Napadený server

Re:Napadený server
« Odpověď #15 kdy: 31. 05. 2024, 15:55:51 »
Mam trochu jinaci nazor nez predrecnici - za me izolovat, analyzovat a zjistit kudy se do systemu utocnici dostali. Je zde nekolik (rozumej vice nez malo) moznosti a to od webu az po neaktualizovany balik. Samozdrejmosti je nahodit novy server se sluzbami napr. VM. Pokud nezjistite kama se utocnici dostali dovnitr muzete stejnou chybu zopakovat na novem serveru a tim padem budete zase v te same situaci. A to uz nezminuji otevrene ssh do celeho sveta s heslem 1234 atp.


Re:Napadený server
« Odpověď #16 kdy: 31. 05. 2024, 16:03:14 »
Izolovany uz je, to jsem udelal hned, jak jsem se ujistil, ze se neco deje.
Rad bych zjistil, co se stalo a jak k tomu doslo.
A jelikoz jsem si nedokazal poradit, zeptal jsem se zde.

Stale bezi auditctl i tcpdump.
Vim, ze to bude znit divne, ale od te doby co bezi auditctl a tcpdump nedoslo ani k jednomu pokusu o navazni spojeni.

Re:Napadený server
« Odpověď #17 kdy: 31. 05. 2024, 18:43:48 »
Je zde nekolik (rozumej vice nez malo) moznosti a to od webu az po neaktualizovany balik.
Ne všechny servery provozují web nebo jen web. Když nevíme, co tam běželo za služby a v jakém stavu byl ten server, nemá moc smysl hádat, kde všude mohla být chyba.

Vim, ze to bude znit divne, ale od te doby co bezi auditctl a tcpdump nedoslo ani k jednomu pokusu o navazni spojeni.
Mohl tam být někdo připojen interaktivně nebo si ten server mohl stahovat příkazy z nějakého C&C serveru, a když jste ho odpojil od sítě, nedostává instrukce. Sledujete jen odchozí komunikaci na port 25, nebo všechnu? Na výpis procesů, zda tam není něco vyloženě divného, jste se díval?

Re:Napadený server
« Odpověď #18 kdy: 31. 05. 2024, 19:40:30 »
Je zde nekolik (rozumej vice nez malo) moznosti a to od webu az po neaktualizovany balik.
Ne všechny servery provozují web nebo jen web. Když nevíme, co tam běželo za služby a v jakém stavu byl ten server, nemá moc smysl hádat, kde všude mohla být chyba.
Server běží na Almalinux 8.10 s remi a epel repo. Server je pravidelně aktualizovaný.
Mimo repo naistalován Seafile

Vim, ze to bude znit divne, ale od te doby co bezi auditctl a tcpdump nedoslo ani k jednomu pokusu o navazni spojeni.
Mohl tam být někdo připojen interaktivně nebo si ten server mohl stahovat příkazy z nějakého C&C serveru, a když jste ho odpojil od sítě, nedostává instrukce. Sledujete jen odchozí komunikaci na port 25, nebo všechnu? Na výpis procesů, zda tam není něco vyloženě divného, jste se díval?
Sleduji všechnu odchozí komunikaci, ale pozornost jsem věnoval hlavně portu 25.
Výposi procesů také průběžně sleduji a na nic divného jsem nenarazil. Ani zatěž serveru se nijak nezměnila.

Do teď stále ani jeden nový pokus o spojení.
Samozřejmě, pokud se něco nového objeví, podělím se.
Zatím všem děkuji  :)

Re:Napadený server
« Odpověď #19 kdy: 03. 06. 2024, 14:58:12 »
Ti z ruska nebudou zadni amateri. To prvni co bych narpogramoval do toho malwaru je ze pokud mi bezi nejake zakladni detekcni nastroje typu tcpdump ihned bych ukoncil veskerou komunikaci. Proto neni divne ze ted se najedou nic neposila. Zkuste ten tcpdump udelat na routeru, nebo obecne nekde mimo ten server.


McFly

  • *****
  • 588
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Napadený server
« Odpověď #20 kdy: 03. 06. 2024, 15:05:47 »
Ti z ruska nebudou zadni amateri. To prvni co bych narpogramoval do toho malwaru je ze pokud mi bezi nejake zakladni detekcni nastroje typu tcpdump ihned bych ukoncil veskerou komunikaci. Proto neni divne ze ted se najedou nic neposila. Zkuste ten tcpdump udelat na routeru, nebo obecne nekde mimo ten server.

Vzpomněl jsem si na knihu Kukaččí vejce, jak Cliff Stoll chytal hackera, že si tisknul telnetové seance v reálném čase na jehličkovou tiskárnu, aby hacker nepojal podezření, kdyby v systému viděl nějaký neobvyklý proces (pamatuju si to dobře, že jo?)... Skvělá kniha podle skutečných událostí https://www.databazeknih.cz/knihy/kukacci-vejce-23458

alex6bbc

  • *****
  • 1 618
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Napadený server
« Odpověď #21 kdy: 03. 06. 2024, 15:50:23 »
Ti z ruska nebudou zadni amateri. To prvni co bych narpogramoval do toho malwaru je ze pokud mi bezi nejake zakladni detekcni nastroje typu tcpdump ihned bych ukoncil veskerou komunikaci. Proto neni divne ze ted se najedou nic neposila. Zkuste ten tcpdump udelat na routeru, nebo obecne nekde mimo ten server.

Vzpomněl jsem si na knihu Kukaččí vejce, jak Cliff Stoll chytal hackera, že si tisknul telnetové seance v reálném čase na jehličkovou tiskárnu, aby hacker nepojal podezření, kdyby v systému viděl nějaký neobvyklý proces (pamatuju si to dobře, že jo?)... Skvělá kniha podle skutečných událostí https://www.databazeknih.cz/knihy/kukacci-vejce-23458

kukacci vejce je super

Re:Napadený server
« Odpověď #22 kdy: 04. 06. 2024, 07:45:53 »
...
Ze serveru se v nepravidelných intervalech otevírá velké množství spojení vždy na jednu IP na port 25.
...
Poslední pokus byl na IP:
5.143.241.243
Což je mail2.mil.ru - ruské ministerstvo obrany...

Po přečtení topicu a zveřejnění informací, vidím slušný úpadek odbornosti a analytických dovednosti. Je zjevné(nebo vysoce pravděpodobné) že právě stroj u robert2024  je strojem který je útočník, a utočí na ruské servery zjevně jako bot DOS,DDOS. Přeci je port 25 smtp a slouží pro odesílání pošty takže zjevně někdo chce blokovat odesílání.
« Poslední změna: 04. 06. 2024, 07:49:19 od technomaniak »

Re:Napadený server
« Odpověď #23 kdy: 04. 06. 2024, 09:47:14 »
Mně je divné, že by jakkoliv komunikovali přímo s ruským státním serverem a ne přes méně nápadného prostředníka. Vysvětlení technomaniaka vypadá logicky.

RDa

  • *****
  • 2 622
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Napadený server
« Odpověď #24 kdy: 04. 06. 2024, 11:11:40 »
Mala technicka - port 25 se pouziva na prijem posty.
Na odeslani pouzije server otevirajici spojeni nejaky nahodny port prece.

Pokud budete DDoS-ovat neci port 25, tak postu porad odesle.. ale bude mit spis problem ji prijmout.

McFly

  • *****
  • 588
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Napadený server
« Odpověď #25 kdy: 04. 06. 2024, 11:41:42 »
Mala technicka - port 25 se pouziva na prijem posty.
Na odeslani pouzije server otevirajici spojeni nejaky nahodny port prece.

Pokud budete DDoS-ovat neci port 25, tak postu porad odesle.. ale bude mit spis problem ji prijmout.

Pokud pro odesílání a příjem pošty mám jeden poštovní server, tak když padne na hubu, nic nepřijmu ani neodešlu. ;)

Re:Napadený server
« Odpověď #26 kdy: 05. 06. 2024, 06:28:32 »
Mala technicka - port 25 se pouziva na prijem posty.
Na odeslani pouzije server otevirajici spojeni nejaky nahodny port prece.

Pokud budete DDoS-ovat neci port 25, tak postu porad odesle.. ale bude mit spis problem ji prijmout.

Já tedy smtp používám pro odesílání. Nicméně, dobře víme že port 25 nemusí být smtp, přesněji správce serveru nemusí dodržovat standard či konvenci(zvyk) ale může na něm běžet jakákoliv služba kterou si pro něj nastavím.  Faktem je že z mašiny o které se vede téma bylo autorem zveřejněna informace " že s ní odchází mnoho spojení" a všechny míří na 1 port na konkrétní 1 IP.

U DOS,DDOS to nefunguje tak že jedna mašina dělá jenom např. 1 pokus o spojení za sekundu což by při 100 strojích dělalo jenom 100 pokusů o spojení pro jednu cílovou mašinu. Pokud 1 útočník udělá více např. 100 pokusů/sec o spojení a farma má 100 botu pak cíl musí řešit 10 000/sec pokusů o spojení a to je samozřejmě mnohem efektivnější a účinnější.

PS. nicméně pořád nebyli zveřejněny kvalitní informace aby byla 100% jistota "vo co go"

Re:Napadený server
« Odpověď #27 kdy: 05. 06. 2024, 15:32:15 »
Update:
Když jsem byl na server připojený přes ssh, tak nedošlo v tu dobu ani k jednomu pokusu o spojení.
To stejné platí, když přímo na serveru běžel tcpdump.

Určitě by bylo zajímavé pokusit se zjisitit, jak to bylo řízeno, ale neměl jsem na to čas.
Server je odstavený a bez přístupu k síti.

Technomaniak má nejspíš pravdu, byl to bot.