře pamatuju, FlexiBee je napsané v Javě. Ta je pro ARM dostupná ve variantě Java SE Embedded, je potřeba ověřit, zda tam FlexiBee nebude něco chybět. Databáze PostgreSQL by také měla na architektuře ARM fungovat.

Nevím, jak to má Zyxel, Synology má balíčky pro PostgreSQL i Javu, takže tam se dá vše potřebné nainstalovat přímo do jejich systému a pak už by zbývalo jen tam zprovoznit FlexiBee (což také nemusí být jednoduché – nevím, zda to distribuují jako archiv, který jen rozbalíte, nastavíte cesty a spustíte, nebo zda je instalace složitější).

alfi

 • ****
 • 326
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:rozdíl ARM vs x86 Debian
« Odpověď #4 kdy: 31. 12. 2014, 10:19:51 »
Jelikož momentálně nedisponuji částkou nutnou ke stavbě klasického serveru tak se zabývám myšlenkou do Zyxelu narvat Debian Wheezy pro ARM.
dneska už se jednoúčelové vlastní servery v podstatě nevyplatí = když si sečteš pořizovací náklady + internet či server housing + spotřebu za nonstop provoz + zálohování, je kdejaký virtuální server levnější a taky spolehlivější (např. amazon AWS dokonce celý první rok v podstatě zdarma). a ještě si ušetříš komplikace s ARM balíčky či instalováním debianu do něčeho, co nemá pořádný BIOS a bootování z CD/USB = první chybou z toho uděláš cihličku, která jde často opravit jen připojováním různých sériových konzolí po otevření krabice (jde to, ale pak zabere řádově víc času)


Re:rozdíl ARM vs x86 Debian
« Odpověď #5 kdy: 31. 12. 2014, 12:39:08 »
Jen že virtuální server kdesi v amazonu má taky svá omezení a často neni vhodný jako náhrada klasických serverů protože v případě datově náročných aplikací je třeba připlatit za symetrickou linku která je drahá a casto ani neni dostupná. pak je většinou vyžadována stoprocentní dostupnost, což internet občas neni. Pak je tu ovšem otázka důvěry v poskytovatele, zálohování a dalších sto malých problémů. Radíš virtuál, ale učetní programy přez internet, no to hodně štěstí.

Ale k dotazu. Nejlepší se zeptat u tvůrců programu a jestlivne tak koupit desktop se zárukou na místě a udělat z něj server. Pokud nemáš ani na desktop, tak nerad to říkám, možná si nechat učetnictví dělat u externí firmy.

jenda

Re:Rozdíl ARM vs x86 Debian
« Odpověď #6 kdy: 31. 12. 2014, 14:20:28 »
proc si trochu nepohrat, taky mam flexibee v todo listu, zrovna jeden pacos to taky bude resit, zkousel jsem.
na fedore se nainstaluje v poho, ale je tam silenej font. nicmene pres web to jede ok.

na ARM krabce ( http://forum.root.cz/index.php?topic=9651.120 ) to neslo nainstalovat - chce se kamsi pripojovat a kousne se. ale jet by to melo, staci povolit to pripojeni aby se korektne nainstaloval ten DEB balik a nebo si rozbalit rpm ci deb a doinstalovat rucne. to se mi ale ted nechce.

zda se mi, ze na sem tam vystaveni faktury to je zbytecne slozite, ale nevpada to zle (pres chrome) a rychlost na notesu celkem ujde

Tonda

 • *****
 • 633
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Rozdíl ARM vs x86 Debian
« Odpověď #7 kdy: 31. 12. 2014, 15:56:15 »
Vždyť je to nesmysl. Se podívejte na HW požadavky toho flexibee https://www.flexibee.eu/podpora/dokumentace/instalacni-prirucka/systemove-pozadavky/

Fakt si někdo myslí, že je sebemenší šance, že to na jedno jádrovém ARMv5 s půl gigem RAMky jakkoliv smysluplně poběží? Tedy pokud se to tedy vůbec rozběhne, v těch požadavcích totiž několikrát stojí procesor Intel, AMD nebo kompatibilní. To železo je výkonově možná trochu lepší než malina.


Re:Rozdíl ARM vs x86 Debian
« Odpověď #8 kdy: 31. 12. 2014, 16:31:36 »
Je možnost to nejprve vyzkoušet na virtuálním železe. Je tam možnost i vyzkoušet virtuální ARM, ale bude výrazně pomalejší než v reálu.

Re:Rozdíl ARM vs x86 Debian
« Odpověď #9 kdy: 31. 12. 2014, 17:10:23 »
Fakt si někdo myslí, že je sebemenší šance, že to na jedno jádrovém ARMv5 s půl gigem RAMky jakkoliv smysluplně poběží?
Procesor by vadit neměl, mělo by to být jen pomalejší, což nemusí být při občasném používání problém. Ale to půl giga RAM je problém, pokud ta aplikace potřebuje víc.

Tedy pokud se to tedy vůbec rozběhne, v těch požadavcích totiž několikrát stojí procesor Intel, AMD nebo kompatibilní.
Vzhledem k tomu, že je to Java, je celkem jedno, jaký pod tím běží procesor.

Re:Rozdíl ARM vs x86 Debian
« Odpověď #10 kdy: 31. 12. 2014, 22:01:27 »
imho ta RAM bude bolet, btw to je tak strasnej problem koupit si nejakou malod desku s integrovanym CPU (Silvermont) +4/8 GB RAM?

Tonda

 • *****
 • 633
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Rozdíl ARM vs x86 Debian
« Odpověď #11 kdy: 02. 01. 2015, 15:45:24 »
To CPU v NASu je ale opravdu velmi slabé, jen o trochu výkonnější než Raspberry Pi, čili ten rozdíl mezi tím a něčím rozumným by byl v řádech, navíc podle toho co se píše u těch JVM na webu Oracle je práce s floating point na ARMv5 softwarově emulovaná.

Ano, je to Java, teoreticky by mělo, ale kdoví co tam může být za nekompatibilitu.

Re:Rozdíl ARM vs x86 Debian
« Odpověď #12 kdy: 02. 01. 2015, 16:52:37 »
práce s floating point je na ARMv5 softwarově emulovaná.
Zrovna tohle by nemělo vůbec vadit, protože floating point v účetním programu použijete maximálně na nějaké grafy.

Ale jinak účetní program asi nebude optimalizovaný na pomalý procesor a málo RAM, zákazníci nejspíš v drtivé většině případů hodnotí úplně něco jiného. Rozběhat FlexiBee na tom NASu může být výzva, ale nevkládal bych moc velké naděje do toho, že to bude rozumně použitelné. Rozběhnout to na nějakém desktopu, třeba vyřazeném, bude nejspíš mnohem rozumnější postup.