Linux Mint: výpis hardware po spuštění

gesky

Linux Mint: výpis hardware po spuštění
« kdy: 10. 07. 2024, 15:43:15 »
Zdravim, rad by som sa vas opytal, ako mam v Linuxe Mint zapnut funkciu, aby sa mi po zapnuti PC namiesto loga Mintu zobrazil ten rolovaci vypis hardveru, ako po stlaceni klavasy F1? Polozil som tuto otazku aj AI, Copilot, navrhol mi tri moznosti, ale ani jedna nefunguje, lebo bud nemam v systeme zlozku v ktorej mam pozmenit text, alebo prikaz v terminali proste skonci chybovou hlaskou. Neviete niekto poradit, ako by som to mohol zapnut a kfe tak mam urobit? V nastaveniach nic takeho nieje. Dakujem za kazdu radu.


k3dAR

  • *****
  • 2 937
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux Mint: výpis hardware po spuštění
« Odpověď #1 kdy: 10. 07. 2024, 19:12:36 »
Nevim a nezkousel sem co dela F1 v Mintu, ale ESC v Ubuntu schova logo a zobrazi textový vystup, nejde ale jen o vypis hw, ale celkovy prubeh nahazovani ovladacu, pousteni sluzeb atd...

Chovani urcuji vychozi 2 boot/kernel/cmdline volby

1. splash (zobrazuje boot animaci ci logo)
2. quiet (zobrazuje méně informací v textovem vypisu)

Obe volby najdes v /etc/default/grub
Muzes je odebrat, nebo pred každou (bez mezery ci pomlcky) dat no (tedy nosplash noquiet)

Pro jistotu si pred upravou muzes soubor grub zazalohovat napr jako "grub.orig"

Po uprave souboru grub je potreba regenerovat nabidku grub pomoci: sudo update-grub

gesky

Re:Linux Mint: výpis hardware po spuštění
« Odpověď #2 kdy: 10. 07. 2024, 19:55:04 »
Nevim a nezkousel sem co dela F1 v Mintu, ale ESC v Ubuntu schova logo a zobrazi textový vystup, nejde ale jen o vypis hw, ale celkovy prubeh nahazovani ovladacu, pousteni sluzeb atd...

Chovani urcuji vychozi 2 boot/kernel/cmdline volby

1. splash (zobrazuje boot animaci ci logo)
2. quiet (zobrazuje méně informací v textovem vypisu)

Obe volby najdes v /etc/default/grub
Muzes je odebrat, nebo pred každou (bez mezery ci pomlcky) dat no (tedy nosplash noquiet)

Pro jistotu si pred upravou muzes soubor grub zazalohovat napr jako "grub.orig"

Po uprave souboru grub je potreba regenerovat nabidku grub pomoci: sudo update-grub

Ten subor som nasiel, bohuzial neviem v nom nic zmenit,  neviem ho ani nahradit upravenym, ako to mam spravit? Ten subor sa neda editovat, ani nahradit, neda sa s nim robit vobec nic.

Karmelos

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux Mint: výpis hardware po spuštění
« Odpověď #3 kdy: 10. 07. 2024, 20:46:56 »
sudo je tvůj kamarád, tak se mu nebraň. Jestli máš midnight commander zkus sudo mc
Gréta je nejlepší.

k3dAR

  • *****
  • 2 937
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux Mint: výpis hardware po spuštění
« Odpověď #4 kdy: 10. 07. 2024, 21:03:09 »
A pokud mc nemas tak ho nainstaluj: sudo apt install mc


gesky

Re:Linux Mint: výpis hardware po spuštění
« Odpověď #5 kdy: 11. 07. 2024, 09:07:34 »
Dakujem za napovedu, uz sa mi to podarilo. Sudo je naozaj kamarat... musim sa s nim zoznamit este pomerne vela. Mam sa co ucit. Dik.