Vedení elektrokabeláže venkem

Vedení elektrokabeláže venkem
« kdy: 27. 07. 2023, 12:29:38 »
Ahoj,

tak po plodne diskuzi na osvetleni nizkeho prostoru a co jsem videl diskuzi o natazeni kabelu mezi dvema baraky vzduchem, davam dalsi zajimave tema (casove omezene, uz jsem to mel mit hotove).

Viz obrazek. Napravo od dveri je schovany rozvadec - vede do nej ta nenapadna chranicka pod podlahou terasy. Na terase bude dlazba na tercich + zastreseni. Stena bude v odstinu cerne. A nyni jeste zvazuji a hledam idealni reseni vyvedeni elektroinstalace ven v tomto rozsahu:

1] 3x cyky smer nahoru (zasuvky,osvetleni)
2] 2x cyky do zeme (zasuvky), kazdy jinym smerem

Podlahu terasy vrtat nechci.
Podlaha mistnosti pod terasou je asi 30cm pod urovni terenu.
Zena zase nechce, abychom vrtali stenu terasy pod terenem. Trochu naivne si mysli, ze tim malym otvorem, kde vede chranicka, protahneme dalsich 5 kabelu. Mluvi tedy zatim o rozsireni otvoru.

Kazdopadne, ty kabely chci zakryt na terasove stene, i kdyz jsou UV odolne. Varianty:
1] nejak to venku zalistovat (cerne listy jsou, parapetni kanaly ale ne)
2] chranicky kovove nereznouci (misto kopofexu) a pak to nejak rozdelit do kopofexovych
3] postavit sloupek (jekl na miru atd, ztracene bedneni, plotovka atd) a pak prejit do chranicek
4] dat tam trubku (okapovy svod)

Ucelem je zakryti a zaroven mit moznost uprav/oprav. Takze bud komplet tahane chranickami, nebo mit do toho zakryti pristup, nez to prejde na chranicky.

Tak jsem zvedav, co vas napadne.

Jak sem sakra mam vlozit obrazek...No je v priloze.
« Poslední změna: 27. 07. 2023, 14:31:24 od Petr Krčmář »


Re:Vedení elektrokabeláže venkem
« Odpověď #1 kdy: 27. 07. 2023, 20:05:34 »
Tedy zkuste si to po sobě přečíst s vědomím, že tu situaci neznáte a možná zjistíte, proč dosud nikdo nereagoval...
"Napravo od dveri je schovany rozvadec"
Napravo je nějaký kohout na vodu. Ten rozvaděč je schovaný pod fasádou?
Tipnul bych, že je asi ZA těmi dveřmi na pravé stěně.
"vrtali stenu terasy pod terenem" je taky perla - ta terasa je někde ve 3 metrech ne, tak jak pod terénem???

Ale k věci.
Ten husí krk vede tam kam potřebujete natáhnout ty kabely?
Pokud ano, tak podle mne do něj ty 2x CYKY 1.5 a 1x CYKY 2.5 s trochou snahy dostanete.
A pokud ne, k dnešním LED  žárovkám bude stačit i drát jednička a zásuvkám 1,5 jen to budete muset adekvátně jistit nižší hodnotou  jističů.
A pod současným husím krkem vyvrtat druhý otvor a směrem k zemi zasekat chráničku  pro ty druhé dva kabely.

Zbytek se sloupkem, jeklem, ztraceným bedněním atd jsem nepochopil.

alex6bbc

  • *****
  • 1 627
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vedení elektrokabeláže venkem
« Odpověď #2 kdy: 27. 07. 2023, 20:21:07 »
elektriku dej do zeme.

Re:Vedení elektrokabeláže venkem
« Odpověď #3 kdy: 28. 07. 2023, 09:37:11 »
Tedy zkuste si to po sobě přečíst s vědomím, že tu situaci neznáte a možná zjistíte, proč dosud nikdo nereagoval...
"Napravo od dveri je schovany rozvadec"
Napravo je nějaký kohout na vodu. Ten rozvaděč je schovaný pod fasádou?
Tipnul bych, že je asi ZA těmi dveřmi na pravé stěně.
"vrtali stenu terasy pod terenem" je taky perla - ta terasa je někde ve 3 metrech ne, tak jak pod terénem???

Ale k věci.
Ten husí krk vede tam kam potřebujete natáhnout ty kabely?
Pokud ano, tak podle mne do něj ty 2x CYKY 1.5 a 1x CYKY 2.5 s trochou snahy dostanete.
A pokud ne, k dnešním LED  žárovkám bude stačit i drát jednička a zásuvkám 1,5 jen to budete muset adekvátně jistit nižší hodnotou  jističů.
A pod současným husím krkem vyvrtat druhý otvor a směrem k zemi zasekat chráničku  pro ty druhé dva kabely.

Zbytek se sloupkem, jeklem, ztraceným bedněním atd jsem nepochopil.

Mozna to holt chce vic premysleni. Ano, ten ten rozvadec je schovany v mistnosti pod terasou na jeji prave stene, v te chranicce je hlavni privod z domovniho rozvadece. Ten vodni kohoutek v tom vubec nehraje roli.

Nevim, co je nepochopitelne na stene terasy. Ta terase je podsklepena. Dobre, asi lepsi vyraz by byl "podsklepena stena terasy". Podlaha podsklepeni zacina asi 30cm pod urovni terenu - tam by se dobre vyvedly ty okruhy do zahrady, ale zena to nechce vrtat tady.

Rozhodne na zasuvkove okruhy nedam 1,5mm kabely, kdyz tam potrebuji jisteni 16A, na 10A mi vyhazovala sekacka jistice. Proste poddimenzovani ne.

Sekat celou drazku do te steny se mi taky moc nechce (steny budou v omitce, nemluve o tom, ze deda stavel snad z betonu pro bunkry), neni to uplne rozsiritelne, do zeme jdou nyni 2x4 cm kopoflexy. Obecne nemam rad zasekanou elektroinstalaci, i kdyz vim, ze listy apod. obcas prekazi. Ale budiz, tuhle moznost muzu vzit v uvahu, zapomel jsem na ni.

Varianta jekl/sloupek atd je jednoducha. Ma to pouzitelny vnitrni otvor, kterym lze protahnout kabely. Proste variace na listy, jen to nemusi byt pak v nekterych pripadech kotvene ke stenam, je to kotvene do zeme. Ono jde o to, aby to i nejak rozumne vypadalo, jinak tam muzu nechat trcet kabely rovnou.

Tldr:
- potrebuji momentalne dostat 2x 3x2.5 + 1x 1.5 cyky na uroven podlahy terasy, tam to pak uz rozdelim na pod dlazbu a pod zastreseni (a jeste hrana podlahy terasy bude mit jeste oplechovani)
- potrebuji momentalne dostat 2x 3x2.5 do zeme a prejit na 2x kopoflex (kazdy jinam)
- jde o aspon trochu esteticke a funkcne pristupne reseni prostupu zevnitr ven

Re:Vedení elektrokabeláže venkem
« Odpověď #4 kdy: 28. 07. 2023, 09:44:08 »
Pro smer nahoru mi zatim jako nejlepsi varianta pripada uchytit listu na tu betonovou hranu terasy, kde prileha k baraku, protoze je "splyne" do podlahy. Anebo tam dat svod od okapu (idealne hranaty), to uchytit na dva tri drzaky, tim se vyhnu i oplechovani a bude to dostatecne siroke, aby to pobralo dost kabelu. A zevnitr do svodu natahnout chranicku a pak uz zase chranicky z obou stran svodu. Nu, premyslim nad tim prubezne uz mesice  ;D


Re:Vedení elektrokabeláže venkem
« Odpověď #5 kdy: 29. 07. 2023, 14:09:44 »
Drazky dnes sekaji jen kkti, drazky se FREZUJI drazkovackou. Neni z toho neporadek, jede to jako po masle, drazky jsou stejne. Pokud to deda nedelal z UHPC, levna drazkovacka bude fungovat perfektne! Ja bych dal kabely do zeme a sloupek ktery se vzhledove hodi k fasade.
« Poslední změna: 29. 07. 2023, 14:13:07 od prevadecspojitostivole »

Re:Vedení elektrokabeláže venkem
« Odpověď #6 kdy: 29. 07. 2023, 18:59:09 »
Je to elektrika do 50V? Jestli ano, dělej jak ti radí.
Jestli je to 230V radši zajdi za elektrikářem.
Jestli to je obytný, pouze tvé a nemáš tam děti, tak to klidně zkus natáhnout, ale nech to revizáka zkontrolovat, a nejdříve to s ním prober.
Ona ta elektrika strašně svádí, kabel vypadá jako ethernetový, ale je v tom sakra velký rozdíl, a při průšvihu je to dost často konečná. Ale souhlasím s tím, že zapojit 3 pólovou zásuvku zvládne i bezmozek, jen musí být "znalý".
Nepředpokládám že když se takto ptáš, že máš "padesátku".

Re:Vedení elektrokabeláže venkem
« Odpověď #7 kdy: 31. 07. 2023, 13:08:44 »
Rozhodnuti uz padlo, rozsiril jsem otvor, kde vstupuje chranicka do te podterasove zdi. Az to zacistim, bude tam prostor pro hodne kabelu (bez chranicek). Zatim to vyhrava na 90%, ze venku se to zalistuje na tom rohu vedle fasady domu, sloupek si nechavam do zalohy. Zatim jsem totiz na zadny "elektrikarsky" sloupek nenarazil (nepocitam zasuvkove sloupky na zahradu, lampy od obecniho osvetleni).

A "50"ku jsem mel naposledy na FELu. Ty rozvody se stavi nove, takze elektrikar/revizak u toho budou pri zapojovani.

Re:Vedení elektrokabeláže venkem
« Odpověď #8 kdy: 31. 07. 2023, 15:08:51 »
Proč to lištovat? Plasty venku jsou hnus a po letech to bude jen horší. Řešením jsou husí krky a zaházet to omítkou, tj. udělat normální roh.

f-k-r

  • ***
  • 106
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vedení elektrokabeláže venkem
« Odpověď #9 kdy: 31. 07. 2023, 16:15:26 »
[quote author=czechsys link=topic=27851.msg391222#msg391222 date=1690801724
A "50"ku jsem mel naposledy na FELu. Ty rozvody se stavi nove, takze elektrikar/revizak u toho budou pri zapojovani.
[/quote]
Dobře děláte.
Jasná a každému srozumitelná padesátka byla zrušena, nahradil ji zák. 250/2021 Sb. a nařízení vlády 194/2022 Sb.
Jo - kdybyste si chtěl užít trochu srandy, položte Váš dotaz na elektrika.cz. Tam by Vám dali :-).

jjrsk

  • ****
  • 469
    • Zobrazit profil
Re:Vedení elektrokabeláže venkem
« Odpověď #10 kdy: 31. 07. 2023, 17:15:40 »
...
Jasná a každému srozumitelná padesátka byla zrušena, nahradil ji zák. 250/2021 Sb. a nařízení vlády 194/2022 Sb....
Nahodou, ja sem se usnesl (v souladu s novou legislativou) za prace pod napetim na VVN je zcela bezpecna cinnost, pri ktere zadna rizika nehrozi,  a tudiz ji mohu bez dalsiho vykonavat.

Jinak je na tom take moc pekne, jak vlada sama sebe zmocnila porucit desti.

Re:Vedení elektrokabeláže venkem
« Odpověď #11 kdy: 01. 08. 2023, 12:44:28 »
Proč to lištovat? Plasty venku jsou hnus a po letech to bude jen horší. Řešením jsou husí krky a zaházet to omítkou, tj. udělat normální roh.

Jak udelate normalni roh pro vedeni elektriky na terasu? Tady se snad normalni roh pro smer nahoru udelat neda. A drazkovat 40 kopoflexy do podlahy terasy fakt ne.