Tplink router jako bridge s Unifi Express

Tplink router jako bridge s Unifi Express
« kdy: 23. 06. 2024, 14:52:11 »
Zdravím, potřeboval bych poradit s nasatvením domácí sítě.
Mám internet od O2. Kdysi jsem se rozhodl router od ISP vyměnit za TP-link Archer VR300 a teď bych chtěl sít upgradovat, pořídil jsem si router Unifi Express. TP-link router jsem přepnul do režimu bridge do LAN1 portu jsem zapojit Unifi router (WAN port) a na něm nastavil PPPoE s VLAN ID 848 a username/password O2/O2. Jenže mi nefunguje internet. Technik od O2 mi akorát řekl, že mám tplink špatně nasatvený a že musí být bridge mode nastaven na specifickém portu, dále mi odmítl poradit protože nemám router od nich.
Může mi prosím někdo poradit jak na to? Nevím jestli mám nějak nastavit IP adresy nebo DHCP.
Níže ještě přikládám schéma zapojení.

Děkuji


Re:Tplink router jako bridge s Unifi Express
« Odpověď #1 kdy: 23. 06. 2024, 19:46:18 »
Jako první se podívejte zde: https://url.net.au/support/configure-tp-link-archer-vr300-in-bridge-mode-for-fttn-nbn
Pokud máte jinak, tak opravte.

Jako druhé bych se velmi striktně doporučil obrátit na O2, ať Vám dodají Terminátor jako zakončení sítě. (Terminátor je upravená verze od cetinu tady toho zařízení: https://www.alza.cz/zyxel-vmg4005-b50a-eu01v1f-levne-d7811274.htm) a TP-link refundujte ve 14 dnech.

Vyhnete se tak zbytečným komplikacím i v budoucnu, V300 má problémy s profilem 35b (250/25Mbit), bonding už si nepamatuji ale u modemu za tisícovku pochybuji, že tam vůbec bude. Pokud TP-link vyloženě nepotřebujete, požádejte o terminátor.

Re:Tplink router jako bridge s Unifi Express
« Odpověď #2 kdy: 24. 06. 2024, 10:05:01 »
Návod, který jste poslal jsem již zkoušel.
Máte pravdu, nejlepší bude se tplinku zbavit. O2 technik se o terminátoru ani nezmínil, namísto něj mi nabídl tento router https://www.o2.cz/telefony-a-zarizeni/produkt/zyxel-o2-gateway s 30% slevou.
Zkusím tam ještě jednou zavolat a vyžádat si přímo terminátor.

Děkuji

Re:Tplink router jako bridge s Unifi Express
« Odpověď #3 kdy: 24. 06. 2024, 16:14:08 »
Za mne bych O2 Zyxel gateway nebral pokud máte vlastní kvalitní router a víte co jak (nebo se učíte), po slevě to máte za 2900Kč, za tu cenu můžete dokoupit Unifi AP, PoE switch nebo jiné zařízení.

Ten Zyxel podle specifikace bude určitě model T50b který neumí bonding. Je jasné, že z toho bude jen bridge ale i tak trvejte na terminátoru, stejně jej dostanete většinou zadarmo nebo za nějaký nízký poplatek (cca 20kč/měs).

Tady ty zařízení Zyxel/ZTE jsou vhodné pro lidi kteří nechtějí vědět jak něco funguje nebo se nastavuje, stačí jim opsat heslo Wi-Fi a fungujeme, pokud udělají reset jsou tam nastaveny výchozí hodnoty poskytovatele (blbu vzdorné krabice pro domácí použití).

Ve vašem případě mi přijde zakončení sítě terminátorem jako nejvhodnější, protože předávací rozhraní je konektor RJ45 a zbytek je starost cetinu.

Jediné co by mohlo být nežádoucí je, že terminátor nemá podporu PoE in a jeho spotřeba v klidu je 4,5W. Na vše ostatní je nejlepší (co se týká DSL) nebo ještě fritz box ale ten je spíše doménou Německa.