Danění přijmu nad dva miliony korun

Danění přijmu nad dva miliony korun
« kdy: 18. 10. 2023, 21:04:31 »
Cau,

potreboval by som zistit, aky budem mat presne cisty zisk ak si v CR v roku 2024 zalozim

1) szco
2) sro kde sa sam zamestnam

Budem pravidelne posielat jednu fakturu kazdy mesiac, celorocne to teda, dajme tomu, robi cca 3M CZK.

Chcem si porovnat, aka forma podnikania sa mi viac oplati uplne dopodrobna (odvody, ich vyska atd atd).

Problem, ktory mam, je ten, ze neviem, co sa stane, ked prekrocim hranicu 2M za rok. Vsade pisu pri pausaloch to, ze to plati len do 2M rocne, ale vobec nikde nie je napisane, co sa teda stane a ako sa to dani, ked to prekrocim?

Snazil som sa kontaktovat uctovne firmy ale bud maju "plno" alebo vobec neodpovedali. Nechapem, co je na tejto otazke tazke - namodelovat oba pripady. Ak mate nejaky overeny kontakt na uctovnu firmu, ktora mi na toto odpovie, budem velmi rad.

Vdaka
« Poslední změna: 19. 10. 2023, 09:37:03 od Petr Krčmář »


David

  • ***
  • 148
    • Zobrazit profil
Re:Ako danit prijem nad 2M
« Odpověď #1 kdy: 18. 10. 2023, 21:20:07 »

Re:Ako danit prijem nad 2M
« Odpověď #2 kdy: 18. 10. 2023, 21:42:26 »
Pausalni vydaje maji strop 2M, nad 2M nelze uplatnit, to je vsechno.

Takze, pokud mas prijem 3M, uplatnis na 2M pausalni vydaje 60% (1.2M), tak tvud danovy zaklad bude 1.8M. Je to blbe, zaplatis z toho i solidarni dan (+7% nad nejaky zaklad).

SRO je dobre, ale tam zase platis dan ze zisku toho SRO, a pokud si to prevedes na ucet, tak jeste ty zaplatis dan 15% ty. Na to je potreba myslet.

Re:Ako danit prijem nad 2M
« Odpověď #3 kdy: 18. 10. 2023, 21:45:44 »
1) tezko rict co je szco, o nicem takovem jsem v nasich zakonech neslysel
2) nemylim-li se tak ve svem sro je tezke byt zamestnan

Fakt chces podnikat kdyz nejsi schopen najit odpoved na takhle jednoduchou otazku?
Děkuji za možnost editace příspěvku.

alex6bbc

  • *****
  • 1 618
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako danit prijem nad 2M
« Odpověď #4 kdy: 18. 10. 2023, 22:14:01 »
a neslo by smlouvy rozdelit? 2M vam pod limit a druhou smlouvu na zenu/brtra/babicku apod.?


Re:Ako danit prijem nad 2M
« Odpověď #5 kdy: 18. 10. 2023, 22:27:03 »
a neslo by smlouvy rozdelit? 2M vam pod limit a druhou smlouvu na zenu/brtra/babicku apod.?
Aneb ako si nechat zavriet polku rodiny.

Re:Ako danit prijem nad 2M
« Odpověď #6 kdy: 19. 10. 2023, 08:06:47 »

Snazil som sa kontaktovat uctovne firmy ale bud maju "plno" alebo vobec neodpovedali. Nechapem, co je na tejto otazke tazke - namodelovat oba pripady. Ak mate nejaky overeny kontakt na uctovnu firmu, ktora mi na toto odpovie, budem velmi rad.


Plno? A objednal sis placené konzultace? Nebo jako čekáš, že ti při tvých příjmech, o kterým se daňovým poradcům či účetním "jenom sní" ti  budou dávat informace zadarmo. Pokud takto jednáš, vem si Partners(ti tě sice podojí ale aspoň se od nich něco naučíš) jako daňové poradce. Já si nechávám zpracovávat podvojné účetnictví u účetní firmy(jsem u jedné 10+ let) a pokud mám nějaký dotaz tak mě vždycky poradí(ale taky po nich nechci žádné "daňové optimalizace na hraně zákona nebo mimo zákon".

Mimochodem, nečekej že na veřejném fóru ti bude někdo říkat(vytvářet důkazy sám na sebe) jak okrádat stát na daních, protože podle trestního zákoníku je to navádění k trestnému činu.

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Ako danit prijem nad 2M
« Odpověď #7 kdy: 19. 10. 2023, 08:10:44 »
2) nemylim-li se tak ve svem sro je tezke byt zamestnan
Mýlíš, protože obvykle nic nebrání vzniku pracovněprávního vztahu.

jjrsk

  • ****
  • 459
    • Zobrazit profil
Re:Ako danit prijem nad 2M
« Odpověď #8 kdy: 19. 10. 2023, 08:31:28 »
2) nemylim-li se tak ve svem sro je tezke byt zamestnan
Mýlíš, protože obvykle nic nebrání vzniku pracovněprávního vztahu.
Ehm ... ne tak uplne.

"Pokud jde tedy o jednatele nebo člena představenstva firmy, tak není možné, aby součástí výkonu práce v pracovní smlouvě byly i obchodní záležitosti firmy, takovou smlouvu totiž nejspíše učiní za neplatnou pracovní soud."

Jinak souhlasim s tim, ze tu nekdo ocekava sluzby danoveho poradce zdarma ...

Re:Ako danit prijem nad 2M
« Odpověď #9 kdy: 19. 10. 2023, 12:04:57 »

Snazil som sa kontaktovat uctovne firmy ale bud maju "plno" alebo vobec neodpovedali. Nechapem, co je na tejto otazke tazke - namodelovat oba pripady. Ak mate nejaky overeny kontakt na uctovnu firmu, ktora mi na toto odpovie, budem velmi rad.


Plno? A objednal sis placené konzultace? Nebo jako čekáš, že ti při tvých příjmech, o kterým se daňovým poradcům či účetním "jenom sní" ti  budou dávat informace zadarmo. Pokud takto jednáš, vem si Partners(ti tě sice podojí ale aspoň se od nich něco naučíš) jako daňové poradce. Já si nechávám zpracovávat podvojné účetnictví u účetní firmy(jsem u jedné 10+ let) a pokud mám nějaký dotaz tak mě vždycky poradí(ale taky po nich nechci žádné "daňové optimalizace na hraně zákona nebo mimo zákon".

Mimochodem, nečekej že na veřejném fóru ti bude někdo říkat(vytvářet důkazy sám na sebe) jak okrádat stát na daních, protože podle trestního zákoníku je to navádění k trestnému činu.

paneboze ... ano, chcel som im zaplatit, mozu mi normalne vystavit fakturu, aj to som v mojej komunikacii s nimi spominal.

Ja nedokazem proste zohnat firmu, ktora mi to spocita, aj ked im chcem zaplatit.

Po nikom tu nechcem aby ma ucil ako okradat stat. Chcem normalne zistit kolko mi na konci dna zostane.

Takze som sa dopracoval zatial k tomu, ze ked je pausal len do 2M, tak pri prijme 3.73M sa odrataju 2M, z toho sa zoberie 60% (pri takom pausale),

2*0.6=1.2

Takze 1.2 mam pausal a potom sa bude danit 3.73-1.2=2.53 a to sa zdani 23% ? Teda 1,95 + 1.2 = 3.14M ?

Takze mozem pocitat s tym, ze v cistom, po zaplateni dani, ako zivnostnik, za rok 2024 zarobim 3.14M?
« Poslední změna: 19. 10. 2023, 12:14:11 od tralala5 »

Re:Danění přijmu nad dva miliony korun
« Odpověď #10 kdy: 19. 10. 2023, 12:21:08 »
podla https://www.osvcnebosro.cz/

pri prijme 3.767M a vydajoch napr. ze 100k (co len tak uz moze programator minut?) vychadza

Základ daně   2 567 000,-Kč (to je 3.767-1.2)
Daň z příjmu fyzické osoby   422 854,-Kč
Sociální pojištění   374 782,-Kč
Zdravotní pojištění   173 273,-Kč

Celkem zátěž   970 909,-Kč

Takze 3.767M - 970k = 2.797M = cca 114k euro.

Na SRO ked som sa aj zamestnal mi to vyjde cca 100k euro takze ak by som pracoval v CR ako zivnostnik tak by sa mi to oplatilo asi o 14k euro viac ako jednoosobova sro v SR.

Re:Danění přijmu nad dva miliony korun
« Odpověď #11 kdy: 23. 10. 2023, 22:24:58 »
Nic vám nebrání souběžně být OSVČ a mít SRO. Dokonce i ve stejném oboru, konkurenční zákaz je jen u dvou souběžných SRO.

Re:Danění přijmu nad dva miliony korun
« Odpověď #12 kdy: 24. 10. 2023, 07:58:06 »
Dokonce to nevadí ani u více sro, pokud se sepíše potřebný souhlas. Navíc, pokud je v obou společnostech stejný a jediný společník, tak kde není žalobce, není soudce. Leda že by člověk žaloval sám sebe.

Zaměstnanec ve vlastním sro není problém, jen nesmí být obsahem pracovní smlouvy obchodní vedení a podobné činnosti. Řešit to navíc jde i tak, že jednatel pobírá odměnu jednatele, což je počítá úplně stejně jako mzda a i odvody jsou stejné. Blbé je, že to je v každém případě administrativa navíc - povinné pojištění zaměstnavatele, hlášení na zdravko, socko...

U příjmů nad 2 miliony bude největší opruz DPH, je to sice jednoduché, ale musí se myslet na každoměsíční přiznání a kontrolní hlášení. U sro navíc vedení účetnictví.

Re:Danění přijmu nad dva miliony korun
« Odpověď #13 kdy: 24. 10. 2023, 08:19:11 »
Já bych tu jen doplnil, že nejvýhodnější zdanění je paušální daň do 1.5M. Tam to vychází na ~5% zdanění včetně socky a zdravka. Takže, pokud někdo má příjem 3M, a je schopný to rozložit mezi 2 lidi, tak po zdanění bude mít kolem 2.8M, což je naprostý úlet :)

Re:Danění přijmu nad dva miliony korun
« Odpověď #14 kdy: 24. 10. 2023, 22:34:51 »
Konecne som nasiel cesku uctovnicku, jupiiii, za dva dni mam pokec a tam do vyratame do puntiku. Potom dam vediet ako som pochodil.