Osmileté gymnázium v Praze

Re:Osmileté gymnázium v Praze
« Odpověď #15 kdy: 05. 02. 2024, 21:23:01 »
Nevím, ale mám zkušenost, že universitu už si mladí lidé vybírají obvykle sami, necpou je tam rodiče - ti je nanejvýš mohou nebo nemohou podpořit finančně.


Re:Osmileté gymnázium v Praze
« Odpověď #16 kdy: 06. 02. 2024, 01:26:02 »
A čistě logicky - dítě v kolektivu nadanějších dětí spíše zabere, aby se kolektivu vyrovnalo. Dítě, které je nejnadanější ve třídě spíše zvolní, protože ho nic nemotivuje přidat a kolektiv ho motivuje, aby to se šprtáním nepřeháněl.

No a myslíte si, že šprtáním gymnazijní látky se člověk opravdu rozvíjí? Já taky znám děti, které z konkurence na gymnáziu skončily na antidepresivech. Myslím, že na tohle je čas až na vysoké. Důležité je, aby měly něco stimulujícího, co je baví. To nevím, jestli se potká zrovna ve škole. Taky nevím, jestli být mezi dětmi z bohatých rodin, je ta nejlepší společnost, má to i svá negativa.

Maor

Re:Osmileté gymnázium v Praze
« Odpověď #17 kdy: 06. 02. 2024, 14:56:03 »
A čistě logicky - dítě v kolektivu nadanějších dětí spíše zabere, aby se kolektivu vyrovnalo. Dítě, které je nejnadanější ve třídě spíše zvolní, protože ho nic nemotivuje přidat a kolektiv ho motivuje, aby to se šprtáním nepřeháněl.

No a myslíte si, že šprtáním gymnazijní látky se člověk opravdu rozvíjí? Já taky znám děti, které z konkurence na gymnáziu skončily na antidepresivech. Myslím, že na tohle je čas až na vysoké. Důležité je, aby měly něco stimulujícího, co je baví. To nevím, jestli se potká zrovna ve škole. Taky nevím, jestli být mezi dětmi z bohatých rodin, je ta nejlepší společnost, má to i svá negativa.

Z lepší školy na horší jde přejít v podstatě bez problému. Z horší na lepší je to téměř nemožné. V čím lepší společnosti na střední a vysoké člověk je, tím má lepší příležitosti v kariéře. Znát se s bohatými lidmi se hodí, když třeba bude potřeba kapitál pro startup. Venkovské gymnázium může být fajn, ale jejich absolventi většinou nemají moc velký socio-ekonomický status na globální úrovni.

Každý ať se zařídí podle svého.

Re:Osmileté gymnázium v Praze
« Odpověď #18 kdy: 06. 02. 2024, 16:31:51 »
A čistě logicky - dítě v kolektivu nadanějších dětí spíše zabere, aby se kolektivu vyrovnalo. Dítě, které je nejnadanější ve třídě spíše zvolní, protože ho nic nemotivuje přidat a kolektiv ho motivuje, aby to se šprtáním nepřeháněl.

No a myslíte si, že šprtáním gymnazijní látky se člověk opravdu rozvíjí? Já taky znám děti, které z konkurence na gymnáziu skončily na antidepresivech. Myslím, že na tohle je čas až na vysoké. Důležité je, aby měly něco stimulujícího, co je baví. To nevím, jestli se potká zrovna ve škole. Taky nevím, jestli být mezi dětmi z bohatých rodin, je ta nejlepší společnost, má to i svá negativa.

Z lepší školy na horší jde přejít v podstatě bez problému. Z horší na lepší je to téměř nemožné. V čím lepší společnosti na střední a vysoké člověk je, tím má lepší příležitosti v kariéře. Znát se s bohatými lidmi se hodí, když třeba bude potřeba kapitál pro startup. Venkovské gymnázium může být fajn, ale jejich absolventi většinou nemají moc velký socio-ekonomický status na globální úrovni.

Každý ať se zařídí podle svého.

Zadna Ceska skola nema velky socio-ekonomicky status na globalni urovni.

Expozice skolnimu prostredi bude mit vliv na schopnosti par let po skole. Kdo prevzal odpovednost za rozvoj vlastnich kompetenci, u toho je po 5-10 letech po skole jedno co studoval. A kdo neprezval, tak u toho bude za par let irelevantni, jak prestizni stredni studoval.

Kdo se tam ale solidne nauci dva svetove jazyky, zaklady abstraktniho mysleni, umet se prodat, vyjednavat, prijit nekam vcas a makat, ten ma dobry zaklad.
« Poslední změna: 06. 02. 2024, 16:36:48 od Benutzer »

Re:Osmileté gymnázium v Praze
« Odpověď #19 kdy: 06. 02. 2024, 16:35:32 »
SMAZAT


Re:Osmileté gymnázium v Praze
« Odpověď #20 kdy: 07. 02. 2024, 07:50:07 »
Přikláním se k už zmíněnému Gymnáziu Českolipská, mám osobní zkušenost. Mají dobrou pověst, kvalitní učitele, vysokou úspěšnost na VŠ.

Na PORG jsem měl původně jít, ale nesedl mi způsob vedení školy. Je to pomalu 20 let, tak se možná mnohé změnilo, berte mě s rezervou.
Napsali jsme přijímačky, skrz ty jsem prošel, dostal jsem se do nějakého užšího výběru a s tím jsme jeli na společný kurz. Měl jsem tehdy v učitelském sboru známého, takže jsem trochu tušil, co se děje, co se od nás čeká a shrnul bych to jako "pan ředitel si vybíral nové kamarády". Bylo nás tam odhadem o polovinu víc, než kolik přijímali. Tam nám vymýšleli aktivity - hry na prověření paměti, schopnosti organizace, samostatné i společné úkoly. Některých se přímo účastnil pan ředitel, jiné pozoroval a vybíral si, koho by do své školy chtěl a koho ne. Nerad bych cokoli naznačoval, ale z finalistů přijímaček jsem nabyl pocitu, že kdo se na něj usmíval od ucha k uchu pomalu i ze spaní a nejvyšší možnou měrou mu lezl do zadní části těla, ten si zajistil místo. Následně mi bylo potvrzeno, že zhruba tak nějak to je.
Na druhou stranu chápu, že pokud je ta škola soukromá a něco extra s převisem zájemců, mají plné právo nepřihlížet jen ke studijním výsledkům a výsledkům přijímacích zkoušek, ale brát v úvahu i zapadnutí do kolektivu třídy a sympatie pana ředitele.

Re:Osmileté gymnázium v Praze
« Odpověď #21 kdy: 07. 02. 2024, 10:13:33 »

Zadna Ceska skola nema velky socio-ekonomicky status na globalni urovni.

..., prijit nekam vcas a makat, ten ma dobry zaklad.

Přesně, všechno ostatní jsou pohádky pro netáhla(lopaty). O škole to nikdy nebylo, vždy to bylo jenom o daném člověku. Já osobně si všiml, že skoro každý se chce živit "mozkem" ale nějak ho u toho nechtějí(nebo neví) používat.

Re:Osmileté gymnázium v Praze
« Odpověď #22 kdy: 07. 02. 2024, 12:23:47 »
Přikláním se k už zmíněnému Gymnáziu Českolipská, mám osobní zkušenost. Mají dobrou pověst, kvalitní učitele, vysokou úspěšnost na VŠ.

mám tam syna, a zatím můžu souhlasit

Na PORG jsem měl původně jít, ale nesedl mi způsob vedení školy. Je to pomalu 20 let, tak se možná mnohé změnilo,
...
jen ke studijním výsledkům a výsledkům přijímacích zkoušek, ale brát v úvahu i zapadnutí do kolektivu třídy a sympatie pana ředitele.

o PORG jsme původně uvažovali, ale poté co to koupil Roman z ČEZu, to šlo úplně do kytek. jen jsem nevěřícně zíral na jeho plány ventilované v rozhovoru v tuším Euro poté, co to koupil. shrnuto a zestručněno, prezentoval záměr z toho udělat primárně seznamku pro potomky "kapitánů průmyslu", kde naváží osobní kontakty, aby mohli rozvíjet obchodní spolupráci jimi vlastněných firem, s tím že schopné zaměstnance si vždycky někde najdou a jakožto majitelé zas až tak odborně na výši být nepotřebují. za půl míče za semestr to pro svý dítě vysloveně chceš.

Re:Osmileté gymnázium v Praze
« Odpověď #23 kdy: 07. 02. 2024, 12:51:19 »
za půl míče za semestr to pro svý dítě vysloveně chceš.

no ked je niekto chudobny... :P

vaznejsie: skuste sa vzit do koze deklarovanej cielovej skupiny. Co si predstavujete, ze by bol vzdelavaci ideal?

Re:Osmileté gymnázium v Praze
« Odpověď #24 kdy: 07. 02. 2024, 13:50:44 »
To nevim, ale v PORgu chteli v vramci predprijimachich pohovoru (ci co to bylo) dodat powerpoint prezentaci, co jsou rodice zac, jak hraji golf (jako opravdu) a podobne.

celkove nevericne jsem na to ziral. ta cilovka byla tedy opravdu jasna. a principialne ani nechci aby moje deti vyrustaly s podobnou zlatou pakazi.

za půl míče za semestr to pro svý dítě vysloveně chceš.

no ked je niekto chudobny... :P

vaznejsie: skuste sa vzit do koze deklarovanej cielovej skupiny. Co si predstavujete, ze by bol vzdelavaci ideal?

Re:Osmileté gymnázium v Praze
« Odpověď #25 kdy: 07. 02. 2024, 14:13:48 »
To nevim, ale v PORgu chteli v vramci predprijimachich pohovoru (ci co to bylo) dodat powerpoint prezentaci, co jsou rodice zac, jak hraji golf (jako opravdu) a podobne.

celkove nevericne jsem na to ziral. ta cilovka byla tedy opravdu jasna. a principialne ani nechci aby moje deti vyrustaly s podobnou zlatou pakazi.

To je jednoduše nesmysl (resp. určitě to není pravda pro všechna PORG gymnázia protože v Praze jsou dvě a PORG Libeň rozhodně nic takového nepožaduje).

Já netvrdím, že PORG je jediná nejlepší škola, ani že na PORGu nejsou i děti bohatých rodičů, ale nenazýval bych rozhodně všechny "zlatou pakáží". Znám několik dětí na PORGu, kde oba rodiče jsou normální zaměstnaní lidé (třeba učitelé na UK, ...).

Jinak podle webu je školné v Libni ca 80k za rok a v Krči 180k, co není málo, ale rozhodně to není "půl míče za semestr". Plus pro rodiče dětí, kteří prokáží, že nemají zbylých 8k resp. 18k měsíčně, jsou k dispozici sociální stipendia.

Re:Osmileté gymnázium v Praze
« Odpověď #26 kdy: 07. 02. 2024, 14:49:48 »
To nevim, ale v PORgu chteli v vramci predprijimachich pohovoru (ci co to bylo) dodat powerpoint prezentaci, co jsou rodice zac, jak hraji golf (jako opravdu) a podobne.
celkove nevericne jsem na to ziral. ta cilovka byla tedy opravdu jasna. a principialne ani nechci aby moje deti vyrustaly s podobnou zlatou pakazi.
To bude nějaká blbost.
Jak jsem psal, neteř chodí třetí rok na PORG do Krče a opravdu nevím o tom, že by brácha tvořil nějakou prezentaci o tom, jak hraje golf, jí kaviár stříbrnou lžičkou a zapíjí ho šampaňským.  ;D
Už jen proto, že to jako řadový zaměstnanec Spořitelny nedělá.

Re:Osmileté gymnázium v Praze
« Odpověď #27 kdy: 07. 02. 2024, 15:10:41 »
Přidám svoji zkušenost, chodil jsem na osmileté "lepší" gymnázium v Brně - konkrétně Matyáše Lercha.
A abych pravdu řekl, tak jsme tam docela trpěl. Přijde mi strašně brzo si v 5. třídě vybrat (rodiče) budoucí školu na dalších 8let.

Co si vybavuju, tak drtivá většina výuky probíhala stylu "já píšu na tabuli, vy si to obkreslete do sešitu a za 14dní z toho bude písemka". Případně "přepadová písemka" na věci co se probíraly dva dny zpátky. O nějakém rozvoji studentů nemohla být řeč (až na světlé výjimky). Šílený (naprosto zbytečný nervy) ze kterých mám asi psychický trvalý následky do dnes. Taky tomu dost "pomohli" rodiče(přemotivovaní magoři - hlavně matka) co "pro mě chtěli to nejlepší" a ze třídních schůzek chodila se slzama v očích "že ze mě nic nebude, když budu mít trojku na vysvědčení" a "proč nemůžeš být jako Tomášek co má samý jedničky". Co se týká lidí ve třídě, tak kolektiv relativně v pohodě (neměl jsem problém zapadnout), ale nemyslím si, že by ti lidi byli nějak inteligentní díky "sítu přijímaček" - hlavně ženský byly ve většině případů spíš jen šprtky s IQ 70 co se ale našprtaly do posledního písmena co se po nich chtělo a pak měly samý jedničky. Pak jich dost šlo studovat nějaký pseudoobory jako antropologii, pajdák nebo nějaký sociální služby atd. Samozřejmě pár jich šlo dělat doktorku, právníka atd, ale rozhodně tohle nebyla třída plná "budoucích astronautů s IQ 140". Na techniku (pokud techniku považujeme i fakultu stavební) jsme z 30lidí šli 3. Pokud neuvažujeme, tak 2 :D


Navíc na gymnáziu je šílený přetlak humanitních předmětů. Vůbec bych to nenazýval "všeobecné gymnázium" - spíš "humanitní s příchutí sem tam nějakého vědecky znějícího předmětu"

Pořád samý dějepis a dále dějepis maskovaný do jiných předmětů (výtvarka, literatura, hudební výchova)...nulová logika a 99% úspěchu je se naučit jména, data a další info a to "vyblít" na písemku a dostat jedničku.

Po gymnáziu jsem šel na VUT FEKT, kde nám na první laboratoři nějaký doktorand říkal, že pro něj bylo gymnázium horší než ta VŠ. Tak jsme si z něj dělali srandu co je to za blbost. S odstupem času musím uznat, že měl pravdu...
Já bych určitě na gymnázium z páté třídy znovu nešel a pak šel na průmyslovku (ale samozřejmě je to blbé v situaci, kdy většina chytrých lidí ze ZŠ odejde a zbydou tam blbci). Nebo šel na něco jednoduchýho, kde se to vystuduje bez zbytečnýho stresu a pak skončím zase na té stejné VŠ, takže ve výsledku to je úplně jedno. Nemyslím si, že by mi "lepší" gymnázium něco dalo, díky čemuž jsem pak vystudoval VŠ bez problémů, spíš naopak. Na VŠ bylo plno lidí co vystudovali buď průmyslovku nebo nějaký gympl v díře uprostřed ničeho a naopak lidi z průmky měli výraznou výhodu ve znalosti základů techniky.

Mimochodem na tom stejném gymnáziu teď mám děcko od známýho a co jsem slyšel, tak je to tam třída plná šprtů a divných děcek - teď se na to osmileté totiž dostat je hlavně o tom, jak moc šíleně přemotivovaní rodiče jsou a kolik přípravných kurzů zaplatí...Za nás (-9let nebo kolik) to nebylo ještě tak výrazné...
« Poslední změna: 07. 02. 2024, 15:14:59 od czAtlantis »

Maor

Re:Osmileté gymnázium v Praze
« Odpověď #28 kdy: 08. 02. 2024, 14:12:13 »
A čistě logicky - dítě v kolektivu nadanějších dětí spíše zabere, aby se kolektivu vyrovnalo. Dítě, které je nejnadanější ve třídě spíše zvolní, protože ho nic nemotivuje přidat a kolektiv ho motivuje, aby to se šprtáním nepřeháněl.

No a myslíte si, že šprtáním gymnazijní látky se člověk opravdu rozvíjí? Já taky znám děti, které z konkurence na gymnáziu skončily na antidepresivech. Myslím, že na tohle je čas až na vysoké. Důležité je, aby měly něco stimulujícího, co je baví. To nevím, jestli se potká zrovna ve škole. Taky nevím, jestli být mezi dětmi z bohatých rodin, je ta nejlepší společnost, má to i svá negativa.

Z lepší školy na horší jde přejít v podstatě bez problému. Z horší na lepší je to téměř nemožné. V čím lepší společnosti na střední a vysoké člověk je, tím má lepší příležitosti v kariéře. Znát se s bohatými lidmi se hodí, když třeba bude potřeba kapitál pro startup. Venkovské gymnázium může být fajn, ale jejich absolventi většinou nemají moc velký socio-ekonomický status na globální úrovni.

Každý ať se zařídí podle svého.

Zadna Ceska skola nema velky socio-ekonomicky status na globalni urovni.

Expozice skolnimu prostredi bude mit vliv na schopnosti par let po skole. Kdo prevzal odpovednost za rozvoj vlastnich kompetenci, u toho je po 5-10 letech po skole jedno co studoval. A kdo neprezval, tak u toho bude za par let irelevantni, jak prestizni stredni studoval.

Kdo se tam ale solidne nauci dva svetove jazyky, zaklady abstraktniho mysleni, umet se prodat, vyjednavat, prijit nekam vcas a makat, ten ma dobry zaklad.

Ale presne o tom to je, mit ve veku 20-30 konkurencni vyhodu. Pro vetsinu prumernych deti se vyplati dat je na nejtezsi skolu, kterou zvladnou a rodic si to muze dovolit.

V CR sice nemame to nejlepsi stredni skolstvi, ale da se tu najit par skol, ktere dite pripravi i na elitni VS

Re:Osmileté gymnázium v Praze
« Odpověď #29 kdy: 08. 02. 2024, 15:05:55 »
Ještě bych za sebe při zpětném pohledu dodal, že ve svém životě osmiletý gympl neberu jako čistou výhru. I s velkou částí spolužáků jsme se po maturitě shodli, že výhoda to byla první čtyři roky místo druhého stupně ZŠ. To jsme se dostali do kolektivu lidí s lepším přístupem ke studiu, než je průměr ZŠ. Naopak vyšší gympl je v momentě, kdy už má člověk tušení, co ho zajímá, spíš komplikace.
Na úrovni 9. třídy jsem dávno věděl, že půjdu směrem počítačů, přesto jsem se musel hodiny a hodiny učit chemii, biologii, hromady dějepisu, slepou mapu celého světa a podobné věci. Jasně, mám daleko lepší všeobecný přehled, než kamarádi, kteří šli cestou ZŠ a IT SŠ. Vím o biologii a chemii, o čem se jim ani nezdá, ale oni mají neoddiskutovatelně o ty 4 roky víc "zažito" v IT oboru, než já s jednou hodinou informatiky týdně na úrovni "použijte SVYHLEDAT v Excelu". Ty jejich 4 roky IT oboru navíc jsem po přechodu na VŠ kompenzoval tím, co jsem se sám v průběhu gymplu naučil, vyzkoušel a kdybych se spoléhal čistě na znalosti informatiky z gymplu, byl bych proti nim skoro na nule.