Zvětšení partition ležící na LVM

Re:Zvětšení partition ležící na LVM
« Odpověď #15 kdy: 09. 04. 2019, 09:14:07 »
Daj sem vypis:  pvs,vgs, lvs, lsblk. Podla toho vypisu sa mi zda ze na to ides uplne zle a asi ani nechapes co je to LVM. (to nemyslim v zlom)
« Poslední změna: 09. 04. 2019, 09:18:58 od snuff1987 »


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zvětšení partition ležící na LVM
« Odpověď #16 kdy: 09. 04. 2019, 15:30:33 »
Daj sem vypis:  pvs,vgs, lvs, lsblk. Podla toho vypisu sa mi zda ze na to ides uplne zle a asi ani nechapes co je to LVM. (to nemyslim v zlom)
relevantni vypisy uz dal, nemyslim to v zlom, ale asi si (a nebyl si sam) spatne cetl ;-) LVM je na zeleze, LV je prirazeno virtualu a virtual ho vidi jako normalni disk s MBR rozdelenim...
viz: https://forum.root.cz/index.php?topic=21026.msg309203#msg309203

Re:Zvětšení partition ležící na LVM
« Odpověď #17 kdy: 09. 04. 2019, 16:36:01 »
Popravde som z toho trochu zmateny. Na mojom testovacom servery to mam spravene nejak takto. ZAJDANove riesenie mi nedava logiku. LVM sa v mojom ponimani vola lvm preto, lebo si fyzicke disky napcham do volume groupy, vytvorim si logical volumes a na tychto LV spravim filesystem, ktory si mountnem (na / a na /var). V pripade ze mi dojde miesto vo /var pichnem tam druhy disk , pridam do vg, lv a spravim resize2fs/xfs_growfs.. Nemusim nic presuvat..

Presne ako na obrazku. Doslo miesto -> buch novy disk, priradit do VG a LV a hotovo mam viac miesta..
« Poslední změna: 09. 04. 2019, 16:38:06 od snuff1987 »

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zvětšení partition ležící na LVM
« Odpověď #18 kdy: 09. 04. 2019, 17:08:24 »
Popravde som z toho trochu zmateny. [...] vytvorim si logical volumes [...]
jasne, jenze on LVM nema ve virtualu, ale POD nim :-) tzn. resil 2 veci, LVM na strane stroje, a MBR na strane virtualu, virtual uz ted vi (nezim zda udelal jen ten shutdown/poweron virtualu, nebo do jeste nekde postouchnul) ze ma 10GB (priradil mu jen 10GB z 12GB LV (predpokladam ze v ramci libvirt lv storage), takze zustava ten problem co uz byl pretim resen, jak na MBR (tedy beznem rozdeleni) zvetsit oddil (s tim ze opakuji tam nema LVM), nejjednodusi by asi mel aby na virtualu nahodil LiveISO GpartedLive a zmenseni/posun sda5/sda3, zvetseni/posun sda2/sda1 si naklikal, po tom co si udela zalohu toho celeho virtualniho disku(pripadne celeho LV webserver na zeleze), nejidealnejsi by bylo pripravit dalsi LV to priradit virtualu, pod virtualem na tom udelat tak LVM (s ponechanim volneho mista v VG), prekopirovat tam stavajici MBR oddily do virtualnim LVM LV, zmenit /etc/fstab, nainstalovat+pregenerovat Grub, pregenerovat initramfs... pak by to mel jak pises ty a priste by jen pres "lvresize ... -r..." natahnul ve virtualu LV vcetne filesystemu

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zvětšení partition ležící na LVM
« Odpověď #19 kdy: 09. 04. 2019, 17:46:17 »
jasne, jenze on LVM nema ve virtualu, ale POD nim :-) tzn. resil 2 veci, LVM na strane stroje, a MBR na strane virtualu, virtual uz ted vi (nezim zda udelal jen ten shutdown/poweron virtualu, nebo do jeste nekde postouchnul) ze ma 10GB (priradil mu jen 10GB z 12GB LV (predpokladam ze v ramci libvirt lv storage), takze zustava ten problem co uz byl pretim resen, jak na MBR (tedy beznem rozdeleni) zvetsit oddil (s tim ze opakuji tam nema LVM), nejjednodusi by asi mel aby na virtualu nahodil LiveISO GpartedLive a zmenseni/posun sda5/sda3, zvetseni/posun sda2/sda1 si naklikal, po tom co si udela zalohu toho celeho virtualniho disku(pripadne celeho LV webserver na zeleze), nejidealnejsi by bylo pripravit dalsi LV to priradit virtualu, pod virtualem na tom udelat tak LVM (s ponechanim volneho mista v VG), prekopirovat tam stavajici MBR oddily do virtualnim LVM LV, zmenit /etc/fstab, nainstalovat+pregenerovat Grub, pregenerovat initramfs... pak by to mel jak pises ty a priste by jen pres "lvresize ... -r..." natahnul ve virtualu LV vcetne filesystemu
chválím Tě(jak parádně jsi pochopil můj stav) a zároveň děkuji...děkuji i všem zůčastněným se snahou mi poradit
vyřešil jsem to jak jste navrhovali...na úrovni MBR virtuálu jsem zničil swap a extended, natáhl partisnu co byla pred tím..tedy /var

jako nové řešení udělám tak jak popisuješ
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.


Re:Zvětšení partition ležící na LVM
« Odpověď #20 kdy: 09. 04. 2019, 17:53:28 »
jasne, jenze on LVM nema ve virtualu, ale POD nim :-) tzn. resil 2 veci, LVM na strane stroje, a MBR na strane virtualu, virtual uz ted vi (nezim zda udelal jen ten shutdown/poweron virtualu, nebo do jeste nekde postouchnul) ze ma 10GB (priradil mu jen 10GB z 12GB LV (predpokladam ze v ramci libvirt lv storage), takze zustava ten problem co uz byl pretim resen, jak na MBR (tedy beznem rozdeleni) zvetsit oddil (s tim ze opakuji tam nema LVM), nejjednodusi by asi mel aby na virtualu nahodil LiveISO GpartedLive a zmenseni/posun sda5/sda3, zvetseni/posun sda2/sda1 si naklikal, po tom co si udela zalohu toho celeho virtualniho disku(pripadne celeho LV webserver na zeleze), nejidealnejsi by bylo pripravit dalsi LV to priradit virtualu, pod virtualem na tom udelat tak LVM (s ponechanim volneho mista v VG), prekopirovat tam stavajici MBR oddily do virtualnim LVM LV, zmenit /etc/fstab, nainstalovat+pregenerovat Grub, pregenerovat initramfs... pak by to mel jak pises ty a priste by jen pres "lvresize ... -r..." natahnul ve virtualu LV vcetne filesystemu

Uz mi je to jasne, diky..   :D