Home Assistant a špatně se hlásící RGB led pásek

Home Assistant a špatně se hlásící RGB led pásek
« kdy: 05. 05. 2024, 10:33:33 »
Mám problém po přeinstalaci RPi, kde běží zigbee2mqtt, na novou instalaci jsem nahodil zpět původní konfiguraci. Od té chvíle Home Assistant nevidí správně RGB led pásek a nechová se k němu jako ke světlu. Trochu to vypadá na nějaký problém s novější verzí zigbee2mqtt. Zkusil jsem pásek odebrat ze zigbee2mqtt, to nepomohlo, zkusil jsem i čistou instalaci HA, taky nepomohlo.
Zde je úplně přesně ta samá chyba, jako mně hází HA, jenom jsem nepochopil, jak to opravit, někomu se to povedlo:
https://github.com/home-assistant/core/issues/113073
Jako tohle se hlásí ten RGB pásek:
https://www.zigbee2mqtt.io/devices/ZB-RGBCW.html
Není tady prosím nějaký expert, který by věděl, co do které konfigurace připsat, aby se to zase probralo? Pomoct by mohlo tohle: "As soon as I also add the property color_mode: true back, it works again and no deprecation warning."
Předem díky za rady, nerad bych znovu vše pároval a navíc to nemusí pomoct.


Zopper

  • *****
  • 744
    • Zobrazit profil
Re:Home Assistant a špatně se hlásící RGB led pásek
« Odpověď #1 kdy: 05. 05. 2024, 16:29:43 »
Nemohlo se stát, že se to jako switch hlásilo už kdysi na začátku, ty sis to změnil, ale z nějakého důvodu se ta úprava neobnovila ze zálohy? Případně tuhle integraci můžeš prostě můžeš zkusit použít jako rovnák na vohejbák.

Re:Home Assistant a špatně se hlásící RGB led pásek
« Odpověď #2 kdy: 05. 05. 2024, 16:38:55 »
To jsem určitě nedělal, ale můžu to zkusit teď, možná to pomůže. Ono to totiž trošku vypadá, že to průběžně blbne hodně lidem a někdy to funguje a někdy ne a nejspíš jsem měl jenom štěstí.
Tu chybu jsem našel ještě ve více bug reportech a vypadá to, že zigbee2mqtt tu hodnotu posílá nějak a HA očekává něco jinýho. Jenom moc nechápu, jakým způsobem to můžu opravit.

EDIT: Ani jsem to nastavit nemohl, ono se to prostě nikde nehlásí, sice ten pásek vidím, ale nemůžu s ním nic dělat, ani měnit entity.
« Poslední změna: 05. 05. 2024, 16:43:50 od lojza007 »

Re:Home Assistant a špatně se hlásící RGB led pásek
« Odpověď #3 kdy: 05. 05. 2024, 16:54:18 »
Ještě přikládám, jak vypadá "nastavení" toho světla:

Re:Home Assistant a špatně se hlásící RGB led pásek
« Odpověď #4 kdy: 05. 05. 2024, 17:30:34 »
Netušíte prosím někdo, jak změnit hodnotu v zigbee2mqtt?
    "0xa4c1384fbc75d084": {
        "color_mode": "color_temp",
        "state": "OFF",
        "color_temp": 153,
        "brightness": 29,
        "color": {
            "x": 0.3805,
            "y": 0.3769,
            "saturation": 0,
            "hue": null,
            "h": null,
            "s": 0
        },
        "last_seen": 1714921737159,
        "linkquality": 255
    }
Podle všeho by mohlo stačit změnit "color_mode": "color_temp" na "color_mode": "true"


Re:Home Assistant a špatně se hlásící RGB led pásek
« Odpověď #5 kdy: 06. 05. 2024, 21:21:01 »
Vypadá to na chybu v aktuální verzi zigbee2mqtt, ze zvědavosti jsem to rozjel na druhým RPi, takže čistá instalace zigbee2mqtt a úplně stejný problém.

Nakonec se mně to náhodou podařilo vyřešit. Náhodou jsem otevřel nějakou nápovědu pro zigbee2mqtt, kde byla popsána nějaká úprava pro HA a zápis má vypadat zhruba takto:
devices:
  '0xa4c1384fbc75d084':
    friendly_name: '0xa4c1384fbc75d084'
    homeassistant:
      light:
        color_mode: true
V tu chvíli se led pásek začal v HA hlásit jako světlo.