Falešný thermal throttling

Falešný thermal throttling
« kdy: 10. 03. 2024, 19:25:18 »
Probudil jsem notebook z režimu spánku. První 3 minuty OK, pak se roztočil větrák, studený vzduch, spotřeba cpu 4W. Fixovaná frekvence 800MHz.
 Zjistil jsem že Limit Reasons je u CORE a GPU JE v červeném rámečku THERMAL. Počítač je pomalý jak Windows 98 na 150MHz, všechno trvá 10x déle, systémové zvuky jsou trhané. Grafika podtaktovaná na 150MHz (to jsem neviděl ještě u intel GPU)
Otevřel jsem diagnostické nástroje, teploty 37-40°C. I v druhém, všechny teploty jsou v tomto rozmezí.


Nepomáhá :vý-+zásun napájenícho adaptéru, různé hejblátka v programu throttle stop, vypadá to, že existence příznak THERMAL dá CPU do 800MHz a přesto nejede vlak. DOkonce mám pocit, že tam je i nějaká střída Duty cyklů (clock/chip modulation) pod 100%, protože na 800MHz by to takhle pomalé nebylo, ale nástroj ukazuje 100%.

Co s tím, kde je problém? Tohle je prvně co se to takhle zbláznilo.


RDa

  • *****
  • 2 645
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Falešný thermal throttling
« Odpověď #1 kdy: 10. 03. 2024, 20:05:42 »
1) ve tvem postu chybi jakakoliv zminka o HW a SW
2) "rezim spanku" tohle dela, je to zabugovany
3) reseni = reboot

Nechapu co bys jako chtel slyset. Koupil sis nedodelanej bastl.

Re:Falešný thermal throttling
« Odpověď #2 kdy: 10. 03. 2024, 22:29:15 »
Pokud máte jak, tak zakázat BD-prochot.

Není ten procík náhodou Haswell? Ten měl takovýhle bug při návratu z C-stavu hlubšího než C1e. Pro zajímavost, co je to za OS?

Re:Falešný thermal throttling, P-STATES v současných CPU
« Odpověď #3 kdy: 14. 03. 2024, 11:11:24 »
Už se to vyřešilo neinvazivně prostým uspáním a probuzením, díky za rady. Zkoušel jsem i checkbox BD PROCHOT v Throttle stop.

1, Ano, je to Haswell, notebook, OS Windows 7, Používám Throttlestop na pozadí (jen vypínám turbo, případě nastavuju Level 0/1/2 = 800/1900/2500 MHz)
2, na tomto notebooku zrovna obecně režim spánku funguje bezproblému dlouhá léta, tohle je první lap$u$
3, jasně, to vím, to pomáhá na všechno

Jenom by mě zajímalo co myslíš tím nedodelanaj bastl ?

A chtěl jsem se zeptat, vynechal jsem posledních 7 GENERACÍ Intel CORE procesorů, změnilo se něco ohledně P a C stavů? řeší se to třeba jinak? (Speed Shift ještě pamatuji, ale nějak jsem nepozoroval, že fungoval)

Re:Falešný thermal throttling
« Odpověď #4 kdy: 31. 03. 2024, 23:24:49 »
Z mé strany trochu pozdě ale přece:

Pomohlo uspat a probudit? Zajímavá finta :-) Je fakt, že tím procesor přejde prakticky do vypnutého stavu a pak se znovu zapne - takže dává smysl, že se resne i ten Haswellův bug.

Mimochodem ten bug je zřejmě dost vzácný - pokud jste si ho všiml na noťasu poprvé za dobu co ten ntb vlastníte, tak to není nic divného. Kdybyste provozoval "flotilu" pár desítek kusů shodných počítačů, kde je CPU tímto postižen, trkne Vás hypotéza o systematické závadě mnohem rychleji.

Turbo kejkle jsou původně jenom evolucí/nadstavbou starého dobrého Speed Stepu (aka EIST). Prostě Turbo dovoluje překročit na omezenou dobu EIST max P-state. Tyhle věci si původně řídil operační systém.

Speed Shift alias HWP znamená, že předáváte otěže řízení P-states plně do rukou "hardwaru" (internímu performance manageru uvnitř CPU). OS pak už střídání P-states nijak přímo nešéfuje, maximálně se může podívat, v jakém je to stavu (pod taktovkou samotného CPU).

Zrovna nedávno jsem měl na stole nějaký Raptor Lake i7-K (= odemčený). Měl chlazení nominálně v pořádku, ale na 240W TDP přece jenom lehce nedostatečné. A trápili jsme ho zátěží, abychom si chování systému "prohmatali". Překvapilo mě, že v linuxu nedokážu zjistit, zda CPU throtluje (T-State, vynechávání tiků hodin CPU) či nikoli. Když jsme procesoru dali za uši, vyškrábaly se teploty CPU ke 100*C, ale dál se nezvyšovaly. Nedokázal jsem zaboha přijít na to, zda jádra CPU začla vynechávat takty, nebo systém jenom slezl o několik P-states dolů na úroveň spotřeby, kdy je ztrátové teplo v rovnováze s výkonem chlazení (hodnotícím kritériem je teplota CPU). Zkusil jsem se zeptat, ale můj dotaz zůstal bez odpovědi.

Další čtení:

https://www.techpowerup.com/forums/threads/when-using-speed-shift-to-set-a-static-clock-speed-how-does-this-effect-e-cores-on-12th-to-14th-gen.315762/

https://forums.tomshardware.com/threads/what-does-intel-speed-shift-do.3574107/#post-21577515