Vadný chladič CPU nevšedním způsobem

KapitánRUM

Vadný chladič CPU nevšedním způsobem
« kdy: 26. 07. 2011, 22:54:45 »
Toto je text pouze pro HW kutily, jestli nekutíte, neobtěžujte se to číst, nudili byste se.

Právě jsem se setkal se zajímavým UFO, nevšedně poškozeným chladičem cpu.

A: Co bylo s tím serverem?
B: Chladič se rozbil, cpu mělo teplotu 95 stupnů, proto se vypínal.
A: Vrtulka nešla?
B: Vrtulka se točila, ale to železo se rozbilo....
A: Nedělej ze mně vola!
B: Nekecám.

Ještě včera bych B pěkně okartáčoval, že kecá.
PRD!!
Nestalo se to B ale MNĚ osobně.

Dvouprocesorová deska, jeden CPU má provozní teplotu 98 stupnů, druhý asi 44.
Co je? Ventilátor se točí!
Hm, asi vyschla pasta pod ventilátorem.
Sundám oba chladiče, značkové měděná základna pro styk s cpu, hodně jemných žeber a 2x heatpipe. Pasta byla opravdu sušší, taková ta bílá, co rychle degraduje. Říkám si, to je ono. Zbytky jsem odrolil a oba chladiče vyleštil smirkem do vysokého lesku, odmastil styčné plochy i vršky obou procesorů.

Přehodím chladiče i s procesory ve slotech, abych zjistil, jestli není chyba v patici.
Zapnu: 1. cpu teplota 44, 2. cpu teplota 66 a rychle stoupá - předtím se přehříval 1.cpu!
Aha, takže vadný CPU.

PRD, udělal jsem ještě jeden pokus a nevím jak, napadlo mně vzít z IT hnojníku starých hliníkáč.
-- oba procesory teplota ~44 stupnů

No to nežeru!!

Buď unikla ta kapalina z obou heatpipe, nebo zoxidovala měď uvnitř ventilátoru!!
Jiné vysvětlení nemám, chladič vizuálně v pořádku, je krásně čistý, ventilátor vypadá jako nový (dodaná od výrobce serveru), ale prostě nechladí!!  :o


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Vadný chladič CPU nevšedním způsobem
« Odpověď #1 kdy: 26. 07. 2011, 23:31:37 »
Co kdyz, napriklad diky nejake vyrobni vade drzaku chladice nebo patice nebo..., ten chladic neprilehne na procak a lezi tam pod urcitym uhlem, takze je tam tlusta vrtva tepelneho tmelu?

trubicoid2

Re: Vadný chladič CPU nevšedním způsobem
« Odpověď #2 kdy: 27. 07. 2011, 00:07:11 »
presne jak jarda rika jsem kdysi odpalil jeden procesor k6-2, dal jsem chladic o 90 stupnu spatne, takze nedolehal na cpu, ale opiral se o plastovy vytupek patice, slo o min nez milimetr...

KapitánRUM

Re: Vadný chladič CPU nevšedním způsobem
« Odpověď #3 kdy: 27. 07. 2011, 01:01:10 »
Zopakuji - chladič byl přesunut z jednoho socketu do druhého za výměny teplovodivé pasty, pak znovu sundán a opět namontován, abych se ujistil, že je je pasty tak akorát.

Tedy: chladič byl namontován celkem 4x a ani jednou nefungoval!

I kdyby konstrukce držáku chladiče špatné uchycení umožňovala, jako že neumožňuje, při opakované montáži a opětovném nanášení ověřené teplovodivé pasty, bych se prostě musel alespoň jednou trefit správně.

Těchto chladičů (tento typ) jsem namontoval minimálně 80 a bez jediného problému!

Pokusně jsem funkčnost chladiče ověřil na plotýnce a dolů jsem ho sundal jen tak rukou.
O měděnou základnu jsem se spálil až pak. :P

David

Re: Vadný chladič CPU nevšedním způsobem
« Odpověď #4 kdy: 27. 07. 2011, 03:28:27 »
Jojo, to jsou ty moderni vymozenosti. To je same vodni chlazeni, heatpipy, janevimcodalsiho, ale jak se s tim neco stane, tak to clovek pozna az podle uvareneho procesoru, bo dovnitr nevidi. Zlate klasicke pasivni chladice, ktere nepotrebovaly ani vrtulku. A kdyz uz tam ta vrtulka je a prestava se tocit, tak to je slyset.


pribinacik

Re: Vadný chladič CPU nevšedním způsobem
« Odpověď #5 kdy: 27. 07. 2011, 09:03:34 »
"oxidovala měď uvnitř ventilátoru" - uvedomujes si aspon, aku kravinu si napisal?

Re: Vadný chladič CPU nevšedním způsobem
« Odpověď #6 kdy: 27. 07. 2011, 09:53:26 »
Pokial je to chladic s heatpipe, tak je mozno problem s tou kvapalinou. Napriklad ze tam uz ziadna nie je :-)

JmJ

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
Re: Vadný chladič CPU nevšedním způsobem
« Odpověď #7 kdy: 27. 07. 2011, 10:18:12 »
Pokud je stycna plocha s procesorem horka, ale zebra jsou studena, pak je problem v prenosu tepla do zeber, takze bud nemaji zebra styk s heat pipe, nebo (coz je asi pravdepodobne) heat pipe nevedou teplo.

KapitánRUM

Re: Vadný chladič CPU nevšedním způsobem
« Odpověď #8 kdy: 27. 07. 2011, 12:29:52 »
Jelikož tu zazněl jistý hlas ,,zvířete s rohy", dovolím si přidat odkaz:
http://www.katom.kvalitne.cz/problematika.php

Dále odkaz přímo na ten chladič:
http://www.cwc-group.com/ta275dc.html

Na styku dvou kovů může docházet a dochází ke korozi, k uvolňování žeber.
Tedy opakuji, buď uniklo z heatpipes to přenosové médium, ale nejspíš PŘECHOD měď-hliník zoxidoval nebo se uvolnil.

KapitánRUM

Re: Vadný chladič CPU nevšedním způsobem
« Odpověď #9 kdy: 27. 07. 2011, 12:34:17 »
Doplním, že jsem nikdy nevěřil chladičům konstrukce tohoto typu:
http://www.alza.cz/noctua-nh-u9b-se2-d147597.htm

Každý kov obsahuje póry a ,,trochu" ,,prosakuje"
Pokud kov ohýbáme, pak se tyto póry trochu většují.
(Dále mi vadí páka, jakou to působí na desku.)

Proto mi uvedený chladič přišel jako zcela bezpečný.
Říkám si, i když by došlo k poruše heatpipe, pořád je to kus masivu chlazený ventilátorem.
A prd, rozbil se zrovna chladič téhle konstrukce.

a02x

Re: Vadný chladič CPU nevšedním způsobem
« Odpověď #10 kdy: 27. 07. 2011, 14:40:49 »
Pokial je to chladic s heatpipe, tak je mozno problem s tou kvapalinou. Napriklad ze tam uz ziadna nie je :-)
no jasne, to dava rozum, kapalina se odparila (vzdyt tam bylo 90 stupnu)   :)  :)  :)

Pavouk106

  • *****
  • 2 400
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: Vadný chladič CPU nevšedním způsobem
« Odpověď #11 kdy: 27. 07. 2011, 15:31:01 »
No jo, pořád je to masiv. Ale bůhví, jak je to s těma žebrama. Třeba nejsou v kontaktu se základnou absolutně vůbec. Zajímavý by bylo, zkusit si sáhnout za provozu na ty heatpipes. Možná zkusit i jejich konce (pokud čouhají z druhý strany chladiče). Je velmi pravděpodobný, že HP nefungujou.

A ano, může to bejt ztrátou kapaliny (že tam žádná není) - nikdo přece nemůže takhle od stolu říct, že heatpipes byly naplněny jak mají a taky správně "uzavřeny".

A velkých chladičů bych se až tak nebál (třeba ta Noctua). Spousta lidí je provozuje (dokonce i větší/těžší) a všechno jim jede jak má. Tuším, že se k nim dávají custom backplate (plech z druhý strany desky) a pak to drží.

Nebo pokud chladič běžnější konstrukce, tak nějaký bez HP. Vlastně by vypadal stejně jako ten, co tam byl doteď, akorát by neměl HP :-) A troufám si tvrdit, že ten by se nerozbil...

PetrSvetr

Re: Vadný chladič CPU nevšedním způsobem
« Odpověď #12 kdy: 27. 07. 2011, 22:36:16 »
Doplním, že jsem nikdy nevěřil chladičům konstrukce tohoto typu:
http://www.alza.cz/noctua-nh-u9b-se2-d147597.htm

Každý kov obsahuje póry a ,,trochu" ,,prosakuje"
Pokud kov ohýbáme, pak se tyto póry trochu většují.
(Dále mi vadí páka, jakou to působí na desku.)

Proto mi uvedený chladič přišel jako zcela bezpečný.
Říkám si, i když by došlo k poruše heatpipe, pořád je to kus masivu chlazený ventilátorem.
A prd, rozbil se zrovna chladič téhle konstrukce.
tak to je opravdu mimo, protoze tohle je jeden z nejlepsich chladicu - videl jste ho vubec nekdy? Nejspis ne, ale je to drahy, takze automaticky fuj...
Navic melete nesmysly - v HP je podtlak, takze propousteni kovu rozhodne nehrozi. Vedeni zemniho plynu je taky z kovu (navic je tam jeste pretlak) a nic nepropousti.
Prohybani MB je taky nesmysl, k vetsim chladicum se dava prave backplate a je to uchycene uplne jinak, nez boxove chladice - nic se neprohyba. Vezove chladice navic mohou byt v zavislosti na usporadani case ucinejsi, protoze mohou nasavat chladnejsi vzduch z vnejsku skrine.
Jak jsem uz psal v HP je podtlak a medium, ktere zajistuje odvod tepla. Jestlize se porusi tesnost HP, medium unikne a teplo se prestane odvadet, coz je nejspis i duvod prehrivani zminovanem v prvnim prispevku. Nic neni 100% a stat se to muze, ale bude to asi celkem vzacny jev.