Pojištění vývojáře proti škodám

Nepojisteny

Pojištění vývojáře proti škodám
« kdy: 24. 12. 2014, 17:33:05 »
Zdravim,
zvazuji v novem roce zrizeni pojisteni blbosti - pojisteni odpovednosti zamestnance za skodu zpusobenou zamestnavateli. Dle kalkulacek/srovnavacu nabizenych pojisteni jsem dosel k castce cca 2500 CZK za rocni pojistku (ano, nejsem javista za 100K/mesic ;-)), coz by tolik nebolelo ;-) Ale pojistovny chcou kupodivu vydelat - s vyplacenim budou otalet, ve smluvnich podminkach maji mnoho vyluk, vetsinou nejednoznacne definovanych...
Podelte se prosim o svou zkusenost s takovym pojistenim pro programatora?
Diky!
« Poslední změna: 25. 12. 2014, 09:16:17 od Petr Krčmář »


Lol Phirae

Vyhozený prachy, investuj radši do rumu.

nejenpraxe

A k čemu by to jako bylo? Když udělám chybu, která někomu vadí, tak je to snad problém procesů a nadřízených, ne? Až budu ředitel, tak to bude jiná věc.

pičus

Vyhozený prachy, investuj radši do rumu.

Toto je dobrý názor

xxxxx

No záleží jestli ti občas půjčí auto, jestli máš firemní telefon a notebook který můžeš poškodit a nebo máte v kanceláři něco co můžeš rozbít a je to drahé .... .

Chyby v programu ti asi nikdo nepojistí.


xxxxx

A k čemu by to jako bylo? Když udělám chybu, která někomu vadí, tak je to snad problém procesů a nadřízených, ne? Až budu ředitel, tak to bude jiná věc.
Nahodilá chyba zaměstnance je pochopitelně pouze jeho chyba. O chybě "procesu" nebo nadřízených se mluví až v okamžiku, kdy zaměstnanec dělá hodně chyb a nebo opakované chyby - pak je někde problém. Chápeš?

nejenpraxe

Ale jaká? Pracuju řadu let a nikdy jsem ani náznakem nic podobného neviděl. Takže nechápu!

Nepojisteny

Sorry, otazka nesmerovala k chybam v kodu, ale, jak bylo receno, k zarizeni poskytnutym zamestnavatelem - notes, auto na sluzebky, merici zarizeni v laboratori, apod...

nejenpraxe

Ahaaa, tak to pak jo.

IT Otrok

Tak pokud uděláš chybu v programu která se dostane do produkce a způsobí zákazníkovi ztrátu, tak chyba je v tom že se to důsledně netestovalo, a to je proces. Pokud nemáte testování (protože se šetří...), nemáte ani unit testy, pak je jasně chyba zde. Pokud je chyba v nedokumentovaných závislostech mezi moduly, opět chyba procesu, část odpovědnosti je i na nadřízeném a na tom kdo ti dělal code review (děláte ho, ne?...), takže chyba je efektivně rozmělněna mezi více lidí. Odpovědnost nese firma, ta ať se buď pojistí a nebo ať zaplatí smluvní pokutu...

Nejsem si jist, ale mám tušení, že zaměstnavatel může napálit max. trojnásobek platu. Aspoň to tak myslim bylo. Takže to chce si rozmyslet, za jak dlouho nastrkám pojišťovně ty 3 platy.

Nepojisteny

Aktualne je to 4.5 nasobek hrube mzdy.
Dalsi veci je, ze pojistovna se bude (logicky, ze) kroutit behem likvidace pojistne udalosti, ze bude boj o vyklad pojistne udalosti vs. vyluky z pojistky, apod. Loterie...;-)

petr

Nevim, na kolik jsi se pojistil, ale 2500 se mi zda trochu dost, da se sehnat i za polovinu (mzda 40k hrubeho).
Uz podle vyse pojistky je jasne, ze riziko je pro pojistovnu pomerne dost nizke - v drtive vetsine pripadu se na nahrade zamestnanec a zamestnavatl domluvi a pres pojistovnu nic nejde. A v tom mizivem procentu, kdy to plati pojistovna, si muzou dovolit trochu krvacet, pac vetsina lidi za tu dobu co platej, zadnou pojistnou udalost nemaji.
Zase je potrebovat nad tim trochu uvazovat - kdyz udelas malej pruser, tak si to pojistovna muze dovolit zaplatit, protoze jsi si na to behem pojistky uz "nastradal". A pri megapruseru te asi spis vyrazi hned, protoze ty 4 mesicni platy uz jim za tu namahu asi ani stat nebudou a skoda bude stejne mnohem vyssi, takze ty drobny je uz nevytrhnou.
Ale znam cloveka, ktery to pouzil a penize mu normalne vyplatili.
Na chybu v programu se to asi vztahovat nebude, za to stejne ruci zamestnavatel, protoze on dilo dodava a on ruci za kvalitu. Programator to teda mel napsat bez chyb, nicmene vyvoj SW je trochu komplikovanejsi proces a tezko se da potom rict, ze to zavinil vyhradne jeden clovek. Leda nejaka sabotaz, ale to je uz dost scifi.
Ja si osobne pojistku na blbost platim, to je snad jediny pojisteni, ktery dava nejaky smysl IMHO.

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Já si takovouto pojistku z blbosti platím, akorát ji mám zhruba za polovic. Nicméně lidi, co znám (vč. mě) to mají "jen tak kdyby náhodou". Neznám nikoho, kdo by ji fakt použil. Spíš jsem se setkal s tím, že když se něco rozfláká omylem, firma to neřeší (není-li to často).

A to, že pojišťovny hledají hromadu výmluv jak se vyhnout placení, není novinka. Je prostě potřeba si přečíst pojistné podmínky dopředu a porovnat je, případně zajít za pojišťovacím makléřem.

tst

Re:Pojištění vývojáře proti škodám
« Odpověď #14 kdy: 25. 12. 2014, 13:35:06 »
http://en.wikipedia.org/wiki/Professional_liability_insurance

Kamarad se nechal zamestnat pres UK freelancer agenturu a bylo po nem vyzadovano "Errors and Omissions Insurance".

Jednalo se pozici designer/java vyvojar pro financni instituci, nic zvlastniho.

Ptal se me na to, jeslti uz jsem to nekde videl. V UK se pry jedna o beznou vec a tato pojisteni tam jsou (i v IT) bezna a relativne levna.

Vzhledem k tomu, ze se jednalo o praci v CR (ano, pres UK agenturu, dlouha historie), snazil se pojisteni ziskat zde. Rikal mi, ze pojisteni ktere potreboval by ho tady v CR vyslo na cca 80 tisic kc/rok.

Pro me je to taky novinka, nicmene existuje to.