Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku

peete

Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #15 kdy: 03. 12. 2023, 14:56:57 »
To co si slysel z tech medii platilo tak 2-10 let dozadu. Dnes je naprosto jina doba. Momentalne je nejhorsi doba na shaneni prace v IT. U pohovoru je zajima pouze a jen, jestli jsi uz delal programatora. Bootcampy naprosto ztratily lesk. Firmy dnes berou jen seniory/mediory. O juniory neni zajem jelikoz zaucit juniora stoji spoustu penez a casu a ty firmy to do toho nechteji dat (protoze FED a centralni banky drzi urokove miry vysoko, takze penzie jsou drahe a firmy tolik neinvestuji, krom toho praskla jakasi covid IT bublina). Dalsi problem je brutalni slozitost. Pred 20 lety stacilo umet na fullstack rekneme napriklad PHP, HTML, CSS, SQL, JS (to je "pouhych" 5 programovacich jazyku mimochodem). Dnes potrebujes kuprikladu znalost: git, GitHub, docker, Scrum, PHP, Laravel, HTML, CSS, SCSS, JS, React, Bootstrap, SQL, cloud. A to neni vsechno, na pohovorech dneska seriozne zkouseji jak na vysoke skole z "Computer Science" napriklad asymptoticka slozitost algoritmu, datove struktury, hashmapy, chteji aby si pred nimi kodoval, a pod. IMHO programovani je dnes slozitosti na podobne urovni jako medicina. Akorat to zdemokratizovali, takze kazdy se muze naucit jak programovat i bez VS, ale treba fyzioterapeut si musi odchodit 5 let vejsku. Ale objem znalosti bych rekl podobny. Penize velke ano, po letech seniority, pripadne prescasech. Predstava, ze budu doma u  kaficka...home office dneska sehnat, to neni tak snadne, korporaty davaji tydne 2-3 dny office a jen zbytek muzes byt doma. Kdyz to shrnu: pokud mas talent na programovani (nebo si ochotny tomu par hodin venovat, aby si zjistil, jestli ten talent mas), pokud mas dobrou anglictinu, a mas nekolik set hodin na uceni a budes strasne vytrvaly pri odmitani u pohovoru a idealne pockas, az pujde ekonomika nahoru a firmy budou nabirat juniory, tak je sance. Urcita sance je taky zamerit se na neco vic zacatecnickeho (IT support, tester), takto proniknout do IT a pak se ucit a postupovat dal. Dalsi sance je naucit se nejake zajimave "niche" jako napriklad legacy technologie (napr. Delphi v Jablotronu) nebo low-code (coz ale frci vic v USA, Nemecku, Francii nez u nas).


alex6bbc

  • *****
  • 1 618
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #16 kdy: 03. 12. 2023, 15:21:01 »
Myslím, že rozhodnutí stát se programátorem ve 40, pokud jsi předtím žádný program nikdy nevytvořil, není dobrá cesta.
Nejdřív zkus ten volný čas využít k naučení se nějakých základů, vytvoření pár užitečných skriptů třeba v Pythonu, případně jednoduchou web/desktop aplikaci používající databázi.
Pokud tohle zvládneš a zjistíš, že se v tom neztrácíš a mohlo by tě to bavit, tak pak už je to nadějnější, ale cesta to bude stále dlouhá, tem objem využívaných informací je opravdu velký (nemusí člověk všechno podrobně znát, ale musí alespoň rámcově vědět, že něco existuje).

Já také nejsem vzděláním IT (jsem strojař, věk 50+), ale s programováním jsem začal už na střední škole na osmibitech a v IT oboru jsem začal hned po VŠ (a po NVS).

souhlas, taky jsem k programovani presel z jineho technickeho oboru, ale programoval jsem uz na commodore 64.

mozna by mohl zkusit nejakou firmu co dela vypocty pro stavarinu a tak se uchytit u vypoctu a jejich programovani.

Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #17 kdy: 03. 12. 2023, 16:36:48 »
Tohle je zrovna docela k tématu
https://youtu.be/0B3PYtP8HpY?si=xuo_Evgfp-rsnK0n
 Na trhu práce nie sú kvalitní ľudia 💼 #37 #wezeo #technologie #IT

Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #18 kdy: 03. 12. 2023, 18:30:43 »
Jestli mohu tazateli něco poradit, hlavně se nenech odradit. Máš volný čas, bylo by škoda jej nevyužít. Ať už k čemukoliv. Práci máš, na dlažbě nebudeš, pokud práci v IT neseženeš hned, což asi neseženeš, ale tvoje výhoda je, že máš čas, když to bude za rok, bude to za rok. Nebo třeba za dva. Dej si nějakou rozumnou lhůtu, aspoň ten  rok, možná dva, záleží, jak ti to pujde. Až budeš na urovni, že budeš schopen vytvářet třeba menší projekty, vytvoř pár věcí, ať se máš čím prezentovat. Zpočátku to můžou být jen nějaké webovky, pak třeba malý eshop, nějaká databáze ve stylu ČSFD, cokoliv tě napadne. Pak bych zkusil obcházet pohovory. Ale třeba zjistíš, že ti vyhovuje volná noha, co víš. Hlavně se uč a programuj co to de. I kdyby to zprvu měl být jen vedlejšák na přivýdělek. Hlavně nesedět s rukama  v klíně. Tak zdar a sílu.

peete

Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #19 kdy: 03. 12. 2023, 19:52:31 »
K volné noze. Volná noha je 60 % o marketingu, businessu, networkingu atd. Pokud u sebe člověk zjistí že má na toto talent a k tomu ještě i na IT (často fullstack, když je na to člověk sám), tak proč ne. Ale to musí být fakt hodně univerzální. K projektům. Starší ročníky, i ti kteří si něco "kdysi spíchli" můžou mít pocit, že jde o to "naučit se programovat v nějakých programovacích jazycích". Jenže to dneska nikoho nezajímá, to je samozřejmost. Dneska se musí umět navíc hlavně (webové) frameworky. To znamená k Javě Spring, K Pythonu Django, k CSS Tailwind/Bootstrap, K JS React/Vue/Angular. Znát věci jako ORM, routing, REST atd atd. Bez zkušeností (případně projektů) ve frameworcích nemá většinou smysl chodit na pohovory. 1-2 roky se mi zdá realistické, pokud člověk opravdu zabere.


Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #20 kdy: 03. 12. 2023, 20:40:23 »
1) Potvrdím, co tu psali jiní: IT obor dneska nečeká na lidi, co sice programovat neumí, ale chtějí. Ale nezoufej.
2) Rekvalifikace do IT rozhodně je možná, ale ne pro každého. Pokud máš ten správný styl myšlení a baví tě to, tak se někam dostaneš. Už to nebude na špičku, ale po pár letech bys opravdu mohl dělat programátora.
3) Ano, píši - za pár let. Jak rychle to půjde, závisí hlavně na tobě, jestli je to v tobě a jak tě to bude bavit.
4) Jestli střídáš 2 týdny práce a 2 týdny volna, tak máš ideální příležitost ten čas využívat k tomu, aby ses vzdělával. Samozřejmě musíš umět anglicky (na té úrovni, abys dobře rozumněl tomu, co říkají na videu). Nicméně vybral sis obor, který se dá naučit samostudiem až do překvapivé hloubky. Máš šanci - na rozdíl od lidí, co by chtěli být lékařem, nebo navrhovat turbíny.
5) Najdi si nějaké online kurzy (placené jsou většinou lepší, ale klidně začni i nějakým zdarma), kup si nějaké knížky a zkus to. Python je rozhodně nejlepší dnešní jazyk pro výuku programování (ale nabídek práce v něm tolik není). Java/.NET jsou komerčně žádané jazyky, které se rok od roku pro začátečníka více a více komplikují (můj názor), ale i v nich se dá začít. Rozhodně se vyhni jazykům C/C++ (alespoň první rok). Snaž se, se učit ten jazyk a něco v něm tvořit. Časem přidej SQL a web - a sleduj, jestli tě to baví.
6) Až budeš schopný v nějakém komerčně zajímavavém jazyce (ta Java/.NET/případně aktuálně trendující webové jazyky) něco samostatně vytvořit, až budeš moci říct, že umíš pracovat s gitem, tak rozhoď sítě a nabízej se jako brigádník, případně začni jako jako neplacený stážista. To, že 14 dní můžeš a 14 dní ne, to není ideální, ale mnoho studentů pracovalo při škole a firmy se tomu přizpůsobily, že teď mohou a teď nemohou. Případně si hledej brigádu jako tester - to byla vstupní brána do vývoje pro mnoho lidí, kteří se svým životopisem neprošli do vývoje rovnou. IT support bych ti nedoporučil, to má k vývoji mnohem dál, než testování.
7) Na volnou nohu úplně zapomeň. Na volnou nohu se vydej nejdříve po několika letech zaměstnaneckého poměru. To je jenom poznámka k pár posledním příspěvkům zde.
8 ) Obecně platí, že pokud už nějaký obor umíš, tak je fajn hledat synergii s IT. Pokud bys našel firmu, která dělá nějaký SW vývoj pro stavebnictví, tak ty znáš obor, terminologii, máš přidanou hodnotu. Problém je, že klasický programátor se ty podstatné doménové znalosti většinou naučí tak do půl roku, zatímco tvůj skluz v programování bude dlouhodobý. Ale furt lepší, než nastoupit jako programátor v pojišťovně a půl roku objeovat pravidla a terminologii pojišťovnictví. Profese stavaře by určitě pomohla více, kdybys chtěl v IT firmě (myšleno IT firmě co dělá SW pro stavebnictví) dělat obchodníka, nebo vést projekty. Netuším, jestli se v Česku programují nějaké stavební CADy, ale třeba by se tu mohly programovat pluginy do takových CADů. Netuším, jestli stavaři používají nějaké speciální SW, ale zkus se rozhlížet tímto směrem. Ale to je budoucnost. Teď se musíš pokusit zvládnout základy programátorského řemesla.

Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #21 kdy: 03. 12. 2023, 22:39:59 »
Pro mne programovani je silena drina, 99% hazeni lopatou. U pasu. Nikdy to nekonci, je tam Backlog.Dodelal jsi Story? proc uz nepracujes na dalsim.
A kvalita "must be right". Zbytecnej nevymyslej.

Nastesti - jeste jednou, IT != "developer"

Najdi prunik IT, zajmu a tve dosavadni prokazatelne zkusenosti.
Na tvuj github se ve tvym veku nikdo divat nebude. Budou se ptat, co si delal doted.
A ty budes muset ohnout realitu tak, aby videli to synergii.



Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #22 kdy: 04. 12. 2023, 06:50:50 »
Pro mne programovani je silena drina, 99% hazeni lopatou. U pasu. Nikdy to nekonci, je tam Backlog.Dodelal jsi Story? proc uz nepracujes na dalsim.

A? Každá práce, kde jde o komerční výsledky, je dřina.


Nastesti - jeste jednou, IT != "developer"

 viz autor vlákna:
...ktorý sa okolo veku 40 rokov rozhodne zmeniť prácu a stať povedzme programátorom.

Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #23 kdy: 05. 12. 2023, 21:20:55 »
Pridam nazor ctyricatnika co resi presne to same.

V IT pracuji s prestavkama od skoly. Zacal jsem jako devecka pro vsechno, postupne se trochu posunul. V posledni praci jsem byl projektovy manager a spravce it pro firemni zakazniky. Zadna uzka odbornost.

Jen pri zabavu jsem se prihlasil na kurz u Engeto "Programovani v Java". Pak jsem musel praci opustit a nechal se zlakat u ITnetwork na rekvalifikaci na "Programatora www aplikaci v Java". Kurzy jsem uspesne ukoncil a rozhlizim se po praci.

Predne se vyjadrim k tem kurzum. U Engeto to byl kurz pro zacatecniky, ktery me naucil uplne zaklady. Tenkrat jsem si myslel, ze toho umim dost. Byla to prijemna zkusenost. Dnes se nad tim usmivam. Rekvalifikace u ITnetwork mela docela siroky zaber, ale nebyl jsem spokojen. Kvalita kurzu je vetsinou nizka a cast kurzu je zastarala. Odezva uzivatelu je vubec nezajima a i vecne nazory v diskuzich ignoruji. Muj celkovy pocit z kurzu je negativni. Jde jim nej o prachy.

A ted se vyjadrim k hledani prace a sancim po kurzu. Problem je v tom, ze v dnesni dobe si korporat programatory vychovava. Rekvalifikant zajimajici se o  juniorskou pozici soutezi s uchazecem, ktereho si korporat celou vysokou skolu vychovaval a startovni pozice vysokoskolaka jsou klidne tri roky praxe. Ja jsem delal rekvalifikaci a ti studentici byli moji lektori. V dnesni dobe ty juniorske pozice nejsou ani otevrene a prechazi do nich rovnou vybrani absolventi skol.
Kdyz uz nekde nekoho na juniorskou pozici hledaji tak aby s nim vytreli zachody anebo mu nezaplatili. Mzda jak v Lidlu.
Pro juniora je stehovani do Prahy / Brna nutnost - to uz pro cryricatniky take casto neni.

A to nemluvim o obrovske kompexnosti dnesniho programovani. Clovek co chce programovat musi byt opravdu nadany, nebo fakt makat. Ja na sobe pracuji, snazim se delat nejake studentske projekty co pridavam  na git k nahlednuti, ale nevim jestli s tim uspeji.

Po ctyriceti je podle me pozde a pohadkove platy jsou jen pohadky.

Omlouvam se za preklepy, pisi na telefonu.

jjrsk

  • ****
  • 459
    • Zobrazit profil
Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #24 kdy: 06. 12. 2023, 08:45:19 »
Jeste bych dodal, ze
- vetsina programatoru ma nejakou IT VS.
...
Nema ani nemuze mit. Pred 30 lety zadne takove skoly neexistovaly.

...
Jestli je tvoje predstava takova, ze se za 1/2 roku nebo rok naucis neco s cim te nejaka firma prijme, tak na to vazne uplne zapomen.

Cesta kterou muzes jit, najdi si firmu, ktera hleda primarne nejakeho analytika, a samozrejme idealne prave ze stavebnicvi. Tzn maji nejaleho zakaznika pro ktereho neco delaji. A mozna kdyz budes chtit a snazit se se do tech +- 5let priucis dost i z te IT stranky.

Ale jak tu zaznelo, ITky to(aspon v 90+%) bavi a nedelaji to pro penize. A tomu odpovida i casova dotace, protoze ITk se ve skutecnosti neco uci porad.

peete

Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #25 kdy: 06. 12. 2023, 09:59:24 »
...Problem je v tom, ze v dnesni dobe si korporat programatory vychovava....

Dle me zkusenosti, Java je predevsim korporatni jazyk. Ano, sem tam Javu pouziva i nejaky startup ale vseobecne a obvykle Java je proste cesta do korporatu se vsim co k tomu patri. Naopak treba takove PHP aspon v CR dava mnohem vetsi sance ziskat napr. full-remote, praco v mensi firme a pod. V tomto se mi vubec zdaji rozdily napr. mezi USA a CR. Nevim, mozna mam maly vzorek a nebude to presne pozorovani, ale v USA se mi zda ze snad PHP je kolikrat lip placene nez Java jelikoz Javu umi kazdy, protoze to byval skolni jazyk (dnes je to Python). No to byla odbocka, ale proste mne se nezda, ze Java je z jakehokoliv pohledu dobra pro zacatecniky. A tyhlety bootcampy a kurzy, ja nevim no, tyhlety inzeraty, ze rekvalifikujeme vas a najdete si super placenou praci...jednak to platilo kdysi a ne dnes, a jednak proste to ma trochu ten BS feeling.

Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #26 kdy: 06. 12. 2023, 16:19:03 »
Jeste bych dodal, ze
- vetsina programatoru ma nejakou IT VS.
...
Nema ani nemuze mit. Pred 30 lety zadne takove skoly neexistovaly.
Vetsina dnesnich programatoru neni kolem 50ti a nikoho nezajima co bylo pred triceti lety Hodne mladych vysokou ma. At je to primo technicka skola nebo nejaka blbost jako cestovni rucha nebo ekologie vesnickeho zivota. Ale take nesouhlasim s tvrzenim, ze vetsina programatoru ma IT vysokou skolu. Vysoke skoly jednoduche a potom je to investice do budoucna - nikdy nevis, jestli nebudes za par let pracovat za tabulkovy plat, pripadne se uchazet o misto, kde bude vs provni sito.

Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #27 kdy: 06. 12. 2023, 21:47:27 »
Jeste bych dodal, ze
- vetsina programatoru ma nejakou IT VS.
...
Nema ani nemuze mit. Pred 30 lety zadne takove skoly neexistovaly.


Jsi si opravdu jistý? Nebo jsi prostě žádnou VŠ v té době nehledal? Existoval minimálně obor na ČVUT FJFI, MFF UK, FEI VUT v Brně. Na tyto školy jsem se v roce 1996 hlásil a nebylo to, že by se ty obory zrovna zakládaly.


Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #28 kdy: 06. 12. 2023, 21:53:33 »
Čaute. Zaujímal by ma váš názor ako insiderov na súčasnú situáciu na trhu práce a perspektívy ľudí ktorí sa rozhodli prejsť do IT z iných odborov.

Obraz ktorý vidí nezainteresovaný človek prostredníctvom médií - v IT nie sú ľudia, firmy berú každého, je to unikátny odbor do ktorého sa dá ľahko dostať aj bez trávenia rokov sedením v laviciach kvôli papieru, bombastické platy - junior rekvalifikant často na úrovni človeka s 10 rokmi praxe z iného odboru, desiatky success stories na weboch organizátorov kurzov o tom ako sa baník, inštalatér, kuchár apod. naučil za pol roka Javu a žije si svoj sen... Za posledné roky som v mainstream médiách ohľadom IT registroval plus mínus tieto typy správ. Začal som sa o to zaujímať trochu viac, okrem iného prečítal aj nejakú diskusiu na tomto fóre a je mi jasné, že ono to tak ružové nebude a na tých niekoľko úspešných rekvalifikantov je asi oveľa viac tých ktorým to nevyšlo....

Zaujíma ma triezvy pohľad na to akú budúcnosť v IT vlastne môže mať rekvalifikant ktorý sa okolo veku 40 rokov rozhodne zmeniť prácu a stať povedzme programátorom. Ok, naučíš sa nejaké to nutné minimum aby ťa niekam vzali(alebo prežiješ bootcamp), nastúpiš do firmy. Koľko ďalších rokov budeš musieť stráviť ako úplne juniorské *ovno ktoré má konštantne pocit, že nič nevie a tráviť večery + víkendy učením aby si sa dostal na úroveň aspoň mediora a naozaj si vedel vypýtať ten vysnený vysoko nadpriemerný IT plat? Nakoľko bude absencia IT vysokej školy pre teba problém ? Povedzme, že máš VŠ technického smeru ale nie IT. Stojí za to po pár rokoch makania keď sa vyhrabávaš z junior levelu stráviť ďalšie roky dopĺňaním vzdelania a diaľkovo si aspoň Bc. titul spraviť nech máš lepšie teoretické zázemie?

A teraz môj konkrétny prípad - mám technickú VŠ, po 10 rokoch v obore spojenom so stavebníctvom začínam mať pocit, že to trochu začína smerovať k vyhoreniu a chcelo by to zmenu. Všetok ten mediálny hype ma motivoval uvažovať nad IT. Moja situácia je špeciálna v tom, že jazdím na 2 týždňové služobky do zahraničia tj. 14 dní makám, potom mám 14 dní voľno. To znamená, že tých 14 dní doma viem využiť na učenie. Plus nejaké tie hodiny po večeroch keď som na služobnej ceste. Môžem sa teda pokúsiť viac menej nenásilnou formou bez opustenia práce, v rámci voľného času, dostať do hlavy to nutné minumum a skúšať to na pohovoroch.

Tu si ale potrebujem ujasniť - za prvé akou cestou sa vydať čo sa týka konkrétnych technológií aby som sa čo najrýchlejšie vedel dostať k nejakej brigáde a nesedel len doma pri tridsiatom piatom online kurze. Rada typu vyber čo chceš robiť a zvoľ podľa toho technológie mi veľmi nepomôže keďže mám skúsenosť len s písaním malých skriptov do Excelu vo VBA a teda úplne neviem čo by mi v IT sadlo najviac. Možno začnem robiť niečo a časom skončím pri niečom úplne inom ako to často býva... Ako dôležité vidím ale začať čo najskôr robiť to niečo v nejakej reálnej firme, byť v kontakte s realitou. Po akých technológiách je v rámci CZ/SK priestoru najväčší dopyt na juniornom leveli? V rámci voľna sa zdržiavam v Prahe kde sídli dosť veľa firiem a korporátov takže viem chodiť do práce aj fyzicky, nie len remote.
Druhý problém - je reálne aby ma niekto vzal na brigádu ak som k dispozácii len 2 týždne v mesiaci ? Som v začiatkoch ochotný ísť aj do neplatenej stáže/brigády keďže ma živí moja práca kvôli ktorej chodím do toho zahraničia. Možno nejaké projekty ktoré robia dobrovoľníci ? Napadajú vás nejaké riešenia ?

Určitě se nauč psát všema deseti prsty a ani kurz rychločtení není naškodu. Pak studuj a studuj. Zkus si třeba i najít VŠ, kde bys mohl koupit nějaké kurzy. Někde možná mají možnost studia i pro absolventy jiného směru. Udělej si z IT koníček, vytvoř si něco,co bys využil v práci nebo co tě baví. Choď na meetupy. Povídej si s lidma, co v IT pracují. Piš o tom, co děláš - třeba si založ blog tady na Root.cz :). A jednoho krásného dne se třeba podaří, že na meetupu se dáš do řeči s člověkem, který ti nabídne práci.

V listopadu jsem byl v Praze na Coderetreet a bylo tam pár lidí, kteří se rekvalifikovali na programátory, byl tam i studenti.

To co se snažíš udělat je dost těžké a pokud to nebude doplněk k současné profesi, tak to zabere hodně času. Podobným způsobem se snažím doučit matematiku, kterou bych i v práci využil, ale vždy je něco důležitějšího, jako třeba jít odházet sníh a nachystat dřevo, ale třeba chodím i do německé konverzace :).

xyz

  • ***
  • 234
    • Zobrazit profil
Re:Kariérne vyhliadky rekvalifikanta v strednom veku
« Odpověď #29 kdy: 06. 12. 2023, 23:24:54 »
Čaute. Zaujímal by ma váš názor ako insiderov na súčasnú situáciu na trhu práce a perspektívy ľudí ktorí sa rozhodli prejsť do IT z iných odborov.

Obraz ktorý vidí nezainteresovaný človek prostredníctvom médií - v IT nie sú ľudia, firmy berú každého, je to unikátny odbor do ktorého sa dá ľahko dostať aj bez trávenia rokov sedením v laviciach kvôli papieru, bombastické platy - junior rekvalifikant často na úrovni človeka s 10 rokmi praxe z iného odboru, desiatky success stories na weboch organizátorov kurzov o tom ako sa baník, inštalatér, kuchár apod. naučil za pol roka Javu a žije si svoj sen... Za posledné roky som v mainstream médiách ohľadom IT registroval plus mínus tieto typy správ. Začal som sa o to zaujímať trochu viac, okrem iného prečítal aj nejakú diskusiu na tomto fóre a je mi jasné, že ono to tak ružové nebude a na tých niekoľko úspešných rekvalifikantov je asi oveľa viac tých ktorým to nevyšlo....

Zaujíma ma triezvy pohľad na to akú budúcnosť v IT vlastne môže mať rekvalifikant ktorý sa okolo veku 40 rokov rozhodne zmeniť prácu a stať povedzme programátorom. Ok, naučíš sa nejaké to nutné minimum aby ťa niekam vzali(alebo prežiješ bootcamp), nastúpiš do firmy. Koľko ďalších rokov budeš musieť stráviť ako úplne juniorské *ovno ktoré má konštantne pocit, že nič nevie a tráviť večery + víkendy učením aby si sa dostal na úroveň aspoň mediora a naozaj si vedel vypýtať ten vysnený vysoko nadpriemerný IT plat? Nakoľko bude absencia IT vysokej školy pre teba problém ? Povedzme, že máš VŠ technického smeru ale nie IT. Stojí za to po pár rokoch makania keď sa vyhrabávaš z junior levelu stráviť ďalšie roky dopĺňaním vzdelania a diaľkovo si aspoň Bc. titul spraviť nech máš lepšie teoretické zázemie?

A teraz môj konkrétny prípad - mám technickú VŠ, po 10 rokoch v obore spojenom so stavebníctvom začínam mať pocit, že to trochu začína smerovať k vyhoreniu a chcelo by to zmenu. Všetok ten mediálny hype ma motivoval uvažovať nad IT. Moja situácia je špeciálna v tom, že jazdím na 2 týždňové služobky do zahraničia tj. 14 dní makám, potom mám 14 dní voľno. To znamená, že tých 14 dní doma viem využiť na učenie. Plus nejaké tie hodiny po večeroch keď som na služobnej ceste. Môžem sa teda pokúsiť viac menej nenásilnou formou bez opustenia práce, v rámci voľného času, dostať do hlavy to nutné minumum a skúšať to na pohovoroch.

Tu si ale potrebujem ujasniť - za prvé akou cestou sa vydať čo sa týka konkrétnych technológií aby som sa čo najrýchlejšie vedel dostať k nejakej brigáde a nesedel len doma pri tridsiatom piatom online kurze. Rada typu vyber čo chceš robiť a zvoľ podľa toho technológie mi veľmi nepomôže keďže mám skúsenosť len s písaním malých skriptov do Excelu vo VBA a teda úplne neviem čo by mi v IT sadlo najviac. Možno začnem robiť niečo a časom skončím pri niečom úplne inom ako to často býva... Ako dôležité vidím ale začať čo najskôr robiť to niečo v nejakej reálnej firme, byť v kontakte s realitou. Po akých technológiách je v rámci CZ/SK priestoru najväčší dopyt na juniornom leveli? V rámci voľna sa zdržiavam v Prahe kde sídli dosť veľa firiem a korporátov takže viem chodiť do práce aj fyzicky, nie len remote.
Druhý problém - je reálne aby ma niekto vzal na brigádu ak som k dispozácii len 2 týždne v mesiaci ? Som v začiatkoch ochotný ísť aj do neplatenej stáže/brigády keďže ma živí moja práca kvôli ktorej chodím do toho zahraničia. Možno nejaké projekty ktoré robia dobrovoľníci ? Napadajú vás nejaké riešenia ?

Určitě se nauč psát všema deseti prsty a ani kurz rychločtení není naškodu. Pak studuj a studuj. Zkus si třeba i najít VŠ, kde bys mohl koupit nějaké kurzy. Někde možná mají možnost studia i pro absolventy jiného směru. Udělej si z IT koníček, vytvoř si něco,co bys využil v práci nebo co tě baví. Choď na meetupy. Povídej si s lidma, co v IT pracují. Piš o tom, co děláš - třeba si založ blog tady na Root.cz :). A jednoho krásného dne se třeba podaří, že na meetupu se dáš do řeči s člověkem, který ti nabídne práci.

V listopadu jsem byl v Praze na Coderetreet a bylo tam pár lidí, kteří se rekvalifikovali na programátory, byl tam i studenti.

To co se snažíš udělat je dost těžké a pokud to nebude doplněk k současné profesi, tak to zabere hodně času. Podobným způsobem se snažím doučit matematiku, kterou bych i v práci využil, ale vždy je něco důležitějšího, jako třeba jít odházet sníh a nachystat dřevo, ale třeba chodím i do německé konverzace :).

Proc musi programator umet psat vsemi deseti? Jako, ze bude pak rychleji psat kod? :-) To platilo mozna pred 30 lety, dneska mame IDE nebo copiloty, chatGTP apod.