Má cenu jít dál na vysokou?

Má cenu jít dál na vysokou?
« kdy: 01. 03. 2024, 18:40:39 »
Zdravím,
jsem v nepříjemné pozici výběru dalšího vzdělání, a rozhoduji se mezi technickou vejskou, a nebo jinou variantou doplnění vzdělání v elektrooboru například zkraceným učebním oborem, ještě asi před časem jsem si myslel, že to bude brnkačka co se týče matiky, avšak teď mám velké problémy s rozhodováním, a tak vás žádám o pomoc.

Jsem ze SOŠ s úplně jiným technickým zaměřením, takže zatím o elektrotechnice se vyznám jako lajk v absolutních základech, ale dost mě zajímá, jelikož bohužel pozice, na kterou bych chtěl jít pracovat požaduje technické vzdělání v elektru a to já s maturitou nebudu mít. Plus matikou mám velké problémy, poslední dobou mi vždy testy vycházeli z převážné většiny na čtyřky, a to jsem se drtil hlava nehlava, ale lepší výsledek nebyl, poslední průměr z matiky byl 3,75.

Další problémy jsou ty, že na střední jsem vůbec neměl fyziku, další problémem je to, že matiku jsem měl pouze do 3. ročníku, plus to není maturitní předmět, takže je jasné, že bych se na vysokou na některé fakulty bez přijímaček nedostal.

Má cenu podle vás zkusit se nějakou fakultu přihlásit s tím, že ve 2. Kole zbude místo, anebo se na to vykašlat a jít se ještě zkráceně vyučit na elektrikáře se zaměřením na slaboproud?



Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #2 kdy: 01. 03. 2024, 21:20:26 »
a jakou VŠ bys s omezenými znalostmi matematiky chtěl studovat?

Blbé je, že nevidíme do budoucnosti. Lze očekávat, že budeš pracovat nějakých 40 - 50 let. Je možné, že práce, kterou budeš v druhé polovině své pracovní kariéry vykonávat, nyní ještě ani neexistuje, takže se obtížně odhaduje, jaké vzdělání bude pro tebe v budoucnu užitečné. Také tu máme velkou inflaci vzdělání. Mometálně je za jakési základní minimum brána maturita. Spoustu prací bez maturity dělat nelze (např. já jsem dělal pojistného likvidátora, kde maturita je zákonným požadavkem a přitom by to mohl dělat třeba i chytrý automechanik), zejména při změně oboru je maturita užitečná, třeba při podnikání u řady živoností zákon předepisuje "výuční list v oboru nebo (jakákoliv) maturita. Je klidně možné, že za 10, 20, 30 let úlohu maturity přebere některý ze stupňů vysokoškolského vzdělání (bakalář).

Ale máš na to toho bakaláře udělat?

Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #3 kdy: 01. 03. 2024, 21:21:20 »
Matika není něco co se dá "nadrtit", je to něco co se dá pochopit. Možná je problém že máš špatné učitele a na té vaší škole to ani není priorita.

Co jít rok pracovat, najít si mezitím dobré doučování co tě na tu vysokou připraví, a zkusit to pak?

Když jsem byl před lety na matfyzu, studoval se mnou kluk co měl původně učňák bez maturity, tu si dodělal při práci večerně, a pak úspěšně studoval jadernou fyziku.

Pokud máš motivaci, a opravdu chceš studovat protože tě to zajímá, ne pro "papír", tak do toho jdi, ale s rozmyslem tak abys měl šanci uspět. Jestli ne, tak se tím netýrej a najdi si něco jiného co tě bude bavit a dobře živit. Vysoká škola je velmi užitečná a jedinečná životní zkušenost, ale podmínkou ke štestí a spokojenosti a úspěchu není.

Wasper

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #4 kdy: 01. 03. 2024, 22:36:34 »
Podstatná otázka - ta matematika ti nejde jak konkrétně? Kdysi ti to ujelo a pak už jsi to nedokázal dohnat, ale problém by nejspíš až tolik nebyl, nebo prostě jí nedáváš tak, že je celá snaha marná?

V prvním případě si sežeň někoho, kdo ti to vysvětlí, nebo klidně zkus třeba na zkoušku jednu dvě kapitoly podle internetu (jsou stránky špatné i dobré, ale je šance, že narazíš na styl, který ti sedne, a když tě nikdo nehoní, taky to jde líp), a pak do toho jdi.
V druhám případě je to marné, bez matematiky (a/nebo smyslu pro logické uvažování) žádný stem obor nedáš.


Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #5 kdy: 01. 03. 2024, 23:17:28 »
Hele mít středoškolské vzdělání v kombinaci elektro + nějaká jiná technická SOŠ, to nemusí být vůbec marná kombinace. Může to později otvírat mnohé dveře. Jsou profese, kde je odborné elektro vzdělání vyžadováno. A jsou místa nejen šéfovací, kde se kombinace dvou technických oborů velice hodí. Jestli máte chuť a čas, a nezpůsobí Vám to existenční potíže, tak si to elektro dodělejte. Později když člověk živí rodinu, už jde doplnit formální studium dost ztuha.
A obecně člověk má nejlepší šanci uspět v tom, co ho baví. (Dokud si to formálním studiem neznechutí :-)

petersveter

Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #6 kdy: 01. 03. 2024, 23:47:47 »
VŠ ma uz veeeelmi dlho vyznam len ak ide o pravo alebo medicinu. Inak povedane oblasti kde sa clovek sam veci ucit nemoze alebo vyzaduju akreditaciu ktora sa neda inak ziskat.

Vsetko ostatne je dnes uz naprosta blbost a VŠ vzdelanie uz davno stratilo akykolvek vyznam. Je lepsie ist na 4 roky robit a ziskat prax nez na skolu sa ucit teoriu a vediet hovno.

V byvalej robote sme raz zhanali cloveka na jednu poziciu a dobre si pametam ze jedno CV bol clovek co mal tri vysoke skoly ale nulovu prax. A taky sa proste nikdy nezamestna uz pretoze nevie realne a nic a robit za juniorsku vyplatu nebude.

Takze nie VŠ urcite nie a chod radsej robit a nazbierat prax, znalosti a skusenosti. A za ten cas co by si dostudoval skolu uz budes na pracovnej pozicii plateny ako senior kdezto ako cerstvy absolvent by si zacinal od podlahy, uplne zbytocne.

mikrom

  • ****
  • 359
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #7 kdy: 02. 03. 2024, 09:14:50 »
Jak tu uz niektori pisali: to ze si mal zle znamky z matematiky nemusi byt tym, ze by si bol blby a nezvladol vystudovat nejaku VS.
Daj si prihlasku na VS a do zaciatku semestra mas este cas doucit sa comu si doteraz nerozumel.
Mnoho veci sa mozes doucit aj sam. Napriklad Isibalo ma vyborne zrozumitelne videa ku vsetkym moznym kapitolam matematiky, pozri:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLD-MTmOzXT5M0dWDbu9lJYD-QFRk05aoX
https://www.youtube.com/playlist?list=PLD-MTmOzXT5PIsFV-7eEQmvhlhnCSh8V9
Ale okrem toho si urcite najdi niekoho, kto doucuje stredoskolsku matematiku, aby si mal s kym konzultovat a aby ta mal kto usmernit.

Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #8 kdy: 02. 03. 2024, 09:58:52 »
Co konkrétně ti v matematice na SŠ dělalo problém?
Já jsem vystudoval FEL ČVUT, matematikou (měli jsme dvě) jsem taktak prolezl s odřenýma ušima a bylo to něco úplně jiného než co jsme měli na SŠ (SVVŠ). Ale bylo to už hodně dávno.
Jestli má cenu abys šel na VŠ? IMHO má cenu to zkusit.

BTW: Proč chceš pracovat v elektrooboru když jsi to nestudoval? Co jsi vystudoval za obor?

Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #9 kdy: 02. 03. 2024, 10:59:20 »
Co konkrétně ti v matematice na SŠ dělalo problém?
Já jsem vystudoval FEL ČVUT, matematikou (měli jsme dvě) jsem taktak prolezl s odřenýma ušima a bylo to něco úplně jiného než co jsme měli na SŠ (SVVŠ). Ale bylo to už hodně dávno.
Jestli má cenu abys šel na VŠ? IMHO má cenu to zkusit.

BTW: Proč chceš pracovat v elektrooboru když jsi to nestudoval? Co jsi vystudoval za obor?

Co se týče, problémů s matematikou tak jsem nezvládal, v podstatě komplet učivo od goniometrie, přes Pravděpodobnost až po kombinatoriku. Takže učivo druháku a třetáku, dokonce jsem měl v 1. Pololetí ve třetáku nedostačnou i přes doučování atd..
Takže bych na většině VŠ stejně neudělal přijímací řízení.

Co se týče, elektro vzdělání potřebuji, jelikož chci jít pracovat u SŽDC, je elektro podmínkou, tudíž by maturita stejně mi byla houby platná.



Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #10 kdy: 03. 03. 2024, 00:00:15 »
VŠ ma uz veeeelmi dlho vyznam len ak ide o pravo alebo medicinu. Inak povedane oblasti kde sa clovek sam veci ucit nemoze alebo vyzaduju akreditaciu ktora sa neda inak ziskat.
To možná někde u vás, ale v Česku má vysoká význam minimálně všude, kde jsou tabulkové platy. Jsou i soukromé společnosti, kde si na určité pozice bez vysoké nešáhneš. Roooozhodně to neni jen právo a medicína. Za pár let vzdá it, bude chtít dělat úředníka a bude si bez vš nadávat.

Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #11 kdy: 03. 03. 2024, 13:41:09 »
Co se týče, elektro vzdělání potřebuji, jelikož chci jít pracovat u SŽDC, je elektro podmínkou, tudíž by maturita stejně mi byla houby platná.
Jestli víš, kde chceš pracovat, co se zeptat tam, jestli by ti nějaké vzdělání neporadili.

Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #12 kdy: 03. 03. 2024, 14:38:14 »
VŠ ma uz veeeelmi dlho vyznam len ak ide o pravo alebo medicinu. Inak povedane oblasti kde sa clovek sam veci ucit nemoze alebo vyzaduju akreditaciu ktora sa neda inak ziskat.
To možná někde u vás, ale v Česku má vysoká význam minimálně všude, kde jsou tabulkové platy. Jsou i soukromé společnosti, kde si na určité pozice bez vysoké nešáhneš. Roooozhodně to neni jen právo a medicína. Za pár let vzdá it, bude chtít dělat úředníka a bude si bez vš nadávat.

Tak pro spoustu lidí je představa, že budu dělat úředníka dost symetrická s představou práce k ničemu, kterou v životě dělat nechci odpovídající dnu kariéry. V tomhle ohledu to naprosto chápu jakkoliv cenu tu vysokou alespoň zkusit má už proto, že si pak může spokojeně napsat do životopisu, že se zúčastnil a juniorní HR kolegyně, co jí za odměnu, že se opovážila do příslušného korporátu nastoupit si bude moci spokojeně odškrtnout ve výsledku vlastně nikoho moc nezajímají políčko v dotazníku (pokud má tedy tazatel alespoň nějakou praxi).

Jimmyx

  • ***
  • 171
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #13 kdy: 03. 03. 2024, 20:52:28 »
V tomhle ohledu to naprosto chápu jakkoliv cenu tu vysokou alespoň zkusit má už proto, že si pak může spokojeně napsat do životopisu, že se zúčastnil a juniorní HR kolegyně, co jí za odměnu, že se opovážila do příslušného korporátu nastoupit si bude moci spokojeně odškrtnout ve výsledku vlastně nikoho moc nezajímají políčko v dotazníku (pokud má tedy tazatel alespoň nějakou praxi).
Úspěště absolvovaná VŠ je primárně důkaz o tom, že onen absolvent se dokáže poměrně rychle naučit i poměrně složité věci. Pokud ty věci jsou z oboru co jako zaměstnavatel potřebuji je to příjemný bonus.
Vulgárně řečeno šance že nositel titulu je blbec je menší, i když nikoliv nulová.

To nijak nevylučuje možnost, že kontrétní SŠ bude schopnější než jiný kontrétní VŠ, ale v průměru to tak tak nebude. Takže pokud budete vybírat z více zájemců, tak u VŠ máte menší šanci že sáhnete vedle. Pokud tedy budete postupovat v rámci firmy kde vás všichni znají, tak chybějící VŠ nemusí být překážkou. Pokud ale budete chtít přejít jinam, kde o vás "nic" neví, tak to problém být může.

Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #14 kdy: 03. 03. 2024, 22:33:31 »
VŠ ma uz veeeelmi dlho vyznam len ak ide o pravo alebo medicinu. Inak povedane oblasti kde sa clovek sam veci ucit nemoze alebo vyzaduju akreditaciu ktora sa neda inak ziskat.
To možná někde u vás, ale v Česku má vysoká význam minimálně všude, kde jsou tabulkové platy. Jsou i soukromé společnosti, kde si na určité pozice bez vysoké nešáhneš. Roooozhodně to neni jen právo a medicína. Za pár let vzdá it, bude chtít dělat úředníka a bude si bez vš nadávat.

Tak pro spoustu lidí je představa, že budu dělat úředníka dost symetrická s představou práce k ničemu ...
... je než platy mají všichni státní zaměstnanci. Je to pořád dokola a někteří jedinci to nechtějí vidět, ale tabulkové platy mají třeba i hasiči, policie a vojáci. Tam dokonce podle dosaženého vzdělání dostaneš i hodnost. Je to stále moc symetrická s představa?