Programátor po studiu, startup nebo velká firma

Jenda

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #60 kdy: 29. 06. 2017, 03:47:01 »
Hackerspace, matfyz, IT a podobné instituce lačnící po zaměstnancích.

No zrovna tohle je názor intelektuální úrovně typu "od kolína na východ začíná Asie;D

Máte pocit, že tohle v bledě modré se jinde nenachází?
V Brně ano (jak jsem psal), v ostatních městech například fungující hackerspaces nejsou (při vší úctě - Labka nebo Hackerspace Pardubice jsou fajn, ale prostě začínají a nemají lidi). Škola třeba je v jiných městech jedna (Baťa v Ostravě, ZČU v Plzni), když mi nesedne, nemůžu se přesunout mezi matfyzem a ČVUT nebo VUT/MUNI v Brně. A s nabídkami práce je to podobné, prostě menší výběr (daný jednoduše velikostí).

No hlavně že Mirek, který Ceka s největší pravděpodobností nikdy v životě neviděl a vůbec nic o něm netuší, ví, v jakém poměru má výplatu, nájem a ostatní konzumované služby a tak dokáže spočítat, co se mu vyplatí a co ne.
No tak především Cek byl ten, kdo tvrdil, že se mu život v Praze vyplatí, čili důkazní břemeno je na něm. Já jenom reaguju na jeho tvrzení tím, že bych to tak jednoznačně neviděl, protože vyšší mzdy spolkne z velké části celkově vyšší cenová hladina.

A on ti napsal, že pro jeho spotřební koš to tak prostě není. To by sis jako představoval výpis finančních transakcí za posledních 5 let?

Zvlášť pokud se bavíme o trvalém životě v Praze, bavíme se o spotřebě skrz celý život - a ta je v rámci střední třídy velice podobná. Zvlášť jakmile má člověk děti, tak se jeho život hodně standardizuje. Nepotřebuju Ceka vidět, abych si mohl tipnout, že největší část příjmů utratí za bydlení, jídlo, děti, auto, ošacení a z toho, co mu zbude, si koupí semtam nějakou tu elektroniku, semtam zajde do hospody, jednou až dvakrát ročně pojede na dovolenou. Protože to tak děláme všichni.

Protože to Mirek řekl. (v hospodě jsem byl letos jednou, auto nemám a dovolená pro mě znamená jet někam na kole a spát v kempu) Jestli se to někdy změní… kdo ví.

Btw. spotřební koš: https://www.abclinuxu.cz/blog/urandom/2015/3/nase-mena-je-pevna
Vůbec nechápu, s čím ten článek má polemizovat.

S tím, že cenová hladina spočítaná podle tohoto koše může být pro lidi co si třeba nekupují každý měsíc novou kytaru a nekouří poněkud irelevantní. Ať už jedním nebo druhým směrem.


Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #61 kdy: 29. 06. 2017, 07:14:12 »
S tím, že cenová hladina spočítaná podle tohoto koše může být pro lidi co si třeba nekupují každý měsíc novou kytaru a nekouří poněkud irelevantní. Ať už jedním nebo druhým směrem.
Je to průměrný spotřební koš, který musí nějak sedět na to, kolik čeho se v ČR prodá. Jak jinak by to ČSÚ měl dělat?

Jinak, kytara tam má 1,6 promile, tabák půl procenta. Za to si určitě tu jachtu na Maltě pořídíš :)

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #62 kdy: 29. 06. 2017, 07:24:13 »
v hospodě jsem byl letos jednou, auto nemám a dovolená pro mě znamená jet někam na kole a spát v kempu) Jestli se to někdy změní… kdo ví.
No vidíš, pokud nejedeš na dovolenou do zahraničí, ale utratíš peníze v lokálním kempu, tak tím jenom víc zůstáváš v lokální cenové hladině ;)

Jenda

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #63 kdy: 29. 06. 2017, 07:40:05 »
Je to průměrný spotřební koš, který musí nějak sedět na to, kolik čeho se v ČR prodá. Jak jinak by to ČSÚ měl dělat?
Nevím a nevidím, jak to pro tuto diskuzi relevantní.

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #64 kdy: 29. 06. 2017, 07:44:02 »
Nevím a nevidím, jak to pro tuto diskuzi relevantní.
No ten článek je blbost. Je to jako by někdo nadával na to, že ČSÚ říká, že průměrný plat je 29 tisíc, ale on má 35, takže ČSÚ je úplně na nic.


qwertz

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #65 kdy: 29. 06. 2017, 07:57:23 »
Škola třeba je v jiných městech jedna (Baťa v Ostravě, ZČU v Plzni), když mi nesedne, nemůžu se přesunout mezi matfyzem a ČVUT nebo VUT/MUNI v Brně. A s nabídkami práce je to podobné, prostě menší výběr (daný jednoduše velikostí).

Ale no ták.  ;D Baťa je ve zlíně. V Ostravě je VŠB, OSU, v algomeraci pak SLU (dojezd do 30 min. MHD).

No prave.
Jako Brno je fakt mensi, klidnejsi, nekomu to vyhovuje, nekomu ne. Nemyslim si, ze si clovek v jednom nebo druhem meste nejak vyrazne polepsi v pomeru prijem / vydaje (i kdyz bych hadal ze tvrda cisla budou lehce ve prospech Prahy, ale to je muj nazor).
Osobne ve meste potrebuju divadla, art kina, plavecky bazen a mezinarodni letiste. Na divadla, art kina a letiste to vyhrava Praha.

No zrovna to letiště bude lepší v Brně, tím myslím ve Vídni. S tím se Ruzyně moc srovnávat nedá.

kdr

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #66 kdy: 29. 06. 2017, 08:02:02 »
- Spotřební noš se týká průměrný domácnosti (úmyslně vytučňuji obě slova a doporučuji se zamyslet nad významem obou slov).
-Ano - Gartneři, Trexima  a někteří další mají individuální data a analýzy na nich založené prodávají. Nejde o to zda máte/nemáte pravdu, ale díváte se na to jednostrannou a krátkou optikou.
-Pokud někdo hledá po škole uplatnění, tak snad cílí v horizontu 10-15 let a nedělá stupidní rovnání platu jinora  c C++ Praha vs. Brno. V nejhorším to nedopadne a tím projektovým manažérem ve velký korporaci se nestane.
-Jakmile máte rodinu, nepohnete se už nikam.
-Vy jste očividně příliš mladej - takový srovnání spolužáků po 20 letech od promocí je velmi poučný. 

kdr

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #67 kdy: 29. 06. 2017, 08:04:14 »


No zrovna to letiště bude lepší v Brně, tím myslím ve Vídni. S tím se Ruzyně moc srovnávat nedá.
[/quote]

A je z Brna a jeho bezprostředního okolí 20-40 minut autem. Už to nehulte.

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #68 kdy: 29. 06. 2017, 08:09:54 »
-Ano - Gartneři, Trexima  a někteří další mají individuální data a analýzy na nich založené prodávají. Nejde o to zda máte/nemáte pravdu, ale díváte se na to jednostrannou a krátkou optikou.
Dívám se na to optikou čísel, která mám k dispozici. Nevidím důvod, proč místo mlžení nemůžete aspoň něco z těch vašich exkluzivních dat citovat. Ideálně průměrná čísla - např. "zaměstnanec s 5letou praxí a mzdou v Brně 60-80 má v Praze 90-100". Nemám rád lidi, kteří machrují exkluzivními informacemi a neřeknou nic konkrétního, protože obvykle z nich pak vypadne nějaká triviální blbost.

-Pokud někdo hledá po škole uplatnění, tak snad cílí v horizontu 10-15 let a nedělá stupidní rovnání platu jinora  c C++ Praha vs. Brno.
Kdo porovnával plat juniora?!

-Vy jste očividně příliš mladej - takový srovnání spolužáků po 20 letech od promocí je velmi poučný.
Od první promoce mám cca 15 let :)

robotron

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #69 kdy: 29. 06. 2017, 18:07:12 »
Tema se tu zvrhlo v otazku bydliste: Praha vs. ne-Praha. K tomu me to nuti si prisadit nasledujicim moudrem: je podle me uplne v pohode bydlet v Praze jakoz i mimo Prahu, lidska i mestska tragedie ovsem nastava v okamziku, kdy se mlamoj z dalneho vychodu (zapadu), stizen komplexem zavisti a vidinou automatickejch pecenejch holubu do ust rozhodne, ze odjede do Prahy, kde si z nej vsichni sednou na zadek a zahrnou ho penezi. Nadherna ufnukana ukazka takovyhleho malomestskyho mysleni je zde: http://dfens-cz.com/bytova-otazka-v-praze/

Jako urcitou smulu tohoto jinak nadhernyho mesta vidim, ze je neustale pod prilivem takovejch zneuznanejch hnupu, co by byli za trotly i v miste puvodnim. Na druhou stranu je samozrejme tezko nekomu upirat, aby ve vysnene Praze nebo San Franciscu nebo Bratislave zkousel stesti.

Osobni poznamka: Praha se mi odjakziva moc libi a coby rodily Prazak jsem z ni vypadnul, aktualne ji ulevil o 3 obyvatele. Jsem na venkove citajicim 40k lidi a je mi tu skvele, snad uz menit nebudu.

qwertz

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #70 kdy: 29. 06. 2017, 18:24:04 »
A je z Brna a jeho bezprostředního okolí 20-40 minut autem. Už to nehulte.

Za přepokladu, že na leštiště nechodíte jen očumovat letadla nebo letušky je tenhle argument zcela irelevantní. Důležité je jen hodnocení celé cesty z bodu A do bodu B.


Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #71 kdy: 29. 06. 2017, 18:24:11 »
-Vy jste očividně příliš mladej - takový srovnání spolužáků po 20 letech od promocí je velmi poučný.
Od první promoce mám cca 15 let :)

Toto se snad nevylucuje :)

Re:Programátor po studiu, startup nebo velká firma
« Odpověď #72 kdy: 29. 06. 2017, 19:20:59 »
Toto se snad nevylucuje :)
Nevím, co by se s čím mělo vylučovat, chtěl jsem "kdr" ujistit, že nejsem v prváku na magistrovi, nepřivydělávám si nakládáním zboží v Kauflandu a neutrácím všechny prachy za pařby a herní kompl :)