Synchronizácia inštalovaného softwéru v PC učebni

gawan

Synchronizácia inštalovaného softwéru v PC učebni
« kdy: 14. 10. 2010, 12:37:26 »
Zdravím,
som učiteľ informatiky a chcel by som zriadiť pc učebňu len na linuxe (pravdepodobne ubuntu 10.10). Otázka: Existuje nejaký jednoduchý spôsob alebo softvér ako inštalovať a konfigurovať systém len na jednom pc a ostatné pc sa potom automaticky zosynchronizujú s tým prvým? Čiže nastaví sa a nainštaluje všetko, čo som robil na prvom pc, aby som to isté nemusel robiť 20x na každom pc.
Skúšal som to hľadať ale nejako sa mi to nepodarilo...
Ďakujem za tipy
« Poslední změna: 14. 10. 2010, 20:02:51 od Petr Krčmář »


cl1d3

Re: Synchronizácia inštalovaného softwéru v pc učebni
« Odpověď #1 kdy: 14. 10. 2010, 18:21:04 »
Ja by som videl šryri spôsoby:
  • rozbehnúť v učebni terminálový server, takto by si systém nainštaloval iba na jeden disk a ostatné počítače by bootovali po sieti - zmeny by sa automaticky premietali na všetky stanice
  • využiť nástroj dpkg aby si automatizovaným skriptom nainštaloval presne tie isté balíčky ktoré máš na prvom stroji, v prípade zmeny v zložke /etc by si tu poprenášal na ostatné počítače
  • naklonovať harddisk, v prípade zmeny v zložke /etc by si tu poprenášal na ostatné počítače
  • na každý harddisk by si nainštaloval základný systém a pripravil by si sadu skriptov ktoré by pristupovali na priečinok hlavného počítača zdieľaný cez nfs alebo cifs, monitorovali zásahy v systéme a následne zmeny kopírovali aj do ostatných mašín
« Poslední změna: 14. 10. 2010, 18:23:20 od cl1d3 »

Ge Bu

Re: Synchronizácia inštalovaného softwéru v pc učebni
« Odpověď #2 kdy: 14. 10. 2010, 20:00:35 »
To se mi nezdá, že by Ubuntu něco takového nemělo - v Mandrivě nějaký nástroj byl. Kamarád na ní běhal učebnu a povídal o tom. Myslím, že něco takového má i Debian. Kolega to ale dělá jinak. Z jednoho PC, které vůbec není v učebně všechno aktualizuje tak že se připojí dálkově. Má to nachystané jako příkazy v řádce a tak to není moc práce. Ke strojům se připojuje tuším přes certifikát takže ani nemusí zadávat hesla.