Grafická karta vyšší řady - proč nebrat bazarovou

KapitánRUM

Dále mluvím !!JEN!! o výkonných grafických kartách - o těch s přídavným napájením, byť ne vždy přídavné napájení znamená, že karta je výkonná nebo že někdy výkonná byla.

Statisticky nejporuchovější komponenta v PC je právě výkonná grafická karta.
Ono je to logické, spotřeba celého počítače je v zátěži s integrovanou grafikou třeba jen 100W, ale pořádná grafika je i pořádně nenažraná a vezme si sama v plné zátěži klině 200-300W.

- na kartě trpí napájecí obvody, které jsou často zcela bez chlazení
- součástky jsou použity menší, než na stejné obvody pro napájení CPU (byť které CPU má dneska spotřebu 200-300W?)
- teplo se musí vyzářit na mnohem menší ploše
- provozní teplota procesorů je ~40'C, provozní teplota grafik je klidně ~80'C
- chladiče jsou často konstruované na vzhled a chlazení čidel (aby karta ukazovala že jí je dobře), ale výkonové tranzistory naopak zakrývají
- změny teplot přes 100'C mohou způsobit i fyzické materiálové změny v jádru
- v jakémkoliv složitějším chipu může dojít k místnímu (krátkodobému) přehřátí, jeden blok může mít podstatně vyšší teplotu, než okolní bloky a poškodit se, aniž by kontrolní obvody dokázaly zareagovat (je to jako když začne hořet panelák, také hoří v jediném bytě a jinde je teplota normální)
- teplo poškozuje kondenzátory (chemické látky mohou degradovat), teplo poškozuje i samotné PCB, především pak prokovy
- vibrace ventilátoru mohou způsobit vznik mikrotrhlin (prokovy, méně často spoje)

To vede ke spoustě chcíplých nebo poškozených grafik.
Buď vyhoří úplně po průrazu nějaké součástky, poškodí se jádro nebo paměti.
Taková karta buď nejde, hází artefakty nebo vytuhává.

Proto se všude po Aukro povaluje tolik grafik s nápisem ,,od kamaráda", ,,nezkoušená", ,,asi funguje", ,,od koruny". Pokud grafika nejde, je situace jasná, ale poškozené jádro chipu či mikrotrhlina se na první pohled poznat nedá. Něco se dá zjistit, když takovou kartu strčím do počítače a pustím na ní 5 hodin 3D Mark v nejvyšším rozlišení. Mám zkušenosti, že nejedna 3-4 roky stará grafika, na první pohled funkční, to po 20minutách vzdá. Podle mého výzkumu je to způsobeno asi ve 30% poškozením prokovů, protože zapečením se karta může na několik měsíců vrátit do normálu. V ostatních případech zřejmě vznikly mikrotrhliny přímo ve vodičích, nebo uvnitř jádra.

Někdy stačí jí zapéct v troubě, což bývá dočasné řešení a opravíte tím zmíněné mikrotrhliny -> zlý jazykové tvrdí prodat!
Někdy stačí vyměnit teplovodivou pastu, která časem může křehnout a ztrácet vodivé vlastnosti.
Někdy stačí přidat napětí čipu/pamětem.
Někdo takovou kartu prostě prodá, než se problém zhorší.

Doplním, že opravit grafickou kartu metodou výměny součástek, jsem se pokoušel ~10 a nikdy se to nepovedlo.

Proto uvažte, jestli je pro Vás nákup použité grafické karty opravdu tak výhodný, jak se může na první pohled jevit. Solidní výrobci jako je ASUS nebo Gainward nabízí ke svým kartám i solidní záruku 36, pokoutní šmelináři tyto záruky často krátí jen na 24 měsíců, ale věřte, že oni grafiku nakoupili se zárukou 36 měsíců(pokud jí nemají od dalšího šmelináře). Délka záruky sice nehovoří přímo o kvalitě provedení jednotlivých výrobků, ale tříletá záruka je jako slib, že budete spokojení.

Moje doporučení?
Kupujte jen grafické karty, které mají ještě alespoň 6 měsíců záruku nebo jsou tak levné, že Vám nebude vadit, pokud koupíte šunt.

Moje otázka na Vás:
Jaká grafická karta Vám chcípla? (Napište typ a řadu NV GT 8800..GT 8600...ATI 4850 a pod, VÝROBCE KARTY NEUVÁDĚJTE!)


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Grafická karta vyšší řady - proč nebrat bazarovou
« Odpověď #1 kdy: 24. 06. 2011, 08:48:59 »
Co je to prokov?

Re: Grafická karta vyšší řady - proč nebrat bazarovou
« Odpověď #2 kdy: 24. 06. 2011, 09:04:50 »
Spoje mezi vrstvami desek

Zopper

  • *****
  • 761
    • Zobrazit profil
Re: Grafická karta vyšší řady - proč nebrat bazarovou
« Odpověď #3 kdy: 24. 06. 2011, 09:16:53 »
No, jediná karta, která nefungovala a jejíž typ si pamatuji je Nvidia 8800 GT, (ale mám ještě jednu GTS a GTX, obě ze začátku 8xxx série a jedou pořád, zatím co ta nefunkční byla koupená až mnohem později).

To zapékání je zajímavý nápad, jakou teplotu a jaký čas používáte?

JmJ

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
Re: Grafická karta vyšší řady - proč nebrat bazarovou
« Odpověď #4 kdy: 24. 06. 2011, 09:24:05 »
Asi od doby, co sem nejak prestal hrat, tak mi vetsina tady tech karet prijde jako hracky pro decka. mam zkusenost ze velke mnozstvi se jich reklamujem, aplikace pro widle vypadaji jako omalovanky, chladice uzasnych barev a tvaru, proste takova nalestena bida.  jedine karty ktere mi za poslednich 10 let prisly bez poruch byly matroxky. ale to jsou karty mimo cas a prostor ;-)

driv sem mel ati rad (tak 10 let), dnes se tomu vyhybam jak cert krizi, nvidia na tom v mych ocich neni o moc lepe, takze zlate onboard karty od intelu ;-)

ja bych rekl nebrat bazarovou a nebrat ani novou  :D ;-)


dustin

Re: Grafická karta vyšší řady - proč nebrat bazarovou
« Odpověď #5 kdy: 24. 06. 2011, 11:17:25 »
Asi od doby, co sem nejak prestal hrat, tak mi vetsina tady tech karet prijde jako hracky pro decka. mam zkusenost ze velke mnozstvi se jich reklamujem, aplikace pro widle vypadaji jako omalovanky, chladice uzasnych barev a tvaru, proste takova nalestena bida.  jedine karty ktere mi za poslednich 10 let prisly bez poruch byly matroxky. ale to jsou karty mimo cas a prostor ;-)

driv sem mel ati rad (tak 10 let), dnes se tomu vyhybam jak cert krizi, nvidia na tom v mych ocich neni o moc lepe, takze zlate onboard karty od intelu ;-)

Kvalitní renderování HD videa na velkou HD TV vyžaduje už docela slušnou kartu.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Grafická karta vyšší řady - proč nebrat bazarovou
« Odpověď #6 kdy: 24. 06. 2011, 11:20:01 »
Ja mam ves stroji nVidia NV34 [GeForce FX 5200] z roku 2003. Ma nekdo starsi? ;-)

to je jedno

Re: Grafická karta vyšší řady - proč nebrat bazarovou
« Odpověď #7 kdy: 24. 06. 2011, 11:44:22 »
segra ma MX440 z 2002.

KapitánRUM

Re: Grafická karta vyšší řady - proč nebrat bazarovou
« Odpověď #8 kdy: 24. 06. 2011, 11:50:04 »
Do našich serverů dáváme grafické karty S3TRI64 do PCI, které kupujeme z bazarů.
Tyhle grafiky jsou snad věčné.

Doplním, že pár karet typu GF MX440 i plnotučných GF 420ti jsem caput už taky viděl, proč odcházely ty GF MX440 mi není zcela jasné, asi poddimenzované chlazení.

KapitánRUM

Re: Grafická karta vyšší řady - proč nebrat bazarovou
« Odpověď #9 kdy: 24. 06. 2011, 11:58:02 »
Odkaz na zapékání grafik:

http://extrahardware.cnews.cz/pecte-grafiky-do-bezvedomi-jak-na-piskani-civek?page=0,0
http://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=919&t=1102633&start=45

Doplním, že jsem byl DOUFÁM první člověk v republice, co zapékal grafiky.
V roce 2000 jsem měl mobil Sagem MC 912, tenhle docela dobrý telefon ale nebyl konstruován na provoz v ČR, nikde ve světě se nepsalo tolik SMS jako u nás, plošný nezvládl tolik porhýbání (každé zmáčknutí klávesy prohýbalo tištěný spoj). Telefonu mi bylo líto, nakonec jsem se dostal v Praze k člověku s přezdívkou ,,SAGEMÁK" tenkrát dělal snad někde v ČT kdo ví jakou práci. A on ve svém bytě opravoval právě tyhle telefony. Mimo to jsem od něj ,,OKOUKAL" právě to zapékání a obratem ho vyzkoušel na grafikách. Pak jsem začal obcházet PC prodejny po Praze, loudil KO grafiky a zapékal je - čím jsem se patřičně chlubil. Tedy prvenství v zapékání co vím patří rozhodně SAGEMÁKOVI, pokud by si on sám nevzpomněl na někoho, kdo ho to naučil a zapékání grafik si přisvojuji já  ;D ;D

JmJ

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
Re: Grafická karta vyšší řady - proč nebrat bazarovou
« Odpověď #10 kdy: 24. 06. 2011, 12:05:48 »
segra ma MX440 z 2002.

ja tu mam ATI VT64 a pisou na tom (c) 1998

ale je pravda, ze uz je na odpocinku, jen obcas poslouzi jako zalozni gk.

jancuk

Re: Grafická karta vyšší řady - proč nebrat bazarovou
« Odpověď #11 kdy: 24. 06. 2011, 18:53:45 »
Odpiekla sa mi 7600 gt 256mb ddr2 , teraz pouzivam ati 3450 a nemam co vytknut iba ak catalyst :)

Michal

Re: Grafická karta vyšší řady - proč nebrat bazarovou
« Odpověď #12 kdy: 24. 06. 2011, 19:19:35 »
Aukro je kapitola sama pro sebe. Jestli někdo prodává a rovnou tvrdí, že prodává bez záruky, protože to prý nemá jak vyzkoušet nebo podobné kecy, a ještě při explicitním dotazu potvrdí, že nedá záruku ani na otestování funkčnosti jako takové i kdybych platil poštovné, tak od někoho takového může něco koupit jen nezkušený uživatel a nebo hlupák. Nechápu, proč takový uživatel lže, proč rovnou nenapíše, že je to rozbité. Občas mám pocit, že z Aukra se stal takový mezistupeň mezi uživáním a cestou do odpadkového koše.

Musím zaklepat, koupil jsem několik použitých karet a žádná nebyla vadná. Jednalo se o několik ATI Radeon X1950 Pro do AGP, ATI Radeon HD 3850, Geforce 8800GT. Ale mám doma také nějaké vadné karty z oprav, které třeba nějakou dobu fungují, ale po hodině hodí artefakt nebo se rozpadne obraz.

Pečení součástek v horkovzdušné troubě mi ještě nikdy nevyšlo. Sice se symptomy nezhoršili, ale nic se neopravilo. Zkoušel jsem péct grafiky, základní desku a nějaké RAM. Možná dělám něco špatně.

Nejstarší grafika co je nejdéle v provozu u nás je Geforce 4 MX 440 SE. U nás byla v provozu od roku 2002, před půl rokem jsem ji použil jako náhradu do jednoho opravovaného počítače, do kterého majitel nechtěl mnoho investovat a běží dál.