Jak utajit vedlejšák před zaměstnavatelem?

Jak utajit vedlejšák před zaměstnavatelem?
« kdy: 24. 02. 2024, 23:42:27 »
Firma, ve které jsem dříve pracoval, se rozpadá. Její zákazníci budou potřebovat něco dodělat. Její zákazníci mě znají, pokud dám dohromady tým zaměstnanců v té končící firmě, tak těm zákazníkům dodám, co oni potřebují (a co by jinak museli poptávat jinde a stálo by je to mnohem více).
Problém je, že nyní jsem někde zaměstnaný. Ve firmě, co nedělá ve stejném oboru, ve firmě, která absolutně nebude mít zájem o ty zakázky, co se chystám udělat. Ale současně pracuji ve firmě, jejíž šéf mi nikdy nedovolí udělat to bokem, pokud bych se ho zeptal.

Takže otázka je, jak tuhle aktivitu před svým šéfem utajit.

Jde o to, že ty zakázky, o kterých jsem psal považuji za prakticky jisté. Ale nevím, co dál. Po skončení těch zakázek budou chtít ti zmínění zákazníci nějakou dobu jenom drobný vývoj a tím bych ten tým neuživil. Musel bych sehnat jiné zákazníky a jiné zakázky. Což se může povést, ale taky nemusí.
Takže nechci dávat výpověď v práci. Chci si nechat otevřená zadní vrátka. V současné firmě spokojen nejsem, ale je to nějaká dobře placená stabilita. Pokud bych sehnal další zákazníky a podnikání se chytlo, tak počítám s tím, že bych HPP ukončil a věnoval se nové firmě naplno a otevřeně.

Chápu, že ač mi poradíte cokoliv, vždy tam bude zbytkové riziko, že na to šéf přijde a já budu mít poškozenou reputaci při výběrku u dalšího zaměstnavatele. Nicméně zajímá mě, jaké jsou možnosti, abych si sám zvážil, jestli mi to za to stojí.

Šéf nemá důvod mi nevěřit a aktivně pátrat po mém angažmá jinde, ale může se stát, že si prostě jenom tak projede živnostenský rejstřík, nebo další veřejné registry.
Řešení by se nemělo týkat firem v zahraničí, pro některé zákazníky by to byl problém.
Zákazníci by věděli, že to dělám bokem při HPP. Ten nápad, že bych dal dohromady tým a dodat jim, co potřebují, se s nimi už neoficiálně předjednával. Variantu, že zákazníci uzavřou smlouvu s IČO s někým z mé rodiny, by někteří určitě zkousli, ale nevím, jestli všichni.
Jaké jsou možnosti? Díky.
Pro jednoduchost píši v první osobě, ale ptám se samozřejmě pro kamaráda.


Re:Jak utajit vedlejšák před zaměstnavatelem?
« Odpověď #1 kdy: 24. 02. 2024, 23:56:04 »
Problém je, že nyní jsem někde zaměstnaný. Ve firmě, co nedělá ve stejném oboru, ve firmě, která absolutně nebude mít zájem o ty zakázky, co se chystám udělat. Ale současně pracuji ve firmě, jejíž šéf mi nikdy nedovolí udělat to bokem, pokud bych se ho zeptal.

Proč by měl zaměstnavatel z jiného oboru mít nějaký vliv na to, jestli budete dělat práci navíc? Na základě čeho by Vám to mohl zakázat?

Pokud si splníte svoje povinnosti v HPP, tak klidně vedlejší příjem mít můžete. Obvyklá překážka je zákaz konkurování zaměstnavateli, ale to jste vyloučil. Takže nevidím jiný problém než časový. Jak budete řešit schůzky se zákazníky, když budete přes den v HPP práci?

petersveter

Re:Jak utajit vedlejšák před zaměstnavatelem?
« Odpověď #2 kdy: 25. 02. 2024, 00:10:58 »
"Ale současně pracuji ve firmě, jejíž šéf mi nikdy nedovolí udělat to bokem, pokud bych se ho zeptal."

Na sefa sa vykasli. Do tvojho biznisu je jemu absolutne nic. Ale sprav si zivnost a rob to normalne. Urcite ked planujes "zamestnancov". Nevidim tu nic problematicke, ak nemas nejake NDA alebo zmluvy o zamedzeni konkurencie a podobne voloviny.

_ _

Re:Jak utajit vedlejšák před zaměstnavatelem?
« Odpověď #3 kdy: 25. 02. 2024, 00:22:52 »
Pochopil bych, kdyby ti bylo blbe pretahovat klienty te firmy, kde prave pracujes. To by bylo jednak nelegalni a druhak dick move.

Nicmene, ten scenar, ktery popisujes, je naprosto OK. Nevidim zadny duvod to s sefem vubec probirat. Pokud se to dozvi sam, tak bych mu normalne rekl, co delam. Stejne tak, jako bych mu odpovedel na casual dotazy jestli jsem zenaty, jestli mam psa nebo jestli jim burgery.

Re:Jak utajit vedlejšák před zaměstnavatelem?
« Odpověď #4 kdy: 25. 02. 2024, 00:40:59 »
Psal jsem, že je to jiný obor, to nebylo přesné. Obojí je vývoj. Ale je to jiný vývoj pro jiné zákazníky. Opravdu nechci být konkrétní, takže můj zaměstnavatel peče dorty a můj bývalý zaměstnavatel pekl preclíky. Obojí je ale pekařina.
Fakticky svému zaměstnavateli konkurovat nebudu, právnicky bych řekl, že určitě ano. Zákaz konkurence je pro zaměstnance ze zákona.
Každopádně i kdyby to bylo legální, tak mě šéf vyhodí přesně v tu chvíli, kdy to zjistí a i když při dalším výběrku na nové místo vysvětlím, že jsem šéfovi reálně nekonkuroval a tudíž ho nepodrazil, tak tam vždycky zůstane ta pachuť.


_ _

Re:Jak utajit vedlejšák před zaměstnavatelem?
« Odpověď #5 kdy: 25. 02. 2024, 00:56:26 »
Fakt si myslim, ze vymyslis problemy ve svoji hlave. Zakaz konkurence sice existuje ale pravdepodobne ho chapes prilis zesiroka. Kdybys dejme tomu pracoval ve firme, co dela e-shopy a krome toho bys ty e-shopy prodaval jeste jako OSVC, pricemz bys vyuzival know how te firmy, tak je to trochu na vode ale pokud tvuj zamestnavatel dela e-shopy pro zakazniky A, B a C a ty chces delat ticketovaci system pro zakazniky D a E, tak neni co resit. Konkurencni jednani neni to, ze oba programujete.

Re:Jak utajit vedlejšák před zaměstnavatelem?
« Odpověď #6 kdy: 25. 02. 2024, 01:28:00 »
Fakt si myslim, ze vymyslis problemy ve svoji hlave. Zakaz konkurence sice existuje ale pravdepodobne ho chapes prilis zesiroka. Kdybys dejme tomu pracoval ve firme, co dela e-shopy a krome toho bys ty e-shopy prodaval jeste jako OSVC, pricemz bys vyuzival know how te firmy, tak je to trochu na vode ale pokud tvuj zamestnavatel dela e-shopy pro zakazniky A, B a C a ty chces delat ticketovaci system pro zakazniky D a E, tak neni co resit. Konkurencni jednani neni to, ze oba programujete.

Nejsem právník, ale řekl bych, že naopak ty chápeš zákaz konkurence selským rozumem a nikoliv formálně. IMHO pro konkurenci stačí, že ty dvě firmy budou mít stejný předmět činnosti.
To, že si účetní pracující v účetní firmě jde přivydělat do jiné účetní firmy je uváděno jako příklad konkurenčního jednání (bez ohledu na to, jestli ty dvě účetní firmy sdílí zákazníky, nebo usilují o stejné zákazníky).

Wolda

  • **
  • 79
  • http://honza.ucw.cz
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak utajit vedlejšák před zaměstnavatelem?
« Odpověď #7 kdy: 25. 02. 2024, 02:22:11 »
Psal jsem, že je to jiný obor, to nebylo přesné. Obojí je vývoj. Ale je to jiný vývoj pro jiné zákazníky. Opravdu nechci být konkrétní, takže můj zaměstnavatel peče dorty a můj bývalý zaměstnavatel pekl preclíky. Obojí je ale pekařina.
Fakticky svému zaměstnavateli konkurovat nebudu, právnicky bych řekl, že určitě ano. Zákaz konkurence je pro zaměstnance ze zákona.
Každopádně i kdyby to bylo legální, tak mě šéf vyhodí přesně v tu chvíli, kdy to zjistí a i když při dalším výběrku na nové místo vysvětlím, že jsem šéfovi reálně nekonkuroval a tudíž ho nepodrazil, tak tam vždycky zůstane ta pachuť.

Tu miru (ne)konkurence tu nikdo z nas bez detailu neodhadneme, nicmene, pokud by Te v budoucnu nekdo nenajal kvuli tomu, ze Tvuj predchozi sef byl "idiot", coz z popisu tehle situace IMHO dost naprimo vyplyva, tak bych si rikal, ze z blata do louze jsi stejne jit nechtel. Cekal bych, ze na trhu prace budou firmy, ktere tuhle story pochopi, budou-li o Tebe mit jinak zajem (jasne, do tie-breaker situaci Ti to uskodi).

Samozrejme, tyhle silacky reci si clovek muze v klidu psat z teplicka od klavesnice, ale v realnem svete se taky musi "platit hypoteky", takze to neni cernobile. Kazdopadne, jak tu ostatni pisi, co delas nad ramec HPP by melo byt tak nejak sumak, a ridil bych se zdravym usudkem. Mmch, ja v HPP pracovni smlouve s CVUT jako akademicky pracovnik podepisoval docela striktne formulovany zakaz delat cokoliv tykajici se moji cinnosti pro nekoho jineho (kdybys chtel, dohledam Ti tu presnou formulaci). Interpretovat to doslova a bez kontextu by znamenalo, ze napr. nesmim byt clenem vnitrniho grantoveho panelu v ramci jine univerzity (konkretne mam takhle DPP od Univerzity Karlovy). To by byla blbost z pohledu vsech tri zucastnenych stran, tzn. jak UK, tak CVUT, tak moje (no tim tretim si obcas nejsem jisty). Az budu mit v budoucnu nekdy prudivou naladu, zeptam se, jak se to interpretuje behem takoveho tvurciho volna (to je garantovane kazdych X let vysokolskym zakonem CR), kdy bych rekneme sel nekam na semestr, tam napr. prednasel jeden kurz, a dostal za to nejaky ten "bakšiš", ale to uz je asi prilis velky offtopic.

alex6bbc

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak utajit vedlejšák před zaměstnavatelem?
« Odpověď #8 kdy: 25. 02. 2024, 06:47:50 »
a nemuze to mit na triku jiny kolega co by mu to neuskodilo on bude kasirovat a ty mu to budes pod rukou dodavat.

Re:Jak utajit vedlejšák před zaměstnavatelem?
« Odpověď #9 kdy: 25. 02. 2024, 07:03:33 »
Psal jsem, že je to jiný obor, to nebylo přesné. Obojí je vývoj. Ale je to jiný vývoj pro jiné zákazníky. Opravdu nechci být konkrétní, takže můj zaměstnavatel peče dorty a můj bývalý zaměstnavatel pekl preclíky. Obojí je ale pekařina.
Fakticky svému zaměstnavateli konkurovat nebudu, právnicky bych řekl, že určitě ano. Zákaz konkurence je pro zaměstnance ze zákona.
Každopádně i kdyby to bylo legální, tak mě šéf vyhodí přesně v tu chvíli, kdy to zjistí a i když při dalším výběrku na nové místo vysvětlím, že jsem šéfovi reálně nekonkuroval a tudíž ho nepodrazil, tak tam vždycky zůstane ta pachuť.

Oficiálne to nesmieš robiť a aj sám chápeš, že to nesmieš robiť. Takže buď to urobíš tajne cez nejakého príbuzného so všetkými rizikami, alebo to nebudeš robiť. Urobiť si živnosť alebo firmu a robiť to oficiálne je najväčšia blbosť, lebo hrozí nielen vyhadzov, ale aj žaloba za únik know-how alebo nejaká iná žaloba o náhradu škody. Ak to budeš robiť neoficiálne a zamestnávateľ na to príde, tak ťa vyhodí, ale bude sa snažiť to ututlať a zrejme nepodá žalobu. Ak to budeš robiť neoficiálne cez príbuzného, tak prinajhoršom môžeš priznať, že si len konzultoval nejaké veci s príbuzným, ale nič nerobil. Proste musíš mať hodnovernú únikovú stratégiu. Samozrejme druhú prácu nesmieš robiť na pracovnom počítači z HPP a ani telefonovať kvôli tej druhej práci cez pracovný čas.

Aj keby si napríklad pracoval v nejakej poisťovni a vyvíjal pre ňu nejaký interný systém a vedľajšia práca by bola vývoj nejakého e-shopu, ktorý by tá poisťovňa nikdy ani nechcela vyvíjať, tak deň má 24 hodín a zamestnávateľ ťa platí za 8 hodín pracovného dňa a zvyšok dňa nemáš venovať inej práci ale máš venovať rodine a na regeneráciu. Skôr alebo neskôr začneš HPP zanedbávať a preto ťa zamestnávateľ vyhodí. Zamestnávateľ ťa platí aj preto, aby si nikde okrem HPP nepracoval.

Re:Jak utajit vedlejšák před zaměstnavatelem?
« Odpověď #10 kdy: 25. 02. 2024, 07:32:18 »

...
Takže otázka je, jak tuhle aktivitu před svým šéfem utajit.
...


1) Tvůj zaměstnavatel nemůže nikdy zjistit. např. pro koho děláš, kolik za to inkasuješ apod..
2) Pokud ani nechceš aby tvůj šéf něco zjistil OSVČ nepomůže, protože musíš podat daňové přiznání + přehledy a znamená že účetní ve firmě kde jsi zaměstnaný to bude vědět a šéf se ji může zeptat nebo to šéfovi může oznámit a on se tě na to začne vyptávat.
3) Pokud chceš dosáhnout úplné izolace od tvé fyzické osoby, založ nebo si kup předzaloženou firmu a podnikej(fakturuj) na ni. Jako zaměstnanec nebudeš mít žádné příjmy a tím pádem firma ve které pracuješ za tebe dál bude podávat danové přiznání a ty jenom musíš vést podvojné účetnictví a podat daňové přiznání za právnickou osobu. Za předpokladu, že je v ČR. Nic ti nebrání mít firmu jiném státě EU nebo mimo EU ale je nutno znát legislativu daných zemí.

Re:Jak utajit vedlejšák před zaměstnavatelem?
« Odpověď #11 kdy: 25. 02. 2024, 07:44:15 »
Chápu tě, chceš sedět zadkem na dvou židlích, ale bojíš se, aby ti ani jedna židle nepodjela a ty jsi nepadl na zem.
Ale dost filozofování.

Založ si SRO, klidně dej jednatele kohokoliv z rodiny a sám si nech majetkový podíl. Dnes se dá založit sro i s vkladem 1 Kč ... a že by šéf procházel všechny podrobné výpisy ... víš, OSVČ má v názvu firmy své jméno a příjmení, ale s.r.o. jen název společnosti.
Pokud nebudeš jednatelem, ale jen podílníkem, nic neporušuješ. Pro firmy bude sro jistě stejně OK, jako OSVČ, ne li lepší - občas mají i předsudky, že firma není jeden člověk ... i když to dávno není pravda.

Pak můžeš programovat dle libosti a pokud to neprovaříš jinak (třeba tak, že budeš něco dělat v práci pro svoji firmu, nebo budeš mizet přes den na schůzky, případně tě někdo nenabonzuje), v podstatě není šance, aby to zjistil.
Sám můžeš pro sro pracovat i brigádně a ostatní programátoři také, nebo klidně oni "na fakturu".

Jedinou nevýhodou je nutnost podvojného účetnictví a nějaká ta roční byrokracie, ale to lze zvládnout.

Takže, pokud opravdu máš podnik jistý, založ sro.

Medo77

  • ****
  • 297
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak utajit vedlejšák před zaměstnavatelem?
« Odpověď #12 kdy: 25. 02. 2024, 08:40:09 »
Vsetko podstatne tu uz je:
- bude treba konzultovat so zakaznikmi ?
- ak ano, musis to robit ty, alebo aj niekto z kolegov ?
- ak ty, mozes to robit aj po tvojej pracovnej dobe, alebo skoro dost vyhradne cez ?
- ak cez, bude to mail ci telefon ?
- mozes telefonovat relativne v sukromi, alebo nie ?

- programovat chces cez pracovnu dobu ci po ?

- bude treba chodit produkt nasadzovat/odladzovat k zakaznikom ?
-pojdes ty, alebo kolega ?
- ak ty, a zrejme hovorime o pracovnom tyzdni, dostanes podla potreby dovolenku ?

Po zvladnuti vyssie uvedeneho uz ostava len pravna forma a veci okolo.
Bud rodinny prislusnik, kolega, co ti po rozbehnuti firmy nepodrazi nohy, atd.
Inac povedane, ak sa neprezradis v sucastnej firme mailami/tf/otvorenym projektom v c++ na obrazovke, ostatne by mohlo ist...

Programovat pocas pracovnej doby je samozrejme prasarna, nehovoriac o zrejme zneuzivani techniky zamestnavatela na inu ako pracovnu cinnost.

Re:Jak utajit vedlejšák před zaměstnavatelem?
« Odpověď #13 kdy: 25. 02. 2024, 09:06:38 »
A ešte je tu riziko, že zákazník alebo kolega z vedľajšej práce ťa nabonzuje zamestnávateľovi z HPP. Je jedno z akého dôvodu.

Re:Jak utajit vedlejšák před zaměstnavatelem?
« Odpověď #14 kdy: 25. 02. 2024, 09:41:36 »
Nevím o co se jedná, ale vidím riziko, že to časově nebude kompatibilní se současným hpp...

Osobně bych dal výpověď (v it oboru člověk sežene kdyztak novou práci bez problémů).

Nebo šel za šéfem a řekl bych mu pravdu s tím že chci zkrácený úvazek nebo dávám výpověď.