Kam odejít z IT v době AI?

Re:Kam odejít z IT v době AI?
« Odpověď #90 kdy: 14. 05. 2026, 21:51:18 »
Myslim ze prilis zovsobecnujes. Bol som jeden z chytrejsich na zakladnej, strednej aj vysokej (cerveny diplom na spojarine) a predsa nemam problem ist na pivo s kamosom alebo susedom ktory ma ucnovku. Na druhej strane som si na dome robil elektriku a polovicku obkladov.  Na dokreslenie, asi osem kamosov z detstva sa mi prepilo na druhy svet.
Ked som zacinal, robil som vo firme pre MaR ako SW developer a ked sme boli vonku u zakaznika a bolo treba pomoct monterom, tak sme aj tahali kable a zapajali rozvadzace. Vtedy som mal platnu elekto vyhlasku.
Stale robim developera, teraz SQL a Java, od 2010 v bankovom sektore.. Ostatni clenovia timu su o 10 - 15 rokov mladsi. AI zatial pouzivame na validaciu ale v tak konzervativnom prostredi ako je bankovnictvo je aj to uspech. Inac je to super nastroj na generovanie dokumentacie.
Myslim ze mi to este par rokov vydrzi, to elektro by som este dal, ale uz sa mi nechce klacat a preliezat neake prekazky pri montazi.


Re:Kam odejít z IT v době AI?
« Odpověď #91 kdy: 15. 05. 2026, 10:42:24 »
Rozvody tahané hliníkem AY 2.5 výhradně ZŽ barvy byly typické pro panelákovou výstavbu 80. let 20. stol. Ve spodních patrech ještě byla fáze černá, ale pak došla zásoba ve skladu a zbytek baráku, horní patra, dotahali ZŽ. Tehdy se používala soustava TN-C a když to někdo přehodil v rozvaděči, tak byla fáze na PEN a kolíku. Peklo. Z nějakého důvodu toho ZŽ byl nadbytek. Tehdy jsem z jednoho skladu vyraboval zbytky, asi 200m, a do dnes ho používám jako vázací drát.

ZŽ byl asi nadbytek, protože je nevkusný a vaši předchůdci vyrabovali kilometry decentnějších černých vodičů. 

Re:Kam odejít z IT v době AI?
« Odpověď #92 kdy: 15. 05. 2026, 11:11:59 »
Doma nikdo nechtěl mít rozvody jen v ZŽ, ale v zaměstnání to nikdo neřešil. A lustru je to jedno.  :-)

Re:Kam odejít z IT v době AI?
« Odpověď #93 kdy: 15. 05. 2026, 14:34:04 »
Po investicích do LLM v řádech bilionů dolarů neumíme zatím ani nahradit zákaznickou podporu. Doporučoval bych nepanikařit. Za pár let tohle AI šílenství skončí a dokonce i těm nejzabedněnějším manažerům dojde, že LLM není plnohodnotný zaměstnanec, ale nástroj automatizace na vyšší úrovni abstrakce, než jsme byli zvyklí a někdo přece bude muset tuhle novou infrastrukturu spravovat a udržovat.

Re:Kam odejít z IT v době AI?
« Odpověď #94 kdy: 15. 05. 2026, 16:19:27 »
To se říkalo o outsourcingu do indie taky... nakonec je zákazník rád i za toho i toho inda.