Spuštění openSUSE 12.1 končí v konzoli

Spuštění openSUSE 12.1 končí v konzoli
« kdy: 24. 11. 2011, 23:56:43 »
Zdravim zkusmo jsem si nainstaloval openSUSE 12.1 ale nstal problém při spouštění systému vše proběhne ok ale skončí mi to v terminálu,i když jsem při instalaci zvolil prostředí KDe. Předem díky za radu jak dále
« Poslední změna: 28. 11. 2011, 10:34:50 od Petr Krčmář »


Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Spuštění openSUSE 12.1
« Odpověď #1 kdy: 25. 11. 2011, 02:33:30 »
Evidentně špatně nastavený Xserver.

Re: Spuštění openSUSE 12.1
« Odpověď #2 kdy: 25. 11. 2011, 08:42:25 »
To je možnost ale jak se s tímhle poprat? jinak grafiku mám nVidia GeForce FX5200

scarabeus

Re: Spuštění openSUSE 12.1
« Odpověď #3 kdy: 25. 11. 2011, 13:33:43 »
zkus si v konzoli pridat repozitar pro binarni nvidia driver a ten nainstalovat, mozna jeste blacklistnout nouveau driver.

Re: Spuštění openSUSE 12.1
« Odpověď #4 kdy: 25. 11. 2011, 16:58:39 »
Jj a poradí někdo jak na to ?? "jsem jen klikací uživatel" Předem díky


Re: Spuštění openSUSE 12.1
« Odpověď #5 kdy: 25. 11. 2011, 19:51:27 »
Řešil jsem podobný problém a tohle mi pomohlo spustit KDE4:
  • V konzoli spust su - heslo
    Příkaz yast
    Zvol: Systém - Zavaděč - přepni se na výchozí konfiguraci zavaděče - asi Desktop ..... a stiskni upravit /ATL+I/ - přepni se na další parametry jádra a zadej nomodeset.
Jinak instalace ovladače nvidia je blbost, ale
  • v yastu zvol Software - Repozitáře sw - Komunitní repo - Nvidia - OK OK OK
    v yastu ve stejné položce Software zvolit správce programů a nainstalovat ovladač pro nvidii, nebo na příkazové řádce zypper up

Re: Spuštění openSUSE 12.1
« Odpověď #6 kdy: 25. 11. 2011, 22:21:01 »
Řešil jsem podobný problém a tohle mi pomohlo spustit KDE4:
  • V konzoli spust su - heslo
    Příkaz yast
    Zvol: Systém - Zavaděč - přepni se na výchozí konfiguraci zavaděče - asi Desktop ..... a stiskni upravit /ATL+I/ - přepni se na další parametry jádra a zadej nomodeset.
Jinak instalace ovladače nvidia je blbost, ale
  • v yastu zvol Software - Repozitáře sw - Komunitní repo - Nvidia - OK OK OK
    v yastu ve stejné položce Software zvolit správce programů a nainstalovat ovladač pro nvidii, nebo na příkazové řádce zypper up

koukám expert...

První co je nutné udělat je zkusit jestli je Xserver naintalován
příkaz: startx
pro bližší info: man startx

(jde to i přes příkaz xinit )

2. v případě, že se spustí zvolené DE tak je vše v pořádku a je nutné pouze kouknout co je nastavené v xinit (definuje v jakém modu to pobeží text xka atd.)... zadat do google editace xinit

3. pokud nenaběhne nic tak není nainstalován ani xserver takže doinstalovat

4. v případě že se po startx ukáže klasický xserver tak je nutné kouknout do YAST jestli je vůbec DE nainstalované

Pokud jde o driver na GPU tak je nutná instalace protože NV noveau je dost na ... doporučuju si zadat do google instalation of nvidia suse xy

na všechno stačí mozek, manuál a google...

Re: Spuštění openSUSE 12.1
« Odpověď #7 kdy: 26. 11. 2011, 08:50:36 »
Samozřejmě X se nespustí právě klůli 3D ovladači noveau 1. přístup umožní alespoň spuštění X serveru.
Expert rozhodně nejsem, ale snažil jsem se kolegovi pomoci s problémem, který jsem sám řešil a který jsem VYŘEŠIL.
Za snad největší nesmysl týkající se linuxu považuji komunitu, která je ochotna pomoci. Podle mých zkušeností je to banda zapšklých zoufalců domnívajících se, že je používání alternativního systému činí výjimečnými, ovšem toto nesouvisí s tématem diskuze...

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Spuštění openSUSE 12.1
« Odpověď #8 kdy: 26. 11. 2011, 13:17:01 »
[Konec Ma] Vítej mezi zoufalci, neboť i ty jsi byl ochoten pomoci ;-) .....

Re: Spuštění openSUSE 12.1
« Odpověď #9 kdy: 26. 11. 2011, 14:18:40 »
 ;) klid mě se jen líbilo OK OK OK  ;D
mě spíš mrzí, že všude každej napíše plno příkazů, ale odůvodnění, proč se to dělá, člověk nikdy nenajde...

btw ovladač noveau umožňuje spustit xka ale jenom v malém rozlišení. Problém bude opravdu nejspíš ve špatné konfiguraci xinit

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Spuštění openSUSE 12.1
« Odpověď #10 kdy: 26. 11. 2011, 14:52:40 »
.... tak já to doplním. Parametr jádra nomodeset vyřazuje KMS (Kernel Mode Settings), který při startu rozpoznává grafickou kartu a snaží se nahodit systém v nativním rozlišení.