SŠ Informační technologie

chsajarsa

Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #30 kdy: 06. 01. 2011, 09:55:35 »
S tim samostudiem se da souhlasit, ale me se treba matika samostudiem ucila dost blbe. Teorie ok,ale praxe je nic, pze tam je treba, aby nekdo upozornvoal na chyby.

Jinak se to pak hodi i na VS, kde jsem mel cely prvak od uceni klid diky znalostem ze samostudia a mohl jsem rozsirovat svoje odbornejsi znalosti. :-)


smoofy

  • *****
  • 1 058
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #31 kdy: 06. 01. 2011, 10:08:11 »
Je to tak, pro mne osobne je matematika peklo pac je to o hlavne drilu a tisicich spocitanejch prikladu kdyz to chce clovek skutecne umet dobre a neni mimoradne nadanej a to je pro mne nepredstavitelny travit hodiny pocitanim prikladu. Na druhou stranu jsou matematicke odvetvi, u kterych trocha premysleni ci dobry vyklad usetri 10 ba i stovky hodin. Ale jak jsem psal v predchozim prispevku, zalezi na vyucujicim.

iwtu

Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #32 kdy: 06. 01. 2011, 10:36:14 »
Tady bych si dovolil nesouhlasit. My na elektro mely uz v prvaku matice gausovu eliminacni metody a na elektrickem mereni nas ucili derivace a integraly,protoze se s nima pocitaly obvody. Spise je to dano urovni tech ucitelu co na skole jsou.

Stale to nie je nic nad ramec vseobecneho gymanzia...  Na gymnazium je vseobce najsilnejsia matematika, ale i ta je trivialna, ak ma clovek super ucitela...

Rekl bych ze je velice malo schopnych ucitelu, kteri dokazi latku skutecne prehledne vylozit takze povetsinou tak vyuka probiha beztak samostudiem kde Vam vyucujici defakto rika, co se to vlastne mate naucit :).

Ano, ja sam som mal s centralneho testovania z matematiky 35% a 55%. Chyba bola v tom, ze ucitel nas nenabadal, ako na tie veci prist, ale povedal, takto sa to robi a hotovo. A mne fakt naspamat ucit nechcelo. Teraz som tretiak na MFF UK. Najtazsie sa strednej skole je podla mna ukazat, aka je ta matematika trivialna. Tak som za par doucovani z trojkarov spravil najlepsich matikarov v triede. Iba som im ukazal, aka je to jednoduche. Krasny priklad je aj moj spoluziak. On si este na strednej naprogramoval vlastny OS a z matematiku mal aj stvorku. Dnes ho uz programovanie prestalo bavit a venuje sa prevazne matematike...

Je to tak, pro mne osobne je matematika peklo pac je to o hlavne drilu a tisicich spocitanejch prikladu kdyz to chce clovek skutecne umet dobre a neni mimoradne nadanej a to je pro mne nepredstavitelny travit hodiny pocitanim prikladu. Na druhou stranu jsou matematicke odvetvi, u kterych trocha premysleni ci dobry vyklad usetri 10 ba i stovky hodin. Ale jak jsem psal v predchozim prispevku, zalezi na vyucujicim.
Hm... U mna a ani zdaleka nie som na MFF sam, ak nie vo vacsine, pocitanie je slabe. Pocitat neviem a treba mi cas, kym to vypocitam. So svojich skusenosti, radsej nezavisle pocitam 2x... Vela matikarov trpi tym, ze na zakladnej/strednej im bolo vsetko jasne, teda im to stacilo a nic nepocitali. Viem pocitat, ale musim pri tom rozmyslat a nerobim to automaticky (mala nasobilka, exponecialne rovnice, logaritmicke, ba aj linearne...). Ale nastastie v skole hlavne rozmysla nez pocita...


smoofy

  • *****
  • 1 058
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #33 kdy: 06. 01. 2011, 11:19:49 »
Mne taky matematika zacala bavit kdyz jsem ji zacal chapat ovsem dojel jsem na VS na to ze sem nemal jak se rika napocitano tak mi vsechno trvalo dele ale spocital jsem to vetsinou bez problemu. U slozitejsich prikladu na cvickach u tabule na mne ale koukali jak na debila protoze preci nepreskakuju automaticky takzvane trivialni kroky co meli ostatni za automaticke z gymplu nebo tak a mne to dosti odradilo protoze jsem si pripadal jak totalni guma a kolikrat my to bylo i dosti neprijemne vycteno. Zjistil jsem, ze asi neni dulezity spravny vysledek. Po nas treba na stredni nas tridni chtel abysme premysleli a vzorce z automatizace ci elektrotechniky se neucili nazpamet ale odvozovali. Kdyz nekoho zkousel u tabule, zeptal se ho na vzorec a ten mu ho vystrihl na tabuly nazpamet tak okamzite nasledovali otazky co ten vzorec vlastne znamena a jak k nemu dotycni dosel. Nejeden nebozak sel sedet s pekou :). Naopak kdyz jste vzorec naznali, ale snazili se ho odvodit, nechal vas u tabule treba celou hodinu, semtam natuknul a clovek z toho mohl vydolovat celkem slusnou znamku kdyz vedel co dela a o cem mluvi i kdyz to nakonec treba nevymyslel uplne spravne. Musim rici, ze to byl clovek, ktery mi dal do zivota hrozne moc a jsem moc rad ze jsem na nej narazil (i kdyz zbytek profesorskeho sboru byl prakticky nepouzitelnej). Kdyz se clovek zamysli nad souvislostmi tak zjisti ze je to vlastne velice jednoduche a logicke stejnak jako fyzika coz neni vlastne nic jineho nez matematika v praxi.

Rolo

Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #34 kdy: 06. 01. 2011, 12:09:42 »
2 iwtu: Úplný súhlas. Ja som na základnej mal na vysvedčeniach z matiky ltt dvojky, pretože mal som dosť zdravotných problémov, kedy som vymeškal veľa látky a potom som sa samozrejme nechytal na novú látku + lenivosť si to dobrať. Časom sa z toho u mňa vyvinula doslova nenávisť ku matematike. Na strednej to už bolo horšie, tam som bol na hranici prepadnutia a to som chodil na trápnu obchodnú akadémiu.

Ale keď som sa pred pol rokom rozhodol ísť študovať informatiku, tak mi bolo jasné, že bez matematiky to nepôjde a tak od mája minulého roku chodím na doučovanie a čuduj sa svete, tá nenávidená matematika ma začala aj baviť. Keď sa tak na to spätne pozriem, je neuveriteľné, koľko nových uhlov pohľadu na svet som za tých pár mesiacov získal. No a naozaj to nie je až také ťažké.

Dlho som nemohol uveriť, že sa počas necelého roka dá stihnúť prebrať všetko učivo, ktoré je v osnovách pre stredné školy. No a v marci ma čaká prvý test a mne už stačí prebrať len analytickú geometriu a potom opakovanie do zblbnutia. Nechcem tým ale povedať, že mi ta matematika ide super to nie, problémom u mňa je, že som pomalý a zatiaľ neviem, čo s tým. Vždy je ale podstatné prepočítať množstvo príkladov, kde sa človek naučí, čo všetko ho môže čakať, no najmä! matematika zmení spôsob myslenia k lepšiemu a potom sa aj iné problémy riešia oveľa jednoduchšie.

Ale matematické gymko určite nemôže nikomu uškodiť. No ak sa rozhodneš pre inú školu, tak môžeš si byť istý, že aj keď nie si rodený matematický génius dá sa to všetko zvládnuť, len k tomu nesmieš ísť s prístupom, že "to je ľahké, to ani nemusím prepočítavať."




iwtu

Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #35 kdy: 06. 01. 2011, 13:04:00 »
matematika zmení spôsob myslenia k lepšiemu a potom sa aj iné problémy riešia oveľa jednoduchšie.
Poznám nejden prípad, kedy matematika z kvázy normalného človeka spravila jedinca neschopného žíť sociálny život. Jediná pravda ktorú uzná je matematický dôkaz a tá jeho. Tak sa mi z najlepšieho priateľa z gymnázia stala maska, ktoré sa umelo snažia zapadnúť do spoločnosti... Matematika je jediné, čo mu k životu stačí a vidí sa mu nesmierne dôležité.

Ale matematické gymko určite nemôže nikomu uškodiť.

To je s prepačením blbosť. Jediné, čo by mohlo dať na rovnkaom type škole genarilozovať, sú učebné osnovy. Nesmierne veľa zavisí od učiteľov a partie. Jedno gymko nemusí a druhé spraví človeku zo života peklo.. a MFF UK? Prestížná škola, ale v prvom a druhom ročníku odchádzajú ľudia zo školy často silno psychicky zdeptaní.

Neviem, či viem o nejakej veci, čo nemôže nikomu uskodiť....

Môj prípad je taký, že som odišiel z PF UPJŠ po dvoch rokoch, lebo mi to nič nedávalo. A si tak vravím, skusím ešte MFF UK, a ak mi to nič nedá, kašlem na vyšku. A išiel som do toho ako skoro každý jeden, čo na tú školu ide. Bola výzva a snaha prekonať samého seba. A uprímne, nepoznám jedného človeka, ktorý na tú školu išiel a nemal obavy, že ju zvládne, že na to má. Myslím, že aj veľmi tažko nájdeš maturanta, ktorý si je úplne istý, že skončí vysokú školu. Som prípad človeka, ktorému dala vysoka škola strašne veľa a nie málo veci vzala. Ale poznám aj veľa prípadov, ktorým ta istá škola vzala úplne všetko a v rámci zachovania akého takého zdravého rozumu odišli úplne zdeptaní so seba...

Hold, v živote nemáš žiadnu istotu, možno až na to, že raz asi umrieš. Preto zavisí iba od Teba, si si vyberieš pohodlnú cestu s kľudným životom a s kvázi relatívnou istotou alebo budeš prekonávať sámeho seba a kračať cestami, o ktorých ani náhodou nemáš istotu, kde vedú. Prvú cestu si väčsinou berie stred Gaussovej krivky. Tú drúhu si zvolili právý aj ľavý okraj... Medzi tými okrajmi je oveľa tenšia hranica, ako sa zdá...

krúta pravda: Svet nie je diskrétny. Svet je spojitý... A ktomu potrebujeme aj iracionálne čísla.

spr

Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #36 kdy: 06. 01. 2011, 15:42:33 »
spr: na algoritmizaci stačí i pascal a delphi
to mas urcite pravdu, programovat se naucis i bez jazyka. Ale co znam lidi co to vysli, tak vrchol algorytmizace byl insert sort. Kdyz sem jim rikal co my vsechno delali tak hodne valili oci. Ale nevim jaka je situace ted.

student

Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #37 kdy: 06. 01. 2011, 22:37:11 »
Takove obecne shrnuni pro informatika:

1. Matematika je prvnim miste. Uc se matematicky myslet - tvorit souvislosti a umet popsat problem matematicky, neuc se veci nazpamet.

2. SS jakou si vyberes... Spise bych doporucoval nejaky matematicky zamereny gympl. Ja osobne jsem studoval na elektrotechnicke prumce. Uroven nasi matematiky byla lepsi nez uroven matematiky spoluzaku z gymplu, ale neni to podle me pravidlem, ale tim, ze se sesla dobra trida a meli jsme nadsence matematikare. Co se tyce programovani... tomu jsem se venoval ve svem volnem case, takze samostudium. Naucil jsem se tam relativne dobre elektroniku a elektronicke obvody (procesory, sbernice, assembler atd...). Opet vse zavisi na ucitelech a kolektivu. Dobry kolektiv (=inteligentni a znalosti chtivy) je castokrat zarukou kvality.

3. Co se tyce prestiznich skol... Zde zaznela hlavne FEL CVUT a MFF UK. Zapomneli jste vsak jeste na dve prestizni skoly a to jsou FIT VUT a FI MU. Nevim jak je to s prestizi celeho VUT, ale vim, ze FIT je na VUT nejvice hardcore fakulta a dost se vzdaluje od ostatnich fakult svoji narocnosti. Poslednich par let probiha na teto fakulte "zvysovani prestize", ktere studium hodne ztizilo. Ve srovnani s FEL CVUT je studium na FIT VUT v Brne asi o 40-70% narocnejsi. Srovnavali jsme to se spoluzakama ze stredni, kteri studuji bud na FELu nebo FITu. Udajne i MU je srovnatelna s UK, podle nekterych snad i prestiznejsi (=kvalitnejsi, ne znamejsi).

4. Pokud chces v IT neceho dosahnout a nehces skoncit jako nejaky webovy tvurce nebo prodavac v prodejne HW... musis mit v hlave. Pokud nemas, nema smysl se do toho ani poustet.

iwtu

Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #38 kdy: 07. 01. 2011, 01:42:01 »
FI MUNI mam pocit, ze je to zlaty priemer, medzi technikou a matfyzom. Na technike sa na veci divaju prevazne technicky, na matfyze sa casto problemy uplne odtrhnute od reality, iba preto, ze sa mozu riesit. Myslim, ze v priemere je viac informatikov typu FI MUNI ako matfyz alebo technika.

Moj osobny nazor je, ze na MFF UK informatika prisposobuje ucivo ich idealnemu studentovi a nie ich realnemu studentovi. Pocet idealnych studentov je tak do 10 v rocniku, co si vsimam... Ono je to zacarovany kruh, lebo na skole ostane ucit vacsinou ten idealny student... :-)

O prestizy MFF UK ani o FI MU by som nepochyboval. na MFF UK chodim, co FI MU som vela pocul a mam tam priatelov. Pravdupovediac, viacmenej je mi aj jedno, ako su na tom s prestizom vo svete, dolezite mi pride to, ze maju prestiz pre mna. Uprimne, na prestiznejsiu skolu ako MFF UK nepotrebujem ist. Ale ono, co som sa dival na prednasy MIT, tak nemal som pocit, ze by boli narocnejsie ako u nas... Aj keby existovala nejaka ina hardcore informatika, ja sa uprimne spojim s tym, co mam.

smoofy

  • *****
  • 1 058
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #39 kdy: 07. 01. 2011, 18:05:34 »
Libi se mi jak spousta lidi resi otazku prestize, ale za celou dobu jsem zaregistroval asi jeden jediny prispevek doporucujici zahranicni skolu. Otazkou je, co odrazuje lidi vice, jestli je to fakt, ze je za ni v prevazne vetsine nutno platit a nebo neznalost jazyka. Smutne je, ze u nas za skolu plati povetsinou ti, co chteji titul "ZADARMO :)" a ve světě ti co chtějí kvalitní vzdělání. Myslm že všechny výše zmíněné školy mají svoji kvalitu v rámci určitých možností a ve finále bude, ať už si vyberete jakkoliv, záležet stejně jen a jen na Vás, jak se o to svoje štěstí a místo na slunci poperete a jak moc se budete snažit. Je to jako s výberem distra na kterým člověk jede, někomu sedí Ubuntu, někomu zase Gentoo či Debian ať tak či tak, samo o sobě to z Vás geniálního ajťáka neudělá.

Student

Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #40 kdy: 07. 01. 2011, 21:51:03 »
iwtu:
MFF UK je muj sen, ale mel jsem strach tam jit. Vzhledem k tomu, ze si nemuzu dovolit se nechat vyhodit, tak jsem sel radsi jinou skolu. MFF UK bych chtel zkusit :). Planuji, ze na FIT VUT dokoncim Bc. a prestoupim jinam. Napadla me i MFF UK, ale mam silne obavy, ze bych magisterske studium nedal, kdyz jsem tam nestudoval bakalarske... Kazda skola uci vpodstate uplne jinak, navic, FIT VUT je technicka, takze skladba studia byla uplne jina. Takze bych mel zrejme hrube nedostatky a pravdepodobne by me vyprali hned v prvnim rocniku. Docela me to mrzi...

iwtu

Re: SŠ Informační technologie
« Odpověď #41 kdy: 08. 01. 2011, 20:41:06 »
nestoji to za to?ist do toho, prekonat vlastny strach a vyhrat? alebo cestne prijmut porazku. Myslim, ze najhorsie so vsetkeho je vobec to neskusit... A co som sa bavil s ludmi, tak ta skola dala aj vela tym ludom, ktory odisli...