USB CDMA a NetworkManager

OK-WLF

USB CDMA a NetworkManager
« kdy: 28. 05. 2011, 18:49:15 »
Zdravím,
poněkud se trápím s uchozením USB CDMA modemu... Jedná se o Axesstel MV200L (černá rakvička od Ufona), distro je Fedora 15.
Momentálně používám Kubuntu a všechno funguje jak má, nicméně pod Fedorou se NetworkManager odmítá s modemem bavit, do té doby než ručně restartuju networking ("sudo service NetworkManager restart"), pak jede taky jak má.
Srovnával jsem verze modem-manageru, NetworkManageru, tam rozdíl není, podle logu modem-manager nahrává stejný modul, nicméně před restartem NM Fedora při pokusu o spojení tvrdí:
Kód: [Vybrat]
NetworkManager[915]: <info> (ttyUSB0): device state change: unmanaged -> unavailable (reason 'managed') [10 20 2]
NetworkManager[915]: <info> (ttyUSB0): deactivating device (reason: 2).
NetworkManager[915]: <info> (ttyUSB0): device state change: unavailable -> disconnected (reason 'none') [20 30 0]
zkoušel jsem googlit, hledat, IRCovat, šachovat ze zoufalství s usb_modeswitch, nicméně řešení jsem se nedohledal...
Prozatím jsem to humpolácky vyřešil restartem NM v rc.local, ale to není to pravé ořechové.
Nesetkal se někdo s takovým problémem?
« Poslední změna: 29. 05. 2011, 19:51:52 od Petr Krčmář »


Ela

Re: USB CDMA + NetworkManager
« Odpověď #1 kdy: 28. 05. 2011, 19:31:40 »
Zdej sou stejne/podobne error hlasky, treba ti to pomuze...
http://fossplanet.com/f13/re-possible-force-ttyusb2-prolink-ph-300-a-169508

OK-WLF

Re: USB CDMA + NetworkManager
« Odpověď #2 kdy: 28. 05. 2011, 19:54:53 »
diky, ale to muj problém neřeší... udev pozná modem bez problému, jenom NM si s ním začne povídat až po jeho restartu... dokonce hnedle napoprvé jde navázat spojení přez wvdial, jenom NM je takovej divnej...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: USB CDMA + NetworkManager
« Odpověď #3 kdy: 29. 05. 2011, 16:49:15 »
Nebylo by mozne, ze Fedora startuje NM drive, nez Ubuntu, ktere predtim nahodi cosi jineho, nezbytneho k tomu, aby NM spravne chrochtal s timto modemem? Zkousel jste NM kompletne vyhodit z rc.d a nahodit ho budto rucne, az po uplnem nabootovani nebo z rc.local, aby se zarucilo, ze NM nabehne opravdu az jako posledni?

OK-WLF

Re: USB CDMA a NetworkManager
« Odpověď #4 kdy: 31. 05. 2011, 10:41:54 »
No v podstatě jediné v čem je rozdíl je, že Fedora používá systemd/udev, kdežto Ubuntu standartní init a zvláštní mix udev a HALu.
Nastartovat NM v rc.local jsem nezkoušel, plácnuj sem tam ten restart... Nicméně mám další stopy - jednak jsem koukal, že vyšel update pro modem manager a network manager a druhak jsem kdesi četl, že by se mohlo jednat o problém specifický pro KDE verzi network manageru, takže ozkouším i Gnomovou.
Případně se na to vykváčnu a zkusím openSUSE  ;) jednak jsem ho chtěl taky ozkoušet a druhak je tam krásná možnost nepoužívat NM, ale klasický ifup systém, který funguje bez problémů, což jsem experimentálně ozkoušel z live cd...


Petrr Gajdůšek

Re: USB CDMA a NetworkManager
« Odpověď #5 kdy: 02. 06. 2011, 04:22:15 »
Mám stejný nebo podobný modem
 $ lsusb | grep modem
Bus 005 Device 004: ID 1726:1000 Axesstel, Inc. wireless modem

usb_modeswitch ho nepodporuje, takže bych ho vyloučil. Kdysi jsem zaregistroval úplně stejný problém, ale nemohu si vzpomenout na řešení :(. Určitě zkuste odladit modem-manager i network-manager (mám debian):

Modem-manager je spouštěn přes dbus, takže je potřeba upravit
/usr/share/dbus-1/system-services/org.freedesktop.ModemManager.service
změnou řádku
Exec=/usr/sbin/modem-manager
na
Exec=/usr/sbin/modem-manager --log-level=DEBUG

Není to konfigurační soubor, takže se po případné aktualizaci modem-manageru přepíše zpět, nebo použijte odklonění.

A pro network-manager přidat do /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf
[logging]
level=DEBUG
domains=PPP,MB,DEVICE

nebo něco podobného viz man 5 NetworkManager.conf

OK-WLF

Re: USB CDMA a NetworkManager
« Odpověď #6 kdy: 08. 06. 2011, 22:59:48 »
Dobra rada, nicméně nic nového jsem se nedozvěděl, v podstatě jenom to, co už jsem věděl... Navíc mě Fedora poněkud naštvala - čistě subjektivní důvody, jistě je to dobrá distribuce a držím si jí ve svem "virtualnim zoo", ale prostě mi nesedne...
Jenom pokud to někdo bude řešit, vězte, že výrobci distribucí s KDE verzí NetworkManager plasmoidu/appletu jsou taky trošku prasátka, protože oficiálně existuje jenom jedna upstream verze a ta je určená pouze pro NM 0.8.x. Pro NM 0.9.x (který se teď vetšinou distribuuje) se používají rozličné downstream patche, což má za následek, že verze která je třeba v Kubuntu není ta co je třeba ve Fedoře, ačkoliv by se podle verze zdálo že ano. Tudíž srovnávání chovaní NM-KDE mezi distribucemi je nanic. Naštěstí by se to teď někdy mělo srovnat, tuším nejpozději s vydáním ostrého KDE 4.7.

Petrr Gajdůšek

Re: USB CDMA a NetworkManager
« Odpověď #7 kdy: 09. 06. 2011, 01:47:22 »
No já používám gnome a mám spojení nastavené jako systémové v /etc/NetworkManager/system-connections/, takže je nezávislé na appletu a spojuje se hned při bootu. Když jsem před nějakým časem zkoušel KDE, tak jsem tam prostě tu plasmu ani applet nepoužíval, stejně mi nic z toho nefungovalo. Také můžete zkusit nmcli.

NM plasma pro KDE a networkmanager 0.9 je ve větvi nm09 na git://anongit.kde.org/networkmanagement. Dnes se to trochu probíralo na http://mail.gnome.org/archives/networkmanager-list/2011-June/msg00047.html a asi pořádně stejně nefunguje.

Pokud by bylo přijatelným řešením nastavit spojení jako systémové (pro všechny uživatele), tak je to na KDE nezávislé a musí se navázat při bootu. Logy by řekly, kde je problém, pokud by se nenavázalo. To už by bylo jednoduché.  Nebo použít nmcli. O KDE nevím nic :(

Petr

.

Re: USB CDMA a NetworkManager
« Odpověď #8 kdy: 24. 07. 2011, 23:41:41 »
rozhodne bych porovnal verze.
modemmanager je takova mrska...