BASIC vznikl tak, že dva profesoři v Dartmouthu měli třídu studentů příliš líných na to, aby se naučili FORTRAN. A také to byl první jazyk navržený speciálně pro víceuživatelský systém se sdílením času.
a v cislovani jsou mezery, aby slo vlozit treba radek s dalsim cislem mezi dva jine radky.
Tak se dal kód doplňovat o další řádky i jinde než na konci zdrojáku. Když se odeslal řádek s číslem už existujícím, tak se jím ten původní v paměti přepsal. Když se odeslalo samotné číslo, tak se řádek stejného čísla prostě smazal. Víc se na dálnopisu udělat nedalo, a ani nebylo potřeba. Navíc se takhle dalo programovat z terminálů rozmístěných různě po několika školních budovách, a všechno současně to jelo na jednom počítači schovaném někde ve sklepě.
U mikropočítačů používajících místo pruhu papíru obrazovku to bylo jednodušší, tam se dal program editovat buď pomocí dialogového řádku, nebo přímo ve výpisu na celé obrazovce.
Ono to bolo v tom, ze program bol ulozeny v pamati komprimovany. (Neviem ci uz v bytecode, alebo v nejakej inej medziforme)
Říkalo se tomu tokeny, a v podstatě je to bytecode pro virtuální stroj, který je tvořený interpretem BASICu. Například na ZX Spectru byly tokeny všech klíčových slov součástí znakové sady s kódy 165 až 255:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Znakov%C3%A1_sada_ZX_SpectrumVýhoda byla, že se klíčová slova nemusela vypisovat po písmenech, ale byly jim přiřazené konkrétní klávesy (to nebyl vynález Sinclaira, měl to například Wang 2200 z roku 1974). Na membránových klávesnicích to bylo o dost pohodlnější a při troše cviku i velmi rychlé, když teda člověk pochopí kombinace dvou shiftů, které každé ze čtyřiceti kláves dávají až šest různých funkcí:
https://www.youtube.com/watch?v=2ZTSeQhh8fUpolozte si otazku preco bol basic taky oblubeny jazyk. No preto ze s nim prisiel Microsoft!
...
Tesla Skalica (nie nebola to dcerska firma Tesla Motors)
Ve Skalici bylo a dodnes je výrobní družstvo Diaktik, vyrábějící výukové pomůcky pro školy. Od poloviny osmdesátých let mezi ně patřily i malé školní mikropočítače.
A jinak to bylo přesně naopak, Micro-Soft přišel s BASICem, protože to byl velmi oblíbený jednoduchý jazyk, který v té době byl k dispozici na všech minipočítačích i většině mainframů. Ostatně Bill Gates ho také dobře znal, na té fotce je se svým guru Paulem Allenem, který v M$ jediný uměl opravdu programovat:
https://c3.thejournal.ie/media/2016/02/bill-gates-young-390x285.jpgJo takhle, takže ta čísla řádků nejsou nijak generované ale nadatlované ručně
Některé pozdější dialekty měly příkaz AUTO, který čísloval řádky automaticky podle zadaných parametrů.
Také existoval příkaz RENUM, který uměl stejným způsobem přečíslovat řádky i všechny odkazy na ně. Ale moc běžný nebyl.
Můžeš si to vyzkoušet:
https://www.pcjs.org/devices/pcx86/machine/5170/cga/640kb/rev3/