Root nemá v $PATH systémové utility

3ugeene

Re:Root nemá v $PATH systémové utility
« Odpověď #15 kdy: 13. 06. 2022, 14:14:11 »
Jen pro pořádek:
Do cesty tam přidáš podobně jako:
export PATH="$HOME/bin:$PATH"


$HOME :D


k3dAR

  • *****
  • 2 961
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Problém s $PATH zabte mě.
« Odpověď #16 kdy: 13. 06. 2022, 14:35:11 »
Takhle je to v shellu odjakživa :-) ale v pohodě
"su -" ano, ale to ze user nema v $PATH *sbin je myslim tak 1-2 verze Debianu zpet :-)

No tvl ! Takže se to tam musí dopsat :-O .Doufám že tam tam nepřidali “.”
jen user sbin v ceste nema, root ano (a user tedy ziska pres zminovane sudo ci "su -")
. samozrejme nepridali, kdyz ten krok znepristupnit sbin je z urciteho pohledu pro bezpecnost, ale . by byla proti ;-)

FKoudelka

Re:Problém s $PATH zabte mě.
« Odpověď #17 kdy: 13. 06. 2022, 17:59:55 »
Takhle je to v shellu odjakživa :-) ale v pohodě
"su -" ano, ale to ze user nema v $PATH *sbin je myslim tak 1-2 verze Debianu zpet :-)

No tvl ! Takže se to tam musí dopsat :-O .Doufám že tam tam nepřidali “.”
jen user sbin v ceste nema, root ano (a user tedy ziska pres zminovane sudo ci "su -")
. samozrejme nepridali, kdyz ten krok znepristupnit sbin je z urciteho pohledu pro bezpecnost, ale . by byla proti ;-)
Ježíš, já už ani číst neumím :-(

FKoudelka

Re:Root nemá v $PATH systémové utility
« Odpověď #18 kdy: 13. 06. 2022, 18:10:12 »
No tvl ! Takže se to tam musí dopsat :-O .Doufám že tam tam nepřidali “.”
export PATH="$HOME/bin:$PATH"

Nemotej mu hlavu s home, když řeší sbin a nebude nikam nic dopisovat, ale prostě, když chce login shell, tak použije to su tak, aby dostal login shell. Ty vždycky, když něco napíšeš, tak to je perla.
No dyť píšu, že je to příklad jak něco přidat do cesty, snad si nemyslíš, že budu hledat kde je v debianu insmod. Mmch to může použít jindy.
To jak použít su aby dostal prostředí roota,tedy s mínus jsem přece psal a je to správné řešení. Prostě PERLA!

Re:Root nemá v $PATH systémové utility
« Odpověď #19 kdy: 17. 06. 2022, 13:57:08 »
Tak přeci jen nějakej podrázek od vývojářů. Přiznávám bez mučení, že o "su -" jsem opravdu nevěděl a je to moje chyba. Zřejmě jsem někdy před 15-20 lety narazil na malinko nepřesnej návod pro začátečníky v linuxu. Už od Jessie, když změnili cosik, co mě vyhodilo z rovnováhy - používám VPN a celý se to nějak předělalo a od tý doby tomu nerozumím, jsem na změny trošinku nakrklej.
A tak děkuju všem za objasnění problému.


k3dAR

  • *****
  • 2 961
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Root nemá v $PATH systémové utility
« Odpověď #20 kdy: 17. 06. 2022, 22:01:51 »
Tak přeci jen nějakej podrázek od vývojářů. Přiznávám bez mučení, že o "su -" jsem opravdu nevěděl [...]
A tak děkuju všem za objasnění problému.
nejde o zadrej "podrazek"...
"su" (bez pomlcky) odjakziva preplo na root prava, ale NEpreplo na root prostredi
"su -" odjakziva preplo na root prava a root prostredi

co se zmenilo je to ze bezny uzivatel nema v ceste sbin ktere obsahuje "prikazy" pro roota,
neslo o podraz, ale o v podstate zvyseni bezpecnosti...

a tedy pouziti su bez prepnuti na root prostredi pak nezmenilo tu $PATH aby v ni byl sbin,
driv to nevadilo kdyz beznej user sbin v $PATH mel, takze su stacilo protoze si potreboval od roota jen ta prava

_Jenda

  • *****
  • 1 599
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Root nemá v $PATH systémové utility
« Odpověď #21 kdy: 17. 06. 2022, 23:17:20 »
co se zmenilo je to ze bezny uzivatel nema v ceste sbin ktere obsahuje "prikazy" pro roota,
neslo o podraz, ale o v podstate zvyseni bezpecnosti...
Zdroj? Uživatel si může PATH nastavit nebo volat ty příkazy plnou cestou. Já to chápal jako pokus o snížení zmatení/nepořádku, aby třeba při doplňování tabem „nepřekážely“ příkazy, které stejně „nemá cenu spouštět“ (a pak to právě naráží na to, že mnoho těch příkazů je užitečných i bez roota - například umí nějaké informace zobrazit alespoň read-only).