Zatímco v případě vrácení u Alzy člověk odchází s dobropisem a jistotou nového kusu, který dostane ASAP.
Co přesně Alze brání udělat to takhle v případě reklamace?
Jako kdyby člověk trval na standardní reklamaci, tak to protáhnou reklamačním kolečkem, ale kdo by o to stál, když může vrátit a rovnou odejít s novym kusem.
Tak ještě jednou. Když to kupující vrátí, platí dopravu zpět k prodejci, platí náklady na dopravu od prodejce k sobě, které jsou nad nejlevnější cenu doručení. A platí snížení hodnoty zboží způsobené něčím jiným, než běžným opotřebením. Takže pokud bude Alza tvrdit, že ta klávesa nesvítí proto, že ji kupující poškodil, dostane kupující zptátky pár korun. A bude na něm, aby dokazoval, že klávesnici nepoškodil. Naproti tomu v případě reklamace v prvním půl roce se má za to, že tam ta vada byla už v okamžiku koupě, a bude naopak na Alze, aby dokázala, že kupující klávesnici poškodil.
Takže od nich to neni špatně nastavený proces, ale postup výhodný pro zákazníka, který by zákazník tak jako tak mohl uplatnit, protože zpracovat to jako reklamaci umí taky, ale trvá to dýl a pořád to bude "co nejdřív".
Ne, je to špatně nastavený proces – možná že schválně, protože natlačí zákazníka do situace, aby si sám zvolil řešení, ve kterém má zákazník menší práva (čemuž vy říkáte „výhodný pro zákazníka“).
Pokud má pracovník Alzy přijímající vrácené zboží pravomoc rozhodnout, že zboží je v takovém stavu, že je možné vrátit zákazníkovi plnou částku, proč by nemohl mít úplně stejnou pravomoc rozhodnout o výměně zboží v rámci reklamace?