Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?

Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #15 kdy: 16. 04. 2024, 22:25:52 »
Tak ja si chci casem precist i Mein Kampf, Kapital, Koran, ale to neznamena, ze ze me bude nacek, komous a muslim.

Pro me byl Samuelson totalni 101, ja byl uplne nepolibenej nabidkou/poptavkou, meznima nakladama, makroekonomii. Takhle sem se dozvedel, ze to nic tezky na pochopeni neni a ze bakalare na VSE kvuli tomu studovat nepotrebuju.

mozna by nebylo od veci prozkoumat, zda tohle zrovna neni stejny typ lidi.
na druhe strane pak muzou byt svobodomyslni, samostatni, nezavisli jedinci nebo mensi skupinky.


Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #16 kdy: 16. 04. 2024, 23:04:32 »
Tak ja si chci casem precist i Mein Kampf, Kapital, Koran, ale to neznamena, ze ze me bude nacek, komous a muslim.

Pro me byl Samuelson totalni 101, ja byl uplne nepolibenej nabidkou/poptavkou, meznima nakladama, makroekonomii. Takhle sem se dozvedel, ze to nic tezky na pochopeni neni a ze bakalare na VSE kvuli tomu studovat nepotrebuju.

mozna by nebylo od veci prozkoumat, zda tohle zrovna neni stejny typ lidi.
na druhe strane pak muzou byt svobodomyslni, samostatni, nezavisli jedinci nebo mensi skupinky.

Myslis nackove, komousi, muslimove a studenti ekonomie?  :D :D

Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #17 kdy: 16. 04. 2024, 23:09:55 »
Ale co tak sledujem, aj v mojom okoli, tak financna gramotnost u mladych (bez ohladu na zamestnanie) je mizerna. Nedokazu si ani len precitat pri nakupe na splatky polozku, kde je doslova napisane: cena vyrobku xx eur, celkom na splatky zaplatite yy eur. Cize jasne vidia, kolko preplatia. Ale oni sa radsej budu stazovat, ako ich tie zle firmy okradaju a oni chudaci musia vela splacat za novy iphone a nemaju z coho.

Nemyslím si, že by na tom starší generace byla líp. A co se týká půjček, tak já jsem třeba svoje vlastní banka, splácím sobě klidně i mobil, líp se mi tak řídí měsíční výdaje (neosciluje to tolik).

To co tu bylo napsáno, že si zkontroluji jen kolik mám na účtě je blbost. Když například zrekonstruuji kuchyni za 300k, tak si přeci neřeknu, tenhle měsíc jsem vydělal 100k a utratil 300k, to je nesmysl, těch 300k si naopak dám třeba jako půjčku sobě na 10 let, a měsíčně vidím, že splácím každý měsíc 3.000 Kč na kuchyni, pak pokud má člověk nějaké rezervy, tak se spravují měsíční výdaje řádově lépe.

Ale to už je přesně to plánování.

Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #18 kdy: 16. 04. 2024, 23:11:51 »
Nechapem ludi ktori si robia dane a agendu okolo sro / podnikania sami.

Ked zarabas 100k+ mesacne tak preboha mam 300 euro za stvrtrok na uctovnicku ktora moju jednoosobovku pozna do detailu a len mi posle co a kedy mam zaplatit. Ja len posielam bankove vypisy a faktury, agenda k firme trva mesacne asi 20 minut.

Danove priznanie je to iste ... proste nic. Robi mi to profesional.

« Poslední změna: 16. 04. 2024, 23:13:48 od tralala5 »

Mlocik97

  • *****
  • 889
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #19 kdy: 16. 04. 2024, 23:13:45 »
Absolútne financie "neriešim" (resp. nemám na to dedikovaný čas, riešim len v tom mikromomente keď s financiami pracujem, teda napríklad niečo kupujem). Prehľad o stave mám obrovský (pamätám si kde som koľko minul, díky fotogenickej pamäti), inak keď mám našetrené, neriešim žiadne "rádoby investície" v podobe termínových vkladov, doplnkové sporenie, ani nákup cryptomien a podobné sračky. Jediné kde má zmysel investovať sú pozemky a nehnuteľnosti (aj to musia byť atraktívne aj do budúcnosti, tak aby si je vedel predať, či mať zisk z prenájmu). Inak jediné čo by som si požičal je hypotéka, keď už máš rodinu.
« Poslední změna: 16. 04. 2024, 23:15:50 od Mlocik97 »


Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #20 kdy: 16. 04. 2024, 23:56:29 »
[...] žiadne "rádoby investície" v podobe termínových vkladov, doplnkové sporenie, ani nákup cryptomien a podobné sračky. Jediné kde má zmysel investovať sú pozemky a nehnuteľnosti (aj to musia byť atraktívne aj do budúcnosti, tak aby si je vedel predať, či mať zisk z prenájmu).

... což ovšem opět svědčí pouze o tom, že vaše finanční gramotnost je také poněkud omezená. Ale koneckonců i to je odpověď na otázku tazatele. Reálný výnos z nemovitostí je nízký, cca mezi třemi až čtyřmi procenty p. a. A ne, alternativou fakt nejsou kryptoměny (ty ostatně nejsou alternativou skoro k ničemu).

RDa

  • *****
  • 2 620
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #21 kdy: 17. 04. 2024, 00:34:54 »
Nechapem ludi ktori si robia dane a agendu okolo sro / podnikania sami.

Ked zarabas 100k+ mesacne tak preboha mam 300 euro za stvrtrok na uctovnicku ktora moju jednoosobovku pozna do detailu a len mi posle co a kedy mam zaplatit. Ja len posielam bankove vypisy a faktury, agenda k firme trva mesacne asi 20 minut.

Danove priznanie je to iste ... proste nic. Robi mi to profesional.

Treba u me to byla neschopnost techto vesnickych ucetnich zpracovat cca pred 10 lety celosvetovy prodej a nakup, vcetne zprostredkovatelskych platforem k pred-prodeji produktu a ruzne elektronicke platebni metody. Clovek se trocha rozsoupne a je z nej jednoosobovej nadnarodni korporat :D

Posledni incident na FU se tykal KH, kdy takova profesionalka najmuta protistranou neco opomnela - takze ne, nic se nezmenilo. Neni spatne si to delat sam (resp. kdyz uz mame ty pocitace.. tak se to holt naskriptuje).

Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #22 kdy: 17. 04. 2024, 06:54:03 »
Nie som blazon, nerozhadzujem a zarabam dost na to, aby som nemusel riesit nezmysly ohladom "financnych planov" :)

To je skvělý přístup asi tak do chvíle, než je potřeba pravidelně vynakládat větší částky. Třeba na rekonstrukci nemovitosti. Pak se najednou dost hodí být schopen věci finančně naplánovat místo toho, abych si například draze půjčoval. Finanční plánování je základ a kdo tvrdí, že ne, tvrdí to jen proto, že nemá dlouhodobě co řešit.

setrny a normalne zarabajuci informatik potrebuje riesit akurat tak kupu/rekonstrukciu nehnutelnosti.
no tak 1-2x v zivote pozriem na ucet a zhodnotim stav veci :).

Samozrejme, niekto moze povedat, ze zivotny plan typu:
- splatim hypoteku kym bude mat najstarsie dieta 16 rokov
- potom kazde dostane co sa mi podari za 1-2 roky našetřit
- potom budem riesit dochodok

je "financne planovanie" :P ale rozhodne to nie je nic, cim by som sa hodlal kazdomesacne zatazovat niekolko hodin.

Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #23 kdy: 17. 04. 2024, 08:47:15 »
Nemyslím si, že by na tom starší generace byla líp. A co se týká půjček, tak já jsem třeba svoje vlastní banka, splácím sobě klidně i mobil, líp se mi tak řídí měsíční výdaje (neosciluje to tolik).
Starsiu generaciu nepocitam, oni predsa len zili v dobe, ked sa o vsetko postaral stat. Takze tam je pochopitelne, ze sa v tom neorientuju. Ale mladi uz vyrastaji v dobe, ked sa musis postarat sam o seba, a vidia, ze za vsetko sa plati, tak si aspon pozriem nejake tie zakladne info o tom, ako hospodarit a myslim na to, ze aj zajtra je den a napr. aj to auto sa moze kedykolvek pokazit alebo nieco v domacnosti a tak je dobre mat stale nejaku rezervu.

Ano, kupa na splatky nie je zla vec, ak si vies spocitat kolko preplatis a ci zvladas tie splatky potiahnut aj ked napr. budes par mesiacov bez prijmu.
Sam mam hypo + spotrebak ale splatky nastavene tak, ze sice mozno preplatim par eur navyse, ale viem, ze to viem splacat aj ked by som bol par mesiacov bez prijmu. A popri tom si setrim na veci, ktore nie su urgentne, ale casom ich budem potrebovat.

Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #24 kdy: 17. 04. 2024, 08:48:44 »
Nie som blazon, nerozhadzujem a zarabam dost na to, aby som nemusel riesit nezmysly ohladom "financnych planov" :)

To je skvělý přístup asi tak do chvíle, než je potřeba pravidelně vynakládat větší částky. Třeba na rekonstrukci nemovitosti. Pak se najednou dost hodí být schopen věci finančně naplánovat místo toho, abych si například draze půjčoval. Finanční plánování je základ a kdo tvrdí, že ne, tvrdí to jen proto, že nemá dlouhodobě co řešit.

setrny a normalne zarabajuci informatik potrebuje riesit akurat tak kupu/rekonstrukciu nehnutelnosti.
no tak 1-2x v zivote pozriem na ucet a zhodnotim stav veci :).

Jo. A pak se teorie srazí s realitou a zjistíte, že:

  • máte dvě nemovitosti vedle sebe na místě, kde chcete žít a chcete je zrekonstruovat protože to jsou krásné domy
  • máte další nemovitost z pozůstalosti, které se z dobrých (a to i ekonomických důvodů) nechcete zbavovat ale je v havarijním stavu a rekonstrukci potřebuje
... a už jenom tohle je zábava cca na deset let. A kromě toho:

  • máte pět dětí, což minimálně pět milionů za těch dvacet let spokojeně stojí
  • chcete koupit vedlejší pozemek, který by by skvělý pro vinici ale je potřeba ho stabilizovat protože je částečně skalnatý
  • chcete nakupovat špatně prodejné pozemky v okolí a vysazovat na nich lípy
  • chcete si pořídit lesy
  • chcete se vyučit na truhláře a tesaře a vystudovat lesnictví a mít na to čas

A najednou pochopíte, že buď to můžete neřešit a všechno prožrat a nemít nic nebo žit tak, jak chcete když si to trochu rozvrhnete, naplánujete a promyslíte a držíte se toho. Navíc tohle jsou věci, které chcete vy. Taky ale jednou zcela bezpochyby budete starý. A nebo zítra zjistíte, že jste vážně nemocný. Nebo pozítří vyhoříte. A dvacet dalších věcí.

A to je finanční plánování. Ale každý svého života strůjcem, že.

jjrsk

  • ****
  • 451
    • Zobrazit profil
Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #25 kdy: 17. 04. 2024, 08:57:40 »
... Reálný výnos z nemovitostí je nízký, cca mezi třemi až čtyřmi procenty...
Jenze tady nejde o vynosy, ale o zachovani hodnoty. Coz funguje viceme jen a pouze s nemovitostmi.  Pokud to navic i neco nenuloveho vydela, tak je to spis drobny prijemny bonus.

Jo. A pak se teorie srazí s realitou a zjistíte, že:
Nikolivek. Podivam se na ucet, zjistim ze na to (ne)mam a tim je problem vyresen.

Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #26 kdy: 17. 04. 2024, 09:27:20 »
... Reálný výnos z nemovitostí je nízký, cca mezi třemi až čtyřmi procenty...
Jenze tady nejde o vynosy, ale o zachovani hodnoty. Coz funguje viceme jen a pouze s nemovitostmi.  Pokud to navic i neco nenuloveho vydela, tak je to spis drobny prijemny bonus.

V tom případě tvrdíte, že očekáváte, že dostupnost bydlení a nemovitostí obecně bude i dalších třicet let stejně špatná jako dnes. Což je čistě spekulace. To, že něco není příliš volatilní ještě opravdu neznamená, že to nutně v dlouhodobém horizontu zachovává hodnotu. To znamená jen to, že je to o něco likvidnější aktivum, jakkoliv by o likvidnosti zrovna v případě nemovitostí šlo debatovat.

Jo. A pak se teorie srazí s realitou a zjistíte, že:
Nikolivek. Podivam se na ucet, zjistim ze na to (ne)mam a tim je problem vyresen.

Ano a přesně o tom mluvím. Když nebudete o financích uvažovat tímhle primitivním způsobem, najednou zjistíte, že třeba máte, jenom je potřeba se obtěžovat a myslet a trochu s nimi pracovat. Nemluvě tedy o tom, že často právě vám podobným, nic ve zlém, pak při prvním problému platím přes státní sociální systém život.

Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #27 kdy: 17. 04. 2024, 10:13:21 »
Detailně plánovat jsem zkoušel, ale je těžké se držet zkrátka, když ty peníze člověk prostě má.

Co se mi ale daří dodržovat je vést si "evidenci" a pojem o dlouhodobých cílech. Tj. vědět, za co ty peníze utrácím, kolik jich kde mám a jak se mi daří spořit. Čas od času se na to podívám a zkontroluju že hrouda zlata dostatečně roste.

Obvykle zjistím, že za něco utrácím moc (obvykle cestování) a pak si sám pro sebe zdůvodňuju, že to nevadí  ;D

Pro tu evidenci používám aktuálně PocketSmith - prostě něco co dokáže stahovat transakce z účtů a řadit je do kategorií.

Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #28 kdy: 17. 04. 2024, 10:29:25 »
V tom případě tvrdíte, že očekáváte, že dostupnost bydlení a nemovitostí obecně bude i dalších třicet let stejně špatná jako dnes. Což je čistě spekulace.
Naprosto souhlasím.

Lidé v ČR si zvykli, že ceny nemovitostí v ČR doháněly Západ. To nyní skončilo.

Zřejmě nastupuje situace, kdy běžný člověk bude bydlet v nájmu a ten bude tvořit 50 % nebo více nákladů z jeho příjmu. Otázky jsou dvě. Jak dlouho to bude bavit stát dotovat z příspěvku na bydlení a hlavně, jak dlouho to bude bavit běžného člověka v ČR než využije volného pracovního trhu v EU, protože díky nájmu je vysoce mobilní.

Zřejmě tedy speciálně pro malé investory nebudou cihly až tak zajímavé. Osobně očekávám, že dopadnou jako malé autobazary v 90. letech.
 

Karmelos

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak jsou na tom lidi v IT s finanční gramotností?
« Odpověď #29 kdy: 17. 04. 2024, 10:44:59 »

Ano a přesně o tom mluvím. Když nebudete o financích uvažovat tímhle primitivním způsobem, najednou zjistíte, že třeba máte, jenom je potřeba se obtěžovat a myslet a trochu s nimi pracovat. Nemluvě tedy o tom, že často právě vám podobným, nic ve zlém, pak při prvním problému platím přes státní sociální systém život.

Poměrně nabubřelé a protiřečící si vyjádření - právě pokud člověk vidí, že na něco nemá, a teda ví, že na to nemá problémy rozhodně nepřináší. Naopak, pokud člověk dělá analýzy a špekuluje coby kdyby až najednou přání otcem myšlenky "zjistí", že by na něco teda možná jak píšete měl, a pořídí to  - a teda je to na dřeň - tak ty problémy s tim sociálem přináší. Páč dřív nebo pozdějc tyhle supr dupr analýzy jdou do kelu, páč se situace mění každým okamžikem. 
Krize každou chvíli, kovidový vidle, válka s rusem....   

Podle mě, když človek neni debil a nevyhazuje prachy oknem za blbosti typu produkty epl, netflixy a různý jiný výpalný podobnýho druhu jako neomezený 5g data na mobilu za patnáct stovek, připojení milioonGb/s, tak vyžije s 50 čistýho easy i s nájmem nebo menší hypo.  Pak cokoliv dalšího na bonus - třeba sázení těch lip.
A na tohle velkou finanční gramotnost nepotřebuješ...
Gréta je nejlepší.