Jaký hardware provozovat a co vyhodit?

alex6bbc

  • *****
  • 1 624
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Jaký hardware provozovat a co vyhodit?
« kdy: 22. 09. 2024, 20:50:30 »
otazka do plena, jaky hw si odkoupite a provozujete jej a jaka cast z toho pujde do kose?

ma smysl zivit stary hw? a co je nejvyhodnejsi zivit ze stareho hw, disky, cpu, grafarny?

rekl bych, ze jedine disky ma smysl zachovat, zbytek odstranit.


k3dAR

  • *****
  • 2 959
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký hardware provozovat a co vyhodit?
« Odpověď #1 kdy: 23. 09. 2024, 09:33:08 »
hmm, napsal sem v noci kilometrovej prispevek a koukam tu neni, ani nezapadl do jineho vlakna, v podstate za posledni rok sem kupoval nekolik Lenovo Tiny (Intel Core 8, 12gen, 1 neoficialni s Xeon, 1 s ala 4gen Pentium a k tomu Xeon na prohozeni)
a jako primarni NB ThinkPad T480 s intel Core 8gen kterej prestavel na T25 FrankenPad s prime/neprime/zdvojene naklady asi za 50.000 jen kvuli 7rade klavesnici ala Thinkpad <=T420 :-)

EDIT: jo a za asi 800Kc HP ThinClient T630 - je to pasivne chlazene s AMD cpu a passmark necelych 1500, ale jdou tam 2x M.2 SATA, vrazil 2x 1TB WD Red a provozuju na tom zatim 1 virtual HomeAssistantOS
« Poslední změna: 23. 09. 2024, 09:35:30 od k3dAR »

k3dAR

  • *****
  • 2 959
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký hardware provozovat a co vyhodit?
« Odpověď #2 kdy: 23. 09. 2024, 09:47:46 »
ha, Vivaldi prohlizec ma tu cache fakt zmaklou :-) ze seznamu zavrenych listu jsem otevrel "root.cz - forum - hardware" (to co se zobrazi po odeslani prispevku seznam dane kategorie), dal tlacitko back a zobrazila se mi predchozi stranka s formularem pridanim zpravy a puvodnim obsahem ;-)

copy&paste: => opet to po odeslani neni videt, takze to nakouskuju :-)

k3dAR

  • *****
  • 2 959
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký hardware provozovat a co vyhodit?
« Odpověď #3 kdy: 23. 09. 2024, 09:48:06 »
nevim co od toho cekas, kazdej ti napise neco jineho protoze bude mit jednak jine naroky, druhaj jinej use case :-)
ja napr.

HP ThinClient T630 - letos v Kvetnu na Allegru za 785Kc
- s CPU GX-420GI (passmark smesnych 1587), 8GB RAM a 128GB M.2 SATA SSD (RAM i SSD vyhozeno do suplete)
- ma to pasivni chlazeni
- dokoupil bazarove 2x 16GB Samsung DDR4
- dokoupil nove 2x M.2 SATA WD Red SA500 1TB
- nainstaloval Xubuntu 24.04 (a deaktivoval Desktop) + Virt-Manager/LibVirt/QEMU
- nahodil 1x(zatim) virtual s 4GB pro "HomeAssistant OS"

ThinkPad T480 - pred rokem s CPU Intel i7 8gen
- prestavel na Thinkpad T25 Frankenpad:
-- pro T25 original klavesnice, power_button_board/cable a palmrest
-- z T470 panty/smartcard/fingerprint
-- z X1 Carbon sklenenej touchpad (paradoxne ale touchpad nepouzivam :)
-- lcd viko nahradil plastove za magneziove vcetne WWAN anten
- pridal bazarove 2x 16GB SK Hynix DDR4
« Poslední změna: 23. 09. 2024, 09:52:44 od k3dAR »

k3dAR

  • *****
  • 2 959
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký hardware provozovat a co vyhodit?
« Odpověď #4 kdy: 23. 09. 2024, 09:54:12 »
pokracovani k T480
- pridal nove NVMe 4TB C.r.u.c.i.a.l P3 4TB (tento radek zamezoval pridani prispevku tak znacka proteckovana)
- pridal WiFi Intel AX210
- pridal WWAN/LTE Fibocom L830-EB
- cena NB+Dily ~33.000Kc (kdyz zapocitam ze T480 sem kupoval 3ks, T25 dily dvojmo, mini bruska na upravy chasi tak asi 50.000Kc)
= pouzivam to jako primarni pracovni NB...
(duvod prestavby/nekoupeni_neceho_novejsiho: 7rada klavesnice ala (v podstate) IBM ThinkPad (resp. <= T420 ;-)

Lenovo ThinkCentre M720q Tiny - asi pred 3lety za asi 6000Kc
- CPU Intel i5 8Gen, RAM 8GB, SSD asi 120GB (ssd do supplete)
- dokoupil nove M.2 NVMe SSD 512GB WD Black
- dokoupil Seagate 5TB 2.5"
= slouzi jako Kodi (local&iptv) prehravac

a dal jen strucne (razeno v poradi porizeni po prvni Tiny M720q):
- ThinkCentre M710q Tiny s (neoficialne) Xeon E-2176M (letos v lednu za 4000Kc) = slouzi jako testovaci servrik
- ThinkCentre M715q Tiny s AMD 2400GE Pro (letos v breznu za 3500Kc) = slouzi jako testovaci stanice
- ThinkCentre M90q Gen3 s i5-12500 (letos v cervnu za 12000Kc) = bude jako zalozna/primarni_servrik
    + dokoupil bazar 2x 32GB RAM a nove 2x M.2 SSD WD Black SN850X 4TB)
    (to zrovna neni vubec nic stareho i kdyz sem to kupoval pouzite, uvadim pro uplnost :)
- ThinkCentre M93 s nejakym Pentiem/Celeron + na vymenu Xeon E3-1275L V3 = vyuziti jeste netusim :)
    (letos v cervenci PC za 550Kc + Xeon za 1000Kc)

Nepocitam dalsi ThinkPady co krome mejch vyslouzilejch primarnich pracovnich NB (T42, T60p, X220t, T420s, T430s) predchudcu byli i kupovane starsi kousky jen do sbirky (R60i, T61, X301, X201t, T400s) jo a jeste pred par lety X230 na sekundarni pouzivani :-)

A treba pred necelym rokem HP ThinkClient T520 tady na rootu, puvodne sem pouzil na HomeAsisstant OS na "zeleze", ale pak nahradil tim T630 zminovanym vyse protoze chtel uloziste v raidu... a T630 ma (asi jedinej z HP ThinkClientu a ThinkCentre pasivni zadnej) nativni 2x M.2 SATA sloty

Jinak pokud by nejake Lenovo Tiny melo klidne Atom ale bylo pasivni, urcite bych poridl, pritom vetsina by nad Atomem urcite ohrnula nos, ale jak je videt sem zameren na Lenova takze jine znacky me nezajimaj, z vyjimkou tech pasivnich HP ThinClient ;-)
« Poslední změna: 23. 09. 2024, 09:59:01 od k3dAR »


RDa

  • *****
  • 2 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký hardware provozovat a co vyhodit?
« Odpověď #5 kdy: 23. 09. 2024, 13:38:42 »
Ja mam hranici na vyhozeni veci ktere jsou pre-Haswell, tj. nema to AVX a moje gentoo tam uz nenabootuje.

Takze to jsou generace Supermicro X9 a drivejsi. Od X10 to jeste lze uzit, ale X11 a skylake+ veci maji prece jen o neco lepsi energetickou efektivitu.

A ze stejneho duvodu jdou dopryc sranda-procesory jako celeron/pentium. Jo, nektere sice maj ECC, ale zas to nema AVX, takze je to velky pain s tim cokoliv delat v mem prostredi.

U disku samozrejme vsechno co nejdrive migrovat na mensi pocet vetsich disku, kdyz bezi 24/7.

Obecne bych to rozdelil na dve-tri hromadky - pro 24/7 provoz (jakoze nevypinam desktop, jen zhasnu monitor) drzet jen opravdu energeticky efektivni hw (nizka idle spotreba, dobry pomer vykon/w), a pak nejaky velice zajimavy zelezo ke hrani (napr. u me to jsou power/arm systemy). A veskery bordel co je zravy a nezajimavy ani ke hrani.. je to, ceho by se dalo zbavit.

RDa

  • *****
  • 2 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký hardware provozovat a co vyhodit?
« Odpověď #6 kdy: 23. 09. 2024, 13:42:11 »
Jinak pokud by nejake Lenovo Tiny melo klidne Atom ale bylo pasivni, urcite bych poridl, pritom vetsina by nad Atomem urcite ohrnula nos, ale jak je videt sem zameren na Lenova takze jine znacky me nezajimaj, z vyjimkou tech pasivnich HP ThinClient ;-)

Dell Wyse 3040 znas? To je jako exponencialni redukce rozmeru z tower -> 1L -> krabicka cigaret :D
(je to pasivni, atom x5, 8GB flash, 2GB ram, 2x DP pro QHD)

https://www.parkytowers.me.uk/thin/wyse/3040/

Nevim zda se dela neco podobneho od jinych znacek, tenhle segment je uz skoro domenou x86 SBC.

Re:Jaký hardware provozovat a co vyhodit?
« Odpověď #7 kdy: 23. 09. 2024, 13:51:32 »
mi v praci prodali vyrazeny lenovo thinkpad e580 sice jen s 8 gb ram ale za skvelou cenu 1500,-
a debian mi na tom jede i prohlizec, ze jsem ani netusil ze jde s 8 gb ram fungovat:-)

Pavouk106

  • *****
  • 2 400
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Jaký hardware provozovat a co vyhodit?
« Odpověď #8 kdy: 23. 09. 2024, 17:19:55 »
Hm...

"Server" je i5 čtvrtý generace s 8GB RAM a GTX 750 (na HW enkodování), OS jede ze SATA SSD, na data jsou tam 3x 4TB 7200rpm HDD v RAID5

Desktop je i5 třetí generace s GTX 1650 low-profile (HTPC) s 16GB RAM a OS na SATA SSD, data ze serveru

Další desktop je Phenom II X4 s 8GB RAM (ale potřeboval bych alespoň dva 4GB DDR2 moduly, pokud někdo máte doma) a GTX 960, OS na SATA SSD, data se serveru

Plánuju z práce za úsměvný peníz koupit 14" Thinkpad s i5 šesté generace a 8GB RAM.

A mám Steam Deck, což je zdaleka to nejmodernější, co doma mám ;D

Tak asi tak, no. Nemám potřebu dávat řekněme 10 tisíc za novou desku, CPU a RAM do žádného z těch strojů, protože všechny plní svůj účel perfektně v momentálním stavu... Ve finále by nejspíš ani neklesla spotřeba (dobře, u Phenomu asi jo), protože to často běží v idle a tam to nejspíš nežere víc, než systém s Ryzen 5 5600.

Kdybyste měl někdo doma základní desku s i3/5 (za nízkou cenu i i7, ale úplně pro něj nemám potřebu) alespoň třetí generace nebo klidně novější, ale s DDR3 sloty (paměť mám) ve formátu mATX a chystali se toho zbavit, tak dejte vědět. Za nějakou rozumnou cenu bych to vzal a vyměnil ten Phenom.

jjrsk

  • ****
  • 462
    • Zobrazit profil
Re:Jaký hardware provozovat a co vyhodit?
« Odpověď #9 kdy: 23. 09. 2024, 17:52:26 »
otazka do plena, jaky hw si odkoupite a provozujete jej a jaka cast z toho pujde do kose?

Proc vyhazovat co funguje? HW pouzivam, dokud plni svuj ucel. Ten se samo muze casem menit.

Mimochodem, jestli dava neco smysl menit preventivne tak prave a pouze disky. Cokoli jinyho totiz znamena maximalne vymenu toho HW, coz je otazka par minut, zatimco chciplnej disk znamena ztratu dat nebo hodiny prepocitavani pole.

Re:Jaký hardware provozovat a co vyhodit?
« Odpověď #10 kdy: 23. 09. 2024, 19:54:40 »
- pridal nove NVMe 4TB C.r.u.c.i.a.l P3 4TB (tento radek zamezoval pridani prispevku tak znacka proteckovana)

asi krucinál?  ;D

k3dAR

  • *****
  • 2 959
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký hardware provozovat a co vyhodit?
« Odpověď #11 kdy: 23. 09. 2024, 22:48:23 »
- pridal nove NVMe 4TB C.r.u.c.i.a.l P3 4TB (tento radek zamezoval pridani prispevku tak znacka proteckovana)
asi krucinál?  ;D
to me napadlo, ale "krucinál" si postnul :-)
EDIT: pridal sem k tomuto prispevku "EDIT: C.r.u.c.i.a.l" (bez tecek) a opet, odeslalo se to jako ze ok, refreshlo na forum Hardware sekci ale do prispevku se to nepridalo, zkus to slovo bez tecek postnout ty ;-)
« Poslední změna: 23. 09. 2024, 22:50:23 od k3dAR »

k3dAR

  • *****
  • 2 959
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký hardware provozovat a co vyhodit?
« Odpověď #12 kdy: 23. 09. 2024, 23:04:17 »
Dell Wyse 3040 znas? To je jako exponencialni redukce rozmeru z tower -> 1L -> krabicka cigaret :D
(je to pasivni, atom x5, 8GB flash, 2GB ram, 2x DP pro QHD)

https://www.parkytowers.me.uk/thin/wyse/3040/

Nevim zda se dela neco podobneho od jinych znacek, tenhle segment je uz skoro domenou x86 SBC.
jj, znam - z teorie, prave pri resersich pred koupi HP T630, ale tento Wyse i jine nemelo 2x M.2 SSD a moznost 32GB RAM :)
jinak Lenovo dela mensi nez Tiny, modely Nano v "rozmeru" 0.35L napr. "M90n", sice ma 2x M.2 SSD, ale RAM ma onboard 4/8/16GB, CPU "zbytecne" vykone = drahe a aktivne chlazene, jen verze s "IoT" v nazvu ma pasiv ale zaroven max 8GB RAM :-)

Re:Jaký hardware provozovat a co vyhodit?
« Odpověď #13 kdy: 23. 09. 2024, 23:53:21 »
EDIT: pridal sem k tomuto prispevku "EDIT: C.r.u.c.i.a.l" (bez tecek) a opet, odeslalo se to jako ze ok, refreshlo na forum Hardware sekci ale do prispevku se to nepridalo, zkus to slovo bez tecek postnout ty ;-)

nejde to, asi nějaká chyba v Matrixu  ;D

Cruciál jde?  8)