Plat správce sítě v Praze (junior/medior)

Plat správce sítě v Praze (junior/medior)
« kdy: 07. 11. 2023, 12:44:01 »
Zdravím!
Mám dotaz na zdejší síťaře ohledně platového ohodnocení, sháním práci síťaře v Praze a protože jsem zatím pracoval pouze mimo Prahu spíše v malém městě, nejsem si jist, o kolik si přesně říct s ohledem na "Pražskou přirážku".

Mám maturitu z IT, 2 roky zkušeností, středně pokročilé znalosti většiny témat v síťařině (VLAN, STP, PS, RIP, OSPF, IS-IS, FHRP, HA ... a tak dále) + samozřejmě dobrou angličtinu.

Většina inzerátů nemá platové rozpětí a ty , co mají jsou buď okolo 40k nebo 80k...

Osobně jsem přemýšlel nad tím si říkat o +- 60k (vše v Kč, hrubého za měsíc), je to moc, nebo se jedná o přiměřený odhad?

Díky.


lojdr

Re:Plat správce sítě v Praze (junior/medior)
« Odpověď #1 kdy: 07. 11. 2023, 13:08:01 »
Tady se dozvíš akorát to, že si musíš říct minimálně o 200 tis. jako zaměstnanec nebo 10 tis. CZK/MD jako OSVČ, protože dobrej síťař by za míň ani nevstal z postele. :-X

Teď vážně... https://www.platy.cz/pruzkum-platu , nebo se zeptej nějakýho člověka, který dělá nábory IT lidí. Někoho mezi známejma nebo známýma známejch určitě najdeš. Je jich dneska mraky. Stejně nakonec budeš mít co si vyhádáš, ale k tomu dospěješ až s věkem. Nechtěj všechno hned.
Jestli máš dobrou angličtinu, tak jdi na 2-3 roky do zahraničí. Ne kvůli penězům, ale kvůli zkušenosti.
 

_Jenda

  • *****
  • 1 596
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Plat správce sítě v Praze (junior/medior)
« Odpověď #2 kdy: 07. 11. 2023, 13:21:13 »
Trochu bych přidal, tak 70-80k, ale řádově to máš správně.

Re:Plat správce sítě v Praze (junior/medior)
« Odpověď #3 kdy: 07. 11. 2023, 13:38:28 »
Ono záleží v jaké firmě budeš poptávat místo.
Někde v PWC ti asi i těch 80 dají, když se budeš líbit, ale třeba v DPP myslím bez šance (zase tam nepotřebuješ tu dobrou angličtinu).

Re:Plat správce sítě v Praze (junior/medior)
« Odpověď #4 kdy: 07. 11. 2023, 13:43:31 »
Záleží jak se předvedeš na pohovoru a pochopitelně na firmě. Další věc je to, zda si ochotný jít s cenou níž, a být někde na pohodu, nebo se někde trápit za 80k. Osobně bych se nebál říct si 70k, oni už i lidi na supportu mají 55k.


CPU

  • *****
  • 801
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Plat správce sítě v Praze (junior/medior)
« Odpověď #5 kdy: 07. 11. 2023, 15:14:13 »
Obecně - v privátním sektoru rozhodně nejít pod 70k, ve státním o 1/4 méně.

Jestli můžu radit, protože jsi ještě nezkušený, jdi dělat do firmy, která dělá správu IT a bude prodávat tvojí práci. Budeš dřít jako tůůůt a za mizerné peníze (60k), ale hrozně moc se naučíš. A po dvou letech tradá na teplé místečko kompetentního síťaře za úplně jiné peníze.

Re:Plat správce sítě v Praze (junior/medior)
« Odpověď #6 kdy: 07. 11. 2023, 16:57:33 »
Obecně - v privátním sektoru rozhodně nejít pod 70k, ve státním o 1/4 méně.

Jestli můžu radit, protože jsi ještě nezkušený, jdi dělat do firmy, která dělá správu IT a bude prodávat tvojí práci. Budeš dřít jako tůůůt a za mizerné peníze (60k), ale hrozně moc se naučíš. A po dvou letech tradá na teplé místečko kompetentního síťaře za úplně jiné peníze.

lol, dobrý nesmysl.

Bez certifikaci a 2 roky praxe jít na 70tis? To je trochu přestřelené, ne?

Udělat si Cisco CCNA/CCDA (přípravka je často součástí předmětů na VŠ, takže to kluci/holky mají jak nic) je takový malý základ. V O2 najíme sítaře po škole s malou praxí za 40 tis. KB má nástupku 60tis, ale tam už chtějí alespoň CCDP. Kde ti prosímtě dají 70tis bez VŠ jiného formálního vzdělání na sítě?






Re:Plat správce sítě v Praze (junior/medior)
« Odpověď #7 kdy: 07. 11. 2023, 17:12:58 »
Obecně - v privátním sektoru rozhodně nejít pod 70k, ve státním o 1/4 méně.

Jestli můžu radit, protože jsi ještě nezkušený, jdi dělat do firmy, která dělá správu IT a bude prodávat tvojí práci. Budeš dřít jako tůůůt a za mizerné peníze (60k), ale hrozně moc se naučíš. A po dvou letech tradá na teplé místečko kompetentního síťaře za úplně jiné peníze.

lol, dobrý nesmysl.

Bez certifikaci a 2 roky praxe jít na 70tis? To je trochu přestřelené, ne?

Udělat si Cisco CCNA/CCDA (přípravka je často součástí předmětů na VŠ, takže to kluci/holky mají jak nic) je takový malý základ. V O2 najíme sítaře po škole s malou praxí za 40 tis. KB má nástupku 60tis, ale tam už chtějí alespoň CCDP. Kde ti prosímtě dají 70tis bez VŠ jiného formálního vzdělání na sítě?

Dodal bych, že mám CCNA a v předchozí práci na vesnici jsem po maturitě bez CCNA nastoupil za 50k.

Re:Plat správce sítě v Praze (junior/medior)
« Odpověď #8 kdy: 07. 11. 2023, 18:03:32 »
Reálná mzda je kolem 40 tis. Kolem 50 tis. když se podaří.
Junior = podržtaška. Bez urážky!

První půlrok se budeš zacvičovat, a další půlrok je budeš přesvědčovat že nehodláš zvednout krovky jakmile ses něco naučil. Ale jakmile v tobě ucítí trochu loajality tak dojde k přidání.

Re:Plat správce sítě v Praze (junior/medior)
« Odpověď #9 kdy: 07. 11. 2023, 20:14:17 »
V O2 najíme sítaře po škole s malou praxí za 40 tis. KB má nástupku 60tis, ale tam už chtějí alespoň CCDP. Kde ti prosímtě dají 70tis bez VŠ jiného formálního vzdělání na sítě?
Za 40 hrubýho se dá v Praze přežít? Vždyť to už má dneska snad i pokladní v Lidlu. To se k vám musí hrnout fakt kvalitní lidi, ale v O2 to tak taky podle toho vypadá...

Reálná mzda je kolem 40 tis. Kolem 50 tis. když se podaří.
Junior = podržtaška. Bez urážky!

První půlrok se budeš zacvičovat, a další půlrok je budeš přesvědčovat že nehodláš zvednout krovky jakmile ses něco naučil. Ale jakmile v tobě ucítí trochu loajality tak dojde k přidání.

Ve které firmě vám někdo sám od sebe přidá? Prakticky všude to funguje tak, že když blbec chtěl dělat za 40k, ať dělá za 40k.

_Jenda

  • *****
  • 1 596
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Plat správce sítě v Praze (junior/medior)
« Odpověď #10 kdy: 07. 11. 2023, 22:40:00 »
Ty jo, teď si zase připadám neschopný já, protože vůbec nechápu jak bych admina za 40 sehnal.

Reálná mzda je kolem 40 tis. Kolem 50 tis. když se podaří.
Junior = podržtaška. Bez urážky!

První půlrok se budeš zacvičovat, a další půlrok je budeš přesvědčovat že nehodláš zvednout krovky jakmile ses něco naučil.
Píše že má dva roky zkušeností. Takže já jsem předpokládal že bude mít výrazně lepší přínos než popisuješ.

Za 40 hrubýho se dá v Praze přežít?
Dá, já mám náklady kolem 30 a to žiju sám (vyšší cena za m^2) a nějak moc nešetřím. Ale pokud by si chtěl tazatel třeba našetřit nějaké peníze, to to ze 32 čistého půjde blbě.

CPU

  • *****
  • 801
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Plat správce sítě v Praze (junior/medior)
« Odpověď #11 kdy: 07. 11. 2023, 23:00:46 »
Ty jo, teď si zase připadám neschopný já, protože vůbec nechápu jak bych admina za 40 sehnal.

Jako....seženeš, věk ~58 a svojí práci udělá.
Když budeš chtít mladýho, tak za 40 taky seženeš, ale bude 2/3 pracovní doby pařit gamesky.
Ve státním je takových lidí dost.

Když chceš někoho, kdo maká/nebude šroubovák strkat do zásuvky/nebude čuchávat prkýnko na dámském záchodě, tak 60k je v Praze základ a 70k za "šikovnýho a se zájmem o práci".

Re:Plat správce sítě v Praze (junior/medior)
« Odpověď #12 kdy: 08. 11. 2023, 07:02:02 »
Hodně záleží na typu firmy, někam se chodí pro peníze, někam jinam pro něco jiného, typicky open source firmy a herni studia platí málo <50k, ale lidi tam chodí kvůli tomu, že to mají rádi, typicky v bance nebo telco ti dají 70-80k, ale lidi třeba nechtějí pracovat v bance nebo telco, to fakt záleží, třeba pro mě je banka a telco hlavní preference.

Známý síťař dělá 100k, ale má víc než CCNA, ale přes 100k mi říkal, že se moc nedá dostat.

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Plat správce sítě v Praze (junior/medior)
« Odpověď #13 kdy: 08. 11. 2023, 07:47:55 »
Když chceš někoho, kdo maká/nebude šroubovák strkat do zásuvky/nebude čuchávat prkýnko na dámském záchodě, tak 60k je v Praze základ a 70k za "šikovnýho a se zájmem o práci".

Myslím, že tohle je hodně starý, ale vyvrácený mýtus. Výše mzdy na tohle nemá z dlouhodobého hlediska absolutně žádný vliv. To souvisí s charatkerem člověka. Někdo maká, baví ho to, někdo nemaká a hraje hry kde může příp. čte noviny nebo diskutuje na rootu v pracovní době apod. :-)

Re:Plat správce sítě v Praze (junior/medior)
« Odpověď #14 kdy: 08. 11. 2023, 09:23:57 »
ano, v lidlu člověk občas dostane víc než síťař. Co si budeme povídat, junior sítař je někdo, kdo tahá kabeláž a uživuje aktivní prvky.

Je dnes spousty kurzů a certifikací, dostávat víc za něco, co umí spousty lidí je těžké.

Svého času jsem se začal specializovat na Infiniband (primárně od Mellanoxu) a to je obor, kde si mě klienti přepláceli navzájem, protože v ČR nás byli jednotky, kteří uměli postavit velké clustery.

Návod na vyšší příjem je za mě specializace, jdi do nějaké práce, sleduj v čem jsou slabá místa a kde se dělají chyby a začni se na to zaměřovat.